Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: За опъването на веригата... отново

  1. #1
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Question За опъването на веригата... отново

    Здравейте,
    Исках да питам - при опъването на веригата колко оборота на двигателя трябва да се направят?
    Last edited by didod; 02-12-2010 at 19:33.
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  2. #2
    Анти Тунинг alfaracer's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Русе
    Age
    39
    Posts
    344

    Default

    Този път ще отговоря аз защото го правих скоро.Значи гасиш двигателя, разхлабваш болтчето ,което застопорява обтегача мисля че е с глава 14.Само не го развивай много(има вътре една малка част дето може да се размести).След това завърташ двигателя по часовниковата стрелка може и само 15градуса ,няма нужда от обороти да правиш.Но след като го завъртиш го дръж напънат в тази посока, защото тои може да иска да се върне назад, за да е в покой.Държиш го напънат така и тогава стягаш застопоряващото болтче.Целия проблем е друг , когато опънеш разтегнатата верига , целия луфт който се е получил от разтягането отива отляво, и така разпределителните валове се завъртат в предварение.И за да запазиш заводските настройки на колата трябва да свалиш капака на клапаните и да се възползваш от раздвижните зъбчатки.Аз имам този проблем , колата сега варви различно, така че ще си наместя валовете скоро.Ако си свалиш капака на клапаните даже ще видиш как се премества обтегача.Двигателя сега е доста тих, но аз смених и 2-те вериги.
    Last edited by alfaracer; 02-12-2010 at 22:39.
    Alfa164 T.S 148++ HP
    Alfa156 T.S 144 - коня, ама на хартия.

  3. #3
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    virusalfa имаше един пост преди няколко години как се опъва веригата . Ще видя ако го намеря в архива да го постна и тук . Иначе ако имаш време може и сам да го намериш де
    Но по спомени от неговите писания се сваляха и валовете .
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  4. #4
    Обикновен Алфа потребител didod's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    София, много рядко Ст. Загора
    Age
    47
    Posts
    2,854

    Default

    А дали има значение на топъл или студен двигател? Това сега ме мъчи...
    Alfa Romeo 164 SUPER T. Spark /Base '95/ - gone for parts;
    Lancia Kappa JTD '98 -

  5. #5
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Все си мисля ,че и някой в раздела на 155 беше се заигравал с веригата , но нямам време да проверя .
    Идея : Венци от класическия раздел дали няма да е час с тоя мотор - те са си почти еднакви .
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  6. #6
    Старши алфист 164 td's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Popovo-Zemst
    Age
    49
    Posts
    748

    Default

    Нищо не се сваля.Охлабваш болта,завърташ коляновиа вал малко напред,стягаш и газ.
    164 td-1989,164 td-1993,166 2.4 jtd 20V-2004,ibiza 1.0i-2000,F30 320d-2013.

  7. #7
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Правилото е на студен двигател, отвиваш контрата на обтегача на веригата, завърташ 1-2 оборота на коляновия вал внимателно, след което стягаш на 3 или 3.5 кг(не помня точно, мисля че на 3 кг беше) и пеееш...
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  8. #8
    Болен алфист virusalfa's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Благоевград
    Posts
    2,382

    Default

    Quote Originally Posted by 164 td View Post
    Нищо не се сваля.Охлабваш болта,завърташ коляновиа вал малко напред,стягаш и газ.
    Точно така,ако съм писал,че се свалят валовете,е за решаване на друг проблем.Определено не е за обтягане.
    Аlfa 164 Super 2.5TD

  9. #9
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Quote Originally Posted by virusalfa View Post
    Точно така,ако съм писал,че се свалят валовете,е за решаване на друг проблем.Определено не е за обтягане.
    Прав си . Не се свалят . За регулирането на клапаните се сваляха .
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  10. #10

    Default

    Аз пък бях дочул че само разхлабваш леко болта даваш на 5-та предавка. Буташ колата на пред подпираш със камани и затягаш болта така дали става ?

  11. #11
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    Ами колега, то си е написано - разхлабваш 2 оборота на ръка и стягаш. То ако всякак може ми дай тогава отхлаби и врътни на стартер пък както се обтегне...
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  12. #12

    Default

    имам стържещ щум от доста време от години всъщност като застанеш пред мотора се чува от ляво,чува се едно стържене едно като неравномерно престъргване,дали е от веригата?мой познати казаха че е от веригата друг каза че е от лагер некакъв си,как да ги отсея и да разбера от кое е?и как да разбера ако ми е отхлабена веригата и тя стърже ли как се чува шума?някой може ли да опреличи щума с думи?

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Plovdiv
    Posts
    67

    Default

    При мен имаше подобно стържене но от лагера на климатика този който е в самата шайба,може да пробваш като свалиш самия ремък или като включиш климатика и пак да слушаш дали стърже.
    Hее важно колко коня имаш под капака, а какво магаре си зад волана!!!!Alfa Romeo 164 ts 2000c 90г.

  14. #14

    Default

    да колега точно така е прав си,това е шайбата на компресора която върти,аз го махнах преди няколко месеца щото бях на Пловдив и почна да стърже зверски и излизаше пушек той се нагрява ремъка и почва да смърди на изгоряло и пуши като блокира шайбата ,не е от там с сигурност при мене е изолирана вече оная шайба и съм с къс ремък изобщо не се върти без климатик съм не ми и требе преди го напълнил и оправих и за толко време съм го пускал 2 пъти само ядове да ми дава мерси аре без него,какво остава да е веригата или кое?някакво притракване пристъргване? и е с различни интервали не е постоянно а някак си и глухо и остро пристъргване шума се увеличава и намаля и така се повтаря.

  15. #15
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Plovdiv
    Posts
    67

    Default

    Ами пробвай като махаш и другите ремъци на водната помпа и хидравликата и на генератора,така поне ще си сигурен че няма да е в тях (ако не си пробвал вече де).За климатика ти си решаваш на мен ми излезна 22лв.лагера и 2 часа дупене и пригаждане на скоби.
    Hее важно колко коня имаш под капака, а какво магаре си зад волана!!!!Alfa Romeo 164 ts 2000c 90г.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •