Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45

Thread: Проблем със скоростомера

  1. #16
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Quote Originally Posted by vegatta View Post
    има букса покрай релетата
    Букса няма \при релетата\, поне при 1.7 . Утре след бачкане мога да потвърдя евентуално. Има букса, както е написал търтей. Над датчика на скоростите\не на самия д-к, а на 30-ина см, може и повече по кабела му\. На тази букса кабелите са:
    1\ маса - черно-лилав\май\;
    2\ 12 V+ при контакт - синьо-червен\синьо с нещо беше - утре ще напиша\ - който свършва в една чепка с още 3-5 такива кабелчета, които получават +-а \купчинката е запоена под термошлауш и диод предполагам, че има\ от оранжав кабел от оранжавата букса на конт. ключ \Осначен със С на буксата\.
    3\ Сигналния \пак ми синее , ама от 3-5 дена само кабели и инсталации са ми в главата и ми е размазано от цветове\- директно отива в една от буксите на таблото...

    Утре ще съм по-сигурен и малко по-конкретен.
    Last edited by TRENDi; 07-09-2010 at 20:51.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  2. #17
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    Букса няма \при релетата\, поне при 1.7 . Утре след бачкане мога да потвърдя евентуално. Има букса, както е написал търтей. Над датчика на скоростите\не на самия д-к, а на 30-ина см, може и повече по кабела му\. На тази букса кабелите са:
    1\ маса - черно-лилав\май\;
    2\ 12 V+ при контакт - синьо-червен\синьо с нещо беше - утре ще напиша\ - който свършва в една чепка с още 3-5 такива кабелчета, които получават +-а \купчинката е запоена под термошлауш и диод предполагам, че има\ от оранжав кабел от оранжавата букса на конт. ключ \Осначен със С на буксата\.
    3\ Сигналния \пак ми синее , ама от 3-5 дена само кабели и инсталации са ми в главата и ми е размазано от цветове\- директно отива в една от буксите на таблото...

    Утре ще съм по-сигурен и малко по-конкретен.
    Единият е син, а другият е синьо с червено, но кой е "+" и кой е "сигнал" в момента и аз не се сещам.
    Ще чакам да потвърдиш и после ще човъркам в моторния отсек, та дано успея да се докопам до тази букса.
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  3. #18
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    Точно така. Синия е сигналния. Ами буксата е лесна\сравнително за докопване\ като тръгнеш по кабела от датчика.
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  4. #19
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by TRENDi View Post
    Точно така. Синия е сигналния. Ами буксата е лесна\сравнително за докопване\ като тръгнеш по кабела от датчика.
    Ами и аз бях тръгнал да я търся от датчика по кабела нагоре, но ми се видя, че кабелите влизат в един друг сноп и затова реших, че няма букса.
    Ще проверя пак и ще бръкна "по-надълбоко"
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  5. #20
    Болен алфист TRENDi's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Sf, BG
    Age
    74
    Posts
    1,132

    Default

    След още ~30 см влизат непроследимо в дебелия сноп на левия рог...
    75 2.5 QV 08.86 г. - Ех...
    155 1.7 07.93 г. - Сиромашки тунинг + JR filter + ниска - замина за скрап...
    FIAT Tipo 1.6 12.93 г. 835С1.000 - вече 2.0 TS 8V Turbo с екстрите от горната...
    Мненията са като задниците - всеки си има!

  6. #21
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Снощи успях да се докопам до прословутата букса, която наистина е на 2 педи разстояние от датчика. Само че при мен беше "невидима", защото някой майстор преди мен беше нацвъкал 10-тина свински опашки по кабелите и ги беше обединил в един голям сноп (пътят към Ада е постлан с добри намерения) и буксата беше се навряла в на г...за на географията, скрита под общия сноп. Въпреки, че бях свалил филтъра + дебитомера достъпа до нея пак беше много труден. Е, в крайна сметка "победих" - т.е успях да освободя буксата и да осъществя лелеяните от мен замервания. Резултата - м/у едното крайно и средното краче на датчика има съпротивление от порядъка на 1,7 килоома, а м/у останалите крачета - няма връзка. Проверих и за евентуално закъсяване на някое от крачетата към шасито - пак си е ОК.
    И сега, какъв е извода? Датчика май е ОК?!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  7. #22
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Малко продължение по темата.
    След няколкото проверки, които направих по окабеляването и датчиците, накрая стигнах до извода, че ми трябва нов датчик. Такъв беше намерен (втора ръка) и монтиран. Естествено по закона за всеобщата гадост, новия-стар датчик явно също е дал фира, защото показанията на скоростомера не са верни - при движение с около 130-140 км/ч, скоростомера отчита едва 25-30км/ч.
    Така или иначе вече си имах един излишен датчик, затова реших да направя една лека дисекция.
    Е, на приложената снимка се вижда какво има вътре...
    Въпроса сега е - какво е това "чудо" с трите крачета, намиращо се в средата на платката? В сглобено състояние, магнита се върти точно с/у този елемент.
    Предполагам, че е възможно точно този елемент да е извън строя.
    Моля за идеи!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Image0383.jpg  
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  8. #23
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Някъв елемент на Хол да е? Май има такива нещица и по харддисковете...

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  9. #24
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Точно Хол-датчик е.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  10. #25
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    До тук добре - научихме, че е датчик на Хол. Предполагам обаче, че този датчик на Хол, няма нищо общо с другите датчици на Хол, които примерно са на разпределителния или на коляновия вал?!
    Опитах се, чрез допитване до чичко Гугъл, подавайки му точните означения в/у датчика, да открия някакво инфо за цена, производител, доставчик, та дори и някой алтернативен вариант да науча, но уви - пълно мълчание по темата.
    Някой може ли да даде идеи или инфо - от къде може да се закупи и с какво може да се замени?
    Означението в/у датчика е: USG 3132 416
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  11. #26
    Татю алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    1,502

    Default

    Всеки датчик от този тип по колата съдържа подобен елемент - и "онзи" датчик на Хол, дет е на маховика, и датчиците на АБС-а, май в делката има такъв също. Въпросът е в кой от тях има подобен по големина елемент, който после с неимоверен саклет да изчовъркаш и преместиш , Оставам с впечатление, че самите елементи имат сходни характеристики (например от тази тема)

    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 16v Elegante+Sport MY.08
    Alfa Romeo 155 1.8TS Sport MY.95

  12. #27

    Default

    доколкото си спомням тези датчици са на друг принцип
    от едната страна има източник на светлина
    от другата приемник

    някъде из ланча форума имаше тема за ремонта му

  13. #28
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Щом си успял да го отвориш е идеално .
    Влизаш в някой магазин за електронни компоненти и им искаш елемент на Хол .
    . На снимката която си приложил е елементчето което е по-дългия среден крак. http://www.ahest.net/product/459-hal...r--ah441-ad91/
    Иначе други аналози има много
    http://www.hallsensors.de/Hall-IC.htm

    Относно напреженията които трябва да дава когато е ОК - когато се върти магнита на на сигналният кабел трябва да имаш промяна на напрежението от 3 до 12-13 волта .
    Last edited by Sunny; 20-10-2010 at 23:41.
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  14. #29
    професор-маняк marian2784's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    parma italy/казанлък
    Age
    39
    Posts
    577

    Default

    http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...UGN3132LT.html
    това мисля е твоя елемент
    alfa romeo 145 1.3 boxer K&N replacement MOMO GT2 WHEELS OMP Lowering Springs kit now on GPL rest in peace
    alfa romeo 147 2.0 ts DISTINCTIVE MY07 powered by Landi Renzo GPL

  15. #30
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default


    Благодаря на отзовалите се!!! Друго си е, когато човек знае къде точно да търси.
    Днес ще пообиколя всичките налични магазини за електронни елементи в наше село (числом и словом 3 на брой) с "нещото" в ръка и ако не срещна никъде разбиращи погледи ще търся помощ в "голямото село" .
    Дано щастието ми се усмихне
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •