Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Блокирал маслен клапан или нещо друго?

  1. #1
    Запален алфист mont78's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    150

    Unhappy Блокирал маслен клапан или нещо друго?

    Здравейте колеги! Вчера научих, че явно клапана на маслената помпа е блокирал. При измерването с манометър(до 10бар) в сервиз при температура на двигателя около 50-60гр. манометъра "излетя"Извода направен от специалиста е огромно налягане в двигателя-над 10бар.
    Показанията от уреда на таблото с руски датчик при температура 90гр.на водата(първата снимка е при палене на студен двигател,втората след 10км.градско каране, а третата в процес на загряване) се виждат на снимките! От кога е този проблем незнам, защото преди два дни си монтирах датчика. Възможно ли е причината за високото налягане да е друга или майстора е прав, което е най логично? Какво следва.....смяна на маслена помпа или само клапан.....мога ли да я карам мноооого леко така за известно време.....абе каквото знаете споделете!!!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails при-палене.jpg   след 10км.каране-90гр..jpg   загряла.jpg  
    Last edited by mont78; 05-02-2011 at 09:58.
    ЕХ-alfa romeo 155 1.7t.s 8v с АГУ

  2. #2
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    при мен налягането не минава 6 бара на студен мотор. На горещ го дават да е 5 бара на 4000 оборота, за 8 клапанов мотор. Възможно е диагнозата да е вярна с байпасния клапан на помпата.
    А с какво масло е колата?


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  3. #3
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Ако я караш така "много лекичко" има голяма вероятност маслото да избие през масления филтър. Преди два месеца едно приятелче го прибираха от Хърватска със същия проблем. Значи от "достоверен източник" знам, че след като решат, че ще си купуват нова кола жабарите зарязват всякакво обслужване на настоящата вътре се натрупва една гняс, едни нагари - отврат. След като ги купим и започнем да ги "глезим" с хубави масла и редовна смяна тази гняс започва бавно да се отмива, пада в картера, помпата я засмуква - по-едрото задръства смукателя, а по-финното се трупва по пружината на клапана. Оня ден гледах процедура по почистване на един "пасат" - по стените на картера имаше почти един пръст утайки!
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by mont78 View Post
    Здравейте колеги! Вчера научих, че явно клапана на маслената помпа е блокирал. При измерването с манометър(до 10бар) в сервиз при температура на двигателя около 50-60гр. манометъра "излетя"Извода направен от специалиста е огромно налягане в двигателя-над 10бар.
    Показанията от уреда на таблото с руски датчик при температура 90гр.на водата(първата снимка е при палене на студен двигател,втората след 10км.градско каране, а третата в процес на загряване) се виждат на снимките! От кога е този проблем незнам, защото преди два дни си монтирах датчика. Възможно ли е причината за високото налягане да е друга или майстора е прав, което е най логично? Какво следва.....смяна на маслена помпа или само клапан.....мога ли да я карам мноооого леко така за известно време.....абе каквото знаете споделете!!!
    На загрял мотор показанието е същото, каквото беше и при мен с ладов датчик(средната снимка). На студено и празен ход ми беше около 6 бара. Руския датчик показва по-високи стойности, особено нараства грешката с повишаване на налягането. Други симптоми има ли, проблеми прави ли ти ? Според мен показанията са ок за този тип датчик, макар да са само ориентировъчни. Остави я да загрее хубаво, според мен и маслото няма как да загрее при тези температури, и тогава удари снимка на 90 градуса как е.
    Arena Coast Customs

  5. #5
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Колегата е написал, че са му мерили налягането с манометър
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  6. #6
    Запален алфист mont78's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    150

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    при мен налягането не минава 6 бара на студен мотор. На горещ го дават да е 5 бара на 4000 оборота, за 8 клапанов мотор. Възможно е диагнозата да е вярна с байпасния клапан на помпата.
    А с какво масло е колата?
    Колата е с масло yacco 15w50! Знам ,че е гъсто но чак да вдига такова налягане...
    Quote Originally Posted by Pastora View Post
    На загрял мотор показанието е същото, каквото беше и при мен с ладов датчик(средната снимка). На студено и празен ход ми беше около 6 бара. Руския датчик показва по-високи стойности, особено нараства грешката с повишаване на налягането. Други симптоми има ли, проблеми прави ли ти ? Според мен показанията са ок за този тип датчик, макар да са само ориентировъчни. Остави я да загрее хубаво, според мен и маслото няма как да загрее при тези температури, и тогава удари снимка на 90 градуса как е.
    Аз разбрах от ФОРУМА, че руският показва ПО МАЛКИ стойности!!!!! http://clubalfaromeo.com/forum/showt...?t=9911&page=6На студено си личи от първата снимка....над 6бар. и така остава още дълго, въпреки че е загряла водата на 90гр. отдавна!!!!!!!!!! След каране поне 10км. чак тогава налягането пада до близо 4бар. по показания на ладовият датчик, който показва ПО МАЛКО от действително!!!! Извод - действителното налягане е НАД 4бар.според мен.....
    Ами има снимка на 90гр.на ВОДАТА даже две.....с различни показания на манометъра.На маслото незнам, защото нямам датчик. Още една снимка качвам при форсиране на място до 2700об. при загрял двигател.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails форсиране-2700об.-90гр..jpg  
    Last edited by mont78; 05-02-2011 at 14:03. Reason: добавка
    ЕХ-alfa romeo 155 1.7t.s 8v с АГУ

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by mont78 View Post
    Колата е с масло yacco 15w50! Знам ,че е гъсто но чак да вдига такова налягане...
    Аз разбрах от ФОРУМА, че руският показва ПО МАЛКИ стойности!!!!!
    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...ght=16V&page=2

    Прочети мнение номер 24, има 3 теми по въпроса многократно разисквани. Истината е - руският датчик е по-чувствителен и резултата е:

    Показания:
    - при студен двг - 6-7 атм. / при палене на двг./
    - при топъл - 4 атм. / при около 30С /
    - при загрял - 2 атм. / при 90С /

    Абсолютно идентично и изпробвано на 2 мои двигателя 1,8 ТС 8 клапана.
    Факт!
    п.с. Естествено може да има отклонения, но все пак това не е достатъчно достоверен ориентир. Старият датчик (оригинален) ми даваше показания: от 0,6 до 1 бар на 90 градуса загряла, 4 до 4,5 бара студена.
    Last edited by Pastora; 05-02-2011 at 14:16.
    Arena Coast Customs

  8. #8
    Запален алфист mont78's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    150

    Default

    Quote Originally Posted by Pastora View Post
    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...ght=16V&page=2

    Прочети мнение номер 24, има 3 теми по въпроса многократно разисквани. Истината е - руският датчик е по-чувствителен и резултата е:

    Показания:
    - при студен двг - 6-7 атм. / при палене на двг./
    - при топъл - 4 атм. / при около 30С /
    - при загрял - 2 атм. / при 90С /

    Абсолютно идентично и изпробвано на 2 мои двигателя 1,8 ТС 8 клапана.
    Факт!
    п.с. Естествено може да има отклонения, но все пак това не е достатъчно достоверен ориентир. Старият датчик (оригинален) ми даваше показания: от 0,6 до 1 бар на 90 градуса загряла, 4 до 4,5 бара студена.
    1.При мен: студен-7.5бар. при палене
    2.30-60-80гр. маааалко по малко - 6.5бар.!
    3.след каране поне 10км при 90гр.-около 4бар.
    Last edited by mont78; 05-02-2011 at 14:37.
    ЕХ-alfa romeo 155 1.7t.s 8v с АГУ

  9. #9
    TWIN SPARK TEAM nicola 59's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Udine,Италия
    Posts
    1,481

    Default

    Това колега е 1,7 мотор и тези стойности са нормални остава само да почерпиш че мотора ти е бетон и има добро налягане
    155 2.0 16v МY95 Sport

  10. #10
    Запален алфист mont78's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    150

    Talking

    "Проблем" е нямало!!! Благодарности на колегата nicola 59 за пояснението! и на всички останали колеги!
    Last edited by mont78; 05-02-2011 at 15:20.
    ЕХ-alfa romeo 155 1.7t.s 8v с АГУ

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by mont78 View Post
    1.При мен: студен-7.5бар. при палене
    2.30-60-80гр. маааалко по малко - 6.5бар.!
    3.след каране поне 10км при 90гр.-около 4бар.
    Пробвай с 10W40 масло, тази 15-ка не е маслото за този двигател принципно, особено в това студено време, тогава би трябвало да се нормализират нещата. Иначе за 10 километра каране при -10 градуса на въздуха е невъзможно колата да загрее както трябва, камо ли маслото да влезне в работен режим. Предполагам за това време температурата на маслото не е отлепила стрелката. Още повече този гъстак 15W40
    Arena Coast Customs

  12. #12
    Запален алфист mont78's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    150

    Default

    Така и ще направя!!!
    ЕХ-alfa romeo 155 1.7t.s 8v с АГУ

  13. #13
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Да се набъркам и аз тука ... Със същото масло (Yacco 15W50 за мотори над 300 000км) колата ми държеше също добро налягане :
    - студена - около 5-5.5
    - при загрял мотор на празен ход - около и малко под 3.8
    - при загрял мотор в движение - малко над 4.2
    Обаче като паднаха по-големите студове ми се стори, че мотора започна да се тормози, и при палене първоначалното причукване на повдигачи не изчезваше както е нормално за минута-две, а се чуваше доста по-дълго. И затуй, като съвестен собственик на колата си, сложих масло 10W40, което да ползвам само през зимата. Какъв е резултата :
    - студена - около 1.5
    - при загрял мотор на празен ход - 0
    - при загрял мотор в движение - 0
    Лампата на маслото започна да свети и да ме притеснява сериозно. В началото (при прясно сипано масло) светна няколко пъти за малко. След около 500км започна да свети когато налягането падне на 0, но като загася мотора и запаля след 10 секунди - не свети повече. А сега вече свети постоянно щом налягането падне до 0 - а това става сравнително бързо ...
    1. Може ли това да е проблем на датчика за налягане на маслото, и ако да - как и какво да замеря за проверка ?
    2. Маслото по щеката си стои около горната пъпка за ниво, и е бистро - остава да е ултра калпаво ?
    Откакто се появи тоя проблем, не смея да си отпусна крака на газта ... Замислям се дори да си върна онова 15W50 - то поне ми е с гарантирани произход и характеристики ...
    Съвети ?
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  14. #14
    Запален алфист mont78's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    150

    Default

    Сашо, ако искаш утре като се видим на срещата да сваля моя от Лада и да видим какви стойности ще покаже на твоята и пак ще мислим.
    ЕХ-alfa romeo 155 1.7t.s 8v с АГУ

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    Да се набъркам и аз тука ... Със същото масло (Yacco 15W50 за мотори над 300 000км) колата ми държеше също добро налягане :
    - студена - около 5-5.5
    - при загрял мотор на празен ход - около и малко под 3.8
    - при загрял мотор в движение - малко над 4.2
    Обаче като паднаха по-големите студове ми се стори, че мотора започна да се тормози, и при палене първоначалното причукване на повдигачи не изчезваше както е нормално за минута-две, а се чуваше доста по-дълго. И затуй, като съвестен собственик на колата си, сложих масло 10W40, което да ползвам само през зимата. Какъв е резултата :
    - студена - около 1.5
    - при загрял мотор на празен ход - 0
    - при загрял мотор в движение - 0
    Лампата на маслото започна да свети и да ме притеснява сериозно. В началото (при прясно сипано масло) светна няколко пъти за малко. След около 500км започна да свети когато налягането падне на 0, но като загася мотора и запаля след 10 секунди - не свети повече. А сега вече свети постоянно щом налягането падне до 0 - а това става сравнително бързо ...
    1. Може ли това да е проблем на датчика за налягане на маслото, и ако да - как и какво да замеря за проверка ?
    2. Маслото по щеката си стои около горната пъпка за ниво, и е бистро - остава да е ултра калпаво ?
    Откакто се появи тоя проблем, не смея да си отпусна крака на газта ... Замислям се дори да си върна онова 15W50 - то поне ми е с гарантирани произход и характеристики ...
    Съвети ?
    Пробвал ли си да сложиш друг датчик за ниво на масло? Налягането, което описваш с оригинален датчик ли е или си го сменял с руски ? Има и вариант двата датчика да са заминали. Има и по-лош вариант, но не съм се сблъсквал с това да търся замерка и констатация.
    Arena Coast Customs

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •