Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Взаимозаменяемост на бобини и кабели между ЦФ2 и ЦФ3 двигатели

  1. #1

    Default Взаимозаменяемост на бобини и кабели между ЦФ2 и ЦФ3 двигатели

    Днес бутнах на двойката си, която е с ЦФ2 двигател, 4 бобини с приходящите към тях кабели от ЦФ3 двигател - разликата между двата типа е че при ЦФ2 първа бобина праща искра и на 4та, 4та на първа, втора на трета, и трета на втора......а при другите всяка бобина праща втори сигнал само на цилиндъра над който е......
    Не виждам никаква разлика във вървежа, нито в студеното запалване, разход засега не съм засичал, но бих се учудил ако има разлика.......информацията може да е полезна ако има разлика в цените на бобините и кабелите между двата типа, но така или иначе ако нягой ги сменя, трябва да смени или всичките, или поне 2 от тях, защото ако смени само една, няма как да комбинира кабелите.......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  2. #2
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    Бобините са еднакви.
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

  3. #3

    Default

    По парт номер виждам че са различни бре.....ся не съм по тоците, ако "искрят" по един и същи начин е друг въпрос, значи че са еднакви в това.....
    Някой знае ли дали имат разлика в цената?
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  4. #4
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Бобина CF2 - 170 лв
    Бобина CF3 - 350 лв

    Не мога да кажа дали дават един и същи ток, но упралението е различно, дали там има зависимост към бобините ... ?!?

    CF2 - М 1.5.5
    CF3 - МЕ 7.3.1



  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    Бобина CF2 - 170 лв
    Бобина CF3 - 350 лв

    Не мога да кажа дали дават един и същи ток, но упралението е различно, дали там има зависимост към бобините ... ?!?

    CF2 - М 1.5.5
    CF3 - МЕ 7.3.1


    Мда, управлението е различно, но без да съм голям мозък в бобинажната електролика, и почна логично стигам до следния извод - екуто пуска 12в на бубините, и ги управлява по маса, ако не ме лъже паметта - при цф2 двг и при цф3 във бобините влизат два проводника - значи екуто засилва един сигнал, и бобината го праща в случая на цф2 двг към свещите на първи и 4 цил, а при цф3 двгто към двете свещи само на първи цилиндър......пак логично мога да предположа че при двата типа двг, бобината пуска втората(или основната) искра(или напрежението за нея) през различни интервали......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  6. #6

    Default

    Тя за CF3 е със златни намотки с платиниева защита

    Има ли разлика в самите бобини или не.... освен в цената имам в предвид ?
    Ако ECU-то управлява бобините, т.е. посочва интервалите на запалване , единствено начина на подредба на кабеляците е според вида ECU, а не според вида бобина. Но знам ли....

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by cyberhill View Post
    Тя за CF3 е със златни намотки с платиниева защита

    Има ли разлика в самите бобини или не....
    Има - и тя може би е в това че пускат напрежение през различен интервал.....но като цяло ефекта е същия предполагам....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  8. #8
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Мда, управлението е различно, но без да съм голям мозък в бобинажната електролика, и почна логично стигам до следния извод - екуто пуска 12в на бубините, и ги управлява по маса, ако не ме лъже паметта - при цф2 двг и при цф3 във бобините влизат два проводника - значи екуто засилва един сигнал, и бобината го праща в случая на цф2 двг към свещите на първи и 4 цил, а при цф3 двгто към двете свещи само на първи цилиндър......пак логично мога да предположа че при двата типа двг, бобината пуска втората(или основната) искра(или напрежението за нея) през различни интервали......
    Бобините са на обща маса и се управляват с +12 в. При ЦФ2 за 4 такта на един цилиндър се подава два пъти комутирано напрежене. Веднъж при сгъстяване и веднъж при изпускане. И когато подава искра на бобината на 1-ви подава и на 4-ти. Така и двете свещи в даден цилиндър запалват. Мерил съм с осцилоскопа и после съм гледал записите. Осцилоскопа ми е мулти-канален и гледам за 2 цилидъра едновременно.

    Интересното е, че има моменти в които комутацията на двата цилидъра се разминава във времето. Сигналите не идват едновременно. Като наложа графиките от записа на осцилоскопа има моменти в които едната от бубините закъснява или подранява спрямо другата. Говоря примерно за измерване на сигналите на 1-ви и на 4-ти цилиндър. Демек двете свещи не винаги запалват едновременно. Но незнам кога и как става това.

    При ЦФ3 моторите незнам как се комутира. Не съм имал възможност да измеря, но може би е по същия начин. Но поради подредбата на кабелите двете свещи там ще запалват едновременно освен ако няма някакво закъснение от самата бобина. Не съм сигурен обаче в това.
    Last edited by oem; 23-07-2010 at 11:23. Reason: малко правопис да оправя
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  9. #9

    Default

    Е нали ферариста, беше сложил CF3 бобини на CF2... реално това е достатъчен тест , че работят по един и същ начин.... разминава се подредбата...
    Знам ли... Аз вече се побърках с тези бобини...

  10. #10
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Аз не съм казал нищо опровергаващо. Само какво съм се опитал да разбера
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  11. #11
    Старши алфист 156's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    692

    Default

    Ох, имаше една дълга тема "Истината за туинспарк двигетлите" или нещо подобно. Там подробно се разнищваше въпроса коя свещ кога пали, има ли закъснение и т.н.
    Това, което си спомням е, че ЦФ3 бобините получават един импулс за 4 такта, а ЦФ2 - два импулса. Това означава, че за двигател ЦФ2 стават без проблем както ЦФ2, така и ЦФ3 бобини. В обратния случай, (ЦФ3 двигател с ЦФ2 бобини) двигателят пак трябва да работи, но тогава реално за всеки цилиндър се задейства 1 свещ - ту малката, ту голямата. Т.е. , наблюдаваното от колегата ФЕРАРИСТ не ме учудва.

    ПП: oem, искаш да кажеш, че свещите, захранвани от една и съща бобина запалват по различно време, така ли? Това ми се вижда странно, предвид факта че бобините са на обща маса ...
    '05 166 V6
    '98 156 2.0 TS ex ...

  12. #12
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Не. Искам да кажа, че свещите на един цилиндър запалват по различно време в дадения такт. Малко съм несигурен обаче. Осцилоскопа е цифров и минава през USB. Незнам дали може да стане грешка. Забавянето беше в някаква част от милисекундата по спомен. Имах поне половин час графичен запис на стария компютър в гаража, но вече нямам възможност да го ивадя от там понеже му гръмна диска заедно с дъното. Предполагам, че това ако се има вяра на осцилоскопа се случва поради промяна в ъгъла на запалване на някоя от бубините и по този начин да се получава закъснене на една от свещите.

    За ЦФ3 иначе искаш да кажеш, че там няма така наречената изгубена искра? Не ми се вярва това и при първа възможност бих закачил осцилоскопа на такъв мотор да измеря. Странно ще е ако го няма. Тази система освен за пестене на разходи се ползва и за екология, за по-добра термодинамична ефективност и т.н. Но всичко е възможно. Ако имам възможност ще го измеря и ще кажа. Не съм чел цялата тема и незнам дали някой не го е направил вече.
    Last edited by oem; 24-07-2010 at 00:40. Reason: правопис
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #13
    благочестив мюхлюзин fiore's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    софия. лозенец сити
    Posts
    3,402

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    Бобина CF2 - 170 лв
    Бобина CF3 - 350 лв

    Не мога да кажа дали дават един и същи ток, но упралението е различно, дали там има зависимост към бобините ... ?!?

    CF2 - М 1.5.5
    CF3 - МЕ 7.3.1


    Сори, аз нали съм с МЕ 7.3.1 ама се водя цф2..
    Гипотеза о боге дает ни с чем не сравнимую возможность абсолютно все понять, абсолютно ничего не узнавая
    sprint tropheo
    155/1.8
    156/2.0 Selespeed

  14. #14
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by fiore View Post
    Сори, аз нали съм с МЕ 7.3.1 ама се водя цф2..
    Ти си друга бира ... Що си мисля, че си SG-ME3-1 и си CF2 , т.е. старите бобини ...
    Last edited by spe4elist; 24-07-2010 at 02:37.

  15. #15

    Default

    Т.е. на CF3 не могат да се сложат бобини от CF2, така ли?
    А на CF2 могат от CF3.... нещо не ми се връзва....

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •