Results 1 to 15 of 15

Thread: С и без решетките от предната част на дебитомера

  1. #1

    Default С и без решетките от предната част на дебитомера

    Преди време бях чел при англичанчетата че като се махнели мрежичката и решетката от предната страна на дебитомера, и потока ставал по арен, и ала бала - днеска имах време и реших да поставя тва на тест с 2.5V6 - имах маф сензора с който дойде колата от Англ, и такъв на 5-6 месеца - Бош оригинален номер, не само сензор, а и по номер, щото с 2.5 тоя номер с взаимозаменяемоста не минава.......
    Първо сложих стария сензор без решеткаи, после новия пак без........почти никаква разлика, по АлфаД ми даде 10-15кгч отклонение в полза на новия, правя до прекъсвач от първа до трета......
    После стария и новия съответно в друго дебитомерско тяло, с оригиналните си решетки отпред - отново още по минимална разлика в полза на новия.....но разликите вижте на шотовете оттолу, това е на новия сензор първо без решетка, после със - по добрите показания са със решетката.......
    И за да ми е приключението по сладко, нещо взе приятно и тихичко да хлопа в или около двигателя(по вероятно е във), на обороти се чува най отчетливо, 3-4 пъти в сек. при 700обм, при 3кобм не се чува, колата до 3к се наема с едно леко прикашляне все едно някоя дюза не пръска като ората.....
    Знаех си че скоро ще е време да пръсна двигателя както си му е реда, щото откакто го сложих нищо не му е пипано, а е крайно време и да му сменя ремъците и вод помпа който прашасват от половин година в гаража.......хем и да посменя малко лагерчета, ако те са причината......хем и междувременно да се поогледам за евтинджос пети за 3.2ГТА, че ми предлагат разпр валове от гта доста изгодно, но пък с петите от 2.5 не мога да ги зацепвам, и това засега ме спира.....
    Че с 2 думи - махането на решетките не подобрява вървежа на колата......на някой ако му се обяснява защо, може и да се пробва......
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails bscap0001.jpg   bscap0000.jpg  
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  2. #2

    Default

    Отново полезна тема, с практическо значение.

    Браво за труда и най-вече споделянето с нас!

    ex Аlfa Romeo 156 2.0 16V TWIN SPARK mod '99 замина...
    0889 636 093

  3. #3
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Wink

    Ники, няма да навлизам в подробности, но все пак - тая решетка има само предпазна функция, а не - да спира въздуха ... хихи. Ако по някаква причина колата е останала без въздушен филтър!?!, да не попадат листенца и пеперудки върху високотехнологичното чудо на Бош - Дебитомерът!

  4. #4
    Запален алфист Иво Кръстев's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София-Люлин
    Age
    32
    Posts
    112

    Default

    Quote Originally Posted by spe4elist View Post
    Ники, няма да навлизам в подробности, но все пак - тая решетка има само предпазна функция, а не - да спира въздуха ... хихи. Ако по някаква причина колата е останала без въздушен филтър!?!, да не попадат листенца и пеперудки върху високотехнологичното чудо на Бош - Дебитомерът!
    Освен за предпазване на измервателния елемент,съм чувал,че служи за стабилизиране на потока от въздух.Дори си мисля,че това е главната функция.

  5. #5
    JTD ФЕН S_G_M's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Бургас
    Age
    39
    Posts
    450

    Default

    Тоест потокът да е ламинарен а не турболентен ли ?
    Alfa Romeo 145 JTD 105+ HP BY
    Alfa Romeo GT 1.9JTD 150+ HP BY DAGI

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Иво Кръстев View Post
    че служи за стабилизиране на потока от въздух.Дори си мисля,че това е главната функция.
    Мда, първата черна решетка е с елементи който са линейно издължени назад, предполагам за да "канализират"(знам че не е точния израз, но образно казано) потока въздух за да мине с еднаква скорост през целия диаметър на дебитомера, с което се цели по точно измерване......последващата по ситна и метална решетка може и да има функцията И на цедка за боклуци.....макар че тежко на двг-то дето филтъра му мое да пусне такива по размер боклуци.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  7. #7
    Запален алфист Иво Кръстев's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    София-Люлин
    Age
    32
    Posts
    112

    Default

    Тоест потокът да е ламинарен а не турболентен ли ?
    Не знам подробности,но идеята е да не се получават разни нежелани завихряния на въздуха,от което да следва некоректно отчитане.
    Термините,които си написал не са ми съвсем ясни,но до колкото знам турболентността е точно завихряне,а другото не съм го чувал
    Last edited by Иво Кръстев; 09-10-2010 at 19:34.

  8. #8
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by S_G_M View Post
    Тоест потокът да е ламинарен а не турболентен ли ?
    точно!
    Затова на 156 като махнеш декоративната мрежичка в бронята пред радиатора и започва да грее със скорост.
    Точно за ламинарност на въздушния поток става дума!
    Ако е замърсена тази решетчица на самия дебитомер, пак ще има грешки в отчитането - просто се нарушава потока!
    Затова е хубаво да има въздушен филтър и той да работи де .
    Last edited by Furious 155; 09-10-2010 at 19:37.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  9. #9
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    С няколко думи нещата седят така:
    MAF- сензора отчита скоростта на потока в оределана точка от потока (и тазаи точка е върха на сензора) Като го умножиш по диаметъра на тръбата в която си го пъхнал получаваш дебита. Това е така, ако скоростта на потока е еднакъв по целият диаметър. За да бъде изпълнено това , то преди и след разходомера трабва да има достатъчно дълъг прав участък (20 пъти D преди и 5 пъти D след раходомера) .Когато няма възможност се слага струеизправител (решетката ). От там нататък всякакви вмешателства по струята на потока водят до НЕЛИНЕЙНИ грешки в измерването в зависимост от скоростта на потока (дебита).
    ПП: Като искате да промените стойностите на дебиЛомера, просто намалете диаметъра на тръбата, ( жокер: с по едно тиксо в двата края)

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    ПП: Като искате да промените стойностите на дебиЛомера, просто намалете диаметъра на тръбата, ( жокер: с по едно тиксо в двата края)
    Пробвах го преди и това, но пък си е някакъв риск да не се разлепи нещо и да полети навътре......затва ми се вижда излишно, пък и проблеми с мафовете не съм имал.....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  11. #11
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    И имаше ли ефект?
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  12. #12
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    С няколко думи нещата седят така:
    MAF- сензора отчита скоростта на потока в оределана точка от потока (и тазаи точка е върха на сензора) Като го умножиш по диаметъра на тръбата в която си го пъхнал получаваш дебита. Това е така, ако скоростта на потока е еднакъв по целият диаметър. За да бъде изпълнено това , то преди и след разходомера трабва да има достатъчно дълъг прав участък (20 пъти D преди и 5 пъти D след раходомера) .Когато няма възможност се слага струеизправител (решетката ). От там нататък всякакви вмешателства по струята на потока водят до НЕЛИНЕЙНИ грешки в измерването в зависимост от скоростта на потока (дебита).
    ПП: Като искате да промените стойностите на дебиЛомера, просто намалете диаметъра на тръбата, ( жокер: с по едно тиксо в двата края)
    Евала Добри,както винаги обяснение на ниво,но от думите ти ми идва една идея,демек като се сменя само иглата на дебитомера,и не се измерва диаметъра на хаузинга,дори и с нова игла,може да отчита грешно,ако иглата не е сметната с този хаузинг
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    И имаше ли ефект?
    Пробвах някакъв боклук дето свалих от англичанка - имаше нещо като подобрение, но не си струва - някой им дупчат дупки отзад, но пак е кофти решение - читавия маф си е най - добре, тия експрерименти дори и аз не бих ги правил....
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  14. #14
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Евала Добри,както винаги обяснение на ниво,но от думите ти ми идва една идея,демек като се сменя само иглата на дебитомера,и не се измерва диаметъра на хаузинга,дори и с нова игла,може да отчита грешно,ако иглата не е сметната с този хаузинг
    Идейте ти нещо не ги обесняваш читаво как може да смениш еднакви игли като характеристики и в различния хаузин да не работят както трябва - когато колата е сметната с дадения хаузинг и с дадената игла няма никакъв проблем да си работи
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  15. #15
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Bobo View Post
    Идейте ти нещо не ги обесняваш читаво как може да смениш еднакви игли като характеристики и в различния хаузин да не работят както трябва - когато колата е сметната с дадения хаузинг и с дадената игла няма никакъв проблем да си работи
    А ако колата е оригинално с по малък хаузинг,а иглата е сметната с друг,това имах предвид.Ако се замислиш ще се сетиш за кой случай точно говоря
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •