Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98

Thread: Затъмнени стъкла

  1. #1
    Запален алфист DSlavev's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    367

    Default Затъмнени стъкла

    Ето какво казва закона по въпроса за затъмняването:

    Раздел XX.
    -Задължения на водачите на пътни превозни средства
    Чл.105. (изм., ДВ,бр.43 от 2002 г.)

    /1/. Забранява се ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на
    автомобила,осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.
    /2/. Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките автомобили, както и
    намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от
    двете страни на автомобила.

    Затъмняването на предните стъкла е голяма грешка, куките имат законово право да те санкционират.
    Аз от близо две години имам на задните и никои не ми е правил проблеми.
    Цената на поставянето в София е прекалено висока и измислена. Не може за работа от максимум 2 часа да ти взима 300лв. пак каквото и да е фолиото. На моята кола поставихме LLumar за 60лв в Кюстендил.

  2. #2

    Lightbulb

    Чл. 105
    Забранено е ограничаването на видимостта през стъклата на предните врати и на ЗАДНОТО стъкло.Ограничаването на видимостта през стъклата на задните врати се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.

  3. #3
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Е за задното има щори, те не знам забранени ли са
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  4. #4
    Запален алфист DSlavev's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    367

    Default

    Quote Originally Posted by BoB2 View Post
    Чл. 105
    Забранено е ограничаването на видимостта през стъклата на предните врати и на ЗАДНОТО стъкло.Ограничаването на видимостта през стъклата на задните врати се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
    Ето линк към сайта на кат http://www.kat.mvr.bg/zdp.txt с текста на целия закон за движение по пътищата, вижте чл.105. Стига да имаш странични огледала не е проблем да затъмняваш задните стъкла.

  5. #5
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Quote Originally Posted by BoB2 View Post
    Чл. 105
    Забранено е ограничаването на видимостта през стъклата на предните врати и на ЗАДНОТО стъкло.Ограничаването на видимостта през стъклата на задните врати се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
    Приятелю, добре е да четеш и алинеите към законите...щото така малко на спам го раздаваш в момента
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  6. #6
    Алфист nblagoev's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    380

    Default

    Quote Originally Posted by BoB2 View Post
    Чл. 105
    Забранено е ограничаването на видимостта през стъклата на предните врати и на ЗАДНОТО стъкло.Ограничаването на видимостта през стъклата на задните врати се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от двете страни на автомобила.
    Сложил съм фолио на задното стъкло на моята кола, както и на колата на баща ми. Досега с мен никога не са се заяждали. Баща ми каза, че за близо 8 години има само един случай, в който са му казали: "господине, имате перде на задното стъкло, забранено е!", а баща ми понеже си е цапнат през устата е отговорил на полицая: "господине, Вие имате перде на очите...това е фолио, а не перде"...
    Явно полицая не е бил подробно запознат със закона, и последствия не е имало...
    ...а и от познат полицай съм чувал, че обикновено се заяждат ако сложиш фолио на мъничка кола...
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm 210hp
    Lancia Kappa 2.4JTD 136hp
    Mercedes E250TD Avantgarde 150hp
    Alfa Romeo 156 1.8TS 144hp - ex

  7. #7
    Прост Инженер Panchev's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Пловдив
    Age
    52
    Posts
    221

    Default

    Текстът, публикуван от BoB2 не е актуалното съдържание на Чл. 105! DSlavev е линкнал текста директно от КАТ.
    Ако имаш странични огледала не е проблем да затъмниш всички стъкла, които са зад зрителното поле на шофьора. Моите са затъмнени с 3М фолио още от Италия (така я купих), като на всяко от стъклата има кръгъл печат (лепенка) с марката и модела на фолиото и някакъв сертификат. В жабката си нося текста на Чл. 105 разпечатан. За всеки случай.

    EDIT: В текста никъде не пише колко голяма трябва да е колата! (това за мнението по-горе). И изобщо върху понятия от рода "малък", "голям", "тесен", "широк" и пр. не може да се изгради закон, затова и никъде не присъстват. Иначе, да си се заяждат колкото искат! Но при положение, че има закон, не мисля, че е уместно. Все пак са длъжни да пробват, де -и те семейства хранят!
    Last edited by Panchev; 23-08-2010 at 08:45.

  8. #8
    започва да се пристрастява alfamicin's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    94

    Default

    Глобата е 20 лв!
    Ако не вярвате питайте jorko от форума,той е експерта!
    ALFA 159 SW 2.4 jtdm Q-Tronic 2010
    ALFA 156 SW 1.9 16V jtd 2005 - EX
    ALFA 156 2.0 TS 1999 - EX
    ALFA 155 1.8 TS 1993 - EX

  9. #9
    Let's ROCK and Let's BEER Ramsezsh's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Бъкстон
    Age
    46
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by alfamicin View Post
    Глобата е 20 лв!
    Ако не вярвате питайте jorko от форума,той е експерта!
    Колега, не разбрах глобата за затъмнени задни стъкла ли е? Че ако е така (и при наличието на странични огледала разИра се) и някой я е платил просто е за бой.
    Ден без бира е загубен ден!

    Ex Alfa Romeo 159 2.4 JTDm
    Ex Alfa Romeo 146 1.4 Junior

  10. #10
    Невървежен Satanism's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Odense, DK/София
    Age
    35
    Posts
    2,604

    Default

    Quote Originally Posted by alfamicin View Post
    Глобата е 20 лв!
    Ако не вярвате питайте jorko от форума,той е експерта!
    Кво да го питаме жорко, бе колега, ей ти го правилника, черно на бяло...
    156SW JTD 20V Distinctive - Injected with a poison

    OEM & Ventura Garage
    http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?p=1111314 -как аз бях измамен от Аrti156SW

  11. #11
    Добро момче jorko's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    49
    Posts
    730

    Default

    Quote Originally Posted by DSlavev View Post
    Ето какво казва закона по въпроса за затъмняването:

    Раздел XX.
    -Задължения на водачите на пътни превозни средства
    Чл.105. (изм., ДВ,бр.43 от 2002 г.)

    /1/. Забранява се ограничаване на видимостта през челното стъкло и през страничните стъкла на
    автомобила,осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.
    /2/. Ограничаване на видимостта през стъклата на задните врати на леките автомобили, както и
    намаляване на прозрачността им, се допуска само при наличие на огледала за виждане назад от
    двете страни на автомобила.

    Затъмняването на предните стъкла е голяма грешка, куките имат законово право да те санкционират.
    Аз от близо две години имам на задните и никои не ми е правил проблеми.
    Цената на поставянето в София е прекалено висока и измислена. Не може за работа от максимум 2 часа да ти взима 300лв. пак каквото и да е фолиото. На моята кола поставихме LLumar за 60лв в Кюстендил.
    Ти от какво се оплакваш ? От закона ли или от санцията или от цената за услугата ?
    Quote Originally Posted by BoB2 View Post
    и на ЗАДНОТО стъкло..
    Това за задното стъкло къде го прочете ?

  12. #12

    Default

    Закона се отнася за почти всички автомобили -нима бусовете имат видимост през задното стъкло при положение ,че дори нямат такова .За да ви правят проблеми трябва да замерят каква е пропускливоста на светлина на затъмнените стъкла иначе как ще докажат ,че не се вижда през тях (нямат такава апаратура в колите).Веднъж се опитаха да се заяждат(задни затъмнени стъкла +щора на задното)и понеже и аз не обичам да мълча им припомних ,че при наличие на 2 странични огледала, ако искам мога да си зазидам задното стъкло и ме оставиха.Просто се налага да сме много добре информирани за да не позволяваме да ни манипулират и да се възползват от първоначалният ни стрес и незнание при спирането.
    Last edited by lordliness; 17-12-2010 at 08:41.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #13
    Болен от Кинтонемия Galof's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    София, Надежда City
    Posts
    194

    Default

    а колите който фабрично са с затъмнение стъкла на предните врати?
    Човек трябва да си знае правата, защото едно приятелче затъмни задните прозорци и задното стъкло и го спрели и му казали, че е забранено, идва при нас и половината фолио го няма, когато ми разказа какво е станало щях да го убия!
    Last edited by Galof; 17-12-2010 at 13:03.
    Да Бъдеш Алфист Това Е Религия!!!
    Алфа Ромео - колата която харасваш, не заради това което прави, а заради начина, по които те кара да се чустваш!

  14. #14
    Запален алфист ves_v8's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    София/Vienna
    Posts
    265

    Default

    Quote Originally Posted by Galof View Post
    а колите който фабрично са с затъмнение стъкла на предните врати?
    За фабрично затъмнени стъкла немогат нищо да ти кажат. Там е по-различно защото има един талон, който си върви комплект с колата а и нещо се отбелязва в талона доколкото си спомням. Чувал съм че куките като видят предни тъмни стъкла и ги драскали с химикалката да видят дали има фолио и ако се надере - акт, ако ли не (т.е. фабрични тъмни стъкла) нищо. За задно стъкло и задни стъкла на вратите не знам да правят проблеми. На моята кола са 90% задните врати и 70% задното стъкло и не съм има ядове. Искам да си направя и предните врати с 30-40% ама ме е шубе. Колегата rusiq86 си е направил всичките стъкла с минимален процент(мисля че 30%) и казва че няма проблеми. Те дори и не забелязвали куките
    In God we trust, all others pay cash.
    Alfa Romeo 145 1.3 Boxer - Ex-car
    Оpel Vectra C 2.2i '08 Elegance

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by ves_v8 View Post
    Колегата rusiq86 си е направил всичките стъкла с минимален процент(мисля че 30%) и казва че няма проблеми. Те дори и не забелязвали куките
    40%
    156 2.4JTD 136+ PS

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •