Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46

Thread: Датчик за АБС-са

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by viktorivanov View Post
    Колегата е прав , датчика е индукционен. Той е свързан с ЕБУ - ел. блок за управление като му подава напрежение. Най-малката влошена връзка - замързена букса , пречупен проводник итн. води до увеличаване на съпротивлението във веригата , намаляване на напрежението , което се подава към блока , а той е доста чувствителен към това и записва грешка.
    Малка поправка - подава импулси с определена амплитуда и честота - зависеща от скоростта на въртене. И точно това се влияе най-много от описаните от колегата положения. Не дай си боже да попадне грес с метални стружки
    Last edited by 33Dandy; 26-11-2010 at 19:49. Reason: уточнение

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by 33Dandy View Post
    Малка поправка - подава импулси с определена амплитуда и честота - зависеща от скоростта на въртене. И точно това се влияе най-много от описаните от колегата положения. Не дай си боже да попадне грес с метални стружки
    мерси за поправката Според мен този датчик при алфата 156-цата е доста недомислен и уязвим.
    Victor Ivanov A+ - 2009 Karting Champion of Bulgaria.
    Aprilia Sportcity 200 & Alfa 156 2.0 Twin Spark Distinctive

  3. #18

    Default

    Quote Originally Posted by viktorivanov View Post
    Колегата е прав , датчика е индукционен. Той е свързан с ЕБУ - ел. блок за управление като му подава напрежение. Най-малката влошена връзка - замързена букса , пречупен проводник итн. води до увеличаване на съпротивлението във веригата , намаляване на напрежението , което се подава към блока , а той е доста чувствителен към това и записва грешка.
    Не е много точно, но е достатъчно за основната идея да се разбере от масовия кръг. Да не навлизаме в тънкостите на електрониката

  4. #19
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by viktorivanov View Post
    мерси за поправката Според мен този датчик при алфата 156-цата е доста недомислен и уязвим.
    С риск да те разочаровам,но датчиците на ABS-ите на всички каруци са все на тоя принцип,тоест принципно си прилича,а освен това и всички датчици на валовете са на същия принцип(датчици на Хол)
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  5. #20

    Default

    Quote Originally Posted by myato View Post
    С риск да те разочаровам,но датчиците на ABS-ите на всички каруци са все на тоя принцип,тоест принципно си прилича,а освен това и всички датчици на валовете са на същия принцип(датчици на Хол)
    Датчика за положение на коляновия вал и в някои случаи и на разпределителния ако има са на този принцип - на датчика на хол ( ефект на Хол ) , а мисълта ми беше самото разположение на датчика и това , че той е много слабо защитен.
    Victor Ivanov A+ - 2009 Karting Champion of Bulgaria.
    Aprilia Sportcity 200 & Alfa 156 2.0 Twin Spark Distinctive

  6. #21
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by viktorivanov View Post
    Датчика за положение на коляновия вал и в някои случаи и на разпределителния ако има са на този принцип - на датчика на хол ( ефект на Хол ) , а мисълта ми беше самото разположение на датчика и това , че той е много слабо защитен.
    Не се коси и при другите не е по цветисто положението
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  7. #22

    Default

    Не бих казал, че датчиците са слабо защитени. Не са защитени от калпави майстори. А и кабелите са изложени на всякаква мръсотия, куплунзите не са по назад от тях

  8. #23
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    Ползвай търсачкатаааа
    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...F0%FA%E6%E4%E0
    Quote Originally Posted by dobromirski View Post
    Датчика е най обикновен хол сензор, а вместо метална назъбена гривна, има магнитна гумена гривна върху вътрешната капсуловка на лагера на главината. Финните метални стружки полепват по нея и с времето ръждясват. Железният оксид е магнито проводим и датчика почва да пропуска по някой импулс. Изчисти внимателно вътрешната капсуловка на лагера до гума ! ( ще видиш магнитните лентички как са полепили ръжда) .
    Изчисти и гърба на самият датчик от ръжда, тъй, като това също променя характеристиката му.
    Естествено, не омаловажавай механично прекъсване в букса/кабел.
    Успех .

  9. #24
    Техник speеdddddd's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    258

    Default

    Мерси на всички за отговорите . Проблема вече е решен !

    Оказа се доста елементарен .
    Беше прекъснат кабела точно пред амортисьорната стойка , стоеше като набоден с отверка от някой невнимателен майстор ,явно дупката просто го е провокирала за да прекъсне напълно .

    Оправих го с термосвиваем шлаух и отгоре малко изолирбланд , въпреки ,че и термошлауха му е предостатъчен.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC01198.jpg   DSC01200.jpg   DSC01201.jpg   DSC01202.jpg   DSC01203.jpg  

    DSC01204.jpg  
    156 sportvagon 1.9jtd

  10. #25

    Default

    Този не е бил майстор, определено. И по принцип кабела върви не от вън, а м/у амортисора и pillar-a
    A сега внимателно и безаварийно

  11. #26
    Старши алфист Vesko84's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    София, Пазарджик
    Age
    40
    Posts
    535

    Default

    Колега, имах абсолютно същия проблем и протритото беше на същто място. Първо си помислих, че е от някой майстор, но ми направи впечатление, че вътрешният ръб на джантата ми е доста излъскан, а този кабел стърчеше малко от ... май шенкел се води това желязо. Та ми хрумна, че е протрит и го привързахме със свинска опашка за по сигурно. Малко е грозно и живот и здраве ще го заменя със здрав кабел сигурно. Но твойта тема ми беше много полезна
    2003 166 3.0 V6 Distinctive, 2016 Skoda Fabia 1.2TSI DSG
    ex 33 1.5 Boxer, 155 1.8 T.S., 156 2.0 T.S., 166 2.5 V6, 159 2.4 JTDm Q-Tronic

  12. #27

    Default

    Колеги, понеже и на мен ми светна лампата на АБС-а и диагностиката показа повреден преден ляв датчик - все още не съм го гледал, но ако се окаже, че датчика е за смяна след като се провери за замърсяване или прекъсване на кабела и буксите, се свали датчика и с него да търся друг предполагам няма да има проблем да се кара автомобила - просто няма да има АБС? И още нещо...за да се стигне до него трябва да се свали джантата предполагам като гледам снимките? Благодаря предварително!
    Last edited by Telerig; 11-11-2014 at 19:37.

  13. #28
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by Telerig View Post
    Колеги, понеже и на мен ми светна лампата на АБС-а и диагностиката показа повреден преден ляв датчик - все още не съм го гледал, но ако се окаже, че датчика е за смяна след като се провери за замърсяване или прекъсване на кабела и буксите, се свали датчика и с него да търся друг предполагам няма да има проблем да се кара автомобила - просто няма да има АБС? И още нещо...за да се стигне до него трябва да се свали джантата предполагам като гледам снимките? Благодаря предварително!
    Ако мислиш да караш без датчика, прекъсни захранването на ABS-а като му махнеш предпазителя.
    Да, гледа се при свалена джанта, освен ако нямаш подемник.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  14. #29

    Default

    Благодаря за бързия отговор! Кой е предпазителя и къде се намира - в сектора под волана или на друго място?

  15. #30

    Default

    Имам едно питане, грешката изчезва ли сама, ако се сложи новия датчик или трябва да се маха чрез диагностика? Става дума за ABS. Да знам да не се учудвам, ако сложа новия и лампите пак си сетят. Колата е АР147 2001г бензин.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •