Page 102 of 119 FirstFirst ... 25292100101102103104112 ... LastLast
Results 1,516 to 1,530 of 1778

Thread: За социализма

  1. #1516
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    В САЩ има една приказка че тук се справили с корупцията като я озаконили. Тук президента съвсем законно си събира млрд. долари по време на кампания, конгресмените си имат законни спонсори и наричат себе си лобисти. Всички тези средства идват от бизнеса който си прокарва интересите. После пак ми разправяй че държавата контролира бизнеса. Не, всичко е едно голямо лицемерие.

  2. #1517
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    То това българи ще са го измислили.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  3. #1518
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Не явно пътят не е правилен, 24 години не е кратък период.
    24г. от които първите 7 (най-важни) опропастени от бивши кадри на ДС и БКП. България започва да се развива нормално след 1997г.

    Всъщност от 60-те години започваме две напред, една и половина назад, до тогава сме се развивали добре. След 80г. вече сме фалирали. Всичко е потдържано изкуствено, над половината от предприятията са на загуба. Ефективността на селското стопанство е твърде ниска. Много хора работят залудо, голяма част крадат каквото могат и т.н. Същото е и положението в Полша, Унгария. Изоставаме значително от капиталистическите страни. При падането на режима Луканов и компания ни дозатриват (може много да се говори по тая тема) и колкото и да псувате Костов от като идва той на власт държавата влиза в някакви релси и започва растеж. Лошото е че при горе долу равен старт с Унгария, Полша, Чехия, Словакия.. 97г те вече са 3-пъти по напред а ние тамън имаме някакъв растеж.
    Та като сложиш тъпченето на едно място от 60-те години до 89г. на източния блок и изоставането му 3-пъти от капиталистическите страни. И като сложиш неадекватните действия и ограбването на нашата държава от 89г до 97г (не че след това пак не крадат) и изоставането ни в тоя период поне два пъти от бившия източен блок и ей ни на сега на ниво 70-те години в нормалните страни и около 2000г в "бившите".....
    А за тези които твърдят че социализма не е бил лош и т.н. да вземат да прочетат малко книжки и после пак да пишат.

  4. #1519
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    Никой не отрича, че ги има тия неща в момента и, че има неща, в "прехода", които са лоши и неща, които са по-зле дори от социализъма. Обаче в Швеция и Люксембург тия неща ги няма. Ние искаме и при нас да ги няма и единствената причина да ги има е това, че живеем в условията постсоциализъм и това, че на власт през последните 24 години си остана БКП, но фракцията нови капиталисти.
    В ГДР панелките са санирани изцяло и изглеждат добре, но затова платиха и още плащат гражданите на ФРГ. Пенсионната система Източна Германия също се субсидира от западните провинции. Моделът и посоката ни би трябвало да са пределно ясни. Всички богати държави са социални и са много по-социални от социалистическите и постсоциалистическите. Когато не създаваш блага, колкото и еднакво да ги разпределяш, пак всички ще са бедни. Затова няма социална социалистическа държава. Това, че до 1989 не е имало гладни хора е доста глупаво, при положение, че през 1990 въведоха купонна система. Това, което консумирахме на кредит през 80-те си го платихме през 90-те със заплатите от по няколко долара.
    Важно за днешното време е, че напредък има и икономиката ни колкото и да е най-зле от ЕС, пак е доста по-добре от една Украйна например. Много по-добре сме и от 1997г., когато започна реално прехода.
    Абе Никалай, докога ще говориш глупости. Западна Германия плащала пенсиите на Източна. Хайде обясни как става този номер. Когато отричаш един обществен строй и казваш че ще го замениш с друг по-добър за 24г. трябва да имаш съществени подобрения които да го доказват. За купоните и преди ти казах че бяха резултат от спекулации свързани с освобождаването на цените.

    ---------- Post added at 19:08 ---------- Previous post was at 19:05 ----------

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    То това българи ще са го измислили.
    Не са го измислили българи, това си е реалността.

    ---------- Post added at 19:10 ---------- Previous post was at 19:08 ----------

    Quote Originally Posted by gigi View Post
    24г. от които първите 7 (най-важни) опропастени от бивши кадри на ДС и БКП. България започва да се развива нормално след 1997г.

    Всъщност от 60-те години започваме две напред, една и половина назад, до тогава сме се развивали добре. След 80г. вече сме фалирали. Всичко е потдържано изкуствено, над половината от предприятията са на загуба. Ефективността на селското стопанство е твърде ниска. Много хора работят залудо, голяма част крадат каквото могат и т.н. Същото е и положението в Полша, Унгария. Изоставаме значително от капиталистическите страни. При падането на режима Луканов и компания ни дозатриват (може много да се говори по тая тема) и колкото и да псувате Костов от като идва той на власт държавата влиза в някакви релси и започва растеж. Лошото е че при горе долу равен старт с Унгария, Полша, Чехия, Словакия.. 97г те вече са 3-пъти по напред а ние тамън имаме някакъв растеж.
    Та като сложиш тъпченето на едно място от 60-те години до 89г. на източния блок и изоставането му 3-пъти от капиталистическите страни. И като сложиш неадекватните действия и ограбването на нашата държава от 89г до 97г (не че след това пак не крадат) и изоставането ни в тоя период поне два пъти от бившия източен блок и ей ни на сега на ниво 70-те години в нормалните страни и около 2000г в "бившите".....
    А за тези които твърдят че социализма не е бил лош и т.н. да вземат да прочетат малко книжки и после пак да пишат.
    Абсолютни глупости, свързани с елементарни обяснения. Ти май трябва повече да четеш.

  5. #1520
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    В САЩ има една приказка че тук се справили с корупцията като я озаконили. Тук президента съвсем законно си събира млрд. долари по време на кампания, конгресмените си имат законни спонсори и наричат себе си лобисти. Всички тези средства идват от бизнеса който си прокарва интересите. После пак ми разправяй че държавата контролира бизнеса. Не, всичко е едно голямо лицемерие.
    САЩ лично за мен никога не са били модел и пример за нещо положително.

    За голяма тъпотия - да!

    Така и не успях да разбера, защо аджеба строят все леки дъсчени но иначе красиви бараки в райони в които традиционно минават по 5 циклона и едно торнадо годишно?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #1521
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post

    Така и не успях да разбера, защо аджеба строят все леки дъсчени но иначе красиви бараки в райони в които традиционно минават по 5 циклона и едно торнадо годишно?
    Защото е по-евтино и се строи по-бързо. Парата се превърта по-бързо. После те обуват с големи застраховки които не покриват всичко и т.н.

  7. #1522

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Добре де, кажи каква е ползата от тези сравнения?
    ...
    Безпристрастност!

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    ...
    Сега, както и навсякъде в нормалния свят има доста по-голямо разслояване в обществото, което е нещо нормално.
    Не е нормално колега!
    Бил съм в "нормалният свят" (разбирай Скандинавия, UK, Франция, Германия, Холандия, и за малко Северна Италия) няма там такова разслояване, Чувам, че така било в Латинска Америка , а Африка пък било истинска трагедия!

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Разликата между България и белите държави се състои в това, че поради лошо работещата икономика у нас, липсват достатъчно средства, които да обезпечат мизерстващите с най-необходимото.
    Да добавя и: "Голямото и безнаказано крадене!"

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    За разлика от онова време, когато за да успееш в живота действителните индивидуални способности стояха на опашката с необходимите предпоставки, то сега те стоят на първо място.
    Не е вярно това... Партията държеше да прибира кадърните хора под знамената си!
    Още си спомням как принудиха баща ми да стане член... заплашиха го, че не може да остане на поста Технически директор, ако не е член на БКП! Мнгоо тежко го преживя, но трябваше да го приеме защото зад гърба си имаше семейство с две деца и щеше да е безотговорно към нас той да вирне "гордо" нос и да ни обрече на мизерстване. Не мога да си представя какво му е било защото неговото семейство е било буквално "ограбено" от болшевиките през 1947г, но това е друга история която също е много поучителна, но е прекалено лична.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post

    А това означава, че са налице всички перспективи и в много голяма степен от самия индивид зависи това, как той ще живее.

    В момента аз не познавам кадърен и работлив човек, който да мизерува.
    Аз пък познавам!
    Наскоро един преподавател по силова електроника от Корнуълският университет остана като гръмнат като видя какви неща прави в едно гаражче едно момче (за мен е такъв) което не успя да завърши висшето си образование заради крадците на "прехода" които унищожиха едно от най-големите предприятия на Балканският полуостров и изхвърлиха родителите му на улицата и те не можеха да го издържат за да продължи следването си и това го принуди да работи каквото му попадне, На всичко отгоре родителите му бяха и "правилно" политически ориентирани! Тези хора бяха тотално изгубени за демокрацията! Човекът който унищожи това огромно предприятие беше член на НИС на СДС! Имам и други примери ама ще станем много обстоятелствени.
    Знам какъв ще е отговорът на това... как при комунизма за неправилна политическа ориентация на баща ти си оставаш цял ден в трапа и само лопатата ти се вижда.
    Е примерът който дадох по горе с какво е по различен от похватите на комунистите? Винаги има прецакани човешки съдби понякога без потърпевшите да имат вина.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post

    Преди 89-та познавах много такива.

    Самият ти, Павлине, преди 89-та и да беше гений, нямаше да можеш да живееш подобаващо у нас. А ако решеше да се реализираш в САЩ, нямаше да можеш да заминеш легално затам.
    И аз познавах... дори и с мен можеше да се случи. За малко да ме изкл от комсомола и да не мога да продължа образованието си. Само сълзите на майка ми пред наш съсед член на градският комитет на партията и то от турски произход май тогава ме спасиха!
    Но трябва да знаете, че до такива големи проблеми можеше да те доведе само много откритото и демонстративно противопоставяне на системата и нейните правила.
    Обаче аз тука искам да обърна внимание на всички дето толкова много се оплакват от тази липса на права по оня времена да попрочетът нещо за Макартизма в САЩ през 50те... не знам колко са жертвите, но също има не малко завинаги объркани съдби както и при нас...
    Всяка система намира начин да се защитава така, че моля бъдете, обективни до край. Как мислите дали наистина не са избити децата в Ястребино от режима преди 9.9. '44

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    До голяма степен си прав.
    И все пак онзи път наникъде не водеше, за разлика от този, който макар и трънлив, макар и изпъстрен с много неправди и абсурди, все пак води натам накъдето трябва.
    Която и страна с висок жизнен стандарт да разгледаш в исторически план, ще видиш че и там благоденствието не е падало от небето. Хората са постигнали това, което имат на съответната цена.
    И аз се дразня, когато гледам как бизнес сгради никнат като гъби а всъщност истински бизнес - такъв, който носи хляб и поминък на хората няма.
    Но явно така стоят нещата. Пътят трябва да се измине и толкова.
    Ето това обаче не мога да приема. Не трябва пътят да е изпъстрен с абсурди още по малко с неправди. Това ли е критерият ви за развитие колега? На нищо ли не ни е научила историята. Защо всеки път трябва да повтаряме едни и същи грешки, да се мразим, да си "плюем", да се съдим и да сме нетолерантни към мнението на другия особенно когато фактите не ни изнасят? Не можете да ме убедите че това е правилният път. Животът ни преминава в борба за оцеляване и в дребни надхитрявания с работодатели и колеги, и постоянно дебнене да не ни прецака някой и как в съшото време ако може ние да прецакаме някого.
    Това ли е пътят който ми предлагате?
    Благодаря... наслаждавайте му се!

    ---------- Post added at 21:35 ---------- Previous post was at 21:18 ----------

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Абсолютни глупости, свързани с елементарни обяснения. Ти май трябва повече да четеш.
    Чак пък абсолютни... айде сега и вие колега...
    Прав е колегата всъщност и аз така ги виждам нещата в общи линии.
    Тъжно е, но е факт, че така се е развила историята горе долу и отричането му няма да промени историята.
    Last edited by fade; 10-12-2013 at 21:37.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  8. #1523

    Default

    Quote Originally Posted by gigi View Post
    24г. от които първите 7 (най-важни) опропастени от бивши кадри на ДС и БКП. България започва да се развива нормално след 1997г.

    Всъщност от 60-те години започваме две напред, една и половина назад, до тогава сме се развивали добре. След 80г. вече сме фалирали.
    ...
    Хахах... това мога да го докажа с документите на една машинотракторна станци, от които много ясно се вижда как е вървяла работата, до началото на 60 те. След 60 та какво чудо настава... не е истина, Всеки решава че може да си върши работата отгоре-отгоре и да си почива на работа. С всяка следваща година след 62-63 та докладните за лошо изпълнени зимни технически обслужвания и откази на машини по време на кампания стават все повече и повече. Появяват се доклади за откраднато гориво, масло, самоотлъчки и пр.
    В началото е имало отговри и са взимани много сериозни мерки и към края на 60 те нещата остават без последствие и Председателя на ТКЗС, не взима никакво отношение дори и след системни нарушения на едни и същи хора. След 80та вече го помня какво беше... безгрижието и ленноста толкова ни бяха завладели, че естественият резултат го видяхме 89. Опасявам се обаче, че инерцията още ни държи. Няма да се оправим казвам го не за първи път, жалко за хубавата територия.
    Have A Nice Day
    o/_______\o
    (Оo=\°/=oO) Alfa Romeo 156 1,8TS '00 ГИ "Фобос"
    []=о===о=[]

  9. #1524
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Абе Никалай, докога ще говориш глупости. Западна Германия плащала пенсиите на Източна. Хайде обясни как става този номер.
    Паца, това е абсолютен факт. Бившите ГДР провинции са субсидирани с трилиони евро в последните 24 години и вече има и силно недоволство от страна на дойните ФРГ крави. Въпреки всичко, разликата в стандарта е осезаема. В инфраструктурата - също. Следите от социализъма са изключително дълбоки.

    ---------- Post added at 22:30 ---------- Previous post was at 22:25 ----------

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    В САЩ има една приказка че тук се справили с корупцията като я озаконили. Тук президента съвсем законно си събира млрд. долари по време на кампания, конгресмените си имат законни спонсори и наричат себе си лобисти. Всички тези средства идват от бизнеса който си прокарва интересите. После пак ми разправяй че държавата контролира бизнеса. Не, всичко е едно голямо лицемерие.
    Това не е точно така. Президентите и изобщо политиците внимават изключително много от кой точно бизнесмен приемат дарения. През 90-те Хилари Клинтън върна чек на Мултигруп защото компанията се занимава с нечист бизнес. Мисля, че за 10 000 долара беше.
    Лобизмът е нещо различно от това да променяш закон заради един човек или заради една фирма. Да, границата между лобиране и корупция е тънка. Никой не е казал, че демокрацията е нещо перфектно, но това е най-доброто измислено от човека.

  10. #1525
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    Павлине, честно да ти кажа не мислех, че си толкова зле, но вече е ясно. Ти си живееш в някакъв твой розов облак, и не си наясно с реалната икономическа ситуация на България от ВСВ до днес. По добре си трай, че пред хората които са по-наясно с нещата изглеждаш като прост пропагандъор на който са му набили глупости в главата и не може да осмисли реалната картинка.
    Ако искаш мога не-елементарно да ти разбия всяка петилетка, но не виждам смисъл да си губя времето с такива като тебе, пък и надали пак ще разбереш.



    А като заговорихме за трактори:
    през 1960 г. 1 трактор извършва по 6 420 дка оран,
    през 1970 г. - 4 650 дка,
    през 1976 г. производителността намалява до 4 170 дка

  11. #1526
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    САЩ лично за мен никога не са били модел и пример за нещо положително.

    За голяма тъпотия - да!

    Така и не успях да разбера, защо аджеба строят все леки дъсчени но иначе красиви бараки в райони в които традиционно минават по 5 циклона и едно торнадо годишно?
    В Америка има доста глупави неща, някои направо идиотски. Обаче имат и гениални решения. Според мен далеч не може да се обобщи, че са нация от идиоти. Резултатите им също го доказват.

  12. #1527
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    Обаче са тлъсти.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  13. #1528
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Абсолютни глупости, свързани с елементарни обяснения. Ти май трябва повече да четеш.
    Едно си бабе знае, едно си баба бае. Сто човека ти казахме, че преходът започна през 1997г. Никакви изводи не можем да си правим за демокрацията като модел, защото в България изобщо няма демокрация. Има менте-демокрация, изградена на 90% от бившите БКП идеолози.

  14. #1529
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Може да си приказвате колкото си искате глупости но фактите показват че хората сега в България живеят много по-зле отколкото преди 25 години. Това го доказват и последните изследвания и сравнения които многократно посочих. Освен това преди година видях и на живо резултата от 23г. реформи. Николай пак става смешен с неговите глупави сравнения. Те политиците взимали пари само от добрите пък от лошите не взимали. Ами защо въобще ги взимат и какъв е залогът като ги взимат. Някакви си хвърчащи сравнения за това колко земя обработвал един трактор 1960г. и колко 1970г. От къде ги взе тези данни за кой район и т.н. Ами сега последните данни от Министерство на Земеделието показваха че внасяме около 90% от плодовете и зеленчуците.
    http://m.vesti.bg/pari/biznes/90-ot-...vnosni-5311491
    За какви глупости ми говориш. Може ли да става сравнение между преди и сега. После кой бил зле. Нямало продукти, били празни магазините пък потреблението на хранителни стоки било в пъти по-голямо през 1989г. Таблицата няколко пъти вече я пускам.
    Общата задлъжнялост на домакинствата и бизнеса, няколко пъти по-висока от преди и сега. Това били глупави сравнения които никой не гледал. Да ама не, европейската комисия ги гледа и каза че нивата са тревожни за България.
    Last edited by pavlin; 10-12-2013 at 23:37.

  15. #1530
    Алфист gigi's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    88
    Posts
    2,229

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Може да си приказвате колкото си искате глупости но фактите показват че хората сега в България живеят много по-зле отколкото преди 25 години. Това го доказват и последните изследвания и сравнения които многократно посочих. Освен това преди година видях и на живо резултата от 23г. реформи. Николай пак става смешен с неговите глупави сравнения. Те политиците взимали пари само от добрите пък от лошите не взимали. Ами защо въобще ги взимат и какъв е залогът като ги взимат. Някакви си хвърчащи сравнения за това колко земя обработвал един трактор 1960г. и колко 1970г. От къде ги взе тези данни за кой район и т.н. Ами сега последните данни от Министерство на Земеделието показваха че внасяме около 90% от плодовете и зеленчуците.
    http://m.vesti.bg/pari/biznes/90-ot-...vnosni-5311491
    За какви глупости ми говориш. Може ли да става сравнение между преди и сега. После кой бил зле. Нямало продукти, били празни магазините пък потреблението на хранителни стоки било в пъти по-голямо през 1989г. Таблицата няколко пъти вече я пускам.
    Не се пали шефе! И аз да те питам тая таблица твойта от къде е, данните в нея от къде са?? Аз с реални данни ще те залея, но каква файда като ти не осмисляш нещата. Иначе това за тракторите е ей от тука -" Политическа икономия на българския комунизъм 1963-1989"
    Като цяло е ясно, че някой хора живееха по добре, но не може заплащането да е равно и някои да се бъхтат а други да си клатат краката, че и да крадат. От някъде трябват пари. Няма нищо безплатно или евтино, като здравеопазване, образование, градски транспорт и т.н. (Защо в щатите си плащаш здравна застраховка а не мрънкаш че не е безплатно???) Та като повечето от парите се наливаха в продъдени енергонеефективни предприятия с раздут щат, в същото време се бухаха пари и във военните и т.н. Всичко свърши.
    Та сега за таз работа плащаме. А пари от онова време няма, но пък задължения колкото щеш. И оная власт да беше останала пак всичко щеше да се продъни, че тогава и с камъни щяха ги пребият. На тебе тия неща смятам са ти ясни и незнам що пишеш глупости. Да беше някои шафъор та да пишеш простотии....
    А иначе в големите градове доста хора са по добре от преди, проблема е по малките населени места.

Page 102 of 119 FirstFirst ... 25292100101102103104112 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •