Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23

Thread: Етанол

  1. #1

    Default Етанол

    Здравей те! Днеска четох в един стар Ауто бил от 2004 година статия за етанола . Всичко ,което прочетох звучеше много добре .Единственото нещо ,което не ми хареса от качествата на етанола е, че отмива масления слой и ,че предизвиква корозия .Разрових се в интернет , за да науча как се прави етанол и намерих това http://www.bioenzyma.com/pdf/BIOENER...ch_2007_Bg.pdf
    Решил съм пролетта на село на казана да се пробвам да направя етанол или в вкъщи на тенджерата под налягане. И се чудя да ли, някой от форума не е пробвал да кара на това гориво , а който знае нещо повече за етанола да сподели .

  2. #2

    Default

    Интересно ми е как ще получиш чист /или поне над 95%/ етанол, не мисля че имаш особени шансове с казан за ракия, освен това какви количества трябва да произведеш за да си избиеш първоначалната инвестиция, суровините и транспорта?
    Last edited by Tedo; 23-01-2011 at 23:53.
    Video meliora proboque deteriora sequor.

  3. #3
    започва да се пристрастява ldv6's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Plovdiv
    Posts
    92

    Default Относно Етанола

    Етанол, метанол - ако е за колата ти, недей. Имат някои свойства, които ги правят ако не неприложими, то поне силно нежелани.

    А относно дестилацията - няма как да се получи в домашни условия пречистване до 99.9% на етанола. По-добре е да го купиш от склад за химически консумативи. 2-4 лв/литър, зависи от къде го купуваш.

    Ето тук има повече инфо:
    http://www.carbibles.com/fuel_engine_bible_pg3.html

  4. #4
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    От казана можеш да изкараш само
    Не се занимавай с глупости,а използвай етанола по предназначение(не в чиста форма естественно)
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  5. #5
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    1-во когато колата работи на спирт, разхода е двоен. метанола е по-евтин, но е токсичен и пламъка му е невидим. върху етанола има акциз , което го прави значително по-скъп - около 3 лв за литър. спирта за горене е 95% етанол, има и метилов с доста по-ниска цена който по принцип си е забранен. като цяло , не може наистина да замени бензина или газта.
    точка

  6. #6
    JTD ФЕН S_G_M's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Бургас
    Age
    39
    Posts
    450

    Default

    Има и друго много интересно свойство , че е силно хигроскопичен , тоест в тази си висока и чиста проба от 98-99% и на горе не може да остане дълго така. Ако караш на него знам от хора с опит в това , че след няколко хиляди километра (3-4 резервоара) има вероятност да ти се случи нещо мноого лошо , а именно или воден удар или система пълна с вода. На въпроса как, отговорът е че водата започва да се отаява , понеже е по-плътна от спирта. Спирта я абсорбира и отива най-отдолу. Когато стигне на ниво горивен филтър в резервоара , тя се засмуква и ето ти белята.... За да караш на спирт ти трябва херметически затворен съд .
    Alfa Romeo 145 JTD 105+ HP BY
    Alfa Romeo GT 1.9JTD 150+ HP BY DAGI

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    May 2010
    Location
    st.zagora
    Posts
    92

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    1-во когато колата работи на спирт, разхода е двоен. метанола е по-евтин, но е токсичен и пламъка му е невидим. върху етанола има акциз , което го прави значително по-скъп - около 3 лв за литър. спирта за горене е 95% етанол, има и метилов с доста по-ниска цена който по принцип си е забранен. като цяло , не може наистина да замени бензина или газта.
    абсолютно вярно ако сега гориш 7л може и до 10 да стигнеш със спирт.
    Quote Originally Posted by S_G_M View Post
    Има и друго много интересно свойство , че е силно хигроскопичен , тоест в тази си висока и чиста проба от 98-99% и на горе не може да остане дълго така. Ако караш на него знам от хора с опит в това , че след няколко хиляди километра (3-4 резервоара) има вероятност да ти се случи нещо мноого лошо , а именно или воден удар или система пълна с вода. На въпроса как, отговорът е че водата започва да се отаява , понеже е по-плътна от спирта. Спирта я абсорбира и отива най-отдолу. Когато стигне на ниво горивен филтър в резервоара , тя се засмуква и ето ти белята.... За да караш на спирт ти трябва херметически затворен съд .
    хигроскопичен е трябва да го наливаш в туби и като ги отвориш веднага да го гориш в колота за да не поема влага.

    И аз имах такава муха в главата щото бая фермери в америка си правят спирт от царевица,но не излиза сметката(там сеят някви хибриди и изкарват от 800кг на декар нагоре,ти ще изкараш с наше семе около 300 в най-добрия случаи ако поливаш яко).В БГ трябва или от захарна тръстика или от цвекло да го правиш за да даде повече захар съответно повече спирт.Тръстика не знам от къде ще намериш да засееш,а цвеклото трябва да се пръска щото е сладко и го набарват едни малки гадинки и му разплакват мамата.На къра е трудно да го опазиш,аз мислех да го засея в градината 1декар пробно.Като си напраих сметка че трябва да се пръска,вади и после съхранява някъде,и че всяка седмица трябва да варя по цял ден за да изкарам 20л и се отказах.а и ти цвекло вадел ли си,щото аз съм вадил и царевица съм вадил,един декар ти стига за да се убиеш от труд,от работа не се плаша,ама и кръст знам как боли на следващия ден.А за един ден абсурд да оправиш сам един декар,трабват 2 и или 3 дни,зависи колко си як.
    Плюс това ти трябва специален казан,не е нищо сложно но трабва да се регулира температурата за да излезе накрая 99.9 спирт.С наште казани или с тенджера на котлона забрави.
    Аз съм селско дете,отраснал с труда на хората и знам как се изкарва нещо,не е кат да го купиш от магазина.Има и по-лесен начин да работиш с машини ,не на ръка,ама ако мислиш,че някои за един декар,ще докара машина да ти прибере царвицата или ще намериш такава да ти извади цвеклото забрави.Знаеш ли какво е да вкараш нормален трактор да оре 2 декара градина,ще изгори една туба нафта,плюс псувните на тоз който кара машината.За по-малко от 10 декара никои няма да вкара машина в градината ти.Защо мислиш,че всяка къща има кон,ами за да си оре градината,щото за трактор забрави не можеш го извъртя,назад напред нерентабилно е.
    Ако имаш познат дето се занимава с земя,навий го да сееш пробно и да видиш докъде ще я докараш.Но ще трябва да му платиш за оран,за култивиране,айде сам ще си сееш да не даваш пари,после за пребиране на реколтата пак сам или плащаш на работници.По 3 литра нафта само за оран на декар отива ,за култивиране окола 1.200 до 1 и половина литра.Сметка сам си направи.
    Не те отказвам,но се замисли за водород там по имаш шанс да си на кяр.
    brava 1.4 sx
    alfa 156 1.8

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Quote Originally Posted by S_G_M View Post
    Има и друго много интересно свойство , че е силно хигроскопичен , тоест в тази си висока и чиста проба от 98-99% и на горе не може да остане дълго така. Ако караш на него знам от хора с опит в това , че след няколко хиляди километра (3-4 резервоара) има вероятност да ти се случи нещо мноого лошо , а именно или воден удар или система пълна с вода. На въпроса как, отговорът е че водата започва да се отаява , понеже е по-плътна от спирта. Спирта я абсорбира и отива най-отдолу. Когато стигне на ниво горивен филтър в резервоара , тя се засмуква и ето ти белята.... За да караш на спирт ти трябва херметически затворен съд .
    Леле малеееее, на дедо ти ракията да не би да се е утаила и да си пил от утайката ???? Ти в училище ходил ли си? Алкохол пил ли си??? Ами то водката си е 40% разтвор на етанол с ВОДА, да ти кажа до сега не ми се е утаявала. Ама знам, че дизелаците сипват спирт в режервуара точно за да оберат водата, а и не съм чул дизел с вода да прави воден удър.
    И още нещо - най-ефтиния етанол, ретификат е към 4 лева за 100% C2H5OH, ако е за консумация му се начислява акциз и става около 12лв/литър , за да се ползва като гориво задължително се денатурира в спец. митнически складове, ама дори и да си спестиш разправиите 4лв/л май е доста солено, по-добре на уран - 30лв/кг е и ще караш доста километри, като ядрена подводница ще си

    А и още нещо: при херметически затворен съд как ще се изчерпва горивото? Може би трябва да е гумен резервуара?????
    Last edited by Alamo; 27-01-2011 at 00:14.
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  9. #9
    започва да се пристрастява Dany_iv's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    53

    Default

    Здравейте.

    А защо не пробваш с метанол? Намира се под лев за литър.
    Само, дето гори почти 2 пъти повече (2 инжектора, по-голям инжектор или променена карта на ECU). Ще имаш и по-голяма мощност. Ако си вдигнеш и степента на сгъстяване ще е с още по-голям ефект.
    Last edited by Dany_iv; 28-03-2011 at 15:27.

  10. #10
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    метанолът не се използва като масово гориво тъй като е отровен. дори само изпаренията му водят до слепота. за това е забранен дори и в течностите за чистачки. освен това гори с безцветен пламък.
    точка

  11. #11
    започва да се пристрастява Dany_iv's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    53

    Default

    Етанола си се ползва на много места като гориво. А че метанола е отровен, така е.. Ако се затвори херметично не виждам какъв ще е проблема. Моделистите постоянно работят с метанол.

    Предимствата ще са в по-високата мощност, особено ако се вдигне степента на сгъстяване.

  12. #12
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    етанол ползват непослушните държави на които са им спрени доставките на петрол.
    етанола има почти същата енергия като пропан бутана, само че струва 4лв литъра и то ако не плащаш акциз. то по-добре с такси да се возиш, освен това не виждам кой българин ще си излива ракията в колата.
    за метанола няма какво да говорим- просмуква се дори през кожата и води до отравяне и слепота.
    точка

  13. #13
    започва да се пристрастява Dany_iv's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    53

    Default

    Не само. В щатите се ползва масово (Етанол), като добавка в бензина. Вдига октановото число и за екология.

    А ето и ставнение

    Бензинът е най-разпространеното гориво и представлява смес от въглеводороди с обща формула С8Н18. Съотношението въздух/гориво (A/F Ratio) за пълно изгаряне на бензина е 14.7:1, а съотношението въздух/гориво за максимална мощност е около 12.5:1. Това означава че един двигател, работещ на максимална мощност консумира 12.5 кг въздух за всеки 1 кг бензин. Енергията която се отделя при изгарянето на 1кг бензин е около 44 MJ (мегаджаула). Ако разгледаме като пример двигател, който консумира 125 кг въздух и 10 кг бензин за 1 час работа на максимална мощност при 6000 об/мин, веднага се вижда че общата енергия която ще се отдели е 440 MJ.

    МЕТИЛОВ АЛКОХОЛ

    Метиловият алкохол (метанол) се синтезира от природен газ или въглища и формулата му е CH3OH. Тъй като съдържа кислород, съотношението въздух/гориво за пълно изгаряне e 6.5:1, а съотношението въздух/гориво за максимална мощност е около 4.5:1. Енергията която се отделя при изгарянето на 1кг метанол е 20 MJ. Разглеждайки двигателя от горния пример, който консумира 125 кг въздух за 1 час при 6000 об/мин, можем да изчислим че ще му бъде необходим 27.8 кг метанол, а общата енергия която ще се отдели е 556 MJ

    Тук не е отчетено и охлаждането на горивната смес, както и по-голямото КПД от по-високата степен на сгъстяване. Така, че като общо.. мощността е доста по-висока

  14. #14
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    E85 се продава в щатите но където има много посеви с царевица. използването на това гориво обаче води до вдигане на разхода и спад в мощността.
    сметките са интересни, но забравяш че и бензина и метила се продават на литър, което значи по-малко енергия.
    освен това най-евтиния метил 95% е 2лв/л , а етила е 4лв/л и това без акциз за гориво. както и да го смяташ, с алкохол ти излиза значително по-скъпо на километър.
    точка

  15. #15

    Default

    Темата беше за етанол ,а не за метанол. И няма логика като ти се повиши октановото число мощността да падне и второ цената на етанола е висока ,защото се начислява с акциз като на всички спиртни напитки !

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •