Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Питане към имащите опит с ремонт на ДВГ

  1. #1
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default Питане към имащите опит с ремонт на ДВГ

    Така малко предистория ще дам и след това и проблемите породени след това. Понеже опита ми е много ограничен тук имам някакви предположения, но бих искал да събера повече мнения.

    Преди месец протече антифриз от гарнитурата на главата и образуваше адски локви по кората под двг. Последва сваляне на главата, пасване на клапани и грижливо монтиране на нови гумички на клапаните ELRING. Искам да отбележа, че шлайфането на клапаните ставаше без монтирани гумички! Те бяха монтиране на края със съответния дорник без да бъдат наранени по никоя част. Нямаше луфт м/у водачите и клапаните.

    По цилиндрите имаше нагар до където стигат сегментите който отстраних. Луфта в буталата бяха по-малко от мм. не можах да измеря точно колко, но мисля, че не е много или по-скоро в рамките на нормалното. Цилиндрите си имаха меко казано перфектен хонинг от което съдя, че не само по компютър колата е на 140 000 км. По клапаните и леглата също нямаше износване.

    Последва шлайф на главата с 0.20 мм. като се премахнаха малките язвички причинени от антифриза.

    Монтиране на главата с гарнитура стандартна ELRING.

    Преди да монтирам маслото беше сменено преди 2000 км. и още беше жълто и бистро. Нормално ставаше кафяво след 5000 - 6000 км.

    След сглабянето на мотора всичко изглеждаше нормално. Колата върви повече от прекрасно и вече разбира се не губи антифриз.

    През първите 3 дни обаче забелязах рязко почерняване на маслото. Черно като катран. И от време на време ухание на изгоряло масло от ауспуха.

    Навъртях 700 км. от тогава и забелязах спад в нивото на маслото, а ауспуха леко мазен.

    И така протече по обстойна проверка и се оказа, че след като загрее мотора от ауспуха мирише на масло едва доловим мирис когато си навра носа в ауспуха. Но започна ли да я карам във високи обороти миризмата се усеща и в купето на отворен прозорец. Пушеци не съм забелязал да има. Днес я задържах на 4000 об. и изфорсирах рязко няколко пъти и не пуши. Сутринта същото направи и ми се стори, че тогава изпуши, но беше и студено и може би е от конденза.

    Вчера вадих свещите да видя какво е положението, но всичко е нормално. Свещите са керемидка без никакво черно или мазно по тях. Буталата са черни, но имат прахов цвят. Не е лъскаво и мазно така поне до колкото се вижда през отвора на свеща.

    Сега теории ще има много, но искам да чуя от хората с практика. Теорията и на мен ми е известна.

    Не съм мерил компресия. По-късно ще я измеря и ще я напиша каква е. Но преди да сваля главата не съм имал забележим разход на масло. Никога не съм доливал и на 10 000 км. нивото е билo на маx, ауспуха чист.... и т. н.

    Благодаря.
    Last edited by oem; 05-11-2010 at 13:14.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Така. Честито да ми е. Колата пуши загряла при задържане на 4000 об. и последващо форсиране. Компресията на 4-те цилиндъра е еднаква обаче е 14.5 бара. на студен мотор. И при въртенето подскача към 15 при всеки оборот. Компресомера го проверихме с компресора който има манометър.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3

    Default

    От прочетеното разбирам, че не си пипал долнището.
    Просто си видял на око луфта между буталата и цилиндъра?

    На тези двигатели хонинга винаги е перфектен, обаче ключа на сегмента е над 1мм.
    На времето когато започнахме колата на Бобо ключа беше над 1.5 мм на маслените сегменти. Колата си вървеше "на флекс".

  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Не съм гледал колко е ключа и там ми е грешката. Сега ще отварям пак. 14.5 бара е прекалено голяма компресия.

    Тя и мойта много върви. След ремонта на главата. Ама.... почна да хапва масълце и по кръстовищата да ме застига миризмата. Явно този нагар горе на цилиндрите си е вършил работата и за това не ми е харчила масло до сега. Явно ТС-ите отворят ли се трябва всичко да се прави.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Ако(като) я отвориш смени и лагерите, за да няма пак "алеле майко" Така и така си почнал давай на ред ....
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  6. #6
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Аз пък съм любопитен с какво свали нагара от цилиндровите стени??? И после как реши че е след това е отново гладко с необходимата гладкост, да се плъзгат сегментите плътно.
    Според мен си направил микропролуки между сегмент и цилиндър и сега оттам ти бяга маслото!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  7. #7
    Болен алфист pininfarina's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Varna
    Age
    45
    Posts
    1,786

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Аз пък съм любопитен с какво свали нагара от цилиндровите стени??? И после как реши че е след това е отново гладко с необходимата гладкост, да се плъзгат сегментите плътно.
    Според мен си направил микропролуки между сегмент и цилиндър и сега оттам ти бяга маслото!

    Там, където е чистил нагара сегментите не минават колега

    Автосервиз, Варна, ул.ДИмитър Пешев 38а, 0888757558
    Alfa Romeo GT 1.9 16v 05'

  8. #8
    кара на Зсссгъстен въздух drigata's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    софия
    Age
    46
    Posts
    1,573

    Default

    Във всеки пост има по малко истина ,но не и цялостната причина,според мен чичо е най близо,няма да е първият или последният мотор ,на който след сваляне на главата се подреждат ключовете на сигментите в една посока.

    Но ,според мен има и друга очевадна причина за разхода на масло и OEM го е описал,макар и неточно и по точно ,хората са пасвали клапани без нужните за това инструменти или по точно с фрези и машина за изправяне и ъглово заточване на клапаните,според мен сте замазали и нарушили контактната повърхност на легло /клапан.

    Другото което е ,че когато се търкат клапани със паста и дрелка ,пастата се повлича по стеблото на клапана и същевременно по водача,а от там се увеличава хлабината м/у клапан водач-последствията-лош контакт на клапаните при висики обороти,пропуск на масло м/у водач и клапан,води до прегаряне и унищожаване на клапаните.

    Аз се обзалагам ,че на топъл мотор компресията ще е значително по малка.

  9. #9
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Е по-малка ще е разбира се. Маслото тогава е по рядко и компресията ще намалее. Просто качва масло на горе и уплътнява.

    Клапаните съм ги минал с паста по веднъж всеки. Просто да посивеят. Мажа с паста по клапана едва едва. На горе към водача паста не е ходила. Проверена е главата за луфтове клапани/водачи. Даже без да намажа клапана с масло не мога да го вкарам във водача. След шлайфа, портването и полирането главата беше измита на пароструйка с необходимите препарати и проверена за теч с бензин.

    4 дена я правих главата и съм сигурен в нея на 99.999999%

    Клапаните са въртяни с винтоверт на ниска скорост и по съвсем за малко. Колкото да почисти клапана и леглото. Клапаните и леглата бяха перфектни. При шлайфане с фреза има други опасности пък, особено при глави с такъв наклон на клапаните. За това избрах по-малкото зло. Защото не знам кой каква ще я свърши.

    За нагара едно че там сегментите не минават и друго, че е чистен с препарат и парцалче.

    Иначе как трябва да се подредени ключовете? На 120 градуса ли? Аз ще потърся инфо, че да не е нещо специфично, но така или иначе го знаете... И колко беше фабричната компресия 12,3 - 12,5? Степента на сгъстяване 10,3:1 някъде малко над 12 бара трябва да е май?

    Следващия път ще сменя всичко. Сегменти, лагери....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 10102010183.jpg   10102010184.jpg   10102010186.jpg   10102010188.jpg   09102010179.jpg  

    09102010180.jpg  
    Last edited by oem; 06-11-2010 at 00:31.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  10. #10
    Болен алфист vegatta's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пазарджик
    Age
    39
    Posts
    1,811

    Default

    буталата вадил ли си ги?

    ако не си най вероятно проблема е в гумичките....
    не за пръв път се случва точно при тая марка ELRING гумичките да излизат от водачите
    Last edited by vegatta; 06-11-2010 at 08:03.
    Alfa Romeo 156 2.4 JTD...Alfa Romeo 155 2.0 8V TS Turbo... Alfa Romeo 75 2.0 TS...Powered By ...

  11. #11
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Така като чета какво си пипал, за мен причината е в гумичките. Оттам идва разхода по принцип и щом не си пипал надолу не търси под вола теле. Другия път си вземи REINZ - изпробвано на моята кола, която гореше литър на 1000км с НОВИ ГУМИЧКИ, а сега от смяна на смяна Успех ти желая. Да направя и едно уточнение, по главата не пипам нищо, има си шлайфисти - райберене, смяна на клапани, гумички, пасване и т.н. - 100лв. Аз само разглобих главата на съставните и части и после я събрах, но и от това нямаше смисъл. Не си струва според мен, но всеки си преценя . .

    пп - откопчани гумички, кажи после дали съм познал.
    Last edited by code; 06-11-2010 at 08:22.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  12. #12
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Е не съм го правил съвсем сам ремонта. Момчетата от Етър Рейсинг ми помагаха с главата и клапаните.

    Ако е от гумички как обесняваме високата компресия? И защо на студено проблеми няма? Гумичките когато пускат по принцип като се спре колата маслото се оттича между клапаните и водачите и слиза в леглото на клапана и при останал отворен клапан даже си пълни и цилиндрите. И сутрин като запалиш пуши адски. А при мен не пуши. Дори си навирам носа в ауспуха на студен мотор мирише само леко на бензин. Едва като загрее на 50 - 60 гр. почва леко да мирише на масло и на 90 градуса става страшно и то само във високи обороти.

    Абе ще си обади като отхлюпя кратуната пак. За мен щом във високите припушва на загрял мотор е сегменти.

    Когато беше махната главата в буталата имаше луфт около 1 мм. Но не бутнах сегментите защото никога не ми е харчела масло.

    Аз за това питам опит имащите защото не съм сигурен в нищо. Все пак теорията е само един вид асистент на практиката. Момчетата които ми помагат снощи идваха, гледаха, мериха и според тях не е от гумички. Даже ми обесняваха на бегачката как нарочно го правили този ефект за да увеличат компресията за сметка на разхода на масло. Приятелчета са ми и се стараят да ми помагат.

    Други пък без да са видяли колата веднага скачат на причината в главата, ест защото там е бутано и по презумпция щом не съм майстор и имащ опит задължително съм я объркал...

    Чичо и дригата някак си са най-близо до логиката и на момчетата тука. И те първо за ключовете на сегментите се хванаха и най-вероятно това е една от причините.

    Ще я отворя пак и ще кажа какво е що е. Ще се огледа главата пак. Ако трябва пак ще сменя гумичките с рейнц тоя път. Не са скъпи, нищо не ми коства, но този път ще сменя всичко.
    Last edited by oem; 06-11-2010 at 09:41.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  13. #13
    Запален алфист n_netov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Ловеч
    Posts
    309

    Default

    Ако ключовете на клапаните се разместваха само при отваряне на главата, то какво ще става при работа на двигателя........? Според мен просто няма начин отварянето на главата да причини разместване на ключовете та камо ли подреждане на ключовете в една линия. Така, че ако нямаш спортна злоба да отвориш там, просто не пипай - не е някъв проблем, но не си заслужава.
    Най-вероятно гумичките са ти калпави. Между другото на един приятел на опела сложихме такива гумички и той ми каза, че колата му започнала да гори масло, а преди това не се е оплаквал (или не си е казвал). Та сега като прочетох темата ти, и правя някаква връзка.
    А това, че ти е голяма компресията според мен само може да те радва! Освен ако не си оставил не почистен нагар в главата.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.SPARK

  14. #14

    Default

    Гореше ми масло от кофти водачи на клапаните - след смяна нещата изчезнаха.....
    Иначе сега след 5-6к, два тракдея и един фест, маслото е в презъзходен цвят.......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  15. #15
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Аз по-късно разбрах, че компресия от 14 бара точно толкова трябва да бъде на този мотор, а не 12.5. Така, че това го отписвам и се връщам на варианта, смяна на гумички отново и евентуално водачи, но ще видим като я отворя пак.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •