Page 268 of 308 FirstFirst ... 168218258266267268269270278 ... LastLast
Results 4,006 to 4,020 of 4617

Thread: Подробности около разни ремонти на 159

  1. #4006

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    В БМВ форума има 57 страници тема за демпферния маховик на дизелите им.

    Има какъв ли не опит и твърдения --> от това че Corteco била оригиналната демпферна шайба за първоначален монтаж при производството на автомобила/BMW, до това че била най-доброто от след производствените резервни части.
    Какво общо виждаш между маховика и шайбата освен думата демпфер Това са различни неща. Маховика стои на другия край

  2. #4007
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Е, от линка който си пуснал в сайта на Corteco я посочват за 159 със 150 коня. Има и номера- давам ти превод с Гугъл транслейт: Attachment 171673Attachment 171674

    Няма какво да я мислиш, ако ще я сменяш, това е.

    Общо взето и при 2,4 двигателя има "първоначален" вариант на демферна ролка и последващ подобрен вариант на демпферна ролка----> предполагам вторият вариант е подобрен.

    Impergom например за тяхната марка демферна ролка марка Original Imperium я имат около 4кг и вариант от 4.400кг, като за последният(вторият вариант) са го кръстили Nuova versione
    .

    Има посочени и номера на двигател.
    Да така е .. това е точният номер.
    Не е заради предовода, просто написах първо запитването, а след малко повече ровене и сравняване, разбрах че е тя.
    Редактирах си запитването и постнах линка. Някой колега ако търси.
    Бях се заблудил, заради това:
    * на едната пише 1* на другата 2* т.е. различно описание.
    След като пресметнах каналите и помислих ми стана ясно, а се сетих, че купувах 6PK ремък. и тн.
    1* брой на каналите:6
    2* брой на ребрата:5

    //още тези дни ще я поръчам.
    Last edited by flipz; 05-08-2020 at 14:06.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  3. #4008
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    И тъйкато сме на вълна шайби, да попитам, но не за един приятел. Как ще разтълкувате херците на всяка една шайба? Пример: масивна шайба, доста гума. Тегло 3.17кг и надпис 60Hz. Друга шайба (също ставаща за модела) не толкова масивна, с по-малко гума, тегло 1.84кг и надпис 310-360Hz.

    Какво значат те? Резонанс, диапазон на успокояване, горна или долна граница... Логиката сочи че по-масивното ще демпферира по-добре, но по-леката шайба е по-новото поколение. Downsize-инг или advanced engineering? От тук се сещам друго. Звучи логично демферната шайба да е изчислена освен според частите в пистовия тракт, то така и вероятно към коляновия вал и маховика. Ами ако скоростната кутия е автоматична? Каква роля може да играе тази шайба по отношение не само на алтернатор, помпа и компресор. Не добре балансиран колянов вал, респективно вибрации? По-бързо износване на фрайлайф или съединител компресор?

    Поздрави
    Last edited by DMS; 05-08-2020 at 22:26.

  4. #4009
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Означената честота, очевидно, означава резонансната честота при тангенциални колебания. Конструкторите трябва да я знаят за да я избягват. Иначе може да стане много неприятно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #4010
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,462

    Default

    Аз мисля, че е добре да се придържаме към оригинала или доказано качествен аналог с подобни на оригиналът параметри.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #4011
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    ecotronic, но каква информация носи честотата на обикновения потребител? Трябва ли да я гледа и впечатлява? Разликата от 1.84кг до 3.17кг не е малка. Къде е уловката ако има такава? Съществува мнението че колкото по-малко гума, толкова повече ще изкара шайбата. Значи ли това обаче че няма демпферира и ще пострада комфорт, колянов вал или фрайлайф например.

    flipz, говоря за конкретната шайба на 159 1.9 150 и нейният негласен наследник. Моята шайба е оригинална, нямам проблеми, но е с напукана гума. Обмислях да я подменя с тази "новата", но подозирам, че само ще се прецакам.
    Last edited by DMS; 05-08-2020 at 23:22.

  7. #4012
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Може и чисто търговски трик да е, но някъде в спецификацията на шайбата, резонансната честота е редно да я има. В крайна сметка никъде не е казано, че тази шайба трябва да се ползва само за посочените модели двигатели.
    Относно теглото - също. Но то, за разлика от честотата, говори доста повече на обикновения потребител.
    Питай колегата dhtj, ако не вярваш.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #4013

    Default

    Новото не е добре тествано в действителността.

    Аз съм един от най-склонните да залагам на ново и нови технологии, но ако нещо доказано работи предпочитам него, пред недоказано предполагаемо работещо.

    При автомобилите и при климатиците и изобщо в техниката се наблюдава едно явление на "даунсайзинг" --->> с минимални средства/ресурси се преследва същият или по-добър резултат, но в средно и дългосрочен план се получава точно обратното...


    Например за някои ресурси има ограничен капацитет --->> например индият е основният елемент правещ екраните сензорни, но 90% от добивът му е от мини в Китай, а Китай преди 2 години ограничи износът му като суровина на 17% от добива, а останалите отиват за производство на сензорни екрани в Китай от китайски фирми...

    Подобно е и с каучука --->> преди 100г се е добивал основно в Африка, след това започва добив в Южна Америка, а от 12 години Китай и Индия са най-големите производители - имат цели плантации от каучукови дървета.

    Голямото търсене увеличава цената, а тя кара производителите ползващи тези суровини да търсят заместители...

    Поръчал съм демпферна шайба SNR/NTN за да видя как се представя.

    Имах големи колебания и първоначално бях избрал SKF, но и за тях има не чак толкова добри мнения.

    Ако не се представи добре, поръчвам Кортеко, но ми се струва, че по-новите модели и от двете страни са "облицовани с метал и гумата почти не се вижда.

    Предполагам се прави, за да се предпази от разхвърчаването на гума при разпад, да се ограничат донякъде външните фактори -вода, влага, евентуално сняг/лед, прах, кал по гумата на шайбата.

    За Metzger също само хубави неща чета ---> били преопаковчик, а не производител, но държали на качеството и преди да пуснат продукт за продажба го тествали добре .Продавали само качествени продукти.

    И за тях се колебаех, но предпочитам производител -SKF, SNR\NTN.

    Влизах и в сайта на Кортеко, но те самите пишат че са дилър/разпространител и т.н. и не намерих техни твърдения за производство, нито снимани цехове или завиди за производство на няколко от страниците им(за различни страни и континенти).

    Между другото има доста потребители, които се оплакват, че новата им шайба(за различни търговски марки става въпрос) не е издържала много или че от самото начало е имало вибрации.

    Но огромната част са се доверили на 100% на майстори, които "им казали", " обещали" , "като сменяли ангренажен видяли и сменили и проблемната ремъчна шайба"...

    Едва ли не им е била под ръка "на момента"...

    Както казва един собственик на БМВ "Аз моята като купих за 150лв и смених с друга марка "неоригинална" шайба, защо вече 100 000км нямам проблеми ? Докато има овце, ще има и тарикати."
    Last edited by alfa racer GTA; 06-08-2020 at 10:23.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #4014
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Има и друг момент. Даваме по 100-200лв за нови шайби, гледаме опаковки, метал, гума, гадаем и си късаме нервите. А една оригинална е 50лв. Все си мисля че винаги може да се намери някоя по-новичка кола на части. Произвеждат се от 2006та до 2011та, избор има. Щом няма отговор на въпроса "от къде да се взема нещо ново и да съм сигурен", щом няма отговор и защо частите за първоначално вграждане са по-качествени от същата марка афтърмаркет, аз лично бих предпочел втората ръка. Всеки един от нас е писал дисертации за тампони на мотор, носачи и т.н. Публична тайна е че първоначалната себестойност на автомобила е може би 50% от общата сума, която ще се набие в жизнения му цикъл, така че не мерси.

    И докато сме на тема пистов тракт да попитам при 1.8 има ли поклащане на обороти на празен ход докато загрява? Ритмично е и продължава от около 40 до 50 градуса. Ако непрекъснато е в движение колата не се усеща. На място по светофари леко дразни. Има го при 1.9JTDm, както и при 1750Tbi. В случая при дизелите:

    - не е от нафта
    - не е от инжектори
    - не е от ЕГР
    - не е от клапи
    - не е от ДПФ
    - не е от дебитомер
    - не е от регулатор

    Днес направих няколко лога, но не се вижда кой знае колко. Със сигурност е нещо по линията алтернатор-фрайлайф-ремък-шайба-еку-впръскване/компенсация.
    Леко поклащане на обороти еднократно има и е нормално (пишело го дори в книжката), когато сработва перка или се включи компресор. Ако сте си правили експеримент на вдигнати прозорци още да се опитате да ги вдигнете - има леко снижаване. Дори фаровете да се пуснат и спрат на 159 пак леко се хваща на стрелката. Защо е така? Толкова ли пък се товари алтернатора че рефлектира на коляновия вал? Той ли е слаб или пък може би трябва по-лека шайба на коляновия вал.

    При току-що запалена кола оборотите са 846-853. Докато клатушка са 820-880. Е много е.... и се усеща. А напрежението кой знае колко не кляка. Не разбирам... Все едно алтернатора циклично се товари (от какво обаче) и ЕКУ-то изкомпенсирва. Идеи?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Untitled777.jpg  
    Last edited by DMS; 06-08-2020 at 11:36.

  10. #4015
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by DMS View Post
    Има и друг момент. Даваме по 100-200лв за нови шайби, гледаме опаковки, метал, гума, гадаем и си късаме нервите. А една оригинална е 50лв. Все си мисля че винаги може да се намери някоя по-новичка кола на части. Произвеждат се от 2006та до 2011та, избор има. Щом няма отговор на въпроса "от къде да се взема нещо ново и да съм сигурен", щом няма отговор и защо частите за първоначално вграждане са по-качествени от същата марка афтърмаркет, аз лично бих предпочел втората ръка. Всеки един от нас е писал дисертации за тампони на мотор, носачи и т.н. Публична тайна е че първоначалната себестойност на автомобила е може би 50% от общата сума, която ще се набие в жизнения му цикъл, така че не мерси.

    И докато сме на тема пистов тракт да попитам при 1.8 има ли поклащане на обороти на празен ход докато загрява? Ритмично е и продължава от около 40 до 50 градуса. Ако непрекъснато е в движение колата не се усеща. На място по светофари леко дразни. Има го при 1.9JTDm, както и при 1750Tbi. В случая при дизелите:

    - не е от нафта
    - не е от инжектори
    - не е от ЕГР
    - не е от клапи
    - не е от ДПФ
    - не е от дебитомер
    - не е от регулатор

    Днес направих няколко лога, но не се вижда кой знае колко. Със сигурност е нещо по линията алтернатор-фрайлайф-ремък-шайба-еку-впръскване/компенсация.
    Леко поклащане на обороти еднократно има и е нормално (пишело го дори в книжката), когато сработва перка или се включи компресор. Ако сте си правили експеримент на вдигнати прозорци още да се опитате да ги вдигнете - има леко снижаване. Дори фаровете да се пуснат и спрат на 159 пак леко се хваща на стрелката. Защо е така? Толкова ли пък се товари алтернатора че рефлектира на коляновия вал? Той ли е слаб или пък може би трябва по-лека шайба на коляновия вал
    При мен оборотите варират в първите 30 сек. непосредствено след студен старт и то при околна температура под 15 гр. След това са бетон и не се влияят от наличие/отсъствие на консуматори, в т.ч. и компресора.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #4016
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Интересно... а имаш ли идея защо при нас е така? Теорията ми за алтернатора всъщност може и да е грешна, но няма как да свалям пистов ремък за експерименти. Ако са ми верни размишленията при натоварен алтернатор или ремъка "дърпа" коляновия вал или ЕКУ-то си прави някакви процеси според температура, впръскване, въздух и т.н. По време на процеса с клатене не виждам да се отклонява стойността на количеството въздух, налягане на гориво или процентите на регулатора...

  12. #4017

    Default

    В страницата на SNR/NTN за ремъчната шайба са написали като един от симптомите на износена такава шайба "играене при работа на място на неутрална скорост" - предполагам, защото шайбата вече не си върши добре работата.

    Не зная как е при автоматичните, но и при мен го има това, макар и рядко и ако си при майстор веднага почват "глава" или правят предположения без да са направили какъвто и да е преглед.

    В един момент се усетих и една ранна утрин когато е тихо и няма шумове стартирах двигателя и спрях музиката с "MUTE" и се заслушах като едновременно гледах и оборотите ----> "клатенето на оборотите" при мен е до 20-30 оборота, но стрелката "трепва" за момент и се оказа, че в момента в който чуя как се стартира компресора на климатика и заработва и след това когато отново спира компресора на климатика и в двата случая се получава това "трепване" на оборотите.

    И само в този случай "трепва".

    Е, това SNR/NTN казват че е един от симптомите на износена демферна шайба на коляновия вал и е за смяна.
    Но не го знаех до преди 10 дни когато за първи път го прочетох в страницата на SNR.

    Така че, си прегледай шайбата или като я закарай на майстор и да свали каквото има за сваляне и да видите тази демпферна шайба.

    По принцип на бензините не зная дали имат такава демпферна шайба, но би трябвало да се провери, ако има "игра" на оборотите при работа на двигателя на място на неутрална скорост.

    В крайна сметка това в гума/каучук и със времето си старее, амортизира се и изпълнява на 60%, 40% или по-малко проценти функциите за които е монтирана.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #4018
    ***DNB-PSY-GOA*** DMS's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    426

    Default

    Шайбата ми е напукана. И съм в дилема дали да се занимавам. Всъщност това което наричаме напукана гума е май просто едно покритие. Вчера мернах снимка из нета с отлюпено такова парче. Но с оглед на всички главоболия през които съм минал още се чудя. Да не казвам Алфите, но май колите са като едно друго нещо. Колкото повече го бъзикаш, толкова повече....

  14. #4019

    Default

    Ха-ха...

    Ето малко "реклама", но на производител на демпферни щайби от САЩ, които не съм видял да се предлагат на европейския пазар.

    Всичко обясняват за тях, и се оказва, че не са само за дизели, но за бензини и потвърждава което предположих по-горе, че закритата плътно и от двете страни демферна шайба е по-добрия вариант за автомобила, отколкото откритата, защото както казва "предотвратява разпада на шайбата на части и увреждането на ангренажните и останалите ремъци и чрез тях на двигателя:



    Там представените демферни шайби са направо "висш пилотаж" в сравнение с тия които ни се предлагат на нас...

    И още обяснения за демферните шайби от Америка: https://www.youtube.com/watch?v=OEd6tFbc86o

    В сайта на SNR бяха написали, че чипването и въобще увеличаването на мощността съкращава живота на стоковата ремъчно-демпферна шайба, защото тя е предвидена за друга мощност на двигателя.

    Чичката от вторият клип представя точно демпферни шайби за рейсингови и "мъсъл" автомобили и казва, че намаляването на диаметъра на шайбата с малко допринася за повече мощност, но казва че не трябва да се прекалява, защото ще започне да страда алтернатора и производството на електричество.


    И за вибрациите обяснява и показва счупен колянов вал.

    Показва и различни видове демпферни шайби, дори такава която се наглася според резонанса на вибрациите, но е по-малък/тесен диапазон на гасене на вибрациите.


    Симптоми на "заминала/заминаваща" си демферна шайба: https://www.yourmechanic.com/article...monic-balancer

    Подробно обяснено на няколко страници: https://fluidampr.com/engine-vibration/


    https://dannysengineportal.com/harmo...warning-signs/
    Last edited by alfa racer GTA; 06-08-2020 at 15:10.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #4020

    Default

    Аз понеже съм сменял цели две шайби, ще опиша накратко какво ставаше. Колебание в оборотите нямаше, обаче почна едно здраво трополене. При пускане- спиране на климатика има едва доловима разлика в тропането. Тропането ставаше страшно, когато се включваше вентилатора на охладителния радиатор, в следствие от товаренето на алтернатора и след минута намаляваше. една от ролките нямаше никакви видими дефекти, докато другата се виждаше как гумата се събира докато се върти, отлепя се от метала и пак се намества.

Page 268 of 308 FirstFirst ... 168218258266267268269270278 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •