Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 81

Thread: Бавно ли ви загряват 1.9 JTDm моторите?

  1. #16
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Нормално като за комънрейл нали
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by DiStefano View Post
    зимата на място комънрейла си загрява нормално
    Quote Originally Posted by pr_00f View Post
    Нормално като за комънрейл нали
    Сега да кажа и мойте наблюдения!
    Алфата и трябват поне 6-7км градско говоря при плавно ускорение до 2000 оборота, за да стигне тия 85-90 градуса! В големите студове по спомен миналата година когато беше -10 и трябваха към 10км!!!

    За сравнение с 530д е39 193коня тая кола на тема загряване може да бие бензини!!! Незнам но Ви давам примери: Палиш и оставяш на място след 1 мин вече е извън синята зона! Потегляш си и трябва най-много 1 км и е на 12 часа стрелката или 90 градуса!!!
    Оставям я на мола, разхождаме се гледаме филм минават 2-3 часа отвън сега вечерта, врътвам ключа и стои на 70 градуса, 1 мин на място и на 90 градуса, докато Алфата за това време е напълно изстинала и отново започват мъките със загряването и да чакаш топлото!

    Вярно Бавареца има 5кв печка Вебасто, но тя е заключена, т.е. се включва само когато температурите са под 5 градуса когато запалиш колата, сега за подгревни свещи на антифриза незнам, дали има, но освен кора под мотора има и кора под скоростната кутия и мотора буквално е опакован!

    Но реалноста е така от напално изстинал запаля ли на място стига 90градуса за най - много 5-6мин! Говоря сега както си е по студено! За лятото не искам да коментирам тая кола винаги е на 90 градуса...освен ако не си я карал 1-2 дена и тогава дори да завъртиш ключа и е над синята зона...

    Така че коман райла си загравя добре, но не и нашите и нормално те така са направени защото в Италия е горещо...

    Отделно имам наблюдения и над Форд Мондео 1.8CDTI долу горе същата работа като БМВ-то!

    Така че Прооф в тебе ми е надеждата! Направо като излизам вечерта не искам да се качвам в Алфата като знам че трябва да карам 6-7-8км за да загрее...После като я спра някъде за 1 час е изстинала напълно!
    Last edited by Jivko7777; 24-11-2010 at 17:09.
    156 2.4JTD 136+ PS

  3. #18

    Default

    Колеги

    Поизгубих се - много написано, но някак си не можах да намеря структорирано описание което да се следва при тези от нас които нямаме заводското изпълнение.

    За това искам само да помоля за следната информация-
    Кои са външните места(извън блока) на малкия кръг където ВИНАГИ има циркулация?

  4. #19
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    7,990

    Default

    Quote Originally Posted by jv View Post
    Колеги

    Поизгубих се - много написано, но някак си не можах да намеря структорирано описание което да се следва при тези от нас които нямаме заводското изпълнение.

    За това искам само да помоля за следната информация-
    Кои са външните места(извън блока) на малкия кръг където ВИНАГИ има циркулация?
    Двата маркуча излизащи от термостата и отиващи в купето за радиаторчето на парното
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  5. #20
    AO member Dodo 155's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    2,381

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Мойта си загрява идеално,1-2 км сега и духа топло вече.Парното на 159-ката е много готино,и на авторежим,като отлепи стрелката на температурата от 50 гр.,веднага почва да духа топло само и за 4-5 минути е стоплило купето,зимата е почти същото,с разлика от 4-5 мин във времето
    При мен е по същия начин - 147 FL 1.9 JTDm.
    На място си загравя нормално, докато се почисти снегът - около 4-5 мин. и вече е над 50 градуса, а тръгне ли, бързо качва на 90 и там заковава. Може и да имам система за подгряване, но не съм гледал.

    п.с. Мога да кажа и за климатроника лятото, че доста бързо охлажда и лесно поддържа температура.

  6. #21

    Default

    За алфите (визирам 156) има два варианта
    - стар - с подгревателни свещи и самостоятелен управляващ блок
    - нов - чрез специален кюнец и нов модел термостат (Eper го дава доста добре и мисля, че е приложим за старите със съответните подмени)

    ---------- Post added at 09:43 ---------- Previous post was at 09:42 ----------

    Quote Originally Posted by Dodo 155 View Post
    При мен е по същия начин - 147 FL 1.9 JTDm.
    На място си загравя нормално, докато се почисти снегът - около 4-5 мин. и вече е над 50 градуса, а тръгне ли, бързо качва на 90 и там заковава. Може и да имам система за подгряване, но не съм гледал.

    п.с. Мога да кажа и за климатроника лятото, че доста бързо охлажда и лесно поддържа температура.
    С подгряване си - от изгорелите газове

  7. #22
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Какво имаш предвид под специален кюнец колега, антифриза се отклонява към топлообменник вързан на генерацията?
    Това не запушва ли мотора?
    Хм, трябва да намеря някой работещ епер да разгледам...
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    Какво имаш предвид под специален кюнец колега, антифриза се отклонява към топлообменник вързан на генерацията?
    Това не запушва ли мотора?
    Хм, трябва да намеря някой работещ епер да разгледам...
    Точно - един вид серпентина увита около тръбата, излизаща от колектора преди филтъра за изгаряне на твърдите частици, и отиваща към ЕGR-a. В началото при студен двигател антифризът хем охлажда изгорелите газове, които се връщат обратно, хем се подгрява вместо нагревателните свещи за антифриз от предишния вариант на подгряването му при студено време
    Last edited by 33Dandy; 28-11-2010 at 07:44. Reason: Понякога пиша и глупости ;)

  9. #24
    циничен ницшеанец търтей's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    7,058

    Default

    Да не говорите за топлообменника на егр-а
    Не о хлѣбѣ единѣмъ живъ будетъ человѣкъ

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by търтей View Post
    Да не говорите за топлообменника на егр-а
    Аха, аха,
    Last edited by 33Dandy; 28-11-2010 at 00:42. Reason: уточнение

  11. #26
    Старши алфист AlfaMan's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    София
    Posts
    851

    Default

    Колега ти ме шашна с този топлообменни за маслото - то всички JTD го имат и той си е за охлаждане именно на маслото след турбокомпресора, пореди да влече в картера. Другия топлообменни на EGR системата (евро3 моторите), доколкото знам в повечето случаи е причина за някои проблеми и доста хора предпочитат да го махнат. Но ако приемем, че си изпълнява функците, то на празен ходи или ниски обороти, температурата на изходящите газове ми се струва доста малка, за да успее толкова да повлияе за бързото загряване на антифриза. Знам едно JTD 140кс, което е именно с такъв топлообменик и което има и подгревни свещи за антифриза като екстра.
    Alfa Romeo 159 SW, 1.9 JTDm
    Alfa Romeo 156, 2.4 JTD
    Ex: Alfa Romeo 159, 2.4 JTDm, Subaru Legacy 2.5i,
    Alfa Romeo 156, 2.0TS

  12. #27
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    98

    Default

    моята също загрява бавно ако освен не вкарам в режим паля гуми.

    alfa 156 1.9jtd

  13. #28
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    Сега да кажа и мойте наблюдения!
    Алфата и трябват поне 6-7км градско говоря при плавно ускорение до 2000 оборота, за да стигне тия 85-90 градуса! В големите студове по спомен миналата година когато беше -10 и трябваха към 10км!!!

    За сравнение с 530д е39 193коня тая кола на тема загряване може да бие бензини!!! Незнам но Ви давам примери: Палиш и оставяш на място след 1 мин вече е извън синята зона! Потегляш си и трябва най-много 1 км и е на 12 часа стрелката или 90 градуса!!!
    Оставям я на мола, разхождаме се гледаме филм минават 2-3 часа отвън сега вечерта, врътвам ключа и стои на 70 градуса, 1 мин на място и на 90 градуса, докато Алфата за това време е напълно изстинала и отново започват мъките със загряването и да чакаш топлото!

    Вярно Бавареца има 5кв печка Вебасто, но тя е заключена, т.е. се включва само когато температурите са под 5 градуса когато запалиш колата, сега за подгревни свещи на антифриза незнам, дали има, но освен кора под мотора има и кора под скоростната кутия и мотора буквално е опакован!

    Но реалноста е така от напално изстинал запаля ли на място стига 90градуса за най - много 5-6мин! Говоря сега както си е по студено! За лятото не искам да коментирам тая кола винаги е на 90 градуса...освен ако не си я карал 1-2 дена и тогава дори да завъртиш ключа и е над синята зона...

    Така че коман райла си загравя добре, но не и нашите и нормално те така са направени защото в Италия е горещо...

    Отделно имам наблюдения и над Форд Мондео 1.8CDTI долу горе същата работа като БМВ-то!

    Така че Прооф в тебе ми е надеждата! Направо като излизам вечерта не искам да се качвам в Алфата като знам че трябва да карам 6-7-8км за да загрее...После като я спра някъде за 1 час е изстинала напълно!
    Я кажи коя година е БМВ-то,че не ми се струва реално да сравняваш 166 99 и БМВ 03-04 примерно/повярвай ми аз нзам как загрява зимата 525 ТДС например от 99 г.-просто не загрява/
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #29

    Default

    Quote Originally Posted by AlfaMan View Post
    Колега ти ме шашна с този топлообменни за маслото - то всички JTD го имат и той си е за охлаждане именно на маслото след турбокомпресора, пореди да влече в картера. Другия топлообменни на EGR системата (евро3 моторите), доколкото знам в повечето случаи е причина за някои проблеми и доста хора предпочитат да го махнат. Но ако приемем, че си изпълнява функците, то на празен ходи или ниски обороти, температурата на изходящите газове ми се струва доста малка, за да успее толкова да повлияе за бързото загряване на антифриза. Знам едно JTD 140кс, което е именно с такъв топлообменик и което има и подгревни свещи за антифриза като екстра.
    Ам че не знам защо има и двете - само ако е за северните страни, мисля

  15. #30
    алкохолист pr_00f's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    5,104

    Default

    Тест от тази вечер със активиран подгрев.

    Колата е преседяла от 9 сутринта до 18 вечерта в подземен гараж при температура около 14-15 градуса.

    В момента на запалването температурата е 22.1 С
    В края на теста след приблизително 5 1/2 минути температурата е 51.3 или 30.2 градуса за това време работа на място.
    За да уеднаквя условията на теста - парното беше изключено.
    Утре вечер същият тест ( условията ще са почти същите), но без да е активиран подгрева.

    Ще видим разликата в температурата със и без подгрев.

    Разход на гориво - на празен ход при напълно загрял двигател без консуматори съм го засичал: около 0.6 л/ч

    По време на теста средно видях 1.05 л/ч с активиран подгрев.
    След утрешният тест ще са ми по точни данните за разхода без подгрев.

    Консумация - Алтернатора ( 120 А ) на либрата насмогва - за това и следя волтажа, има спад за 1-2 секунди след като се стартира системата - през другото време е задоволителен - средно 13,3в- което за празен ход е бих казал добре при такъв товар.
    При подаване на газ до към 1500 оборота си качва до 13.8 ( теста беше правен в събота)

    Греене - ми грее да си такова таковата... кабелите
    Т.е ще трябва да доработя частта от акумулатора до релетата - просто ще пусна още един кабел от +са на акумулатора до релетата.
    В момента съм със 1х6мм2 от аку-то до релетата и както си мислех не е напълно достатъчно.
    Но кабела в момента е и малко по дълъг отколкото трябва.

    Още малко финни настройки ми трябват - да си взема управляващ + от правилното място ( сега просто го свързахме да видя как работи) и да си запоя едно диодче за да индикира кога е включена системата.


    Та с ще потърпите още един ден за да може да се направи пълно сравнение.

    Ето и лог-а от ФЕС
    Attached Files Attached Files
    Alfa 147 Q2 1.9 JTDm 16v @150++ 2007 червената злобичка ;;; Zafira 1.9 JTD@120++ - белият кенеф
    ex. Alfa 155 1.7 '93;;; ex. Alfa 147 1.9 JTDm 16v @140+ R.I.P. ;;; ex. Lancia Lybra 2.4 JTD@140HP+ 2001

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •