Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 89

Thread: VDC, SRS i ABS

  1. #31
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Колеги да попитам ако колата ги няма тези екстри и се смени конзолката с такава която има бутоните с управленията има ли шанс те да действат Питам защото на тази конзолка при мен има само бутон за отваряне на капачката за гориво а другите две са тапи Но в управлението на тази кутиика при мен влизат 14 кабела Не вярвам тези всичките кабели да са сложени за едно отваряне на капачката за гориво Или идеята ми е дали колата е окабелена и ако се подмени това управление с бутоните дали след някакво обучените тези бутони ще могат да станат активни Нали все пак тези системи взимат данни от датчиците за АБС а всички го имаме Ако колата е окабелена може да сложим по още някой нужен датчик и да активираме тези системи Естествено които нямат де.
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  2. #32
    Запален алфист savoibul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Благоевград
    Age
    36
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Цялата идея, е че не всички Алфи, които имат ASR/TCS имат и VDC.
    Дефакто може да имате ASR ама да нямате VDC.
    Така, че наличието на бутон ASR/TCS това не означава, че колата има VDC или по друг термин наречено ESP или тракшън контрол.
    Да ама не, цялата идея се състои в това, че ако на бутона пред скоростния лост пише ASR значи колата има система за контрол на приплъзването (TCS-тракшан контрол) + VDC и на таблото има следната индикация която мига по един начин за включване на системата за контрол на приплъзването (TCS) и по друг за включването на VDC



    А ако колата има само TCS, то на бутона пред скоростния лост пише TCS и индикацията на таблото е:



    и тя се намира дол на таблото най-дясно м/у индикацията за круизконтрол и бутона CHECK (сажелявам че не успях да намеря снимка и на такова табло, ако някой открие може да я качи). Попринцип повечето са само с TCS. В дизелите ASR почва да се поставя от 150к.с. мотор нагоре и то като опция, до преди това е само TCS (опция). В бензиновите 2.0 T.S. се поставя само TCS (опция), същото е и положението с 2.5 V6, 2.0 V6 Turbo е серийно само с TCS, 3.0 V6 от самото начало е с ASR също така и 3.2 V6.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 24v 220hp 11/2001г.-Настояща!
    Alfa Romeo 156 1.6TS 120hp 1999г. & Opel Tigra 1.4 16v 90hp 1996г. на жената - Бившите!
    FIAT Bravo 1.2 16v 82hp 10/1999г.-Някога отдавна!

  3. #33
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Покажи снимка след 2003 година на който бутон да пише ТЦС.
    Цялата идея се познава главно по лампата на таблото.
    Защото ако трябва да сме хемптем точни, Фиат въвеждат главно бутон само с надпис АСР във всичките си модели от края на 2002 година. Това означава, че има период преди да минат на следващо поколение централи, че може (и има) 166-ци от тези години, които бутона им е с надпис АСР а реално нямат ВДЦ. За това да се твърди, че наличието на бутон с надпис АСР това означава, че има ВДЦ не е 100% коректно. Това с пълна сила важи особено при 156-ците. Но понеже са по-евтини там вероятността да срещнеш такава без ВДЦ е много по-голяма от колкото 166-ца. Не, че реално има 156-ци с ТЦС бутон, ама това е вече друг въпрос.
    Last edited by BO; 15-12-2011 at 05:17.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  4. #34
    Запален алфист savoibul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Благоевград
    Age
    36
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Покажи снимка след 2003 година на който бутон да пише ТЦС.
    Цялата идея се познава главно по лампата на таблото.
    Защото ако трябва да сме хемптем точни, Фиат въвеждат главно бутон само с надпис АСР във всичките си модели от края на 2002 година. Това означава, че има период преди да минат на следващо поколение централи, че може (и има) 166-ци от тези години, които бутона им е с надпис АСР а реално нямат ВДЦ. За това да се твърди, че наличието на бутон с надпис АСР това означава, че има ВДЦ не е 100% коректно. Това с пълна сила важи особено при 156-ците. Но понеже са по-евтини там вероятността да срещнеш такава без ВДЦ е много по-голяма от колкото 166-ца. Не, че реално има 156-ци с ТЦС бутон, ама това е вече друг въпрос.
    До колкото знам след фейслифта просто колата или има ASR (TCS+VDC) или вобще няма, смисъл такъв че само TCS не се предлага, става вапрос за 166, при 156 не съм запознат.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 24v 220hp 11/2001г.-Настояща!
    Alfa Romeo 156 1.6TS 120hp 1999г. & Opel Tigra 1.4 16v 90hp 1996г. на жената - Бившите!
    FIAT Bravo 1.2 16v 82hp 10/1999г.-Някога отдавна!

  5. #35
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    колега, ASR НЕ Е = TCS+VDC. двете системи са отделни. по-скоро може да имаш само asr (което е tcs) или ако имаш vdc, имаш и asr , както е казал BO.
    точка

  6. #36
    Запален алфист savoibul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Благоевград
    Age
    36
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    колега, ASR НЕ Е = TCS+VDC. двете системи са отделни. по-скоро може да имаш само asr (което е tcs) или ако имаш vdc, имаш и asr , както е казал BO.
    Те че са отделни това е ясно тук става вапрос за натписа на бутона, няма 166-ца която да има бутон VDC, ако пише ASR значи има и VDC, ако има само система за контрол на приплъзването пише TCS (това до преди фейслифта). Бутона ASR при натискане изключва системата за контрол на приплъзването, а VDC е постояно включена тя не се изключва просто при изключване на бутона пред скоростния лост индикатора на таблото спира да сигнализира при задействане и на VDC системата, но VDC системата пак казвам продължава да си работи, но не е толкова ефективна защото не контролира приплъзването при прекомерно подаване на газ.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 24v 220hp 11/2001г.-Настояща!
    Alfa Romeo 156 1.6TS 120hp 1999г. & Opel Tigra 1.4 16v 90hp 1996г. на жената - Бившите!
    FIAT Bravo 1.2 16v 82hp 10/1999г.-Някога отдавна!

  7. #37
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by savoibul View Post
    Те че са отделни това е ясно тук става вапрос за натписа на бутона, няма 166-ца която да има бутон VDC, ако пише ASR значи има и VDC, ако има само система за контрол на приплъзването пише TCS (това до преди фейслифта). Бутона ASR при натискане изключва системата за контрол на приплъзването, а VDC е постояно включена тя не се изключва просто при изключване на бутона пред скоростния лост индикатора на таблото спира да сигнализира при задействане и на VDC системата, но VDC системата пак казвам продължава да си работи, но не е толкова ефективна защото не контролира приплъзването при прекомерно подаване на газ.
    а, виж това как са означени системите в колите ви, това вие ще кажете. нищо чудно по някое време от фиат да са решили да прекръстят tsc на asr. а бутон за изключване на тая система има щото при определени пътни условия е по-добре без нея.
    наличието на vdc се показва чрез индикация при даване на контакт. трябва да кажем че това не е някаква спортна система и тя няма да подобри представянето на колата- дори обратното, просто целта и е да запазва сцепление.
    мен лично ме е шубе от такива коли щото се чудя аз ли ще я карам колата или само ще се возя отпред
    точка

  8. #38
    Запален алфист savoibul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Благоевград
    Age
    36
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    а, виж това как са означени системите в колите ви, това вие ще кажете. нищо чудно по някое време от фиат да са решили да прекръстят tsc на asr. а бутон за изключване на тая система има щото при определени пътни условия е по-добре без нея.
    наличието на vdc се показва чрез индикация при даване на контакт. трябва да кажем че това не е някаква спортна система и тя няма да подобри представянето на колата- дори обратното, просто целта и е да запазва сцепление.
    мен лично ме е шубе от такива коли щото се чудя аз ли ще я карам колата или само ще се возя отпред
    Няма колега бутон за изключване на VDC, както съм описал по-горе. А инече си прав че би било много по-добре да можеше да се изключва, защото ако не си и свикнал може да ти направи някоя беля, на мен например ми беше много странно докато свикна да карам по заснежен път, когато на завой завъртиш волана и колата не завива и ти навиеш още малко волана и точно в този момент се задейства VDC и колата изведнъж така завие, че само дето не се удариш в мантинелата от вътрешната страна. А за спортно шофиране пречи много, защото ти си оставиш колата да поднесе леко в завоя, но тя решава че така не трябва и почне да ти противодейства на теб и неможеш да се разбереш с нея. Инече ако кажеш вариант за изключване на VDC си голям, е без да вадя бушони разбирасе де. Примерно при БМВ като натиснеш бутона еднократно гаси само системата за контрол на приплъзването, а като задъриш няколко секунди бутона гаси и VDC (или както е при тях там ESP или нещо друго)
    Last edited by savoibul; 15-12-2011 at 12:59.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 24v 220hp 11/2001г.-Настояща!
    Alfa Romeo 156 1.6TS 120hp 1999г. & Opel Tigra 1.4 16v 90hp 1996г. на жената - Бившите!
    FIAT Bravo 1.2 16v 82hp 10/1999г.-Някога отдавна!

  9. #39
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    виж, за това акъл не мога да дам

    ПП
    има инфо че чрез изключване на Г-сензора, вдц се изключва. въпроса е да не се изключва абс-а , че повярвай ми, никак не искате да оставате без ебд.
    Last edited by kolev; 15-12-2011 at 12:50.
    точка

  10. #40
    Запален алфист savoibul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Благоевград
    Age
    36
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    виж, за това акъл не мога да дам
    Тъкмо ми вдъхна надежда с горния ти пост, ама нищо аз вече съм се примирил. Пълно щастие няма!
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 24v 220hp 11/2001г.-Настояща!
    Alfa Romeo 156 1.6TS 120hp 1999г. & Opel Tigra 1.4 16v 90hp 1996г. на жената - Бившите!
    FIAT Bravo 1.2 16v 82hp 10/1999г.-Някога отдавна!

  11. #41
    Запален алфист savoibul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Благоевград
    Age
    36
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by kolev View Post
    ПП
    има инфо че чрез изключване на Г-сензора, вдц се изключва. въпроса е да не се изключва абс-а , че повярвай ми, никак не искате да оставате без ебд.
    Самоче, освен че трябва да се разглобява за да се стигне до сензора после съм сигорен, че ще свети пстояно индикацията че има проблем и ще запише грешка. А пък и не ме разбирай неправилно, аз не твърдя че VDC вреди, просто има ситоации когато ще ти е по-готино ако можеш да я изключиш. Например като си сам на безлюден път
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 24v 220hp 11/2001г.-Настояща!
    Alfa Romeo 156 1.6TS 120hp 1999г. & Opel Tigra 1.4 16v 90hp 1996г. на жената - Бившите!
    FIAT Bravo 1.2 16v 82hp 10/1999г.-Някога отдавна!

  12. #42
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    Quote Originally Posted by savoibul View Post
    Самоче, освен че трябва да се разглобява за да се стигне до сензора после съм сигорен, че ще свети пстояно индикацията че има проблем и ще запише грешка. А пък и не ме разбирай неправилно, аз не твърдя че VDC вреди, просто има ситоации когато ще ти е по-готино ако можеш да я изключиш. Например като си сам на безлюден път
    то е пределно ясно защо искаш да я изключваш
    иначе -да ще набие грешка.
    точка

  13. #43
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Ако колата има ВДЦ,може да стане изключването и като се изключи датчика ъгъла на завиване на волана,но не съм сигурен че няма да запише грешка и да изключи и АБС-а.........
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #44
    Запален алфист savoibul's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Благоевград
    Age
    36
    Posts
    141

    Default

    Quote Originally Posted by Mury View Post
    Ако колата има ВДЦ,може да стане изключването и като се изключи датчика ъгъла на завиване на волана,но не съм сигурен че няма да запише грешка и да изключи и АБС-а.........
    ABS мисля че няма да го изключи, но съм сигорен че ще запише грешка, а и пак остава вапроса, че тряба да се разглобява. Идеята е както си караш и решиш че сега е удобен мамент, да натиснеш нещо и VDC системата да спре, самоче без да записва грешки, разглобяваня, даваня на късо или друга изобретателност. Вапроса е дали случайно няма някаква комбинация, която да я пише в инструкцията за експлатация на колата със ситен шривт и аз още да не съм я разбрал, например натискане бутона ASR докато си натиснал педала на спирачката, две бързи натисканя на бутона ASR и едно продължително или някоя друга магия, която е заложена в колата фабрично. А ако е за най-лесно изключване чрез изнасилване на колата, мисля че ако се повдигне пластмасата около скоростния лост, къдет са бутоните и се извади буксата VDC трябва да спре, защото нали бутона затверя веригата, а и неговата лампа мига заедно с тази на таблто при задействане на системата, но не съм сигорен.
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 24v 220hp 11/2001г.-Настояща!
    Alfa Romeo 156 1.6TS 120hp 1999г. & Opel Tigra 1.4 16v 90hp 1996г. на жената - Бившите!
    FIAT Bravo 1.2 16v 82hp 10/1999г.-Някога отдавна!

  15. #45
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by savoibul View Post
    ABS мисля че няма да го изключи, но съм сигорен че ще запише грешка, а и пак остава вапроса, че тряба да се разглобява. Идеята е както си караш и решиш че сега е удобен мамент, да натиснеш нещо и VDC системата да спре, самоче без да записва грешки, разглобяваня, даваня на късо или друга изобретателност. Вапроса е дали случайно няма някаква комбинация, която да я пише в инструкцията за експлатация на колата със ситен шривт и аз още да не съм я разбрал, например натискане бутона ASR докато си натиснал педала на спирачката, две бързи натисканя на бутона ASR и едно продължително или някоя друга магия, която е заложена в колата фабрично. А ако е за най-лесно изключване чрез изнасилване на колата, мисля че ако се повдигне пластмасата около скоростния лост, къдет са бутоните и се извади буксата VDC трябва да спре, защото нали бутона затверя веригата, а и неговата лампа мига заедно с тази на таблто при задействане на системата, но не съм сигорен.
    Еми незнам,може да се нправи,ма няма да е лесно,иначе аз нямам такива драми,просто 159-ката има копче

    П.С.Ти сигурен ли си че имаш ВДЦ,би трябвало всички В6 да имат,ма все пак,знаем че италианците събират колите си на поляната и слагат квото им падне
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •