Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Машинка за клапи на парното

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Пловдив
    Age
    51
    Posts
    17

    Default Машинка за клапи на парното

    Здравейте, не ми работи една от трите машинка за клапите на парното. Оттам климатика вади всеки път едно досадно съобщение "Air conditioner fault. Contact the service"
    На всичко отгоре е пълен хаос. При изключен климатик лятото ми духа топло, а зимата студено. В зависимост какво съм ползвал. И аз не знам.

    Някой има ли идея къде могат да ми оправят проблема?
    От Пловдив съм.
    Алфа 166 2.4 JTD
    Alfa Romeo 166 2.4 JTD 2002 г.

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    May 2008
    Age
    33
    Posts
    60

    Default

    Попитай в сервиза до представителството на Фиат, намира се на гърба на занзибар на пещерско шосе. Там работят често италиански коли, дано ти помогнат. Мисля че Динекспрес се наричаше ама не съм сигурен.
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 140HP 2001

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Sofia
    Age
    38
    Posts
    128

    Default

    имам същия проблем от 2 дена духа ми само студено пускам на топло и пак студено и това съобщение.... сега нямам време да се занимавам за зимама обаче трябва да се мисли нещо че лошо

  4. #4
    Старши алфист leshoiad's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Стара Загора
    Age
    48
    Posts
    622

    Default

    И при мен е така, но мисля, че умишлено така е направено, за да ползваш ресурсите без да отнемаш от мощността на двигателя. Пробвай - направи си климатика на 18 градуса, остави го да поработи малко, след това го спри. Подкарай колата, отвори жалузите, клапите в купето и гледай какво става. При отворени прозорци притока на хладен въздух се усилва, а при затворени-намалява. Ако не искаш въобще да ти духа, просто затвори клапите.
    "Свини! Вечно ли искате да живеете?!" Фридрих Велики — 1757 г.


  5. #5
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Posts
    21

    Default

    Колеги, този проблем ми го решиха в сервиз "Друмник" на бул. "България" срещу 60-70 лв.

  6. #6
    любител Kiber's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Sofia/Varna
    Posts
    82

    Default

    Точно и аз Друмник щях да препоръчам.
    2002 Alfa Romeo 156 1.9 JTD Sportwagon
    .

  7. #7
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Ще използвам темата на колегата да питам...

    Знае ли някой къде се намира редукторчето с положението на клапите за позициите? Трябва ли да се сваля таблото за да се стигне до него или има по-лесен начин?
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Boby View Post
    Ще използвам темата на колегата да питам...

    Знае ли някой къде се намира редукторчето с положението на клапите за позициите? Трябва ли да се сваля таблото за да се стигне до него или има по-лесен начин?
    аз малко да допълня- някой ако знае къде са всички клапи и ако има някакви схеми ще е супер.Аз знам само за онази клапа на вентилатора и нищо друго, а моя и той вади гадни надписи отвреме на време
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #9
    Запален алфист Fr0sT's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    София
    Posts
    245

    Default

    В тая тема като гледам има повече въпроси отколкото отговори ама да се пробвам и аз - някой да знае къде се намира клапата, която отваря/затваря циркулацията на въздуха в купето или вкарва въздух и отвън ? Имам подозрения че моята не работи понеже в уж затворено положение вътре се усещат миризми отвън.
    Alfa Romeo 166 2.4JTD 136hp - 2000

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by Fr0sT View Post
    В тая тема като гледам има повече въпроси отколкото отговори ама да се пробвам и аз - някой да знае къде се намира клапата, която отваря/затваря циркулацията на въздуха в купето или вкарва въздух и отвън ? Имам подозрения че моята не работи понеже в уж затворено положение вътре се усещат миризми отвън.



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Вдясно под кората с пръскалките на ч. стъкло. Там влизат 2 кабела който са за моторчето и.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  12. #12
    Запален алфист Fr0sT's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    София
    Posts
    245

    Default

    Ясно, ще разглабям тия дни
    Alfa Romeo 166 2.4JTD 136hp - 2000

  13. #13
    Запален алфист popaay's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    395

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    гледаш дясната снимка
    Най-вероятно ти е спукана лоста на клапата 2 в долния край(поне при мен беше така).За целта развиваш рапидките под челното стъкло(пластмасовата кора, която е под чистачките),може да не откачаш рамената на чистачките,но ако имаш желание ... От там ти се отваря гледката и почваш,развиваш напълно двете най-горни видии на моторчето 1b (с много къса кръстата отвертка),долното до оставяш почти развито до край,това упражнение го правин за да изкараме моторчето 1b от лоста 2.Следва да изкараме лоста на клапата 2 от оста .Сега поглеждаме лявата снимка,информативно само заради инструмента 1b
    Демек на нас ни трябва нещо подобно,за да изкараме лоста от оста.Аз използвах преди време по-голяма права отвертка, за да я използвам като рамо(или като инструмента 1b ),като с другата ръка дърпах по оста, лоста на рамото 1b,по центъра на оста
    След като изкарах лоста на клапата,в долния край беше сцепен и от там оста на моторчето излизаше.За лоста на клапата използвах от тел-бод телчетата 2 на брой,едно от всяка страна,като ги нагрях с поялник,и ги притиснах към лоста на клапата(пасват си идеално!!!),после залях с епоксидна смола.
    Еми това е приятна работа!

  14. #14
    Запален алфист Fr0sT's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    София
    Posts
    245

    Default

    Мерси за подробното описание колега ще пиша като видя какво е положението.
    Alfa Romeo 166 2.4JTD 136hp - 2000

  15. #15
    Запален алфист Fr0sT's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    София
    Posts
    245

    Default

    Така, най-накрая се наканих да оправя пустата клапа и проблема при мен се оказа същия като при колегата popaay - сцепено ухо на лоста на клапата (1-ва снимка). Като цяло моторчето е направено така, че да се върти докато срещне съпротивление, което от своя страна оказва натиск на ухото на лоста на клапата и явно след известно време не издържа и се чупи и моторчето пова да се върти без да върши работа.
    Нещо което ми направи впечатление - при изгасена кола клапата е в хоризонтално положение (1-ва снимка), при запалена кола (или контакт) и включен климатроник клапата отива във вертикално положение (2-ра снимка) и при цъкнато копче за циркулация в купето клапата отново отива в хоризонтално положение. Та въпроса ми е дали съм я нагласил правилно - вертикално е отворена и влиза въздух отвън в купето и хоризонтално е затворена ?
    Другото което се чудех е дали не работенето на тази клапа има нещо общо с надписа contact workshop на климатроника ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails WP_000050 - Copy.jpg   WP_000051.jpg  
    Alfa Romeo 166 2.4JTD 136hp - 2000

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •