View Poll Results: Да се изучава ли вероучение в светските училища?

Voters
74. You may not vote on this poll
  • Да.

    23 31.08%
  • Не.

    51 68.92%
Page 3 of 39 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 572

Thread: Да спрем талибанизацията на Българското училище.

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by Fear View Post
    Шегуваш се, нали?
    21ви век е, не 12ти.

    Всеки е свободен да вярва в каквито си иска дивотии и простотии, ама не и да налага собственото си мнение, под каквато и да е форма.

    Особено пък, когато става въпрос за средства за контрол над по-простите овце от стадото - айде нЕма нужда!

    Обща култура, ОК.
    Ама защо пък религии? А не стратегии пр 2 vs.2 на StarCraft, например?

    Еднакво "полезна" обща култура ще бъде.
    Защото религиите все още играят много голяма роля в живота ни. Ако тази причина не ти е достатъчна, незнам каква по- добра ти трябва.
    Lexus IS200

  2. #32
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Fear View Post
    Aз просто искам да попитам - за чий чеп са им на децата общите положения, на което и да било "учение"?
    За да могат да четат Данте, например.
    Само не питай що им трябва да четат Данте.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  3. #33
    Let's ROCK and Let's BEER Ramsezsh's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Бъкстон
    Age
    46
    Posts
    422

    Default

    Моралните ценности идват от възпитанието и семейството, не от религията.
    Колкото до чалга културата - аз съм всичко друго, но не и религиозен, пък не съм фен на чалга и чалга културата.
    Last edited by Ramsezsh; 24-09-2010 at 15:30.
    Ден без бира е загубен ден!

    Ex Alfa Romeo 159 2.4 JTDm
    Ex Alfa Romeo 146 1.4 Junior

  4. #34
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by Ramsezsh View Post
    Моралните ценности идват от възпитанието и семейството, не от религията.
    Колкото до чалга културата - аз съм всичко друго, но не и религиозен, пък не съм фен на чалга и чалга културата.
    Да ама 80 % са, това е
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  5. #35
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Ramsezsh View Post
    Моралните ценности идват от възпитанието и семейството, не от религията.
    Колкото до чалга културата - аз съм всичко друго, но не и религиозен, пък не съм фен на чалга и чалга културата.
    Да, ама не. Цялата съвременна европейска култура е базирана на християнството. Няма вариант да избягаш от него.
    Не е нужно да си религиозен, за да имаш полза от религията
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  6. #36
    Slower
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    1,370

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    За да могат да четат Данте, например.
    Само не питай що им трябва да четат Данте.
    Съжалявам, но ще питам.

    С какво Данте е "по-лош" от Дан Симънс, например.

    Значи ли, че всеки, който не е чел Данте не е пълноценен човек? Или пък такъв, който не слуша класическа музика? Или не чете Ницше. Или Паоло Коельо?

    Хайде стига позьорщини.

    Аз съм на мнение, че религиите не само са излишни, ами са и вредни.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6
    Alfa Romeo GTV 2.0TS - няма я вече.

  7. #37
    Let's ROCK and Let's BEER Ramsezsh's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Бъкстон
    Age
    46
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Аз имам един, два въпроса, към тия, които са против
    1.Какво празнувате на Цветница, Коледа и Велик ден?
    2.Празнувате ли Рамазан байрама, деня на Тангра да речем или или някакъв друг празник от тоя сорт, например дерете котки по новолуние или принасяте жертви на идоли някакви?
    Както казах по-горе църквата (религията) е културен паметник на миналото. Нищо повече! От тази гледна точка съм на мнение, че наистина трябва да се познават дотолкова - не повече. По-скоро в часовете по история трябва да има история на религиите, но не повече от това.
    Аз влизам в църкви и ги разглеждам като паметник. Не се кръстя, не се кланям пред разни икони и прочие ПРЕДМЕТИ. Не го правя защото смятам, че е лицемерно да го правя.
    Ден без бира е загубен ден!

    Ex Alfa Romeo 159 2.4 JTDm
    Ex Alfa Romeo 146 1.4 Junior

  8. #38
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by Ramsezsh View Post
    Както казах по-горе църквата (религията) е културен паметник на миналото. Нищо повече! От тази гледна точка съм на мнение, че наистина трябва да се познават дотолкова - не повече. По-скоро в часовете по история трябва да има история на религиите, но не повече от това.
    Аз влизам в църкви и ги разглеждам като паметник. Не се кръстя, не се кланям пред разни икони и прочие ПРЕДМЕТИ. Не го правя защото смятам, че е лицемерно да го правя.
    Не е паметник, въпреки че у нас е сведена до нещо подобно.Църквата по света, особено днес е морален коректив и източник на изход за много хора.Независимо какво мислим, аз или ти, тя ще съществува и след нас.Но има едно много важно нещо, което не се проумява.Ако тя липсва или слаба, както е у нас сега, то моментално тоя празнота бива запълненена от нейни подобия, винаги в много по уродлив и опасен вид, отколкото може да си представиш.Та ако приемем че премахнем християнството, ще се появи мохамеданството например, защото то е достатъчно билзо до нас и е доста по агресивно , като действие.Ще плъзнат секти, обединения, врачки и прочее, в които ще се пули една значителна част от населението, често пъти състояще се и от хора с високо положение,пари и власт.И сега ги има такива, ако си проучвал тези секти, но не са в опасен вид за нас.
    Както отбелезяваме и аз и търтея и др. европа е такава, защото е основана на християнските ценности и морал.Не заради нещо друго.И това трябва да се запази
    Last edited by fred; 24-09-2010 at 16:19.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  9. #39
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    За да могат да четат Данте, например.
    Само не питай що им трябва да четат Данте.
    Подаваш ми отговори

    Именно щото чаветата не са готови. Те за философия не са готови в училище, че кво остава за религия.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  10. #40

    Default

    Човек не може без религия, в природата на човека е да вярва в нещо и да посвети живота си на него. За това след краха на комунизма (религията на злото), който успя да убие вярата на огромна част от българите в църквата плъзнаха толкова секти и учения в България. Ако вярваш в християнския Бог ще е много по-трудно да бъдеш въвлечен във всякакви секти и откровенно глупави вярвания. Сега маса народ вярва фанатично в парите, чалгата, хороскопите, врачките, екстрасенсите, извънземното Чоки и във един куп други по-големи или по-малки идоли, ама иначе казват че са чисти атеисти.
    Плашещо е колко хора говорят за "информиран избор на религия", като същите изглежда не са счели за необходимо да се информират какво пише в Библията като начало.
    Alfa Romeo 155 2.0 16V Super

  11. #41
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Quote Originally Posted by Fear View Post
    Значи ли, че всеки, който не е чел Данте не е пълноценен човек?
    Да, значи.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  12. #42
    THE DOCTOR soldier81's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София/Дупница
    Posts
    286

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Аз имам един, два въпроса, към тия, които са против
    1.Какво празнувате на Цветница, Коледа и Велик ден?
    2.Празнувате ли Рамазан байрама, деня на Тангра да речем или или някакъв друг празник от тоя сорт, например дерете котки по новолуние или принасяте жертви на идоли някакви?
    1.На тези празници празнувам същото като на 3март,24май и останалите национални празници.
    2.Дори и не знам кога са мюсюлманските празници и не ме и интересува(кръстен съм в православна църква по принцип).
    За мен църквата(под каквото и да е име тя)е най старата секта,стремяща се от хиляди години да подчинява и диктува.
    155 TS 8V-Medium +146 1,6 Boxer
    Suzuki Gsx-r K6 1000+Suzuki VStrom 650-служебния+Ducati 800SS-R.I.P.


  13. #43
    Let's ROCK and Let's BEER Ramsezsh's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Бъкстон
    Age
    46
    Posts
    422

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Не е паметник, въпреки че у нас е сведена до нещо подобно.Църквата по света, особено днес е морален коректив и източник на изход за много хора.Независимо какво мислим, аз или ти, тя ще съществува и след нас.Но има едно много важно нещо, което не се проумява.Ако тя липсва или слаба, както е у нас сега, то моментално тоя празнота бива запълненена от нейни подобия, винаги в много по уродлив и опасен вид, отколкото може да си представиш.Та ако приемем че премахнем християнството, ще се появи мохамеданството например, защото то е достатъчно билзо до нас и е доста по агресивно , като действие.
    Както отбелезяваме и аз и търтея и др. европа е такава, защото е основана на християнските ценности и морал.Не заради нещо друго.И това трябва да се запази

    Да, християнството, исляма, юдейството и т.н. съществуват и най-вероятно ще съществуват още дълго. Това обаче не значи, че трябва всички ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да се придържаме към тях. Ако хората разсъждаваха така сега все още щяхме да сме в средновековието - да гониме вещици, единствената наука щеше да бъде религията.
    Религията не обича мисленето, обича догмите. Затова не виждам причина да направиме децата коне с капаци. Още веднъж ще кажа, че всеки може да учи и да вярва в каквото си иска – Христос, Алах, Маниту, Тангра, Перун и т.н., но това си е негов избор. Този избор не може да бъде административно налаган от някого. Средновековието отдавна го няма!
    Ден без бира е загубен ден!

    Ex Alfa Romeo 159 2.4 JTDm
    Ex Alfa Romeo 146 1.4 Junior

  14. #44
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Да бе Ставри, ама като не си запознат, квото ти каже мама го приемаш за чиста монета. Затва и трябва в училище да те научат нещо.
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  15. #45
    жена зад волана mim's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Posts
    1,142

    Default

    Не е нужно да си вярваш, за да спазваш законите, да почиташ семейните ценности, да уважаваш ближния си.
    Липсата на принадлежност към някоя от големите църкви не те прави антихрист, идолопоклонник или обезумял сектант. Нито ежедневното ходене в църква те прави безгрешен пред обществото.
    Ако не възпиташ децата си, каквито ще амулети и синджири да носят на врата си...
    За мен подобен предмет в 1-3 клас е вредно явление заради методите на преподаване, невъзможността на преподавателят да преподава безпристрастно и сбърканата програма. Подобно нещо трябва да се учи чак в 11-12 клас, когато се учи и философия и ще се намери поне някой ученик да осмисли нещата. И то само при положение, че се учи история на религиите. Тъпченето на детските глави със съмнително проверена информация или такава далеч от семейната среда е силно вредна.
    Ако парите ти стигат, значи нямаш въображение.
    AR 156, 1.6 TSpark 2000г на метан - R.I.P.

Page 3 of 39 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •