Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 47

Thread: Алфа РОМЕО СПРИНТ 1.5 БОКСЕР 4 карба

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    49

    Default Алфа РОМЕО СПРИНТ 1.5 БОКСЕР 4 карба

    Здравейте колеги. Аз отдавна си търся нещо старо и от 3 дена водя короспонденция с един човек който притежава Алфа Спринт 1.5 боксер 4 карбуратора. По-надолу съм написал как се стигна до интереса ми към колата.

    Значи обмислям вариянт скоро да взема колата, просто душата ми е заровена вече в тая кола, само като я гледам и ми се пълни сърцето.

    Човека видимо си разбира от алфата и я е потдържал, а и си личи и по маниерите и по речника че си има спортна жила в него. ценител има и други коли като например форд ескорт рс2000 .

    Според негови думи, колата е с максимален размер бутала, явно е пилил блока, питах официално е на последен възможен размер и съответно блока не подлежи на повече шлайф - той ми отговори, че вообще буталата не влизат в графата с размерите за 1.5 боксер. Не ми каза и от какво конкретно е сложил бутала, дали ме върти или ме рисува. Вообще какви шлайфове и тнт. държи блока, то е ясно, че един ден ако я купя и се счупи всичко ще се разбере...

    Каза ми че е с 4 карбуратора, не че съм голяма компетенция от алфа, но те не ползват ли два двойни карбуратора ? 105 коня е модела конкретно.
    Аз харесах колата съвсем случайно отиваики по работа до една книжарница да преснимам едни документи, видях колата и оставих бележка и от тогава 2 дена реално нямам никакъв сън и само ровя.

    Обяви ми че му дава разход 18-20. Със ръчкане 30 +
    Това нормално ли е за модела?

  2. #2
    S 16 компресия 5 mitaka_cs's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Age
    32
    Posts
    1,185

    Default

    Разходът е почти нормално висок за тоз стар дръгел. Просто е прехранен откъм гориво този двигател още от завода. Откъм клапани може и по-добре, но все пак тоя чугун същия го има на Сюд от 78-ма.
    Спринта може би само ВАГ-групата не го харесва, защото си нямат идея как се поддържа. Първите седмици след производство може и да е можело да се използва като голф...след това забрави!
    4 или два-двойни карбуратора при Алфа боксер е едно и също, ама 4 звучи по-добре, нали?
    За буталата сега. Понеже ми се върти откакто се помня един 1.5 на 33-ка на последен размер стандартни бутала(84.6) при номинални 84.000 до 84.050 взависимост от класовете..., та да ти кажа като го мерихме преди шлайфа същия излезе, че в ДМТ има 0.5 mm износване на цилиндрите, овалност колкото искаш, а в ГМТ имаше ръб да дереш лисици, защото 1.5 боксер е с недоход
    Нищо чудно, че са изнасилили блока с макс бутала, ама явно не стандартни ремонтни, което не е добре. Както ти казах цилиндрите на този двигател и със стандартни на 84.00 бутала пак стават на ***, пък да не говорим ако се изтъни допълнително дебелината на цилиндрите...
    Има разни изпълнения на 1.5 да се сложат бутала от 1.7 боксер(87 mm), което и аз съм си го мислил, но си е жигулско изпълнение от типа..."дай да праЙм от 1200 кубика 1600...
    По английските форуми бяха срязали спукан блок на 1.5, на който преди това са забодени 87 mm бутала...
    ...дебелината на цилиндрите на места беше под 2 mm...прави сметка дали не става на кашкавал блокът.
    Пишеше, че отливката още от завода е била кофти...не вярвам само на един блок да е така.
    Сериозните собственици на Спринт рядко карат Форд от това което знам...както и да звучи
    В Ланча форума има темичка в ретро раздела за 33-ка 1.5 с бутала от 1.7.
    Блок не е пукала, но от деформациите на цилиндрите е почнала да хапва яко бутала, а после и масло
    Информирай се добре какво евентуално ще купиш!
    Дотук толкова за двигателя, защото само собственикът и евентуално майсторът знаят кво има У мотора.

    Купето е по-важно в случая, защото винаги можем да глобим една 145-ца с боксер за каузата

    П.П: Тия 105 коня ги споменавай само като става дума кой тип е двигателят
    Иначе ако е 105 коня версията, което е често срещано при Спринт, търси код AR301.46 над номера на двигателя.

    Ако има снимки на колата ще можем да помогнем повече
    Last edited by mitaka_cs; 04-02-2011 at 10:10. Reason: ПП + ям букви ;)
    1991 ALFA 33 S 16V QV Permanent 4
    и делта

  3. #3
    фи фи перото coca-cola's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Кърджали
    Age
    46
    Posts
    236

    Default

    Братле ако имаш възможност го грабвай гледай само и единствено купето мотора се сменя а се и прай за 8в-тата части има а и ще помагаме.Това чудо SPRINT не е за изтърване а и винаги ще е актоално поне за мен а и за тея които знаят какво карат.

  4. #4
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Само да вметна, че цяла 33-ка с много добър мотор 1.5 с карбове имам наблизо. Мотора не е пипан. Човека е срязал само тая есен кабела на стартера, щото я добара сестра му, а тя е направо луда.
    Така, че мотор читав ще намериме!
    Успех , колега!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #5
    Трийстройкаджия Bobi_33's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    3,015

    Default

    А аз по темата да напиша, че това с раздуване , износване накриво и темподобни истории от шипковия храст са пълни глупости. Водната риза на всеки боксер позволява разстъргване без нежелани ефекти. Ще дам и примери. На Добри (drigata) блока му е 84 мм го е разстъргал на 86 мм за да сложи бутала ат Супра. Колата се кара на 1 бар надув вече бяя километри и има поне 220 коня.

    В Англия АHMotorsport разстъргват цилиндрите на 1.7 от 87мм до 90мм или 91мм (не си спомням точно) при сгъстяване 12.5 : 1 , слагат друг колянов вал и гонят над 250 к.с. при над 9000 об./мин. и явно нямат такива поражения, при условие, че правят тия мотори за писта и каране на макс.

    Така, че няма такова нещо. Пък в Ланча форума може да пишат каквото си искат. Все пак сме в България и не се знае кой е объркал работата. Я шлайфист се е наакал (аз лично съм страдал от некадърни шлайфисти много пъти), я прегрят мотор, я нещо друго, не се знае нищо.

    Аз да попитам колегата сдето не спи, от кояй град е, къде е гледал Спринта и т.н., малко повечко инфо. Щото знам един разказвач на истории, който има едно гаражче на Симеон (в София става въпрос) и Спринт и има и сериозни ментални проблеми. Роби се казва и е голям мърльо.
    Alfa 33 1.7 16V QV `85г. карбураторен бензинояд

  6. #6
    S 16 компресия 5 mitaka_cs's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    София
    Age
    32
    Posts
    1,185

    Default

    Quote Originally Posted by Bobi_33 View Post
    А аз по темата да напиша, че това с раздуване , износване накриво и темподобни истории от шипковия храст са пълни глупости.
    Нямам и не мога да имам претенции, че познавам боксерите, защото всичко на всичко съм имал работа само с 3 такива.
    Държа това да се знае, защото не искам някой да си вади погрешни изводи за мен и да мисли, че съм спец и мога да кажа с точност всичко, само защото знам отчасти кое какво е, къде е и какъв дефект съм видял в него...казвам си мнението и нищо повече.
    Наясно съм, че всеки двигател е имал различна употреба и поради това е дал и дава различни дефекти.

    Редно е да добавя, че 1.5 блокът от предишното ми мнение бе купен на сляпо и нямам идея какъв зор е видял. Дали е прегряван...дали е мъчен с кофти масло НЕ ЗНАМ. Знам в какво състояние го заварих!
    Мисля, че точно тази "подробност" изпуснах и погрешно обобщих всички боксери.

    За изтъняването на цилиндрите признавам, че споделих информация от непроверени и с недостатъчна информация източници. Съответно не мога и да аргументирам твърдението си, че с намаляване на дебелината се губи якостта на материала.

    Боби, когато прецениш, можеш да изтриеш всичко което ти се струва подвеждащо и неистинно от постовете ми като съм готов да поема пълна отговорност!
    1991 ALFA 33 S 16V QV Permanent 4
    и делта

  7. #7
    Бегач на къси разстояния Wiliams's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Plovdiv
    Posts
    135

    Default

    Първо: Здрасти Колега!
    Сега...за разхода на колата-малко много ми се вижда,но може и така да е...Аз имах 33-ка 2-ра серия с боксер 1.5 4-те карба...Вървеше мъжката но помня и че джоба ми товареше...Бях и ученик още тогава и цените на горивата не бяха много високи но все пак си я усещах доволно...както и да е моето мнение е ако имаш възможност-взимаи,щом е гледана трябва да не е много леш откъм ламарини...две 33-ки съм имал със 1.5 карбураторния изруд,и честно казано сега много се замислям дали да не направя бартер за някои хубав такув с моя "тъп" инжекцион...Карам 1.3 инжекция има няма 3 седмици от както съм я взел,и взе да ми писва вече с разните си проблеми...Пак е боксер,ама тая инжекция...както и да е да не ти оспамвам темата -ако имаш възможността-не се чуди,тея карбураторни изруди са върха!
    Поздрави!
    Alfa Romeo 156SW 1.9JTD,Fiat Punto 1.2 16V Sporting,Alfa Romeo 166 2.4JTD 136hp-ex,Alfa Romeo 33 1.3L IE-ex,


  8. #8
    Трийстройкаджия Bobi_33's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    3,015

    Default

    Quote Originally Posted by mitaka_cs View Post
    Нямам и не мога да имам претенции, че познавам боксерите, защото всичко на всичко съм имал работа само с 3 такива.
    Държа това да се знае, защото не искам някой да си вади погрешни изводи за мен и да мисли, че съм спец и мога да кажа с точност всичко, само защото знам отчасти кое какво е, къде е и какъв дефект съм видял в него...казвам си мнението и нищо повече.
    Наясно съм, че всеки двигател е имал различна употреба и поради това е дал и дава различни дефекти.

    Редно е да добавя, че 1.5 блокът от предишното ми мнение бе купен на сляпо и нямам идея какъв зор е видял. Дали е прегряван...дали е мъчен с кофти масло НЕ ЗНАМ. Знам в какво състояние го заварих!
    Мисля, че точно тази "подробност" изпуснах и погрешно обобщих всички боксери.

    За изтъняването на цилиндрите признавам, че споделих информация от непроверени и с недостатъчна информация източници. Съответно не мога и да аргументирам твърдението си, че с намаляване на дебелината се губи якостта на материала.

    Боби, когато прецениш, можеш да изтриеш всичко което ти се струва подвеждащо и неистинно от постовете ми като съм готов да поема пълна отговорност!



    Нищо няма да трия. Форума съществува затова, да има дискусия, всеки свободно да си каже мнението, да се обобщи и да се реши. Никой не е допуснал грешка. А за приказките от шипковия храст друго имах предвид, най-малко теб съм визирал, по-скоро визирах незнайните майсторчета експериментатори, дето са като за предаване "Старт от скрапа" от примерно форума на Ланча. А и нещата винаги може и да се объркат от един шлайфист. Фактори много. По-скоро в случая е по-любопитно да се изясни произхода и собственика на колата и тогава да се даде съвет на човека.
    Last edited by Bobi_33; 04-02-2011 at 22:47.
    Alfa 33 1.7 16V QV `85г. карбураторен бензинояд

  9. #9
    алфист GALIN4O's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Razgrad
    Age
    54
    Posts
    161

    Default

    Този разход 18-20 и 30+ според мен е много висок най вероятно мирише яко на бензин около нея пък и с 30на100 трябва да върви поне с 250км.ч което е невероятно
    A.Р.33 vl 1.4 2карба 90г. Няма я вече!

  10. #10
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Да се изкажа и аз , 1.5 е много интересен мотор. Говоря за карбураторния вариянт. Наистина са го пресилили и разхода му може да е в най-различни граници.
    И ти Митак и Боби сте прави, сега очаквам от някъде да се яви и Дригата с факти и идеи, но аз от опита си искам да ви кажа, че след шлайфа, живота на мотора се снижава значително. Не знам точно какво е, може от циментация или някоя друга глупост, но ако един 1.4 боксер изкарва над 430 000 км без шлайф. а ако го шлайфаш на 200 000 км изкарва само още 70-80 000 км, това те кара да се замислиш до колко е разумно да се шлайфа безразборно.
    Мисълта ми е, като искаш повече мощност, мини на следващата кубатура. Аз минах на 1.7 и си мисля, че е неразумно да минавам на 1.7 16 В. Тя е за по-младите!
    То не се знае, може и да се подмладя, ама за сега няма нищо общо с 1.4.
    Пак се отплеснах, ама нека колегата първо даде инфо, а после да чипосваме карбураторите
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  11. #11
    бъдещ "авиоинженер" MogaTa's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    170

    Default

    Здравей и от мен колега!
    Не съм от най-разбиращите, но както и по нагоре колегите са написали.... Погледни ламарините и ако са добре направо няма смисъл да се замисляш, за всичко останало части има бол и тук всеки един от нас ще ти помогне с удоволствие! Този модел е безценен! А относно разхода, най-вероятно не му работи километража, при всичките е така!
    Ама има и една приказка че Алфа не се купува с акъл, а със сърце
    Last edited by MogaTa; 05-02-2011 at 11:55.
    1986 Alfa Romeo Sprint ex.
    1993 Fiat Croma 2.5 TDI ex.
    1999 Citroen Saxo 1.0
    Never Give Up! Just keep walking... ®

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    49

    Default

    Quote Originally Posted by Bobi_33 View Post
    А аз по темата да напиша, че това с раздуване , износване накриво и темподобни истории от шипковия храст са пълни глупости. Водната риза на всеки боксер позволява разстъргване без нежелани ефекти. Ще дам и примери. На Добри (drigata) блока му е 84 мм го е разстъргал на 86 мм за да сложи бутала ат Супра. Колата се кара на 1 бар надув вече бяя километри и има поне 220 коня.

    В Англия АHMotorsport разстъргват цилиндрите на 1.7 от 87мм до 90мм или 91мм (не си спомням точно) при сгъстяване 12.5 : 1 , слагат друг колянов вал и гонят над 250 к.с. при над 9000 об./мин. и явно нямат такива поражения, при условие, че правят тия мотори за писта и каране на макс.

    Така, че няма такова нещо. Пък в Ланча форума може да пишат каквото си искат. Все пак сме в България и не се знае кой е объркал работата. Я шлайфист се е наакал (аз лично съм страдал от некадърни шлайфисти много пъти), я прегрят мотор, я нещо друго, не се знае нищо.

    Аз да попитам колегата сдето не спи, от кояй град е, къде е гледал Спринта и т.н., малко повечко инфо. Щото знам един разказвач на истории, който има едно гаражче на Симеон (в София става въпрос) и Спринт и има и сериозни ментални проблеми. Роби се казва и е голям мърльо.
    Здравей колега. Много ми е приятно Ники.
    Значи разказвача е същия споменат от теб. Просто се вързах на колата, още не е моя, до края на седмицата ще ми се обади и ще ми каже какво цена ще ми обяви. Не ме интересува какъв е Роби чесно казано, аз съм метнал око на колата и просто не ми се кара голф 2 ка или нещо от сорта и затова реших да е нещо рядко и класическо. Имам спортна Лада и съм на ясно как се гледат двойно карбураторните автомобили и особено атмосферните. Надявам се да каже цена под 900 лв, ако си виждал колата, кажи и ти по-професионално мнение, какво да правя по въпроса.
    П.С Не казах къде е колата, за да не иде някой друг да я вземе, че не мога да заспа като си легна :Д В неделя обеща да се обади и ще пиша какво е станало.

    Поздрави!

  13. #13
    Трийстройкаджия Bobi_33's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    3,015

    Default

    Quote Originally Posted by Niki2105 View Post
    Здравей колега. Много ми е приятно Ники.
    Значи разказвача е същия споменат от теб. Просто се вързах на колата, още не е моя, до края на седмицата ще ми се обади и ще ми каже какво цена ще ми обяви. Не ме интересува какъв е Роби чесно казано, аз съм метнал око на колата и просто не ми се кара голф 2 ка или нещо от сорта и затова реших да е нещо рядко и класическо. Имам спортна Лада и съм на ясно как се гледат двойно карбураторните автомобили и особено атмосферните. Надявам се да каже цена под 900 лв, ако си виждал колата, кажи и ти по-професионално мнение, какво да правя по въпроса.
    П.С Не казах къде е колата, за да не иде някой друг да я вземе, че не мога да заспа като си легна :Д В неделя обеща да се обади и ще пиша какво е станало.

    Поздрави!
    Ами гледай най вече ламарините. Ако те са наред друго не те интересува. Гледай обстойно предния кош, гледай прагове, задни вежди. Гледай отделението, където седят парното, акумулаторът и сервото с конзолата на педалите. Под тях често гният тия коли и е кофти за кърпене точно там. Останалото се прави. Мотори, скорости и т.н. все още има.

    Тая кола съм я гледал преди 6-7 години за последно, но и тогава не изглеждаше много добре. Още тогава разбрах, че Роби е повече човек на приказките.
    Alfa 33 1.7 16V QV `85г. карбураторен бензинояд

  14. #14
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    49

    Default

    И на мен ми изглежда човек на приказките. Интересно ми е къде си я гледал преди 6-7 години, като на мен лично Роби ми заяви, че колата стои от 8-9 месеца навън. И аз се хванах за главата и го питах до последно в какво състояние е карана, щом е с такъв вид.... Видно много време е стояла навън.Но всичко е поправимо.

  15. #15
    Трийстройкаджия Bobi_33's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    45
    Posts
    3,015

    Default

    Quote Originally Posted by Niki2105 View Post
    И на мен ми изглежда човек на приказките. Интересно ми е къде си я гледал преди 6-7 години, като на мен лично Роби ми заяви, че колата стои от 8-9 месеца навън. И аз се хванах за главата и го питах до последно в какво състояние е карана, щом е с такъв вид.... Видно много време е стояла навън.Но всичко е поправимо.
    Ами Роби държеше едно гаражче-сервиз на ул. Цар Симеон до едно старо магазинче за части Алфа/Ланча/Фиат, близо до Ботев. Запознахме се в магазинчето, и така дълъг лаф. колата му седеше пред гаражчето и я оглеждах. Естествено той ме убеждаваше, че едва ли не колата му е единствена по рода си. На мен ми стана смешно, защото тогава все още се срещаха Спринтове и то не толкова рядко. Лъга ме тогава заразни части, че имал, къстъм стаб щанги дори и за отзад!!!!! Ала бала звънях му сума ти пъти, а той всеки път измисляше някакви оправдания и т.н.
    Last edited by Bobi_33; 05-02-2011 at 19:48.
    Alfa 33 1.7 16V QV `85г. карбураторен бензинояд

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •