Results 1 to 12 of 12

Thread: Стъпков мотор (степмотор) почистване

  1. #1
    започва да се пристрастява didikoff's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Burgas
    Posts
    40

    Default Стъпков мотор (степмотор) почистване

    Здравейте колеги, за първи път имам Алфа, от две седмици ми е и много ме кефи, двигателят е 2.0 ТС. Радо от Поморое ми каза, че трябва да сменя степмотора и дебитомера. Естествено оборотите ми играят от 400-1300 като карам и пусна газта.
    Мога ли да сваля степмотора и да го почистя? Казаха ми, че може да се почиства. Да ми кажете къде точно се намира и дали някой е правил тази процедура. А някой пробвал ли е да почисти и дебитомера? Компа не ми открива че дебитомера е заминал, обаче като го закача колата е супер спъната, сега ми е откачен и върви като ненормална. Много благодаря предварително на всички

  2. #2
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Първо - Добре дошъл в отбора!
    Второ, има много, ама много изписано по въпроса в раздела. Почистването на дебитомера е ден до пладне, трябва си нов и не е скъп. Почистването на моторчето също е безпредметна, според мен, работа. Сложи си нов дебитомер, почисти си дроселовата клапа и иди в сервиз за Алфи, да ти направят адаптация на стъпковия мотор. Ако не помогне с адаптацията, чак тогава купувай нов. Успех

  3. #3
    започва да се пристрастява didikoff's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Burgas
    Posts
    40

    Default

    А къде точно е дроселовата клапа, поне нея да почистя и какво е адаптация на стъпковия мотор?
    Тенкс за отговорите

  4. #4
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Дроселовата клапа е след дебитомера, преди смукателния колектор...

    Адаптация на стъпковия мотор става с "екзаминер" и е препоръчително да се направи, когато си пипал по дросела...
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    May 2010
    Location
    st.zagora
    Posts
    92

    Default

    тя и при мен набираше яко,ама сигурно са сипвали скъп бензин или добавка за гориво от автокъщата.сега като и сипвам 95 първо не набира като по рано но и по равно на 5та повече от 200 на ще.

    на диагностика грешки няма,всичко ОК,дебитомер работи,да ама като паля сутрин,студена се дави колата като и подам газ оборотите и падат и почва да се тресе целия мотор,трябва да и задържа леко газ-та и вдига обороти до 3000 нали и студена повече не и давам да вдига.пускам газ-та оборотите падат до 1200рнормално нали.ама като дам газ пак падат до 500 и почва да тресе.тва го прави само когато е студена,топла няма грижи.даже като не е палена 4-5дни и пали чак от втория път.

    клапата сам си я чистих стана като нова,макар че не беше много засрана.ефект никакъв.плюс тва това е един алуминиев блок по който няма никъде дупка или датчик,че да речем,че като се засере няма да работи и ще прави номера.

    от тук си правя извода,че за да ми прави номера и да не реагира така на газ-та,и да не ми набира тана както когато я взех е виновно само стъпковото моторче.

    така ,че като си заделя кинти,ще си го сменя и ще му направя адаптация.иначе от почестване на клапи и адаптации,файда никва.то като не работии ако щеш да му баеш пак няма да се оправи и ще набивате сума ти пари за свещи,дебитомири,поцистване и други куший.

  6. #6
    започва да се пристрастява didikoff's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Burgas
    Posts
    40

    Default

    Момчета. оказа се. че е от стъпковото моторче. Смених го и заспа града.
    Ако някой има същия проблем, да види по тази верига - дебитомер, маркучи, колектори, ламбда и степ мотор, но точно това с клатенето на оборотите е степ мотор.
    Накрая го смених )
    Alfa 156 2.0 TS

  7. #7
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Има едно капаче на стъпковото моторче, отваря се чисти се там нещо - писти ли какво ли/ако не е прецакано де/ залепя се капачето и готово.Изглежда на това място дето най-много работи пистите се зацапват или нещо такова.Така ми се оправи клатенето но не съм надничал през рамото на майстора за подробности.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  8. #8
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Браво след 5 години......
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  9. #9
    Старши алфист pesho_kj's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    39
    Posts
    646

    Default

    Ся е събрал пари човека за моторче
    Alfa 159 2,4 JTDm Q4
    ex Alfa 156 2,4 JTD 20V
    ex Alfa 156 1,9 JTD
    ex Alfa 75 1,8

  10. #10
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Ахахаха ......

    Вярно 5 години
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  11. #11
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 12-07-2015 at 09:56.

  12. #12

    Default

    Стъпково моторче се почиства, като се отстрани капачето, което се намира върху потенциометъра, като с нещо остро преди това се отстрани заливката от асфалт лак (аз използвах стоматологичен инструмент, като онези, с които нанасят пломбата върху зъба), която придържа капачето към корпуса на МПХ. След това пластинките с контактните пъпки се преместват със здрава пинсета така, че пъпките да се движат върху неизносен въглероден слой, като се внимава след преместването им да контактуват с въглеродния слой. След това съпротивителният въглероден слой се напръсква с Контокс и се капачето се поставя обратно. Накрая се запечатва капачето към корпуса с помощта на епоксидна смола (но от тази, температурно-устойчивата) и се изчаква 24 часа. Монтирате и се наслаждавате
    Former Alfa owner.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •