Page 3 of 119 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 31 to 45 of 1778

Thread: За социализма

  1. #31

    Default

    всъщност по социализма какво имаше налично?
    1-година събираш парио за хладилник мраз 200 и чакаш
    1-година за пералня
    1-година с записване за цветен телевизор който се равнява на 750 лева или 5 тогаващтни заплати реални
    10-години за кола ако нямаш връзки
    в хранителните магазини имаше кренвирши по 3.60 лв за кило,кисело мляко за 23 ст,хляб 40 ст,кайма,локум,сирене,кашкавал 2 вида,русенско варено,пастет,хамбурски салам,салам Камчия и разни буркани с сладка,на нова година банани по 2 кила на човек...
    само хората от Партията са живяли добре и са излизали по чужбина облагодеталствени от привгилегийте си,другите хора пиеха безплатна газирана вода и кисело мляко с 9 часови смени в някой завод и имаха толкова колкото да преживеят за ядене,дрехи,и да пратят децата на училище,има много митове и легенди дето сме пращали храни за Съветският Съюз а те са ни с еотблагодарявали с трактори ЮМЗ Беларус 6 л,прослувутите композиций с компоти и консерви са бошлав работа,никой в Русия не яде компоти а си имат 50 вида риба и какви ли не консерви да стигнат до нас да ги изхранваме,България е живяла от търговия с оръжие,цигари,анфетамини,лекарства и обувки,заслугите са за мене на този строй ,безработица,безплатно образование,медицина безплатна,добра социална политика,и 45 години без война е за хора -овце като нас не е малко това ни стига.

  2. #32
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Офф

    Значи, когато искаш - можеш, а друг път - просто не искаш.

    Да заровим томахавките ...

    Край на офф-а

  3. #33
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    Още твоето мнение е спам...

    За робството в Русия:

    История на Русия: От най-древни времена до наши дни от А. С Орлов,В. А Георгиев,Т. А Сивохина

    41 стр. и чети внимателно.

    Ето и екран от Гугъл буукс.
    Tи къде се върна десет века назад бе. То тогава роби е имало навсякъде дори след войни и пленничества. А иначе аз не подхванах темата за Русия и това което споменах е пряко свързано с настоящата тема, ама нали трябва да изопачим нещата.

  4. #34
    Alfist benzinist spe4elist's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Varna, BG
    Age
    56
    Posts
    4,349

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Едни от най-големите язовири в България са били изградени с бригадирски труд. Такъв е язовир Копринка край Казанлък.
    Колега pavlin,
    след като е толкова хубав социализма, що не емигрира в Куба, с бригадирски труд да събираш захарна тръстика, ами отиде да се мъчиш в грозната империалистическа Америка?

    пп Не се заяждам като модератор, а просто от любов към спора за социализма, Бургас и неговите трудови хора ?!?

  5. #35
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Tи къде се върна десет века назад бе. То тогава роби е имало навсякъде дори след войни и пленничества. А иначе аз не подхванах темата за Русия и това което споменах е пряко свързано с настоящата тема, ама нали трябва да изопачим нещата.
    Никога включва и 10 века назад
    Русия и социализма са свързани като алкохолизъм и цироза.
    Настоящата тема е ясна... аман от опити за оправдаване на безумието наречено социализъм.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  6. #36
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Аз нищо не оправдавам, ами давам пример че доброволен труд се толерира и в така наречените модерни общества и това което е създадено трябва да се цени. Явно с някои хора не може да се спори конструктивно. Във всяко едно време, епоха или строй има и нещо положително, това ми е тезата и пълното му отричане и пряко копиране на друго нещо заедно с отрицателните му неща също не е на добре.

  7. #37
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Правиш ли разлика между доброволен и принудителен?
    Правиш ли разлика м/у онова дето живееш в него и манифестации и бригади под адския дъжд от Чернобил?
    Явно не...
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  8. #38
    cuore sportivo dimo's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,080

    Default

    И аз да кажа нещо за бригадите -бригадите се налагаха по необходимост поради грешки в планирането още при създаването на насажденията (първия пример който ми идва на ум е хиляди декари овощни градини източно от Пловдив които накря запустяха и после изкорениха ) където някой се поувлякъл по окрупняването и теориите за икономия от мащаба и после се оказва че от девет училища пет села и три поделения трябва да се докарат хора и пак не може да се извърши качествено и навремено прибиране на реколтата,
    а въпросните бригадири изяждаха и съсипваха замервайки се повече продукция отколкото прибираха .Същите тези хора се транспортираха с гадни и неикономични рейсове а продукцията се извозваше с руски камиони с малка товаровместимост и висок разход на бензин всичкото това правеше земеделието крайно нерентабилно ....
    Alfa 155 2.0 16v

  9. #39
    Болен алфист pavlin's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Florida , USA
    Posts
    2,778

    Default

    Quote Originally Posted by morfius View Post
    Правиш ли разлика между доброволен и принудителен?
    Правиш ли разлика м/у онова дето живееш в него и манифестации и бригади под адския дъжд от Чернобил?
    Явно не...
    Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.

    ---------- Post added at 01:03 ---------- Previous post was at 00:50 ----------

    Quote Originally Posted by dimo View Post
    И аз да кажа нещо за бригадите -бригадите се налагаха по необходимост поради грешки в планирането още при създаването на насажденията (първия пример който ми идва на ум е хиляди декари овощни градини източно от Пловдив които накря запустяха и после изкорениха ) където някой се поувлякъл по окрупняването и теориите за икономия от мащаба и после се оказва че от девет училища пет села и три поделения трябва да се докарат хора и пак не може да се извърши качествено и навремено прибиране на реколтата,
    а въпросните бригадири изяждаха и съсипваха замервайки се повече продукция отколкото прибираха .Същите тези хора се транспортираха с гадни и неикономични рейсове а продукцията се извозваше с руски камиони с малка товаровместимост и висок разход на бензин всичкото това правеше земеделието крайно нерентабилно ....
    Затова по онова време селското стопанство произвеждаше много повече от сега. Това за разхода на камионите и рейсовете ме разсмя много.

  10. #40
    Старши тюфлек Old Fox's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Шумен
    Posts
    2,154

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.
    С една малка разлика. Изобщо не беше доброволен.
    Alfa Romeo 156 1.8 T.S,'98
    ZAZ Tavria 1.1, '95 - взеха я
    Pinky: "He that is gentle to the brutal will end up being brutal to the gentle"

  11. #41
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    В Русия не е имало робство и тези обекти за които споменах са били изградени в голямата си част с доброволен труд. В развитите страни все още се стимулират доброволните начинания когато се създава нещо полезно за обществото. Така например в САЩ се изграждат цели квартали за бедни с доброволен труд. Habitat for humanity например.
    Крепостничеството в Русия е форма на робство, премахнато от Цар Освободител, точно за това наречен освободител, а не заради руско-турската война през 1878г. чиито паметник стои в София, а след 1917 пък пак е същто- хорат нямат дори паспорти, за да пътуваш някъде се изисква разрешение от партийния и так дале, а "доброволния" труд на милионите лагеристи, заточени там от режима въобще не коментирам.Това да го нарчаш доброволен е цинизъм.
    В САЩ може и да има доброволен труд, но у нас липсва и то точно заради "доброволния" по времето на соца.
    Last edited by fred; 26-01-2011 at 09:31.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  12. #42
    cuore sportivo dimo's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by pavlin View Post
    Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.

    ---------- Post added at 01:03 ---------- Previous post was at 00:50 ----------



    Затова по онова време селското стопанство произвеждаше много повече от сега. Това за разхода на камионите и рейсовете ме разсмя много.
    Може и да те е разсмяло много ако си собственик на фирма принудена да работи в тези условия щеше да ревеш с глас...ама то си е много смешно да се пилеят чужди пари и да се краде и да се експлоатират деца.
    Селското стопанство в действително произвежда по малко но поради ред други причини които нямам намерение да коментирам, особено с хора некомпетентни, които не умеят да мислят.
    Само за пример ще посоча селското стопанство на Полша където никога не бяха създавани по модела на съветските колхози идиотски ТКЗС и АПК и което в момента в условията на европейския съюз,произвежда повече от когато и да било в историята си.Когато обаче говорим за проходи,пътища ,язовири и темподобни - веднага ми идва на ум въпроса - Кой и как и кога построи тези неща в Япония ,Канада ,Германия ,Щатите.. ми те нали са си нямали социализъм горкичките - ми тези германци как така в не социалистическа Германия, постигнаха това което в ГДР не можеха да си помислят,
    И как в северна Корея пасат трева и блъскат цял ден за шепа ориз и кочан царевица - докато роднините им
    в южна Корея се превръщаха в световна икономическа сила ? Как тези глупци построиха небостъргачи а социализма роди панелните комплекси ?!?
    Last edited by dimo; 26-01-2011 at 10:48.
    Alfa 155 2.0 16v

  13. #43
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    [QUOTE=pavlin;834126]Бригадирският труд който споменавам в голямата си част е бил доброволен и с него са изградени много инфраструктурни проекти като ЖП линии, пътища, проходи и язовири.

    Павлине стига ЛЪГА!!!

    Помня някои неща лично, други са ми ги разказвали точно "доброволните" бригадисти.
    Нищо доброволно няма там... освен ако не наричаш доброволно участие след негласно поставен (чрез примери) избор - на хаинбоаза или в лагера в Белене!

    Подиграваш се с паметта на хора в момента, просто престани да говориш наизуст.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  14. #44
    Запален алфист CBET's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Русе
    Age
    48
    Posts
    318

    Default

    Пак изродихте темата тотално!

    Факти:

    1. Преди 1989
    - храна (истинска) имаше за всички
    - здравеопазването и образованието бяха безплатни
    - пълни лъжи са че не са пускали в чужбина
    - престъпността беше почти нулева

    2. След 1989
    - храна (колбаси от соя, сирене от палмово масло + калции, хляб пълен с протеини и всякакви гадости) има навсякъде, но не всеки може да си купи (така е и с доста стоки за бита)
    - хората умират след "правилни" лекарски интервенции, въпреки че здравеопазването е платено
    - все по затъпяваща нация започваме да ставаме
    - пак всеки може да ходи където си иска в чужбина, друг е въпроса кой може да си го позволи
    - престъпността да я сравнявам ли?


    П.С. Родителите ми никога не са били членове на БКП , както и на други партии. Не симпатизирам на нито една политическа сила, така че ако ще се заяждате за нещо не тръгвайте в тая посока! Да не каже някой че хленча по миналото защото съм настоящ пълен неудачник - ще остане също разочарован!
    Alfa Romeo 156 2.0 TS '97 - продадена ...


  15. #45
    Старши алфист JORDI's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    GORNA ORIAHOVICA
    Posts
    911

    Default Беше, не е и няма да бъде!!!

    Не бива да има спор по факти, в които сме били свидетели и участници! И никой не може да ВИКА дали някой ЛЪЖЕ, без да е живял неговия живот!
    Аз лично ще кажа, че беше времето на истинските и натурални неща! Това вече го няма и няма да се случи, защото нито ще се върнат чудесните продукти на селското ни стопанство, нито ще се премахнат бурените по необработваемите ниви! А иначе съм жив участник в доброволното строителството на язовир"Йовковци" и слава богу всички пием най-хубавата вода и това няма как да го забравят поколенията след нас!!!

Page 3 of 119 FirstFirst 123451353103 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •