Results 1 to 2 of 2

Thread: Вакуум система при JTD

  1. #1
    Запален алфист Zarini's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    186

    Default Вакуум система при JTD

    Колеги, преди няколко дни спря да работи геометрията на турбината на JTD-то от подписа. Случи се при пробив на затапващата ламаринка на ЕГР-а, който е свален, и за 5 мин работа на колата до дома кошът й заприлича на стар комин - целият в сажди! Затапих стоманеното гофре с двойна, по-дебела ламарина и се заех с управлението на геометрията. Като прилежна ученичка изчетох бая матриял из нета, и по-специално по форумите, запретнах ръкави и я почнах:

    1. Вакуум актюаторът на турбото на ръка се движи, значи геометрията не е запекла.
    2. Проверка на вакуум-маркучлето му и опааа - няма вакуум.
    3. Проверка на соленоида, който е долу на въздушния филтър - работи, ама и при него няма вакуум, значи проблемът е някъде по-нагоре във вакуум-системата.
    4. Разкачам тънкото маркучле на тетката след вакуум-помпата - там вакуум има, а и сервото на спирачките си работи нормално.
    5. Проследих маркучлетата, надупих се и зад двигателя на възможно най-шибаното място открих една четвъртита пластмасова кутийка - вакуум-разпределител и резервоар, който се захранва от тетката.
    6. След стотина сродявания с всички италиански инджинери до деветото им коляно успях да я изтръгна и след оглед и умуване открих цели два проблема:

    Първият - някой "умник", по-тъп и от мен, предполагам италианец, е разменил местата на маркучите и я захранил през соленоидчето на дроселовата клапа

    Вторият, който пряко е спрял вакуума към турбото - тръбичката му приплесната и запушена, мейби при гръмването на ЕГР-пластината се е допряла до горещи части, въпреки че точно там тръбичките са навряни в термоустойчиво ръкавче.

    7. Възстанових системката според собствените си разсъждения, щото никъде по форумите не открих обяснения:

    Резервоарчето, значи, има три щуцера - един по-дебел - 2мм, и два по-тънки - по 1 мм. Тоя по-дебелия има и еднопосочен клапан, и през него може само да се смуче. Точно през него го захраних с маркучлето от тетката на сервото. От другите два щуцера - по-тесните, захраних соленоидчето на дросела и соленоидчето на турбо-геометрията, респективно.

    8. Запалих и Оооо чудо - геометрията тръгна, а колата при пробата дръпна отново яко.

    Въпросът ми е към знаещите - правилно ли съм навързал вакуумите на резервоарчето?

    Съжалявам за липсата на снимчици, ама днес беше такъв студ, че хич не се сетих да го щракна тва вакуум-говно!
    Alfa Romeo 147 JTD 115hp+
    Fiat Croma 2.4 Mjet 200hp

  2. #2
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Ми аз миналия месец чистих моя разпределител.........
    Ма ся на изуст ни ги помня кое къде е....
    Ако искаш обади са ще погледнем мойте да свериш часовника.......

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •