Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: проблем с първа степен на перката

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    34

    Default проблем с първа степен на перката

    Здравейте колеги.Търсих тема из форума но не можах да открия конкретно за моя проблем.А той е следния.
    Перката на охлаждането на радиатора не включва 1-ва степен а само 2-ра степен.Релето под волана за 1-ва степен го смених с друго и никаква промяна.Питам се дали проблема е в резистора или в температурния датчик?
    Благодаря на отзовалите се!

    Колата е от подписа с климатроник
    ALFA ROMEO 155 2.0 16V 1996

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    108

    Default

    Най-вероятно е от резистора.... контактите често нагарят , но пък е на много удобно място
    Alfa Romeo 155 Super
    2.0 16V TS

  3. #3
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    От няколко дни имам същия проблем и мисля че е от датчика на радиатора(при теб не знам как е - има ли такъв),защото преди известно време перката се въртеше непрекъснато ,без значение каква е температурата.Изключих буксата на вентилатора , колата започна да дига темература в задръстванията и се принудих да я включа на един светофар.От тогава тръгва и спира нормално , но само на втора скорост.

  4. #4
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    колега порови се из точно този раздел. Има доста подробни обяснения как се проверява датчика, как резисторите и как релетата
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  5. #5
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    При мен на 8 калановия ми 1.8тс първа степен е с реле в кутията до радиатора, като първа степен работи през реостат, който е на корпуса на вентилатора - два кабела дебели влизат там. Втора степен е директна за перката и релето за нея е под кората отляво на шофьора.
    Вероятно е изгорял този реостат, но пак трябва да се прегледа всичко по веригата!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    293

    Default

    Който е от Пловдив мога да помогна,да му дам да пробва дали е от резистора имам чисто нов

  7. #7
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    То стига и само да се изчака колата да загрее до 94-5 градуса и с еднин мултицет да се види дали отива напрежение до реостата. Мисля че това щее най-лесният начин без да се сяваля или разглобява нищо.
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  8. #8
    Инженер vaklinator's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Силистра
    Age
    51
    Posts
    1,196

    Default

    Мисля, че алфите без климатик или климатроник нямат първа степен на вентилатора - директно втора, така че какво ти пука, ако не се включва?
    Alfa 155 2.0TS 8V '93

    VW LADAVAGEN '81
    CHRYSLER 3.3L V6 - БИВШ

  9. #9

    Default

    При мен се включва на 92, стигала ми е и 94 в градски условия незнам първа ли е втора ли е на тая температура но не мисля че ще и стане нещо ако не включва изобщо е по-кофти
    Video meliora proboque deteriora sequor.

  10. #10
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    Днес след малко ровене се установи следното:релето за втора скорост(под таблото) е наред,включва го датчика намиращ се на самия радиатор.Зад дебитомера има две релета , съответно за климата и за първа скорост.Релето е здраво,но на оперативната му верига няма нито "+", нито "-".Някой има ли представа от кой датчик се упрвлява, по "+" или по "-" се управлява?На датчика на радиатора има само една верига(два кабела),затова си мисля , че сигнала за това реле е от друго място.

  11. #11
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by Alexandrov70 View Post
    Днес след малко ровене се установи следното:релето за втора скорост(под таблото) е наред,включва го датчика намиращ се на самия радиатор.Зад дебитомера има две релета , съответно за климата и за първа скорост.Релето е здраво,но на оперативната му верига няма нито "+", нито "-".Някой има ли представа от кой датчик се упрвлява, по "+" или по "-" се управлява?На датчика на радиатора има само една верига(два кабела),затова си мисля , че сигнала за това реле е от друго място.
    пък аз си мисля че някой хитро ти е сложил неподходящ датчик. Истинския датчик управляващ двете скорости на перката има 3 крачета, съответно и към него идват 3 кабела. по един + за двете релета и един общ -
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  12. #12
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    И аз си го помислих , но куплунга за датчика по нищо не личи да е рязан или сменян,има само два кабела докъдето може да се проследи.

  13. #13
    Bolen alfist Majed_146's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Горна Оряховица / Ботевград
    Age
    42
    Posts
    412

    Thumbs up Резистор

    Колега здравей, Провери дали резистора е наред. На моята специално това беше проблема. Нагорели клеми. Ако не се лъжа този резистор се явява като част от делителна група на напрежение със самия Ел-мотор на перката. Токът е голям! Често се получава нагар, даже и от най малкото увеличение на контактното съпротивление.

    Alfa 146 1.6 TS ---> 2.0 TS Remapped by Oem
    FIAT TIPO 1.6 DOHC

  14. #14
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    пък аз си мисля че някой хитро ти е сложил неподходящ датчик. Истинския датчик управляващ двете скорости на перката има 3 крачета, съответно и към него идват 3 кабела. по един + за двете релета и един общ -
    Клолега не се бъркай така че ще прецакате нещо.
    В датчика на една кола влиза уили постоянен + или постоянен Минус и съответно ако е с една или две скорости,при достигане на определената температура датчика праща постоянният + или минус към перката.
    ИЛИ казано иначе ако е с постоянен + и със две скорости ( тоес с три кабела) като стигне 94 градуса пуска + по единият кабел към първата скорост на перката,а ако загрее още пуска + и по вторият кабел към перката
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  15. #15
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by don_pepone View Post
    Клолега не се бъркай така че ще прецакате нещо.
    В датчика на една кола влиза уили постоянен + или постоянен Минус и съответно ако е с една или две скорости,при достигане на определената температура датчика праща постоянният + или минус към перката.
    ИЛИ казано иначе ако е с постоянен + и със две скорости ( тоес с три кабела) като стигне 94 градуса пуска + по единият кабел към първата скорост на перката,а ако загрее още пуска + и по вторият кабел към перката
    Мерси за пояснението какво НЕ СЕ СЛУЧВА в една ел. инсталация на съвременна кола. В датчика на твоята кола не знам какво влиза и какво излиза и кой на какво пуска. В моята глупава Алфа веригата през датчика има общо с веригата на перката (при мен 2 перки) само до толкова че това всъщност е веригата на релетата които управляват първа и втора скорост на перките. И повярвай ми релетата са постоянно захранени с + само - им се прекъсва от датчика на радиатора и затова котвите им седят отворени в нормалното си положение. Може да е изненада за теб но в самите перки влизат само 2 кабела (един + и един -) и някак си е трудно да им се пуска още + по накакъв начин. Вероятно сам може да си обясниш защо се ползват релета а не се пуска директно силовата линия към перките през датчика
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •