Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 195

Thread: Козлодуй и Белене в светлината на трагедията в Япония?

  1. #31
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by code View Post
    Да де ама вече сме подписали затварянето на другите 2 реактора 2018г И я втасваме
    Ако говориш за 5 и 6 блок, не съм чул, че е подписано, чух че се търси и решение за удължаване на животът им.Ето и линк за това
    http://www.varnautre.bg/home/bulgari...E2%80%9D<br /> Но така или иначе, при наличие на Козлодуй, е много по евтино там да се изгради един блок и то-с прозрачен конкурс, който цели привличането на чужди стратегически инвеститори.
    Last edited by fred; 16-03-2011 at 20:12.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  2. #32
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Ако говориш за 5 и 6 блок, не съм чул, че е подписано, чух че се търси и решение за удължаване на животът им.Ето и линк за това
    http://www.varnautre.bg/home/bulgari...E2%80%9D<br /> Но така или иначе, при наличие на Козлодуй, е много по евтино там да се изгради един блок и то-с прозрачен конкурс, който цели привличането на чужди стратегически инвеститори.
    Бате Бойко говореше точно за това в предаването на Коритаров, ако ви се гледа го има във Vbox-а. Единствените които могат да кажат дали може да се удължи срока на реакторите са руснаците, а те искат да строят АЕЦ Белене. Всичко е един омагьосан кръг от икономически интереси, в който българите сме най-прекарани

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  3. #33
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by bouncer View Post
    А 2018 ако нямаме Белене ще ревем като бити педерасти. Идея си нямате за какъв гърч говорим! Реална опасност от режим на тока
    Е тука се изхвърли доста Чак пък режим на тока.... Това, че евентуално ще внасяме ток не е болка за умиране, а и не виждам с какво и от кого ще сме зависими. Румъния ше ни врътне кранчето ли?! АЕЦ хубаво, ама колкото може по-далеч от нас. Плюс това България се топи, населението намалява, икономиката расте бавно, но енергоемките производства така или иначе замират и се изнасят в по-евтините региони извън Европа. За тая нова АЕЦ ще платим милиарди, след 30 години пак ще платим милиарди за консвервирането й, ама през това време ще имаме малко по-евтин ток (евентуално) и ще сме независими от Румъния. Аз съм против АЕЦ.

  4. #34

    Default

    Според мен е рано да се сравняват Козлодуй и Белене със събитията в Япония и да се дава мнение за надежността на ядрените централи.
    При проектирането се обмислят всякакви природни въздействия върху сградите, но се има впредвид вероятността да се случат, защото това е свързано и с пари.
    Все пак това е цунами и е трудно да се предположи при проектирането вероятността от случването на такова събитие в такава степен, дори и в Япония.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  5. #35
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Sofia
    Posts
    240

    Default

    Quote Originally Posted by bouncer View Post
    Фотоволтаиците - чиста енергия ...
    bouncer - Стига си ни зарибявал с това НЕДОРАЗУМЕНИЕ поправям се БЕЗУМИЕ фотоволтаици и соларна енергия.
    Аре да сметнем колко Би спечелила КОЗЛОДУЙ ако продава по цени на соларна енергия или колко бихме загубили ние ако заместим АЕЦ с фотоволтаици.
    Цена изкупуване на АЕЦ - 16+28=44лв мгв/ч
    Цена изкупуване Фото - 823лв нгв/ч.
    2000mgv/h мощност *(823-43)*24*365*0.9 (ефективност - все пак не може 100% да е натоварена) = 12,3млрд лева ГОДИШНО.
    Да повторя 12 000 000 000 лв.
    Кой ще ги плаща? = АЗ НЕ ИСКАМ, КАТЕГОРИЧНО
    ALFA 156 1.9JTD '98 ex
    ALFA 159 2,4JTDM Q4 2007

  6. #36
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    В момнета от износ на ел енергия се печели около 300-400 млн евро, а от туризъм около 2 милиарда.А сметнете сега при ивнестиция от около 15-20 милиарда лева за АЕЦ, каква инфраструктура, възстановяване на исторически обекти и прочее може да се разви с половината пари у нас.Което ще доведе до 2 и 3 увеличение от приходите от туризъм.....[/QUOTE]


    Като оставим настрана очевидния факт че едва ли всички искаме да работим като камериери или чистачи в хотели затваряйки каквато индустрия съществува в името на туризна пак ще трябва ток за захранване на климатиците по стаите . Повярвай без собствен изтоник на евтина енергия ще го загазим страшно яко
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  7. #37
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    Е тука се изхвърли доста Чак пък режим на тока.... Това, че евентуално ще внасяме ток не е болка за умиране, а и не виждам с какво и от кого ще сме зависими. Румъния ше ни врътне кранчето ли?! АЕЦ хубаво, ама колкото може по-далеч от нас. Плюс това България се топи, населението намалява, икономиката расте бавно, но енергоемките производства така или иначе замират и се изнасят в по-евтините региони извън Европа. За тая нова АЕЦ ще платим милиарди, след 30 години пак ще платим милиарди за консвервирането й, ама през това време ще имаме малко по-евтин ток (евентуално) и ще сме независими от Румъния. Аз съм против АЕЦ.
    Точно така, да внасяме ток е много по евтино и изгодно, отколкото да наливаме милиарди в безмислени /за нашите размери, икономика и прочее/ АЕЦ-ове .
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  8. #38

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Точно така, да внасяме ток е много по евтино и изгодно, отколкото да наливаме милиарди в безмислени /за нашите размери, икономика и прочее/ АЕЦ-ове .
    Не е точно така - не е ли по-добре нещо малко и надеждно и ако се наложи да внасяме.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  9. #39
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    В момнета от износ на ел енергия се печели около 300-400 млн евро, а от туризъм около 2 милиарда.А сметнете сега при ивнестиция от около 15-20 милиарда лева за АЕЦ, каква инфраструктура, възстановяване на исторически обекти и прочее може да се разви с половината пари у нас.Което ще доведе до 2 и 3 увеличение от приходите от туризъм.....
    Като оставим настрана очевидния факт че едва ли всички искаме да работим като камериери или чистачи в хотели затваряйки каквато индустрия съществува в името на туризна пак ще трябва ток за захранване на климатиците по стаите . Повярвай без собствен изтоник на евтина енергия ще го загазим страшно яко[/QUOTE]В Гърция например има много повече климатици от нашите, ако им видиш трансформаторите накичини по дървени стълбове, без никакви постройки и т.н. ще се учудиш, че качетвото на тока и в най малките села е много по добро от този у нас, а в Гърция почти целия ток се внася.
    Ами аз предпочитам да работя в банка, в туристическа фирма, да имам собствен малък бизнес, свързан с туризма, който дава огромни възможности в тая област в много и най различни сфери, отколкото да съм стругар, фрезист, чугунолеряр или зидаромазачПредпочитам даже да съм чистач в хотел с 1000 евро заплата, отколкото да лея стомана в Кремиковци за 1000 лева.Сигурно си забелязъл в туристическите дестинации из цяла Европа, че чистачи и камериери са хора без образование и чужденци, от по бедни държави
    Тия митове държавата да ти осигури работа са...., в нормалните общества повечето хора работят квалифицирана работа в най различни сфери и в личен бизнес.

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Не е точно така - не е ли по-добре нещо малко и надеждно и ако се наложи да внасяме.
    Ми добре е, ама АЕЦ е твърде скъп.Ето например Гърция, която имаше преди кризата брутен продукт около 360милиарда долара, а у нас е около 38-39 млд.Е защо аджаба гърците не се бръкнат за "далаверата" АЕЦ, а ние с голия си задник сме навити? Много по развити страни от нас, са зависими силно от енергийни доставки, а ние обратно-само произвеждаме, а стандарт на живот никакъв.

    В ЕВропа, където мозъците не са им промити от руски лобисти, най зависимите от внос страни всъщност най малко се притесняват, че това може да им навреди.
    Извадка от публикацията по долу:

    В Кипър само 6% от анкетираните смятат, че сигурността на доставките е приоритет.
    Страната е почти на 100% зависима от внос, петролните доставки обаче не са прекъсвали.
    В Германия 31% смятат сигурността за приоритет. Страната е 62% зависима от внос, 8 пункта над средноевропейското ниво.
    Какво да кажем обаче за Полша, страната с най-ниска зависимост от внос на енергоресурси (25%) - за сигурността на енергийните доставки там са загрижени 28% от анкетираните (при 20% среднен резултат от допитването).


    Цялата статия и данни:
    http://club50plus.bg/life/tendencies...avisimost.html
    Last edited by fred; 16-03-2011 at 22:36.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  10. #40
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by Bottata View Post
    bouncer - Стига си ни зарибявал с това НЕДОРАЗУМЕНИЕ поправям се БЕЗУМИЕ фотоволтаици и соларна енергия.
    И кое не е чистото при соларните централи? Хубаво - не са рентабилни и не могат без субсидии. За останалото какъв е проблема?
    Имам клиент от Германия и той ми разказа, че има фотоволт. "централа" в двора на къщата си. Питам го за собствени нужди ли ти е? Той вика не - аз си купувам тока по една цена, а го продавам по много по-висока. От 10 години му е инвестицията и е много доволен. Така, че субсидиите за еко-енергията не са измислени в Бг и са си съвсем в реда на нещата.
    Виж ако говорим за безумие - тва е централното парно. За него не виждам изобщо защо го субсидират. Такова чудо няма и в Швейцария, понеже им е скъпо. Явно корупционни интереси пак.

  11. #41

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Ми добре е, ама АЕЦ е твърде скъп.Ето например Гърция, която имаше преди кризата брутен продукт около 360милиарда долара, а у нас е около 38-39 млд.Е защо аджаба гърците не се бръкнат за "далаверата" АЕЦ, а ние с голия си задник сме навити?l
    Хайде да не залитаме в крайности, защото знаеме и за дълга на гърците от 300млд., но основната ми идея е гъвкава политика - нека има една отосителна стабилност и независимост без грандоманщина, за да не се гънеме като червеи на всеки.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  12. #42
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Хайде да не залитаме в крайности, защото знаеме и за дълга на гърците от 300млд., но основната ми идея е гъвкава политика - нека има една отосителна стабилност и независимост без грандоманщина, за да не се гънеме като червеи на всеки.
    Кой е по зависим сега? Гърците от нас, щото купуват ток или ние от тях, щото ни го плащат? Мен ако питаш ние сме по-зависими, щото те утре ще могат да си го купят от Турция примерно, а ние няма да има на кой да продаваме. Ако инвестираш милиарди в нещо, което не работи на пълни обороти, тва си е набутване отвсякъде. Същото важи и за безбройните магистрали, които планира Бойко. Околовръстното - да, Тракия - да ама 7 магистрали още, вкл. Хемус. Тва не ни трябва. После ще плащаме милиони за поддръжка, а по Хемус особено няма да има кой да те напсува на пътя.

  13. #43

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    Кой е по зависим сега? Гърците от нас, щото купуват ток или ние от тях, щото ни го плащат? Мен ако питаш ние сме по-зависими, щото те утре ще могат да си го купят от Турция примерно, а ние няма да има на кой да продаваме. Ако инвестираш милиарди в нещо, което не работи на пълни обороти, тва си е набутване отвсякъде. Същото важи и за безбройните магистрали, които планира Бойко. Околовръстното - да, Тракия - да ама 7 магистрали още, вкл. Хемус. Тва не ни трябва. После ще плащаме милиони за поддръжка, а по Хемус особено няма да има кой да те напсува на пътя.
    Всеки има своята изгода по отношение на тока, а за магистралите - без комуникации се обричаш предварително на провал.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  14. #44
    Болен алфист fred's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Тамбукту
    Posts
    3,232

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Хайде да не залитаме в крайности, защото знаеме и за дълга на гърците от 300млд., но основната ми идея е гъвкава политика - нека има една отосителна стабилност и независимост без грандоманщина, за да не се гънеме като червеи на всеки.
    Във всеки случай дългът им не е от липса на ток.Да не бъркаме прични от най различно естество, тоест най вече липса на всякаква финансова дисцлина.Отделно и нашия дълг бе най най голям, като имахме уж икономика и 6 реактора.
    Гъненето с Белене е възможно най голямо.Като вносител имаш свобода на избор, а като собственик, на нещо, което струва скъпо и е изцяло е зависимо само от една държава си все сгънат.АЕЦ, на принципа на Белене само ни заробва, нищо друго.У нас може да има всякакви други източници-водни, вятърни, слънчеви, от различни ТЕЦове и прочее.
    Пак казвам, АЕЦ може и да има, но такъв, който е с прозрачен проект и в който участват чуждестранни, големи инвеститори, а на такъв, в който България си плаща, за да си сложи сама примката.
    Last edited by fred; 16-03-2011 at 22:22.
    Alfa Romeo 156,2.0TS 98 г.
    Нагоре по стълбата, която води надолу

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by fred View Post
    Във всеки случай дългът им не е от липса на ток.Да не бъркаме прични от най различно естество, тоест най вече липса на всякаква финансова дисцлина.Отделно и нашия дълг бе най най голям, като имахме уж икономика и 6 реактора.
    Гъненето с Белене е възможно най голямо.Като вносител имаш свобода на избор, а като собственик, на нещо, което струва скъпо и е изцяло е зависимо само от една държава си все сгънат.АЕЦ, на принзципа на Белене само ни заробва, нищо друго.
    Пак продължаваш по линията на крайностите - имаш свобода на избора, но ако имаш твои пари.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •