Results 1 to 6 of 6

Thread: Проблем со тока кој то минава през кључа

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Скопје, Makedoniјa
    Age
    42
    Posts
    30

    Default Проблем со тока кој то минава през кључа

    Здрасти колеги
    Моља помагајте как да си оправа проблема си.
    Проблема е што прексва тока кој то минава през кључа (контакта) да не казам дека сичкиа ток минава през кључа.
    Проблема прв пат се појави преди една година когато един пт си ја запалив нормално колата и освен което двигатела си работеше без пророблем, ништо друго не работеше (нема мигавци, нема кси и длги, прозорите не работат, клима-мима, а што е нај лошо за двигатела нема ток ни за вентилаторите за охладване на антифриза).
    Проблема си го оправих со притегане на контактите со една жица (види снимки), но сега не иска повече со тази непрофесиална финта да си купвам на време. Сега когато след паленето на колата, ке завртам кључа назад 2-3 mm, тока се оправа и сичко е наред.
    За сега ја карам така, но проблема е когато женами ке земе да ја кара колата и заборави да врне кључ 2-3 mm назад моје да ми пегрее двигатела.
    Казвајте дали това моје да се оправи без да се мени целата брава.

    Бирата е од мен в Македонија
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 27112010003.jpg   27112010.jpg   27112010001.jpg  
    Alfa 156 1.6 T.S 16V 98г.

  2. #2
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Би трябвало да може да се смени само клемореда без целия патронник (брава) . Разбира се и буксата също защото е прегоряла .
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Скопје, Makedoniјa
    Age
    42
    Posts
    30

    Default

    Ма ас като го гледам това, некак ми прилича да е херметизирано негледам да моје нешто да се почисти или промени од оздол

    ---------- Post added at 23:08 ---------- Previous post was at 23:03 ----------

    наистина това нешто клемореда ми прилича на проблема си:
    http://axm-auto.com/index2.php?brand...menkl=1&show=1

    ---------- Post added at 23:10 ---------- Previous post was at 23:08 ----------

    некој да е менил такво нешто па да појасни как точно да изведам тази операција
    Alfa 156 1.6 T.S 16V 98г.

  4. #4
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Е точно това трябва да смениш .
    Виж по автоморгите дали няма да го дадат само него иначе гледам не е много скъпо 16-17лв .
    Някои хора трябва да имат не акт за раждане, а писмено извинение от производителя на контрацептиви.乁໒( ͒ ⌂ ͒ )७ㄏ

  5. #5

    Default

    смяната е елементарна
    така както си разглобил за 2 минути и си го сменил
    захванато е с пластмаса която е на 2 щипки
    Last edited by голямата риба; 08-04-2011 at 08:21.

  6. #6
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Скопје, Makedoniјa
    Age
    42
    Posts
    30

    Default

    мерси колега
    Alfa 156 1.6 T.S 16V 98г.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •