Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 83

Thread: Полиране на автомобил

  1. #1

    Default Полиране на автомобил

    Тази пролет мисля да си полирам колата. Едно качествено полиране струва 170 лв. затова искам сам да го направя:
    1. Ще спестя по 340 лв на година
    2. Искам да се науча на нещо ново
    3. Ще изпитам удволетворение от себе си


    Така, гледах клипчета разни в нета, четох това онова, но има няколко момента, които не са ми ясни. Първо се минава колата с по- абразивна паста (ако има драскотитни). После с по-финна и накрая се запечатва с вакса. Каква трябва да е гъбата, с която се полира и при какви обороти?

    Например започвам да кажем по следния начин:
    1. Минавам с SONAX ProfiLine Abrasive polish
    2. после SONAX ProfiLine Polish & wax NanoPro
    3. Слага се вакса SONAX ProfiLine Nano paint protect

    Това ОК ли е като ред? И При това с каква гъба се прави и на какви обороти на машината всяка стъпка?
    Lexus IS200

  2. #2
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Ще те улесня максимално, чети тази тема:
    http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=94785.0

    Има ги дори и 5-те пасти на Сонакс и видовете гъби, с които да се нанасят.
    И само да допълня, че машинно полиране по този метод, не се прави повече от 2 пъти в живота на боята и лака. Виж, ръчно пастиране с най-фината паста за блясък, може и 2 пъти в годината да си правиш, ако искаш, не пречи...
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  3. #3
    Болен алфист BatVas's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    3,048

    Default

    Погледни тази тема и постовете на KGB, има дадени и линкчета!
    http://clubalfaromeo.com/forum/showt...5%ED%E5&page=2
    2.0 8V - R4 T.S -164 Super -ЕX, 2.5 12V - V6 - 155 Super-EX, 3.0 24V - V6 - GTV CF3 -EX
    CLK 430 - V8 Monster-EX, Семейна Корола е150, 3-ка е36 за кеф

  4. #4
    хАмерикански лос rusiq86's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nantucket Island, US...
    Posts
    2,760

    Default

    Дълбоко полиране изтънява слоя лак/боя...и както колега е споменал се прави рядко.

    Пастирането е по-доброто и може да се прави по-често, това знам от мой познат, занимаващ се с това:
    - 1 номер паста (абразивна) се използва само за дълбоки дръскотини.
    - 2 номер паста цялата кола (отстранява дръскотини)
    - 3 номер паста цялата кола (придава гланц и блясък)
    След 2 и 3 номер можеш да я ваксираш....като вакса може да и слагаш на няколко месеца сам...дори и ръчно...Пастират знам на есен и пролет...аз скоро ще си пастирам моята...но при приятел, който се занимава с това...нямам нужните инструменти и няма да ми струва нищо! Пастиране с машина, за да има резултат!
    Успех, ще следя темата, и ще очакваме снимки
    Last edited by rusiq86; 25-03-2011 at 11:10.

    Gulfstream G650 with Italian design...

  5. #5
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Три вида пасти, ако ползваш продуктите на един от производителите... ако си със Сонакс, са 5 вида пасти.
    Аз нарочно дадох линк към темата в Рено форума, там на стр. 2 има снимки, как един юнак-професионалист прави нещата във Франция върху един Роувър. Освен, че облепя всичко с тиксо, за да не цапа и клепа навсякъде, замерва дебелината на боята и лака. Всичко по-различно от този тип работа, е половинчато или любителско. Включително 90% от бояджиите у нас могат да спаднат към аматьорската категория, и заради неизпълнение на всички стъпки, и за неспазване технологията на пастите, и дори заради машините, с които работят... обаче 200 лв за цялостно пастиране си искат винаги...
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  6. #6

    Default

    Мерси за отговорите. Понеже боята ми е в добро състояние, ще взема само вакса за полиране и една паста за дребни драскотини. Принципно всеки ъглошлайв с регулиране на оборотите ли става за тази работа?
    Lexus IS200

  7. #7
    кривак детайлист -Bobby-'s Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Age
    41
    Posts
    555

    Default

    Въобще не. Реално, има си машинки специално разработени за такова нещо, и по-евтини, и безкрайно скъпи такива за високо ниво професионалисти (като французина с Роувъра например). Но на ъглошлайф да набиеш гъбата и да въртиш - така има реална опасност да опечеш лака на колата.
    Ако ще си купуваш машинка, купи си специално пригодена за целта, защото при тях е предвидена макс скоростта, с която да работят, защото се знае, че ще търкат боя и лак, а не като при ъглошлайфа...
    Още една вметка - не търкай с машината при топло време или пряка слънчева светлина, за да не опечеш лака. Аз съм полирал кола на -1 градус, даже прехвърчаха снежинки, и при преминаване на най-висока степен на полиращата машина, след това като си сложиш ръката - ламарината е топла. Реално, около 0 градуса, облачно, са перфектните условия за полиране.
    Две черни перли...

    Alfa Romeo 156 1.6 Twin Spark '99 | Renault 19 1.4 Energy '93

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    116

    Post

    Quote Originally Posted by Mind_Control View Post
    Тази пролет мисля да си полирам колата. Едно качествено полиране струва 170 лв. затова искам сам да го направя:
    1. Ще спестя по 340 лв на година
    2. Искам да се науча на нещо ново
    3. Ще изпитам удволетворение от себе си


    Така, гледах клипчета разни в нета, четох това онова, но има няколко момента, които не са ми ясни. Първо се минава колата с по- абразивна паста (ако има драскотитни). После с по-финна и накрая се запечатва с вакса. Каква трябва да е гъбата, с която се полира и при какви обороти?

    Например започвам да кажем по следния начин:
    1. Минавам с SONAX ProfiLine Abrasive polish
    2. после SONAX ProfiLine Polish & wax NanoPro
    3. Слага се вакса SONAX ProfiLine Nano paint protect

    Това ОК ли е като ред? И При това с каква гъба се прави и на какви обороти на машината всяка стъпка?
    Ако знаеш английски погледни тук: http://www.detailingworld.co.uk/foru...ad.php?t=66024
    Това е едно от най-пълните описания, които съм виждал за процеса на полиране.
    There's always more money to make and more shit to bitch about.
    156 SW 2.4 JTD

  9. #9
    хАмерикански лос rusiq86's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nantucket Island, US...
    Posts
    2,760

    Default

    Не съм специалист, но доколкото знам се полира на темп по висока от 15 градуса навън, мрясно измита и подсушена кола, в гараж, където няма нито прашинки от вятър, нито слънчева светлина!
    200 лв за пастиране си е ужансо много...в габрово има човек, който вутши чудеса, судейки по снимки на коли, които е правил...и взема около 120 лв ми каза за моята кола. Като ми каза че това се върши на пролет или есен.
    Кичето с което се прави процедурата, ако е хубаво струва доста парички...всяка полирпаста/вакса си има препоръки на какви обороти да се "слага".
    Убеден съм, че дори сам да си правиш процедурата стига да си внимателен, ще има резултат +, аз скоро сам си ваксирах колата, с препарат на Turtle и няколко вълнени парцала, и мерак...усезаемо става по-глатка на допир, "заглади косъма", малко по лъскава...но просто боята е в добро здраве и няма нужда от интервенции.
    Английският сайт е мн интересен.
    Last edited by rusiq86; 25-03-2011 at 12:50.

    Gulfstream G650 with Italian design...

  10. #10
    Младши алфист
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    12

    Default

    ще си позволя и аз да копирам един линк по темата, надявам се информацията да е полезна http://www.bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?t=86861
    Lancia Delta 1.6 i.e.

  11. #11
    хАмерикански лос rusiq86's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Nantucket Island, US...
    Posts
    2,760

    Default

    Със същият човек, говорих за пастиране на моята красавица!

    Gulfstream G650 with Italian design...

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by zloster View Post
    Ако знаеш английски погледни тук: http://www.detailingworld.co.uk/foru...ad.php?t=66024
    Това е едно от най-пълните описания, които съм виждал за процеса на полиране.
    Това е много полезно. Обаче наблягат на това как да отстраниш драскотини. Аз такива почти нямам или ако има са много леки. В тази връзка искам просто да сложа защитен слой върху боята, но никъде не прочетох, че ваксата защитава боята. В едно друго клипче гледах, че ваксата е като кремът за ръце- попива в боята.

    За мен стигнах до заключението, че трябва да използвам най- финната гъба, заедно с полираща вакса, без никакви абразивни вакси или гъби.

    Мисля да си купя машина Sparky PMD 1200 или PM 1631CE, но не съм решил още продуктите за полиране, на коя фирма да използвам. Sonax гледам, че май много не ги тачат на запад, защото никъде не се споменават, а тия дето ги използват ги няма в България.

    Също така ще ми трябва и уред за измерване на дебелината на боята, но понеже струва към 200 лв, като начало мисля без него да мина.
    Last edited by Mind_Control; 28-03-2011 at 23:31.
    Lexus IS200

  13. #13
    iS-killer Abar7h's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    София
    Age
    33
    Posts
    756

    Default

    Quote Originally Posted by Mind_Control View Post
    Това е много полезно. Обаче наблягат на това как да отстраниш драскотини. Аз такива почти нямам или ако има са много леки. В тази връзка искам просто да сложа защитен слой върху боята, но никъде не прочетох, че ваксата защитава боята. В едно друго клипче гледах, че ваксата е като кремът за ръце- попива в боята.

    За мен стигнах до заключението, че трябва да използвам най- финната гъба, заедно с полираща вакса, без никакви абразивни вакси или гъби.
    Ваксата ще я усетиш, като отидеш на автомивката и всичко си падне от първото изпръскване с пароструйката. А и се лепи по-малко мърсотия
    Alfa Romeo 146 1.6TS '97 - ex
    Fiat Grande Punto 1.4 Dynamic - ex
    BMW 328i

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Sofia
    Posts
    116

    Default

    Quote Originally Posted by Mind_Control View Post
    Това е много полезно. Обаче наблягат на това как да отстраниш драскотини. Аз такива почти нямам или ако има са много леки. В тази връзка искам просто да сложа защитен слой върху боята, но никъде не прочетох, че ваксата защитава боята. В едно друго клипче гледах, че ваксата е като кремът за ръце- попива в боята.

    За мен стигнах до заключението, че трябва да използвам най- финната гъба, заедно с полираща вакса, без никакви абразивни вакси или гъби.

    Мисля да си купя машина Sparky PMD 1200 или PM 1631CE, но не съм решил още продуктите за полиране, на коя фирма да използвам. Sonax гледам, че май много не ги тачат на запад, защото никъде не се споменават, а тия дето ги използват ги няма в България.

    Също така ще ми трябва и уред за измерване на дебелината на боята, но понеже струва към 200 лв, като начало мисля без него да мина.
    Да, наистина темата се фокусира върху отстраняването на проблеми. След отстраняването на дефектите някрая сложихме ей тази вакса: http://www.1z-usa.com/einszett_glanz_car_wax.html
    Но за ваксите (Wax) доколкото ми е известно машинка не ти трябва. Поне тази се сляга на ръка, седи малко и бършеш.
    Също машинката за мерене дълбочината на боята не ти трябва. Ще ти е нужна, ако полираш много наранена боя, за да знаеш до колко можеш да полираш.
    There's always more money to make and more shit to bitch about.
    156 SW 2.4 JTD

  15. #15

    Default

    Така, купих всичко необходимо:
    - полираща машина Спарки
    - паста Сонакс- абразивен фактор 5, полиращ 3
    - Гъба средно твърда
    - карнаубова вакса за запечатване Сонакс
    - микрофибърни кърпи
    - хартиено тиксо

    и вчера започнах с полирането. Днес довърших и ефектът е много добър според мен. При коли с по- стара боя ефектът е още по осезаем.

    Малко по късно ще кача и снимки.
    Lexus IS200

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •