Здравейте, рекох да споделя как си смених водния радиатор на моята. Дано бъде полезно на някой...

Ето как изглеждаха новия и стария (оргинален).

Старият беше плачевен - сълзеше на няколко места от към сглобките на казанчетата и си беше за смяна.

Та процедурата е следната:

1. Сваляне на предна решетка (м/у фаровете). Държи се на 2 болта, М6 (ключ 10 ), намират се отгоре на гредата м/у фаровете. Другите сглобки са под фаровете на щифтове (нещо като копчета).

2. Свляне на бронята. Тя се държи на общо 6 болта, мисля М8 (ключ 13). Два от тях се намират отпред под решетката (очертани с кръгче):


...другите 4 болта са в легла отдолу на бронята:

Тука работата е малко тегава, тъй като обикновено болтовете от двете страни на бронята (точно пред гумите) обикновено ръждясват и не се отвиват... За целта ми се наложи да вдгина колата на крик (както се вижда и на снимката) и да работя отдолу. Добрата новина е, че тези два болта трябва само да се разхлабят за да се издръпа бронята напред.

3. Следва отвиване на радиатора за климатика от водния радиатор. В допълнение отдолу на климатичния радиатор има един пластмасов за загребване на студен въздух от решетката на бронята. И той е завинтен за водния радиатор, като болтчето отдясно (на снимката с двойно кръгче) се намира ЗАД тръбите на климатика и се отвива с много контра-молитви


Както се вижда и на снимките, добре е да превържете с нещо радиатора за климатика, щото увисва доста грозно на тръбите си.
Също се развива и се маха перката (след като се разкачат кабелите и куплунзите разбира се). Държи се на 3 винта за водния радиатор. В моя случай беше по-лесно да ги развия изотдолу.

4. Отвива се гредата м/у фаровете. Не бях много сигурен дали това е правилно, но реших че така ще ми е най-лесно. Гредата се държи на 4 болта, пак М8 (ключ 13), виждат се при отворен капак. Радиатора също е захванат за тази греда с два винта и гумени тампони.

5. След махане на гредичката се разкачат тръбите за антифриза - 2 броя. Нема начин да ги объркате. После радиатора се вади нагоре като се внимава с тръбите на климатика (на сниката по-долу).

Крачетата на радиатора влизат в тампони, които обикновено остават на долната греда (очертани с кръгче). Както се сещате, новя радиатор идва без тези тампони, така че требе да се внимава

6. За по-лесно си монтирах първо перката на новия радиатор, преди да го монтирам на тампоните:


7. Следва монтаж по обратния ред - водния радиатор с перката, климатичния за водния, пластмаси, водни съединения, гредичката, бронята и накрая декоративната решетка.

8. Наливане на антифриз/вода (пожелание). При мен преди да започна да наливам в казанчето отвих ДОКРАЙ пробката на водния радиатор (очертана с кръгче на снимката по-горе). Налива се бавно (но не прекалено ), докато започне да прелива от пробката.

9. Следва палене и газ додупка


ПС: Извинявам се, че качеството на снимките е малко лошо, но дава представа горе долу за какво иде реч...