Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70

Thread: Нови изисквания към колите с допълнително монтирани ксенони

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Varna
    Posts
    19

    Exclamation Нови изисквания към колите с допълнително монтирани ксенони

    Здравейте колеги не знам къде е правилният раздел за тази тема, така че ще пиша тук.

    Вчера от пътна администрация по известни като ДАИ-Варна ни изпратиха следното допълнение към наредбата за переодични технически прегледи. Гласи следното:

    "При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентирани светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от ЗЗД по пътищата следва да се

    - Проверяват стриктно интензитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини .

    - Следят за монтирани допълнително елементи на късите или дългите светлини , които да променят интензитета или цвета на светлината (т.нар ксенонови светлини). С цел безопасното движение по пътищата предвид горепосоченото следва при установено наличие на такива допълнително монтирани елементи на фаровете с газразряден източник на светлината да не се издава знак за переодичен технически преглед."

    Най ми харесва частта "С цел безопасното движение по пътищата" защо не вземат да издадат и наредба за дупките по улиците или те все още не се вземат за опасни или трябва да има работа за сервизите ( преди 5 месеца сменях всичко по окачването и отново нещо хлопа отляво вече не знам) .

    Това е получено от ДАИ-Варна ако има колеги от други градове нека споделят дали и при тях има подобни допълнения .
    Last edited by ico88; 10-03-2011 at 08:10.

  2. #2
    Запален алфист dobromirski's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Плевен
    Age
    47
    Posts
    481

    Default

    За съжаление, това по никакъв начин няма да реши проблема.Единствено, че накарат "гъзарите" да си разменят крушките веднъж годишно. Трябва да има закон и драстична глоба при най-малкото съмнение за допълнително монтирано газоразрядно осветление. На който му е "оригинално" , да може да обжалва пред съда с документ от официалният вносител на марката по рама на колата.

  3. #3
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    ми те и в германия са забранени допълнително монтираните ксенони,но заводските са законни.
    Макар че според мен трябва да се регулират ( допълнително сложените ксенони) за да не светят накъдето си искат и да заслепяват,но иначе са по-полезни според мен все пак повишават видимостта.
    А това за дупките трябва да е на преден план ( да забранят дупките по пътищата със закон ) .
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  4. #4
    Запален алфист alfa_fen4e's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    36
    Posts
    101

    Default

    Quote Originally Posted by ico88 View Post
    Здравейте колеги не знам къде е правилният раздел за тази тема, така че ще пиша тук.

    Вчера от пътна администрация по известни като ДАИ-Варна ни изпратиха следното допълнение към наредбата за переодични технически прегледи. Гласи следното:

    "При извършване на преглед в ГТП във връзка с използването на нерегламентирани светлини, монтирани на превозните средства и прилагането на чл. 76 от ЗЗД по пътищата следва да се

    - Проверяват стриктно интензитета на светлината на фаровете за къси и дълги светлини .

    - Следят за монтирани допълнително елементи на късите или дългите светлини , които да променят интензитета или цвета на светлината (т.нар ксенонови светлини). С цел безопасното движение по пътищата предвид горепосоченото следва при установено наличие на такива допълнително монтирани елементи на фаровете с газразряден източник на светлината да не се издава знак за переодичен технически преглед."

    Най ми харесва частта "С цел безопасното движение по пътищата" защо не вземат да издадат и наредба за дупките по улиците или те все още не се вземат за опасни или трябва да има работа за сервизите ( преди 5 месеца сменях всичко по окачването и отново нещо хлопа отляво вече не знам) .

    Това е получено от ДАИ-Варна ако има колеги от други градове нека споделят дали и при тях има подобни допълнения .
    Според мен това е глупаво тъй като не мисля че ксеноните са най-важният и определящ фактор за безопастността по пътищата!Вече се чудят какво да измислят.
    Алфа Ромео 156 2.0 т.с.

  5. #5
    iS-killer Abar7h's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    33
    Posts
    756

    Default

    Да забранят слагането на ксенон на фарове без лупи! Това има смисъл....мисля, че всеки който е карал пред назобен пернишки голф 2 с ксенон знае за какво става въпрос. При тия фарове ксенона си свети навсякъде и това е... Докато при алфите, които с малко изключения имат лупи не виждам какъв е проблема??
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97 - ex
    Fiat Grande Punto 1.4 Dynamic - ex
    BMW 328i

  6. #6
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    С чисто нови фарове съм и ксенона преди 2месеца го свалих и си сложих стандартни крушки, светят си супер. Повратната точка беше когато се разминах с Москвич 12-так с ксенон - айде една циганийка по-малко . .

    някой в Бс ако иска ксенон H7 ще му го дам за 20лв

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  7. #7
    Запален алфист vladeto_'s Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Rouse
    Posts
    377

    Default

    до колко тази информация е официална и е като закон заради които може да се отнесе някоя глоба?
    Alfa Romeo 1.4 TS 146 Junior
    Alfa 147 1.6 TS Remapped by OEM
    Alfa Romeo GT 1.8 TS
    Yamaha R6

  8. #8
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Varna
    Posts
    19

    Default

    Quote Originally Posted by vladeto_ View Post
    до колко тази информация е официална и е като закон заради които може да се отнесе някоя глоба?
    До колко е законна не знам а до официалността вчера взех заповедта от ДАИ .

    Уловката е че когато се минава преглед трябва просто да възстановите оригиналната крушка и няма да имате проблем . Но не знам дали такава наредба не е дадена и в кат , това трябва да се провери!

  9. #9
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Трябваше нещо да се направи по въпроса.
    Аз моя ксенон също го свалих. За тия фарове просто не става.
    Иначе за лупите съм съгласен.
    Там си е съвсем на място!

    ЕДИТ; Колкото за фаровете на Москвич 412, колега, електрическата му схема за фаровете е по-добра от всички други коли. Още не е и няма да бъде измислено нещо по-добро.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Varna
    Posts
    19

    Default

    Честно казано това няма да помогне срещу индивидите решили, че да имаш по-гадно заслепяващи светлини от насрещния е голямо постижение. Както по-горе казах просто ще си разменят крушките и няма за какво да се хванем. Същата работа като с данъците миналата година. Еми всеки има право да си плати данъка до края на годината (че даже и на следващата) с лихвата, като си покаже данък за миналата година как да го върна човека.
    Има си платен данък какво да кажа.

    А тази нова наредба ще засегне и тези които имат правилна настройка на светлината ( не заслепява ) просто защото интензитета на ксенона е по-висок.

    Както и да е ще спазваме закона и с нетърпение очакваме следващата законодателна мярка за "намаляване" на опасността по улиците продиктувана от власт имащите . Пък виж решили, че и кратерите по улиците представляват някаква опасност за движението.

  11. #11

    Default

    Така.Без да съм виждал тази заповед от началника на ДАИ ще изкажа едно менение кратко, но ясно.Ако същата е основана на нормативен акт-закон и/или наредба ОК. Предполагам обаче просто са си го решили за момента нашите с най красивите дупки в гр.Варна за да могат да отчитат Дейност.Нека да ми откажат технически преглед и тогава да им обжалвам заповедтта на шефа на ДАИ Варна пред Административен съд Варна и после да ги съдя по Закон за одговорността на държавата и общините за вреди причинени на граждани.Ако на някой колега му откажат за гр. Варна преглед да им изиска тази заповед за да можем да пуснем една жалба ще съдействам-производството пред Административен съд е БЕЗПЛАТНО.Как пък точно ще си кажат мнението хората в техн. сервизи за прегледи, че ксенона е монтиран допълнително.То ясно, че е видно но пък никъде не го пише , че е монтирано допълнително.Нашите коли на по 10-15 г. нямат техн. спецификации от които да е видно с какви крушки са или има ?
    Бивша:156 2.4 JTD-140 Distinctive
    Настояща: Opel Vectra Caravan 1.9 CDTI- 150 h.p.живички мъркат.

  12. #12
    започва да се пристрастява Airfan's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Plovdiv
    Age
    45
    Posts
    42

    Default

    Каквото и да стане, според мен, ако се мине технотест не би трябвало да има проблеми при прегледите после.

  13. #13
    Запален алфист vladeto_'s Avatar
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Rouse
    Posts
    377

    Default

    вместо да слагат такива забрани по-добре е да си набавят машини/уреди които могат да регулират фаровете,защото на мен лично ми се е случвало в такъв обект за ГТП да ми кажат че на моита кола не могат да пипат фаровете само на ладите и москвичите!!!

    п.с. а дали ще се заслепяваме с ксенони или с други сини крушки по 55w си е все тая,но по-добре да заслепявам от колкото някои слепец да ме осакати
    Alfa Romeo 1.4 TS 146 Junior
    Alfa 147 1.6 TS Remapped by OEM
    Alfa Romeo GT 1.8 TS
    Yamaha R6

  14. #14
    iS-killer Abar7h's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    33
    Posts
    756

    Default

    Поредната недоизмислена наредба... Направо се отчайвам вече
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97 - ex
    Fiat Grande Punto 1.4 Dynamic - ex
    BMW 328i

  15. #15

    Default

    Какво е ЗЗД????
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •