Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: Българският език - колко слабо го познаваме

  1. #1

    Default Българският език - колко слабо го познаваме

    Ще ме извинявате за отклоняването от темата, но @ ZEMUS ПРЕДВИД се ползва БЕЗ КАКЪВТО И ДА БИЛО СЪЮЗ ИЛИ ПРЕДЛОГ !

    Темата произлиза от тази за Османската империя
    Last edited by търтей; 18-03-2010 at 00:24.

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by JORDI View Post
    1. Ползването на препинателни знаци, част от граматиката ли е?
    2. Изречението може ли да бъде започнато не с една, а с две главни букви?
    3. Твоят пост има ли някаква връзка с темата, защото аз го възприемам като заядливост?
    1. Граматиката е набор от правила, ползването на препинателни знаци съответно може да бъде изисквано от граматиката, но не е част от нея.
    2. АБсолютно.
    3. Не, няма връзка с темата; и, да - заяждане е. (заядливост се проявава, а заяждане е самият процес)

    Има някои разпространени грешки, които са признак за изключително лоша писмена култура - тук не говорим за грешки допуснати в бързането или умишлено нарушаване на правописа с цел създаване на усещане за "уличен" жаргон.

    Темата е за Османската окупация над България. Хора са се били и са умирали за свободата и за словото, затова груби грешки, сочещи ниска заинтерисованост относно правилното ползване на характерни изрази и изразни средства, откровено ме дразнят в ТОЧНО ТАЗИ тема.

    Имате ли други въпроси в тази насока?
    Last edited by Stoyan Georgiev; 18-03-2010 at 10:33.

  3. #3
    Старши алфист JORDI's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    GORNA ORIAHOVICA
    Posts
    911

    Default

    Quote Originally Posted by Stoyan Georgiev View Post
    1. Граматиката е набор от правила, ползването на препинателни знаци съответно може да бъде изисквано от граматиката, но не е част от нея.
    2. АБсолютно.
    3. Не, няма връзка с темата; и, да - заяждане е. (заядливост се проявава, а заяждане е самият процес)

    Има някои разпространени грешки, които са признак за изключително лоша писменна култура - тук не говорим за грешки допуснати в бързането или умишлено нарушаване на правописа с цел създаване на усещане за "уличен" жаргон.

    Темата е за Османската окупация над България. Хора са се били и са умирали за свободата и за словото, затова груби грешки, сочещи ниска заинтерисованост относно правилното ползване на характерни изрази и изразни средства, откровенно ме дразнят в ТОЧНО ТАЗИ тема.

    Имате ли други въпроси в тази насока?
    Не колега, нямам въпроси и съм много доволен от сложните изразни средства, с които затвърдихте мнението ми, че има какво да се научи от вас! Надявам се, че ще се съгласите само с две мои забележки!
    1.Отговорът ви на първия ми въпрос съдържа съществено противоречие! Цитирам..."ползването на препинателни знаци съответно може да бъде изисквано от граматиката, но не е част от нея", което води до закономерно двусмислие, че може и да не бъде изисквано.
    2.Вторият ви отговор е неточен... АБсолютно ДА или АБсолютно НЕ!
    Но това за темата не е важно, защото идеята ми беше не толкова за граматиката/никога не съм имал повече от 4/, а за литературата, където бях отличник! Надявам се тук не сме професори по всичкология а само ползватели с мнение! Уважавам мненията и не ги отричам, защото никой няма право да отрича мнение независимо дали е правилно или не! Успех на всички!
    Карам си петата Alfa - Romeo & Giulietta-почти безпроблемно, и никога не се отказвам!!!И едно МИТО за съпругата !

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by JORDI View Post
    1.Отговорът ви на първия ми въпрос съдържа съществено противоречие! Цитирам..."ползването на препинателни знаци съответно може да бъде изисквано от граматиката, но не е част от нея", което води до закономерно двусмислие, че може и да не бъде изисквано.
    2.Вторият ви отговор е неточен... АБсолютно ДА или АБсолютно НЕ!
    1. Явно не разбираш къде е акцента на изречението. Идеята е, че граматиката изисква/налага правила, а не съдържа правопис и т.н.

    2. бъркаш, почнах да пиша обяснението ама не искам да ти създавам грешната представа, че по някакъв начин ме гавриш с оригиналност

  5. #5
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    34
    Posts
    1,058

    Smile

    Адаш Георгиев, май май трябва да преговориш правилата кога една дума се пише с двойно "н"!

  6. #6
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  7. #7
    ... nhg's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Габрово
    Age
    49
    Posts
    488

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...
    Мдам, разисквано неведнъж (справка - темата на кака за първите стъпки след първите седем http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=30772 ).
    Най-елементарният отговор е: защото народа масово не чете книги - та как да е грамотен човек като 'нема нужда'...
    Thesis 2.4 Emblema
    x166 2.0 TS / xDedra 1.6 / x145 1.6 boxer

  8. #8
    Alfa болен мозък milenamr's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив
    Posts
    515

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...
    ...Тази тема е зачеквана неколкократно и явно ще бъде подчеквана отново и отново, което е добре все пак
    това е малко в кръга на заигравката
    А според мен причината за масовата неграмотност сред българското население, се таи в липсата на потребност сред същите, да бъдат грамотни.Това съм го казвала и друг път, за което се извинявам, в случай че на някой му е втръснало да чете все едни и същи неща
    Но за мен нещата са такива-докато не се създаде потребност у българина (и то личностна)да бъде грамотен, то няма и как да очаква да се"ограмоти" изневиделица без кяр и нужда....за съжаление .
    Last edited by milenamr; 18-03-2010 at 01:42.

    Аlfa e passione - 155 2.0 SUPER 143bhp '94 / ex 33 1.3 iEL 90bhp '93 & 1.5 iE 105bhp '91
    Втора национална среща на 155

  9. #9
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Добре де, на мен едно нещо не ми е ясно.
    Не може всички да сме грамотни, като и не може всимки да разбират от атомна физика.

    Ама защо, бе джанъм, очакваш, че ще обърна сериозно внимание на мнението ти, като правописът ти е на ниво циганче във втори клас... Ми като не можеш да пишеш, явно е, че не си прочел две книжки на кръст. Е, от къде тогава ти е формирано мнението? От това, което си чул в кварталната кръчма ли?

    Ибасимуси ...
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  10. #10

    Default

    Е, баце, прочетените книжки не мое да са атестат за ентелегентност..... единствената книга, която съм прочел от край до край през тОа ми живот се казва "Големите убийства" (Анна Заркова), ОБАЧЕ си пишем що-годе грамотно, дагоева.....
    http://clubalfaromeo.com/forum/image.php?type=sigpic&userid=19&dateline=121699486  0

  11. #11
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    34
    Posts
    1,058

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Оставете личните нападки. Кажете защо масове сме неграмотни ...
    Това съвсем не е нападка, а просто съвет!

    По темата: Според мен проблемите с правописа идват от общия опадък на ценностната система на българина. Е извинявай, ама да си отишъл на ресторант със семейството си и 4 годишното ти дете да обръща целия ресторант на опаки, а ти кротко да си го гледаш и да му се радваш - немога да го приема! Какво възпитание ще даде този родител на това дете, каква личност ще стане? Та мисълта ми е, че проблема е още от корените! Друг фактор е широкото навлизане на компютрите и от там писането на латиница. Доста хора пишат на латиница в интернет пространството и от там настъпват доста обърквания(дори аз се усещам понякога как се чудя "а" или "ъ" да сложа на някаква елементарна дума)!

    п.п. Това е просто един пример, който ми направи впечатление, докато работех като сервитьорче в един ресторант.

  12. #12

    Default

    Нещата пак се възприемат крайностно.

    1.Четенето на книги обогатява четящият с богатството на езика и тренира неговата фотографска памет.
    2.Желанието за грамотно писане е също от голямо значение.

    Едното не отрича другото, а напротив трябва да вървят заедно и да се допълват.
    А това, че някои се представят за природно интелигентни без да правят нито едно от двете няма нужда да оспорваме.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Ivanov_ View Post
    Адаш Георгиев, май май трябва да преговориш правилата кога една дума се пише с двойно "н"!
    Забележка на място.

    Но забележи колко груби грешки имаш в правописа самият ти.
    Last edited by Stoyan Georgiev; 18-03-2010 at 10:50.

  14. #14
    метален Член на клуба bager's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София
    Age
    50
    Posts
    1,028

    Default

    Quote Originally Posted by Ivanov_ View Post
    Това съвсем не е нападка, а просто съвет!

    ...общия опадък на ценностната система на българина.
    ...
    В този ред на мисли и действия поправям колегата, който поправяше преди малко. Пише се "упадък".

    Оценките в училище не са показател за грамотност. Те отдавна не отговарят на действителните знания на учениците.
    ALFA ROMEO 156 SW SELESPEED - EX
    ALFA ROMEO 159 SW 1.9 Mjet - EX
    ALFA ROMEO 156 2.4 JTD-EX
    ALFA ROMEO 33 1.8TD -R.I.P.

  15. #15
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    34
    Posts
    1,058

    Default

    Грешки се допускат! Не претендирам, че имам безгрешен правопис, но все си мисля, че не допускам толкова фрапиращи грешки.

    п.п. Колега bager не зная дали си наясно, че думите започващи с "о" и "у" са най-често бъркани.

    п.п.2 Би ли ми посочил "грубите" ми грешки, за да мога да ги коригирам за напред?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •