Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45

Thread: Много богата смес?!?!?!

  1. #1

    Default Много богата смес?!?!?!

    Уж ТС-ките имали склонност да обедняват сместа във високите, но при мен някак си обратното се проявява - ето симптомите, моля за сякакви компетентни мнения и отзиви, всички ще бъдат взети под внимание......
    Считало се че при високи натоварвания на двг, нивото на кислород дето се отчита от ламбадата трябва да е малко над афр12 - а при нормални и стабилни обороти 14.8.......на майския тракдей имах удобната възможност да наблюдавам иновеитския индикатор какво отчита при постоянни високи натоварвания на правата, рядко си правя такива тестове по улиците, пистата беше идеалното място......бях с жълтите 190 кубикови дюзи вместо стандартните 182 оранжеви.....Иновейтски сензор и контролер, първия беше почти нов......афр след 5к стоеше залепен на 10.2-10.8, рядко макар и за част от сек падаше на 9 и нещо, същото ставаше и към 11 и нещо......тъпия маф беше с перфектни отчитания като волтаж и количество.......по мое мнение колата вървеше добре.....третия тракдей беше сякъш същото......после миро ме уби......разрових се из колата и освен че мафа беше полузаминал и елиминирах един лично допуснат красив резил, не открих почти нищо....сложих бранд ню дебитомер......кратки околовръстни тестове показаха че при пълно натоварване след 5к обм, афр-а все по осезаемо си стои в 9.......махнах жълтите дюзи и лепнах стандартните - проверихме зацепването което беше слънце, дадохме една мисъл повече предварение на всмукателния.....сякаш сместа скочи повече към 11, ама може и да си въобразявам.......да - иновейта е факан, но пробвах с контролера и сензора от 2.5 и е същата работа, рекалибрирах незнамси колко пъти.....
    Понеже прецаках оригиналното си еку, и карам с едно дето свалих от една англичанка със същия двг, а не сварих да говоря със собственика, и понеже колата на която беше екуто изглеждаше така сякаш е обичано да се експериментира, допускам че на екуто е лепнат някой нескопосан мап или нещо от сорта......преди няколко дена се мъчихме с едно галето да мушнем за секи случай оригиналния мап, щото го имам по хардуер и версия, но не можахме да пуснем 12 волта ли като ората, или нещо друго, вързва се, но не ще да изтрие и запише другия файл и се отказах......
    Вероятности??????
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 22-09-2010 at 03:33.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  2. #2
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Обади се като си у наше село да видим кой как какво ))
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  3. #3
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Някакси си мисля че англичанина е "сменил" софтуера и затова сега си с богата смес. Ако успееш да налееш оригинален файл, ще видиш дали има разлика.
    Помня видях едно бензиново фиат купе , което дойде от англия с "чип" и хем не вървеше, хем пушеше черно на поразия.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  4. #4

    Default

    Все ми се ще да направя глупоста да пробвам с лек " теч" след дебитомера да пробвам как ще е, хем не ми се рискува тъй като не съм сигурен каква зависимост съществува между количеството въздух което екуто вижда да влиза, и начина по който то управлява впръскването и запалването спрямо този фактор.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  5. #5
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    С риск да ме нападнат великите тунери/богове на форума ще ти отговоря по следния начин:

    9 AFR е прекалено богато. Дори 11 е богато и за атмосферка и за турбо мотор. Най-висока мощност се постига между 13.2 и 12.5 АФР. По-богато от 12.5 си е направо наливане от пусто в празно дето се вика и неефективно изгаряне. Разбира се това е в твоя случай когато нямаш променено газоразпределение, пълнене/празнене, припокриване и променени фази на самото впръскване. Мотора механически може да поеме едно максимално количество и времето за изгаряне също е ограничено. Особено и при липса на повече аванас в запалването дори и 12.5 е прекалено богато.

    Разбира се на теория, а и не само не може да се каже колко точно трябва да бъде, защото има много зависимости. За това си има измервателна апаратура и всичко се измерва след като бъде променено. Има си скорости на пламъка, скорост на възпламеняване, време за първично изгаряне и доизгаряне. По-богата смес гори с по-висока скорост и дава възможност за достигане на по-високо налягане в горивната камера. Това е добре и още по-добре когато се постигне пиково налягане в точната позиция на буталото. Но дали само това е достатъчно? Едва ли. Прекалено богата смес за да може да изгори напълно и ефективно и да задържи максимално налягане до точния пиков момент е нужно и да се възпламени по-рано. Колкото повече буталото отива на долу толкова и се понижава налягането в цилиндъра. За това критичния момент на теория за завършване на процеса на горене на сместа е примерно около 17 градуса след ГМТ на буталото да речем при 3000 оборота. Там трябва да приключи горенето и приблизително там трябва да бъде пиковия момент на налягането в камерата. Преди или след този момент теорията говори за загуби на въртящ момент, високи вредни емисии, образуване и на други неприятни моменти.

    Изобщо за да ти стане ясно трябва да се чете много, защото аз долу горе нищо не обесних току що. При различните обороти, натоварване, температура тези моменти са различни. Общо взето на теб повече от 13.2 AFR по-скоро ще ти навреди.

    Относно теорията тука във форума пък, че ТС-ките държат бедна смес изобщо не е вярно. Държат тези с проблеми в инжекциона. От там идват бедните смеси. От МАФ, ламбда, пропуски на въздух и подобни. Когато всичко е наред си държи стабилно около 13.8 - 14.2 AFR. Мерена е стандартна ТС-ка. И дори и без широколентова сонда по сондата на колата може да се разбере каква смес държи долу горе при широко отворен дросел.
    Last edited by oem; 22-09-2010 at 11:57.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #6
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Сега ,аз ще корегирам писанията на колегата така ,че да стане ясно за какво иде реч.

    За номинален АФР за бензинови коли е прието 14,7/1 или по точно казано за 14,7 еденици кислород за единица гориво.

    Над тази стойност,да кажем 15,7/1 се води бедна горивна смес,а особенностите на бедната смес е ,че гори бързо или стихиометрично и има голяма вероятоност от детонации,но режимите в които двигателя трябва да потдържа такава АФР са парт тротъли или по точно режими без висок товар-това е икономичният режим на мотора.


    Под тази стойност,да кажем 13,0/1 се води богата смес,а тя гори бавно и устойчиво,колкото по богата е една смес токова по бавно гори и ефективноста и намалява,тоест неоправдан разход на гориво и в следствие никакъв вървеж!!!!

    При двигатели с принудително пълнене нещата стоят малко по различно.

  7. #7
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    driga, тука ще се объркат малко от това кое гори бързо и бавно. Нека стане ясно. Богатата смес има по-висока скорост на пламъка. Демек гори бързо, но изгаря по бавно от бедната смес защото разликата в скоростите все пак не може да компенсира количеството. Все пак става въпрос за разлика в части от милисекундата.

    Да не пита някой защо се разминават твърденията.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #8

    Default

    Теорията може да се намери навсякъде ако някой вземе да я търси, мен ме интересува конкретно в моя случай на какво може да се дължи това - неска ако се видя по свободен може да се вкарам в един болезнен експеримент с постепенно добавяне на нитрометан в бенза по малко, и да видим дали нивото на О2 ще се повиши.....знам че не е тва начина, но........
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  9. #9
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    В крайна сметка ,бедната смес гори стихиометрично или по бързо!!!!!!!!

    А колкото е по богата толкова по бавно гори!!!!

    Стихиометрично гори дори и на 14,7/1 АФР!!!!!!!!!!!!!!!!

    От там надолу е много по бавно!!!!!

  10. #10
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Така е, да.

    Иначе ники, не знаеш какъв софтуер имаш в това ЕКУ. Може някой да се е правил на тунер или иновейта не е калибриран добре. Вържи се на диагностика и гледай ламбдата какво показва. Имаш ламбда фактор който ти показва също каква е сместа. При AFR 11 ламбда фактора ти трябва да бъде около λ=0.755 или еквивалентно отношение=1,325. Знай само, че при такъв фактор стандартния сензор е извън обхвата си и ЕКУ-то трябва да запише грешка. Широколентовия сензор LSU4 пък дава отклонения в измерването си още при ламбда λ=0.800 с +/-0.01 AFR, а при ламбдa λ=0.700 отива вече на цели 0.05 до 0.1 и под ламбда λ=0.65 вече е извън обхват.

    EDIT: Всъщност ти широката ламбда на мястото на стандартната ли я ползваш или мериш AFR отзад на ауспуха?
    Last edited by oem; 30-09-2010 at 01:18. Reason: edit
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Иначе ники, не знаеш какъв софтуер имаш в това ЕКУ. Може някой да се е правил на тунер или иновейта не е калибриран добре.

    EDIT: Всъщност ти широката ламбда на мястото на стандартната ли я ползваш или мериш AFR отзад на ауспуха?
    На мястото на стандартната я ползвам, не знам кой колко е тунерствал в УК, знам само че калибрацията е ОК.....днеска ще ходя да направя едно пробно кръгче....ще пусна видео и шотс.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  12. #12
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    На мястото на стандартната я ползвам, не знам кой колко е тунерствал в УК, знам само че калибрацията е ОК.....днеска ще ходя да направя едно пробно кръгче....ще пусна видео и шотс.....
    Я кажи какво пише на FRA low & high. Видеото едно на ръка ще го видим и него. Ако имаш стандартна сонда и можеш да я мушнеш и с нея също да направиш едно видео? Като пуснеш да се гледат обороти, ъгъл на дросела, ламбда напрежение и ламбда фактор.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #13
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Вече ми стана ясно що е така!!!!!

    Ники ,хубаво се е сетил да калибрира иновейта ,ама сетил ли се е да калибрира нароу изхода според изискванията на колата и екуто.

    Чакай малко,сега си задавам друг въпрос,уреда на иновейта се вързва на аналоговия нароу изход,как си вързал сигнала към екуто??????
    Ако го дублираш от уреда имаш голям проблем!!!

  14. #14
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Абе има гнило тука ама... ще го разберем
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by drigata View Post
    Вече ми стана ясно що е така!!!!!

    Ники ,хубаво се е сетил да калибрира иновейта ,ама сетил ли се е да калибрира нароу изхода според изискванията на колата и екуто.

    Чакай малко,сега си задавам друг въпрос,уреда на иновейта се вързва на аналоговия нароу изход,как си вързал сигнала към екуто??????
    Ако го дублираш от уреда имаш голям проблем!!!
    Значи ламбдата е откачена от ориг букса......жълтия кабел съм го запоил към пина дето отива сигнала към екуто.....синия и белия(от контролера) съм ги вързал към масата върху екуто заедно......втория аналогов(кафявия) отива към дисплея който показва отчитанията в купето......понеже така екуто отчита грешки тъй като не вижда подгряването на ламбадата, съм закачил към буксата от старата ламбда две крушки с отделни 12 волта идващи от екуто по ориг букса и обща маса - закачам буксата към ориг куплунг на ламбдата(като съм резнал кабела който ориг отива към стоковата ламбада) и така екуто не отчита грешки с подгряването......
    Мисля че това е правилния начин, на вързване.....задал съм през ЛМпрограмера дефалт стойностите(не че не пробвах с по високи или по ниски стойности) и карам с тях най - вече.....
    Друг начин който мога да пробвам е да сложа ЛС5 универсалната(имам една резерва), да забия широколентовата в аспуха и да видя дали ще има разлика ако е от нея.......
    Пи ес - 12 волта за контролера зимам от мейн релето......
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 22-09-2010 at 16:26.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •