Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Проблем със скоростомера

  1. #1
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default Проблем със скоростомера

    Имам проблем със скоростомера, а именно - не отчита скоростта, с която се движа.
    В първия момент си помислих, че проблема е от червячето, което се намира в ск. кутия - проверих го, здраво е и си е на мястото.
    След това, отворих бумагите и прочетох, че м/у първото и третото краче на датчика трябва да има 12V - проверих и това напрежение - ОК е.
    Средния кабел е кабела, по който сигнала от датчика (импулсен генератор) стига до уреда на таблото (скоростомера). При ръчно задвижване на жилото и осигурено захранване на датчика, по въпросния кабел трябва да има напрежение от 0V (в покой) до около 7-8V (при максимална скорост). На практика обаче по този кабел има напрежение около 3V, което по никакъв начин не се влияе от въртенето на жилото на импулсния генератор.
    Някой има ли някаква идея, къде може да се крие проблема?
    Мене ми се чини, че може някъде по таблото нещо да окъсява или ми се губи "+" или "нулата" от захранването на самия уред на таблото, но не знам къде да го проверя (т.е. на кое краче от всичките букси).

    Благодаря на отзовалите се предварително!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  2. #2
    Запален алфист xidra's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София ; Надежда 5 ; Люлин 7
    Age
    33
    Posts
    105

    Default

    ако кабелите не са прекъснати, то има вероятност да е прецакан датичка

    отчита ли изминати километри, ако да то проблема е в самият спидометър
    Fiat Cinquecento 1.1 Sporting - Нервозната табуретка, жилояд! Ex.
    Fiat Punto 1.6 cabrio - ex.
    Fiat Bravo 1.8 GT - now

  3. #3
    Старши алфист TS's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Posts
    633

    Default

    И при мен беше така.Всичко си работеше без скоростомера.Взех друго табло и проблема се реши

  4. #4
    професор-маняк marian2784's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    parma italy/казанлък
    Age
    39
    Posts
    577

    Default

    както го описваш е датчик
    alfa romeo 145 1.3 boxer K&N replacement MOMO GT2 WHEELS OMP Lowering Springs kit now on GPL rest in peace
    alfa romeo 147 2.0 ts DISTINCTIVE MY07 powered by Landi Renzo GPL

  5. #5
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Търси си ново табло.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  6. #6
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Принципно таблото, с което съм в момента, не е оригиналното от моята кола. Това го взех 2-ра ръка и от друга 155-ца, но е с уреди за отчитане на налягане и температура на маслото, които уреди липсват при моето табло. Това бе и причината, коради която си купих новото/старо табло.
    Въпроса ми тогава е, ще може ли да си разменя само скоростомерите? Предполагам, че не е някаква голяма философия.

    Към "xidra"
    - ако километража ми работи (изминатите километри), а скоростомера - не, тогава в какво ще се крие проблема? ...в самия скоростомер?!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  7. #7
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Да. Часовникът на скоростомера нещо се е развалил.
    Боцни старото табло за проба - 5 мин работа е.
    Last edited by Kuker; 26-08-2010 at 16:33. Reason: .
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  8. #8
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Ще могат да се разменят скоростомерите, но не знам дали няма да се наложи да вадиш стрелката.Извадиш ли я после трябва много точно да я зацепиш или да я регулираш с потенциометърчето.
    Ако ти работи километража, а скоростомера не има голяма вероятност проблема да е в самото моторче на скоростомера.

    3 месеца си блъсках главата със същия проблем.Накрая пуснах нов кабел със захранване на датчика и сега е по-добре, но проблема пак не изчезна.

    Щом имаш табло сложи го и виж дали ще работи.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  9. #9
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Не работят нито километража, нито скоростомера.
    Явно ще трябва да си закача старото табло, за да видя какво ще стане...
    Може да се окаже, че датчика е дал фира...
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  10. #10
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Е, закачих си старото табло и ... - нищо не стана. Или с др думи казано - пак не заработи нито километража, нито скоростомера.
    Това вече ме накара да взема мултицетчето в ръка и да замеря какво идва на букса "А" (буксата отговорна за скоростомера/километража) от таблото. Според ръководството, на тази букса има свързани всичко на всичко 2 кабелчета, от които едното е "+12V" (проверено и отговаря на истината), а другото е сигналния кабел. Според същото това ръководство, по сигналния кабел трябва да има напрежение м/у 1 - 7 V, в зависимост от скоростта на въртене на датчика (импулсния генератор). Да, обаче в моя случай има някакви постоянни 10,44V, които никак, ама никак не се влияят от въртенето на датчика.
    Сега въпросът е - това симптоми на прецакан датчик ли са или на кабел, който да закъсява нейде потрасето?!
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  11. #11
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Аз гласувам за окъсяване
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  12. #12
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Аз гласувам за окъсяване
    ...а окъсяването в самия датчик може ли да се случи?!
    И има ли нейде по трасето букса този датчик или кабелите стигат чак до таблото, без да се разкачат никъде?! Не вярвам да няма букса, но аз нещо не мога да я намеря. Ще ми се да го сложа този датчик на "операционната маса", че така в полеви условия с боцкане на кабелите през изолацията някак си не ме кефи
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  13. #13
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Трябва да има две букси
    Едната на самия датчик и една преди таблото.
    Виж по сгъвките да не е прекъснало някъде
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  14. #14
    Болен алфист Z:)m's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Кърджали
    Age
    49
    Posts
    1,124

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Трябва да има две букси
    Едната на самия датчик и една преди таблото.
    Виж по сгъвките да не е прекъснало някъде
    Тва на самия датчик си ми изглеждаше доста капсуловано. И аз си мислех, че е букса, защото се опитах да го изтръгна, но се оказа само някакво гумено уплътнение. Имам съмнения, че в датчика ми е попаднало масло от скоростната кутия, защото същия беше олят в масло. Затова искам да премеря съпротивлението м/у средното краче (сигналното) и другите две крачета, но предпочитам да е на букса, а не през карфици, забодени в кабела .
    AR 155 1,7TS 8v, modified - http://www.clubalfaromeo.com/forum/s...ad.php?t=29433
    Здравословно общество е това, в което почтено и с уважение към мнението на другите и към човечността, несъгласните могат да изразят своето несъгласие.

  15. #15
    Болен алфист vegatta's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    1,811

    Default

    Quote Originally Posted by Z:)m View Post
    Тва на самия датчик си ми изглеждаше доста капсуловано. И аз си мислех, че е букса, защото се опитах да го изтръгна, но се оказа само някакво гумено уплътнение. Имам съмнения, че в датчика ми е попаднало масло от скоростната кутия, защото същия беше олят в масло. Затова искам да премеря съпротивлението м/у средното краче (сигналното) и другите две крачета, но предпочитам да е на букса, а не през карфици, забодени в кабела .
    има букса покрай релетата
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD...Alfa Romeo 155 2.0 8V TS Turbo... Alfa Romeo 75 2.0 TS...Powered By ...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •