Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: "Плавност" при смяна на предавките

  1. #1

    Default "Плавност" при смяна на предавките

    Здравейте. Предварително се извинявам ако темата не е за подходящия раздел!

    От около година карам алфа 156 1.8ТС 2003-а. Млад шофьор съм - това е първата ми кола. Та, проблемът ми е следният - не знам дали е в следствие на моята неопитност или просто алфите си искат повече чалъм, но въпреки тази цяла година откакто карам, все още често се усеща липса на плавност при смяна на предавките. Обикновено при превключване от 1-ва на 2-ра или от 3-та на 2-ра. Интересното е, че за тази една година ми се е случвало на няколко пъти да карам и други коли. Е мама му стара, там свиквам за 2-3 светофара, а на мойта алфа още не мога....

    Другото, което ми е интересно е, че педалът на съединителя е много твърд! Тежеста на крака ми изобщо не е достатъчна да го задаржи долу, а трябва да си натискам доста.

    Ще се радвам да получа съвети от по-опитните!

  2. #2
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by knave View Post
    Здравейте. Предварително се извинявам ако темата не е за подходящия раздел!

    От около година карам алфа 156 1.8ТС 2003-а. Млад шофьор съм - това е първата ми кола. Та, проблемът ми е следният - не знам дали е в следствие на моята неопитност или просто алфите си искат повече чалъм, но въпреки тази цяла година откакто карам, все още често се усеща липса на плавност при смяна на предавките. Обикновено при превключване от 1-ва на 2-ра или от 3-та на 2-ра. Интересното е, че за тази една година ми се е случвало на няколко пъти да карам и други коли. Е мама му стара, там свиквам за 2-3 светофара, а на мойта алфа още не мога....

    Другото, което ми е интересно е, че педалът на съединителя е много твърд! Тежеста на крака ми изобщо не е достатъчна да го задаржи долу, а трябва да си натискам доста.

    Ще се радвам да получа съвети от по-опитните!
    Съединител се натиска рязко (отсича) а се пуска плавно, пробвай при отпускането да подаваш малко газ - поне на 1500об Твърдоста на педала за съжаление ще се оправи като смениш един ден съединител к-кт.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #3

    Default

    А тия коли другите дето викаш, че лесно им свикваш по 1.1 ли (примерно) са им моторите..?

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    А тия коли другите дето викаш, че лесно им свикваш по 1.1 ли (примерно) са им моторите..?
    e чак 1.1 и не са... но да, малко по-малки са...

  5. #5

    Default

    Ами имаше разни теми в които е разисквано, че алфата като цяло не е най-перфектния избор за първа кола на която да се учиш... Мощността също си казва думата... Това ако допуснем, че колата ти е напълно здрава де...

  6. #6
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Какво се разбира под липса на плавност ... придърпване или клатене на автомобила или поведението на самия скоростен лост?
    Алфите са с много чувствителен педал на газта, което води до известни трудности при смяна на предавка за начинаещи.
    Съединителя ти е заминал, това също влияе на усещането при смяна на предавка, щом е толкова твърд е възможно и да не го натискаш до край понякога.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  7. #7

    Default

    ами не лоста си е наред. да леко придърпване и клатене, точно това имах предвид.

    иначе жалко за съединителя и аз се опасявах дали не е заминал. някой дали може да ми каже ориентировачно, колко ще излезе смяната му?

  8. #8
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Сигурно като сменяш пускаш педала на газта?
    Ако да опитай да задържаш на около 1800 оборота при смяна, дали няма да е по-плавно.
    А за съединител, нека кажат запознатите... аз съм с дизел и при мен цифрите са по-големи.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  9. #9

    Default

    Колега knave, обърни се към някой от препоръчаните във форума сервизи и ще ти дадат цена за смяна на съединител, както и ще те консултират каква марка да вземеш.

    П.П.: Педалът може да е твърд и заради вилката.

  10. #10
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Според мен и "придърпването" при смяна на предавките и твърдия съединител ще ги излекуваш само със смяна на комплект феродов диск + притискател + лагер помпа
    СКъпо упражнение е, но после забравяш
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  11. #11

    Default

    Ами виж принципно сега е студено и в началото влизат по трудно предавките докато позагрее маслото
    Отделно може да провериш нивото на маслото на скоростите и евентуално да долееш ако е необходимо или направо да го смениш! Чак тогава както ти казват колегите вече комплект съединител
    156 2.4JTD 136+ PS

  12. #12
    helter-skelter PEPI-2ALFA's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Сандански
    Age
    52
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by knave View Post
    ...Тежеста на крака ми изобщо не е достатъчна да го задаржи долу, а трябва да си натискам доста.
    Според мен просто изпускаш педала при отпускане. Сам си писал в заглавието, опитай по-плавно отпускане. Сега, знам че може да прозвучи пъпо, но обърни внимание на това как седиш на седалката. Ако си я дръпнал много назад и се "разтягаш" докато натискаш съединителя, трудно ще контролираш положението (знам, че тук има хора, които карат така и сега може да скочат , но ... ). За твърдостта, моята 155-ца 3-4 години си беше твърд педала и нямаше грижи.
    166 JTD '02 ; 146 1.6TS Junior '98 - бракувана, продава се на части ; 155 1.8TS SILVERSTONE '94 -продадена

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by PEPI-2ALFA View Post
    За твърдостта, моята 155-ца 3-4 години си беше твърд педала и нямаше грижи.
    Точно заради това му казвам, че не е зле да се провери вилката, понякога се набива с всякакви мръсотии и почва да се движи трудно и става пак твърд педала.
    И аз имах такъв проблем на старата 155-ца, който не се реши със смяна на комплект съединител, беше от вилката.

  14. #14

    Default

    Аз не разбрах къде точно горе долу отделя въпросния съединител...
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Аз не разбрах къде точно горе долу отделя въпросния съединител...
    Ха да си дойдем на думата - къде трябва да е пустия педал - горе, долу, по средата, за да зацепи съединителя?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •