Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Замяна на термостат с такъв от Рено 5

  1. #1
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default Замяна на термостат с такъв от Рено 5

    Колеги прилагам малко снимков материял от днешната ни замяна на елемента от термостата с такъв от от Рено5.

    Марката на елемента от термостата ,която използвах е
    Vernet *френски* за Рено 5 закупен за 10лв.
    Цените варират от 10-15 лв.Има 2 чешита такива дето отварят на 83 и на 86 градуса.Аз сложиш на 83 градуса.

    1.Развиват се скобите /2 бр/ на маркуча ,който отива от радиатора към термостата.
    2. Развиват се всички маркучи който се държат на термостата.
    За по-лесен дъстъп свалих 2-те бубини.
    3.Самия термостат се държи на 3 бр болтове/единия е заврян точно под термостата/с шестограмови глави.
    4.Сваля се самия термостат.
    5.Маха се/корми се/ елемента ,който се намира вътре.
    6.Следва набутване на новия елемент в маркуча ,който влиза от радиатора към термостата. За да стане по-лесно нагряхме с духалка маркуча и след това елемента влезе много лесно.Самия елемент се захваща със скоба.
    7.Щателно почистване и миене на стария вече изкормен термостат и на всички маркучи и достъпни съединения.
    8.Свалих да промия и разширителния съд.
    От всичко изпадна доста голяма количество кал,кир,пръст,чернилки и гняс.
    След всичко това отново по обретния ред всичко се сглобява ,всички маркучи се набиват и се затягат скобите.
    Който иска да си прави такова нещо първо да се подсигури със скоби, че оригиналните са бошлав и за нищо не стават.
    Налива се антифриз и щателно се обезвъздушава докато не се обезвъздуши хубаво системата.

    Големи бладодарности на Ваклин/Vaklinator/, без който това нямаше да е реалност.

    Занапред в темата ще се оставят само мнения, които имат връзка с техническия характер на операцията. Всичко излишно ще бъде премахвано без обяснения !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC02500.jpg   DSC02505.jpg   DSC02512.jpg   DSC02511.jpg   DSC02516.jpg  

    DSC02502.jpg   phpThumb_generated_thumbnail.jpg  
    Last edited by MUROMAN; 12-12-2010 at 16:18. Reason: уточнение
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

  2. #2
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Да аз съм същия от снимката и карам вече 10 месеца със него,искам и друго да допълня че за напъхването на термостата във дебелия мъркуч може да се ползва и подходяща тръбичка която да е със диаметъра на термостата предварително може да се намаже мъркуча отвътре със някаква смазка за да влиза по лесно,но някога ако се наложи да се вади от там този термостат си е доста голяма хуиня аз лично съм го правил,иначе няма да се притеснявате този мъркуч от термостата към радиатора учудващо за мен се оказа доста здрав и еластичен.Деистваите смело.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

  3. #3
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    А някой поинтересувал ли се е в какво положение обикновенно дефекират тия термостати от рено?
    За справка алфовия поне остава отворен, ама ренаджийския ако блокира, да не стане олеле майко...


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  4. #4
    Силно зарибен - облъчен Da_Fuse's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    873

    Default

    На мен друго ми направи впечатление, именно това, че оригиналния термостат при отваряне на големия кръг, затваря потока към малкия, а при този от рено 5 такова нещо не се случва, което ме навежда на една мисъл. Поради по-малкия размер на отвора на термостата и съответно по-голямото съпротивление при циркулацията на флуида, то дебита охлаждащ флуид преминаващ през големия кръг ще бъде по-малък от колкото при оригиналния термостат, защото при него пак има съпротивление поради по-малкия размер на отвора за преминаване към големия кръг, но тогава отвора за циркулация през малкия кръг се затваря и съответно имаме по-добра циркулация през големия кръг(радиатора) отколкото при замяна на ермостата с такъв от рено... Вероятно не е фатално, но със сигурност двигателя не се охлажда така добре както с оригинален...
    Аlfa 75 - 1.8 Turbo 155hp '87
    Lancia Dedra 2.0 Turbo Integrale 180hp '92

    България от векове за векове - НАД ВСИЧКО!

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Da_Fuse View Post
    На мен друго ми направи впечатление, именно това, че оригиналния термостат при отваряне на големия кръг, затваря потока към малкия, а при този от рено 5 такова нещо не се случва, което ме навежда на една мисъл. Поради по-малкия размер на отвора на термостата и съответно по-голямото съпротивление при циркулацията на флуида, то дебита охлаждащ флуид преминаващ през големия кръг ще бъде по-малък от колкото при оригиналния термостат, защото при него пак има съпротивление поради по-малкия размер на отвора за преминаване към големия кръг, но тогава отвора за циркулация през малкия кръг се затваря и съответно имаме по-добра циркулация през големия кръг(радиатора) отколкото при замяна на ермостата с такъв от рено... Вероятно не е фатално, но със сигурност двигателя не се охлажда така добре както с оригинален...
    Всичко споменато е така, но не се знае напора на помпата и дали това съпротивление я притеснява съществено. Все пак има изместване по работната и крива и реално би следвало - различен дебит, в случая по-малък.
    Arena Coast Customs

  6. #6
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default

    Колеги да споделя първите си впечатления след днешното шофиране. Колата вдига работна температура и градусите осезаемо по-бързо.Доста добре загрява стрелката си седи малко преди 90 и за сега всичка е наред.
    За сега съм много доволен.
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    А някой поинтересувал ли се е в какво положение обикновенно дефекират тия термостати от рено?
    За справка алфовия поне остава отворен, ама ренаджийския ако блокира, да не стане олеле майко...
    Преди три дни смених стария термостат от Рено 5 с друг пак същият защото колата започна да загрява по-бавно от преди което ме води на мисълта,че незатваря добре което пък ми подсказва,че при блокиране ще остане отворен
    Alfa 155 2,5TD

  8. #8
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default

    Quote Originally Posted by ванката View Post
    Преди три дни смених стария термостат от Рено 5 с друг пак същият защото колата започна да загрява по-бавно от преди което ме води на мисълта,че незатваря добре което пък ми подсказва,че при блокиране ще остане отворен
    Колко време изкара с термостата колега преди да го смениш?
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

  9. #9

    Default

    [QUOTE=Da_Fuse;809264]На мен друго ми направи впечатление, именно това, че оригиналния термостат при отваряне на големия кръг, затваря потока към малкия, а при този от рено 5 такова нещо не се случва

    Не съм сигурен,че е точно така,или поне при мен не е защото в противен случай след затваряне на малкият кръг не би трябвало да имам парно а аз имам отлично парно

    ---------- Post added at 18:19 ---------- Previous post was at 18:14 ----------

    Quote Originally Posted by MUROMAN View Post
    Колко време изкара с термостата колега преди да го смениш?
    Пет години.И то без никакви оплаквания.Между другото Аз съм писал по този въпрос още преди две години но явно няма кой да чете.Поздрави
    Alfa 155 2,5TD

  10. #10
    Инженер vaklinator's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Силистра
    Age
    51
    Posts
    1,196

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    А някой поинтересувал ли се е в какво положение обикновенно дефекират тия термостати от рено?
    За справка алфовия поне остава отворен, ама ренаджийския ако блокира, да не стане олеле майко...
    Няма значение, преебе ли се спукана ти е работата и в двата случая. Удобното в случая е , че можеж с една отверка да го разкараш от маркуча където и да се намираш по света и пак да си продължиш по пътя.
    Alfa 155 2.0TS 8V '93

    VW LADAVAGEN '81
    CHRYSLER 3.3L V6 - БИВШ

  11. #11
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by ванката View Post
    Преди три дни смених стария термостат от Рено 5 с друг пак същият защото колата започна да загрява по-бавно от преди което ме води на мисълта,че незатваря добре което пък ми подсказва,че при блокиране ще остане отворен
    по принцип при този монтаж, реално на загрял двигател пружината ще поотслабне и налягането което създава воданта помпа вероятно ще успява да прекарва охладителна течност и рпез големия кръг. Това е хипотетично, обаче.

    Някой горе писа че при отваряне на големия кръг се затварял малкия. Това не е точно така, просто се ограничава дебита през малкия кръг, като обаче циркулация през него си има пак, иначе няма как да има парно на загрял двигател!

    Друго което не ми харесва е че на постоянни високи обороти, незнам дали този термостат, няма да е допълнително съпротивление по пътя на охладителната течност и да предизвиква неприятни течове от по-слаби места на охладителната система, като кранчето за парното в купето, да кажем.

    Иначе се радвам че сте решили проблема с термостата.
    Лично за мен бих си измислил някаква система с кранче в оригиналния термостат, за да си регулирам точно колко от охладителната течност да ходи в големия радиатор, според външната температура - това за пистово натоварване на мотора!
    Last edited by Furious 155; 09-12-2010 at 00:05.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  12. #12
    Черная Молния MUROMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    СОФИЯ-Подуене
    Age
    39
    Posts
    3,446

    Default

    Днес тествах нашата интервенция и в извън градски режим на шофиране.Колата определено загрява осезаемо по-бързо и държи доста по-добра температура.
    Прилагам 2 снимки.Вие сами можете да си прецените.
    Снимка 1 преди интервнцията по термостата.
    Снимка 2 с новия елемент .
    Марширута , скороста както и външната температура са абсолютно идентични.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC02457.jpg   DSC02533.jpg  
    ALFA ROMEO 155 1.8TS MY95 SPORT -The Legend - бивша


    Renault Megane II Grand Tour-2004г

  13. #13
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Колеги, с тоя термостат, действително дизелите загряват по-бързо и зимата се държат много прилично.
    Аз на Алфи карах цяла зима така.
    Проблема се появи лятото.
    Тогава започна да загрява и отвора е явно недостатъчен, особено за бензинов мотор.
    Отчитайте и факта, че сега парното работи почти без прекъсване и отнема доста топлина.
    Лятото обаче не е така и точно тогава трябва да сте готови за изненади.
    Имайте едно на ум!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  14. #14

    Default

    Аз карам от скоро така,нямам никаква представа как е лятото,но мои приятел кара от година и малко с такъв термостат монтиран на ланча капа.Именно тои ме насочи към този вариянт.Според него колата се държи перфектно като в плюс получава по добро парно за зимата.Аз съшто сам по доволен от парното си а за лятото като доиде ште видим.

  15. #15
    Болен алфист BillyBoy`'s Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    село Крумово
    Age
    46
    Posts
    1,599

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Колеги, с тоя термостат, действително дизелите загряват по-бързо и зимата се държат много прилично.
    Аз на Алфи карах цяла зима така.
    Проблема се появи лятото.
    Тогава започна да загрява и отвора е явно недостатъчен, особено за бензинов мотор.
    Отчитайте и факта, че сега парното работи почти без прекъсване и отнема доста топлина.
    Лятото обаче не е така и точно тогава трябва да сте готови за изненади.
    Имайте едно на ум!
    Няма такова нещо лятото във жегите по магистралата 120-130 и до 170 стигнах макс 85 градуса.
    АлфаРомео 146 1.4 16V 103hp skype name billyboy2203/ ICQ: bili`- 166537162

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •