Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 53

Thread: Климатика, включва и изключва през 30-40 секунди?

  1. #1
    Запален алфист vendinga's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    108

    Default Климатика, включва и изключва през 30-40 секунди?

    Никога не съм имал кола с климатик и незнам как е нормално да работи, на въпросната кола и липсваше компресора, след като я окомплектовах, днес я заредих при един майстор.Нямаше течове, зареди я с фреон R 134, 650 гр, измерени с електронна везна и климатика заработи. На прибиране усетих, че колата тръгва, след няколко секунди леко се спъва и усетих, че компресора включва и изключва. Духа студено, но ми се струва, че не е както трябва, имам стаен термометър и с него измерих температурата на струята, беше 11 градуса.
    Колата е Алфа Спайдер, компресора е DENSO TV 12 SC
    Ще се радвам ако имате предположения каква е причината или това е нормална работа.
    Мерси!

  2. #2
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Може да го е препълнил, въпреки ел. везна.
    Виж също и дали ти включва перката малко след като включи климата.
    Ако е стояла дълго време отворена системата, може да е останала влага в нея и тогава започва ходене по мъките и подобни симптоми.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  3. #3
    Запален алфист vendinga's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    108

    Default

    Перката се включва винаги, хахаха как го казах само "винаги" аз от 5 часа имам климатик ама винаги. Системате е стояла отворена дълго време, малко ме притеснява само това, че включва и изключва често, това не е нормално, нали?
    Да я покарам ли така и да видя дали ще се оправи или какво да предприема?
    Мерси

  4. #4
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Ами така се държи климатика, когато му е високо налягането. Причините може да са най-различни и тук няма как да познаем. Сама не ми се вярва да се оправи.
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  5. #5
    JTD проповедник trustworthy's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Варна
    Posts
    5,167

    Default

    И аз си мисля, че има вероятност да е препълнен.
    _______
    146 JTD - ex
    Renault Megane II 1.5 dci - ex

    Nissan Qashkai 2.0 CVT - current

  6. #6
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    При ниско налягане пак така прави. Същота тама управлеинето дето мери налягането може да е довиждане и още доста неща. Демек иди на свестен климатикаджия да си поиграе да я направи. Така най-много да изгори.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  7. #7
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    1. Това не са череши или домати за да ти ги мери на везната! Има си машини за пълнене на климатици,които дозират много точно фреона!!
    2.След като е била отворена системата незнайно колко време сипал ли е масло в компресора!!!!!!!!!?
    3.Вакуумирана ли е системата и как!!!!!?
    4.Колата с климатик ли е или климатроник?
    5.Какво ниско и високо налягане поддържа системата докато работи и въобще мерено ли е?
    6.Измерването със стае термометър не е точно.Особенно ако е китайски.Мери се с термодвойка или термометър за който си сигурен, че е точен на средната духалка.
    7.Температурата на охладения въздух зависи от външната температура, от това къде ти е разположен изпарителя и много други.За всяка кола си има данни при каква външна температура колко градуса трябва да е вкарания въздух.Има климатици при които тази температура е 2-3* и такива при който е 18* при примерно 40* външна температуа.
    8.При кола с климатроник/ пак казвам в завискимост от колата,модела,начина на работа на климатика/ нормалната работа на климатроника е да включва компресора за определен интервал от време и да го изключва. При мен този интервал е около 30 секунди включен и 30 изключен.Ако обаче външната температура е ниска, температурата на изпарителя много бързо ще достигне много ниски температури, което би предизвикало обледеняване на изпарителя, а това е недопустимо!Тогава се вклучва и термостата който предпазва изпарителя от обледеняване и той може да изключи компресора преди да са минали тези 30 секунди.
    Т.е. работата на климатика не е толкова проста и си иска човек който знае какво прави.
    Last edited by Boby; 29-05-2010 at 23:54.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  8. #8
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Boby View Post
    7.Температурата на охладения въздух зависи от външната температура, от това къде ти е разположен изпарителя и много други.За всяка кола си има данни при каква външна температура колко градуса трябва да е вкарания въздух.Има климатици при които тази температура е 2-3* и такива при който е 18* при примерно 40* външна температуа.
    Данните за алфа съм ги качвал във форума - ма ме мързи да ровя

    За другите неща си прав - тоя климатикар явно не го бива.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  9. #9
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Quote Originally Posted by Boby View Post
    1. Това не са череши или домати за да ти ги мери на везната! Има си машини за пълнене на климатици,които дозират много точно фреона!!
    2.След като е била отворена системата незнайно колко време сипал ли е масло в компресора?
    3.Вакуумирана ли е системата и как?
    4.Колата с климатик ли е или климатроник?
    5.Какво ниско и високо налягане поддържа системата докато работи и въобще мерено ли е?
    6.Измерването с термометър не е точно.Мери се с термодвойка или термометър за който си сигурен, че е точен на средната духалка.
    7.Температурата на охладения въздух зависи от външната температура, от това къде ти е разположен изпарителя и много други.За всяка кола си има данни при каква външна температура колко градуса трябва да е вкарания въздух.Има климатици при които тази температура е 2-3* и такива при който е 18* при примерно 40* външна температуа.
    Освен всичко друго, при продължително време прерстой на системата отворена, не се ли скапва дехидратора - поема влага от въздуха?
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  10. #10
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    На мен ми прави впечатление, че компресора не е такъв какъвто трябва да е!

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

  11. #11
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    И аз да ползвам темата. При мен пък компресора работи няколко минути нормално и след това изведнъж почва да прави свръхналягане. Като влезе в режим на свръхналягане, почва да се включва някаква защита на компресора и се вкл./изкл. през няколко секунди. Охлажда, но се товари компресора и ше замине. Вече смених 1 бр.
    В Рея-та ми смениха компресора и филтъра на дехидратора, защото според тях, той бил причината за свръхналягането, но сега пак почна да го прави. Знам, че никой не може да я оправи по нета, трябва ми ЧИТАВ сервиз за климатици, щото Рея го хвалиха някои колеги, но явно не могат да се справят. Филтъра на дехидратора може да е причината за свръхналягането, но за да се запушва така трябва да има причина, не може да се сменя всяка година.

  12. #12
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by Boby View Post
    1. Това не са череши или домати за да ти ги мери на везната! Има си машини за пълнене на климатици,които дозират много точно фреона!!
    2.След като е била отворена системата незнайно колко време сипал ли е масло в компресора!!!!!!!!!?
    3.Вакуумирана ли е системата и как!!!!!?
    4.Колата с климатик ли е или климатроник?
    5.Какво ниско и високо налягане поддържа системата докато работи и въобще мерено ли е?
    6.Измерването със стае термометър не е точно.Особенно ако е китайски.Мери се с термодвойка или термометър за който си сигурен, че е точен на средната духалка.
    7.Температурата на охладения въздух зависи от външната температура, от това къде ти е разположен изпарителя и много други.За всяка кола си има данни при каква външна температура колко градуса трябва да е вкарания въздух.Има климатици при които тази температура е 2-3* и такива при който е 18* при примерно 40* външна температуа.
    8.При кола с климатроник/ пак казвам в завискимост от колата,модела,начина на работа на климатика/ нормалната работа на климатроника е да включва компресора за определен интервал от време и да го изключва. При мен този интервал е около 30 секунди включен и 30 изключен.Ако обаче външната температура е ниска, температурата на изпарителя много бързо ще достигне много ниски температури, което би предизвикало обледеняване на изпарителя, а това е недопустимо!Тогава се вклучва и термостата който предпазва изпарителя от обледеняване и той може да изключи компресора преди да са минали тези 30 секунди.
    Т.е. работата на климатика не е толкова проста и си иска човек който знае какво прави.
    Напълно те подкрепям!

    Към колегата:
    Вчера ходих да направя профилактика на Алфа-та и да заредя ФИАТ, че имаше една тръбичка за смяна от миналата година.
    На Алфа-та нямах никакви оплаквания, освен, че преди 1 седмица почти изчезна струята от вентилатора. Оказа се, че филтърът до момента (59 000 км) никога не е сменян, а Ауто Италия взимаха пари за това. Беше станал като гъба, пълна с всякакви лайна. Та след смяната му всичко си дойде на място. Реших все пак да я видят, че от както е кола (3 год.) не е пипапа. Оказа се, че системата е "загубила" 70 гр. Според майстора е загубила по-малко, защото никога не ги пълнят до МАХ (при нови коли), а се прави след като се подкара колата.
    Изтегли сегашния, вакумира я, зареди я отново, сложи масло, сложи маркер (който да покаже дали и от къде изпуска) и пуснахме климатроника. За 2 мин. достигна 5,9 градуса при външна температура 28-29 градуса, което за мен е повече от перфектно. Измерия с някаква джаджа, на която от едната страна имаше дисплей, а от другата едно шило (около 7-8 см). Слага се на средния отвор. Предполагам е някакъв професионален и специализиран инструмент. Беше производство на TEXAS INSTRUMENTS.
    Системата на всички 147 и 156 е 550 гр. (+/- 25 гр.) с фреон 134а. Видях в програмата на човека, че ми беше интересно дали има разлика бензин/дизел и самите купета, но няма. Явно се изчисляват на обем, а не мощност на двигателя
    След това направихме същата процедура с Пунто-то, като то достигна 8,1 градуса за същото време. Явно годините разлика в двете коли си оказват влияние. Може и самият компресор на 147-та да е различен от този на ФИАТ-а. Не го разпитвах, но и за двете коли каза, че са ОК и да дойдем след 1 седмица, за да провери дали няма някъде пробив все пак, било част от процедурата и дали всичко е наред.
    Системата на Пунто-то също се оказа 550 гр. (+/- 25 гр.) с фреон 134а.
    Тия жабари като вземат едни стойности и ги въртят 20 год.
    Както голегата по-горе описа, нищо не се реже, мери, налива с фуния и т.н., а се прави със специална станция, с прикачени към нея масла, фреони и всякакви неща, коята електронно дозира фреона, маслото, вакумира, налива, прибира фреона и т.н.

    Сега погледнах, че и на GTV системата е 550 гр. (+/- 25 гр.) фреон 134а, но не пише с какъв компресор е.
    Моят съвет е да отидеш в сервиз където са учили как да работят, имат и са наясно с подобни техники, за да не се налага да купуваш още части за колата.

    п.с. За райнона на София горещо препоръчвам този сервиз, въпреки че няма алуминиева дограма, няма девойки на рецепцията, няма лъскави тоалетни и т.н. Хората там знаят какво и как да направят, имат и техника за съответните процедури, което е най-важното.
    Лично ползвам сервиза над 3 год.
    Координати на ЛС, че сервизът не си е платил такса "Реклама"

  13. #13
    Запален алфист vendinga's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    108

    Default

    Сега ходих пак до човека, закачи манометрите и ми показа на левияя манометър как пада налягането при повишаване на оборотите(което било сигнал че може да има запушване на системата) трябва да бъде сменен дехидратора и да бъде промита системата с азот.Това е заключението. Иначе, има табелка на колата, на която си пише да се използва фреон 134 и количеството 650 гр.
    Покарах я в това състояние, не изстудява хубаво и бая затормозява двигателя.Няма да го пускам повече, ще отида и на друго място да видим какво ще направят.
    Мерси на отзовалите се!

  14. #14
    Запален алфист vendinga's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    108

    Default

    Къде в София се продават нови дехидратори, да си купя един и да се оправи климатика?

  15. #15
    Старши Kuker's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    гр.София
    Age
    45
    Posts
    1,697

    Default

    Малко ти е фреона, според мен!

    "Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate"

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •