Results 1 to 8 of 8

Thread: Смяна на съединител 2.5 V6

  1. #1
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default Смяна на съединител 2.5 V6

    Вчера и днес сменях съеднител на въпросния мотор на 166. Е НЯМА ТАКАВА МЪКА!! Просто съм изумен от възможно най-тъпия начин за ремонт на тази кола! Дори и следвайки указанията от ръководството за ремонт смяната на съеднинителя е нявъзможна! Сваля се цялото ляво окачване к-кт с полуоската.Откачват се жилата на скоростите, работното цилиндърче на съединителя, меките връзки. До тук нищо ново.Същото е като при 164-та само, че там се сваля само макферсона.Идва ред, на сваляне на стартера и тук почват мъките! Забит е естествено зад мотора и няма достъп от никъде! Изпускателния колектор заедно с катализатора на единия ред цилиндри минава м/у рейката и него, отделно има екраниращи ламарини около катализатора.Свалихме алтернатра, както е описано в ръководството и едно ГОЛЯМО НИЩО! Достъп до стартера няма! След близо 3 часа мъки и опити да стигнеме до най-горния болт на стартера събрах всички удълнения на най-малкото гедоре и с близо 1 метър удължения успехме да стигнеме до въпросния болт от дясната страна на мотора.Т.е. бръкнахме от страната на ремъка за да развиеме болта от другата страна на мотора! Другите 2 болта на стартера бяха като детска играчка спрямо този!Отвихме ги и тях с помощта на звездогаечно ключе, което от едната страна е с тресчотка. Повдигнахме мотора, отцепихме ск. кутия, откачихме магарето отдясно, отпред и отзад и извадихме кутията.Трябваше да се смени и семеринга на к. вал. Сменихме го,сложихме маховика/беше в перфектно състояние/, сложихме новия съеднинител, затворихме кутията и почнаха пак мъките! Стегнах всички болтове по кутията, стегнах и двата болта на стартера и почнаха пак мъките с третия болт.Прикарах го на ръка малко, но не можах да го затегна с ключа.Сглобих всичко, запали колата, съединителя е перфектен, но стартера остана да се държи на 2 болта! Просто този мотор е пълен отврат за ремонт! Дори и в ръководството за ремонт не е описано както трябва, как се сменя съединителя!

    Четох из раздела, разни теми, и постове за смяна на съединители. Някой пишат, че се сваля цялото магаре, че се източват фреони, антифризи.Няма нищо подобно! Ако ще се сменя само съединител то се разкачват всички простотии около кутията, подпира се мотора и кутията се дърпа настрани.НЕ Е нужно да се сваля.Даже и магарето не се откачва.Сменя се и се сглобява всичко в обратен ред.Общо взето процедурата е като при 164.Естествено всичко мина с много оставена кожа и кръв по чарколяците!

    Съвет, към собствениците на V6 моторите.Ако нямате достатъчно здрави нерви, удобства и всякакви инструменти не се захващайте с тазкова нещо! Още не мога да повярвам, как може да са направили подобна простотия!!
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Варна
    Age
    43
    Posts
    456

    Default

    Първо честито за свършената работа!!!
    Сега като те чета какво си писал маи всичко си е минало по ред на нещата ....водил си се по някакво ръководство и всичко е било наред с изключение на някакъв наврян болт.Спор няма смяната на съединител си е трудоемка и отговорна работа и 3 цифрени суми за труд са напълно оправдани!На алфата 166 смяната на съединител и ангренаж си е песен просто...има мнооооого по-шибани коли!На 2,4 жтд също 3-тия болт на стартера е на терсене място!Наложи ми се и на мен повторно сваляне на съединитела след 10000 км /сложих нов валео и ми изтропа лагера и не ми признаха гаранция ама това си е друга тема/
    Имам и печка и е още по- голяма плетеница!Там около стартера!С нужното оборудване повторното сваляне на кутията ми отне около 90 мин и то без да се напъвам!Просто знаех какво трябва да се направи!Замисли се човек които прави тази операция поне веднъж седмично колко ще му е трудно!Мен лично трудния ремонт толкова не ме плаши колкото,когато ми се падне някои гнилоч дето нито една гаика или болт не се развива нормално и трябва да се гонят разни рекордни времена поставени от нищо не разбиращи шефове или клиенти!
    5 Ланчии зад гърба си!
    И една Alfa 166 със смесени чуства засега!

  3. #3
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Като процедура смяната на съединителя е лесна и елементарна, но нещо ей такова, като този трети болт на стартера просто може да те накара да откачиш!Не го промениха това дори и след 30 години производство на тия двигатели! Всичко вчера го събрах за по-малко от 5 часа без да си давам зор и пак 3 часа борба с тоя болт да го затегна!Накрая за капак едно от удълженията се разглоби и падна с вложката м/у стартера и мотора и ...... просто щях да хвана чука и да заблъскам всичко наред по тая кола! След още час и половина успях да ги изкарам от там и заебах и болт и всичко.Просто няма такава дивотия!
    В ръководството пише, че се сваля колектора.Най-вероятно тогава ще е много по-лесно, но болтовете на колектора не се виждат от никъде, камо ли да ги стигнеш!Сигурно за целта се сваля главата!
    Незнам колко взимат за смяна на съединител, но аз за по-малко от стойността на самия съединител няма да се захвана да го правя! Надявам се да няма проблеми със съединителя и да не се наложи повторната му смяна.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  4. #4
    Запален алфист hamel1's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    51
    Posts
    269

    Default

    Quote Originally Posted by Boby View Post
    Незнам колко взимат за смяна на съединител, но аз за по-малко от стойността на самия съединител няма да се захвана да го правя! Надявам се да няма проблеми със съединителя и да не се наложи повторната му смяна.

    120-150 лв. според зависи
    Last edited by hamel1; 18-10-2010 at 18:22.
    АЛФА РОМЕО 166 2,4 JTD ' 99
    LANCIA THESIS 2.4 JTD ' 03

  5. #5
    S.T.A.L.K.E.R. Galeano's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Age
    42
    Posts
    864

    Default

    Ако беше исипал магарето, може би щеше да ти е по лесно.
    Alfasud/156 1.8ex
    156 2.4 JTD/156 2.5 Q-system/Uno 1.3Turbo i.e-again/Yamaha R6

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Варна
    Age
    43
    Posts
    456

    Default

    Ако се свали магарето няма кои да държи мотора и кутията трябва цялата да пада долу!Не смятам че ще е по-лесно!
    5 Ланчии зад гърба си!
    И една Alfa 166 със смесени чуства засега!

  7. #7
    S.T.A.L.K.E.R. Galeano's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Age
    42
    Posts
    864

    Default

    Quote Originally Posted by Pepko-Bepko View Post
    Ако се свали магарето няма кои да държи мотора и кутията трябва цялата да пада долу!Не смятам че ще е по-лесно!
    Mагарето държи кутията, не мотора.
    Alfasud/156 1.8ex
    156 2.4 JTD/156 2.5 Q-system/Uno 1.3Turbo i.e-again/Yamaha R6

  8. #8
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Магарето се разкачва само отляво .Отдясно се държи мотора за него.Няма как да го откачиш. Ако само се сменя съединителя не се налага нито откачване на магарето отляво нито сваляне на ск. кутия.Ние сменихме и семеринга на к. вал, затова я свалихме.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •