Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62

Thread: Проблем с перката на радиатора?

  1. #1
    Запален алфист blank_jack's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Plovdiv
    Age
    35
    Posts
    235

    Default Проблем с перката на радиатора?

    Имам навика често да си гледам уредите и днес докато карах забелязах, че след като колата загря и стигна 90 градуса, температурата не падна. Качи се малко над 90, но след това излязах от задръстването и температурата падна.

    Малко по късно отново в трафик забелязах, че дори след 90 продължава да се кача. Стигна 100. Малко над 100, след което стигнах и паркирах. Вдигнах капака докато работеше двигателя и перката не въртеше.

    Скоро имах проблеми с бушоните и трябваше да сменям голям бушон, не знам дали това може да има връзка или кой е бушона който трябва да погледна за там? Някакви идеи къде мога да търся проблема, защото не мога да я закарам много надалеч на сервиз, особено сега като е топло ...

    Благодаря предварително!
    Аlfa Romeo 156 1,8 TS
    Fiat Bravo - 1,6
    Hyundai i20 - 1,2

  2. #2
    Запален алфист Bella's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    418

    Default

    Колега,имам същия проблем от 2 год...сменях релета,реустати или как там се казват тия джаджи и проблема си остана , перката ми върти само на 2-ра степен когато колата вече почти е преграля.
    Перката обаче работи и на първа степен ако пусна климатика.
    Резултата от тая тъпотия е,че преграх колицата преди малко повече от година и пукнах глава на 8 места ... така че ако намериш решение свиркай,защото моята перка все още не се включва и се чудя какво да я правя
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW '2001
    140 HP + Chip Tuning -> ex
    Alfa Romeo 159 1,9 JTD SW '2006
    Born to make me happy

  3. #3

    Default

    А като пуснеш климата,пак ли не ще да върти??Ако не върти и тогава ,си погледни реостата.Знам,че звучи тривиално,но....отиваш на диагностика,качват ти колата и започва едно приятно возене с малко повече газ(в движение и на място),и се разбира дали и кога ти се включват 1-ва или 2-ра степен и така....най-важно е да работят вентилаторите....и не забравай,че уреда който ти показва температурата,може и да послъгва.....затова само диагностика,според мен..
    Last edited by undy; 28-05-2011 at 00:04.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    За доктор е работата. Тоците ги няма. Не е нищо сложно, просто отидете в сервиз да премерят защо не идва тока. Перката се управлява на моторния блок на колата. Нормално релето за перката е постоянно захранено с плюс от акумулатора през главното реле и бушон. Моторния блок при достигане на определена температура подава маса на управляващата верига на релето, то включва и затваря веригата към вентилатора. Има две релета. Едното за първа другото за втора степен като първата минава през реостата по спомен 50 ома. Трябва да се премери дали идва + и маса на силовата верига на релето първо. После дали идва сигнал от на управляващата и след това да се проверят връзките до реостата и перката. Лесно за изпълнение по принцип.
    Last edited by oem; 28-05-2011 at 01:03.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5
    Яко пристрастен! Seishin's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    33
    Posts
    76

    Default

    Втората скорост се включва при достигане на 110 градуса или при включване на климатика. В задръстване нормално да ти стигне до 110 градуса. След излизане от задръстването си пада на 90 и би трябвало там да си остане, освен ако нямаш повреден, например термостат...

    Аз имах преди проблем - когато достигаше температура, за да включи втората скорост на охладителната перка или ако включа климатика и ми гърмеше бушона... В крайна сметка се оказа, че е проблема в самия вентилататор и втората му скорост.

    Провери дали ти включва втората скорост като включиш климатика, както те съветваха. Ако не включва провери първо реостата и ако не е от него - сервиз.

    Ако изобщо не върти, значи или перката е отишла или бушона е изгърмял. Бушона се намира под капака. В една кутиика. Голям бушон, 40 амперов.
    Last edited by Seishin; 28-05-2011 at 01:48.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS 144HP 1998

  6. #6
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Quote Originally Posted by Seishin View Post
    Втората скорост се включва при достигане на 110 градуса или при включване на климатика. В задръстване нормално да ти стигне до 110 градуса. След излизане от задръстването си пада на 90 и би трябвало там да си остане, освен ако нямаш повреден, например термостат...

    Аз имах преди проблем - когато достигаше температура, за да включи втората скорост на охладителната перка или ако включа климатика и ми гърмеше бушона... В крайна сметка се оказа, че е проблема в самия вентилататор и втората му скорост.

    Провери дали ти включва втората скорост като включиш климатика, както те съветваха. Ако не включва провери първо реостата и ако не е от него - сервиз.

    Ако изобщо не върти, значи или перката е отишла или бушона е изгърмял. Бушона се намира под капака. В една кутиика. Голям бушон, 40 амперов.
    Колега чертата след 90гр. е 100гр.

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  7. #7
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by blank_jack View Post
    Имам навика често да си гледам уредите и днес докато карах забелязах, че след като колата загря и стигна 90 градуса, температурата не падна. Качи се малко над 90, но след това излязах от задръстването и температурата падна.

    Малко по късно отново в трафик забелязах, че дори след 90 продължава да се кача. Стигна 100. Малко над 100, след което стигнах и паркирах. Вдигнах капака докато работеше двигателя и перката не въртеше.

    Скоро имах проблеми с бушоните и трябваше да сменям голям бушон, не знам дали това може да има връзка или кой е бушона който трябва да погледна за там? Някакви идеи къде мога да търся проблема, защото не мога да я закарам много надалеч на сервиз, особено сега като е топло ...

    Благодаря предварително!
    Както каза Оем,проблема не е много труден за разрешаване,просто трябва да се погледнат някои неща,включително и с компютър

    ---------- Post added at 10:34 ---------- Previous post was at 10:34 ----------

    Quote Originally Posted by Bella View Post
    Колега,имам същия проблем от 2 год...сменях релета,реустати или как там се казват тия джаджи и проблема си остана , перката ми върти само на 2-ра степен когато колата вече почти е преграля.
    Перката обаче работи и на първа степен ако пусна климатика.
    Резултата от тая тъпотия е,че преграх колицата преди малко повече от година и пукнах глава на 8 места ... така че ако намериш решение свиркай,защото моята перка все още не се включва и се чудя какво да я правя
    За теб важи същото
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  8. #8
    Запален алфист Bella's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    418

    Default

    Тествали сме уреда за температура в колата,работи и показваната от него температура съответства с реалната.
    Сменян е реостат,без резултат.
    Правени са опити,при даване на късо перката отново не тръгва.
    Бушоните са наред.
    Жици прогнили няма,преглеждана е там цялата система.
    И решение на проблема все още няма ...
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW '2001
    140 HP + Chip Tuning -> ex
    Alfa Romeo 159 1,9 JTD SW '2006
    Born to make me happy

  9. #9
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Bella View Post
    Тествали сме уреда за температура в колата,работи и показваната от него температура съответства с реалната.
    Сменян е реостат,без резултат.
    Правени са опити,при даване на късо перката отново не тръгва.
    Бушоните са наред.
    Жици прогнили няма,преглеждана е там цялата система.
    И решение на проблема все още няма ...
    Твойта кола по спомен май беше с 2 реостата
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  10. #10
    Запален алфист Bella's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    418

    Default

    Колега,нямам точна идея,но до колкото си спомням и аз ДА с 2 реостата е и ние на времето сменихме този на перката която не се връти на първа степен,тъй като на втора се включват директно и двете перки.
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW '2001
    140 HP + Chip Tuning -> ex
    Alfa Romeo 159 1,9 JTD SW '2006
    Born to make me happy

  11. #11
    любител Kiber's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Sofia/Varna
    Posts
    82

    Default

    Много взеха да ме кефят тези подобни теми.
    В различни форуми търсих решението на проблема, всеки форум има различни теми, всяка от които разглежда проблема от различен ъгъл и предлага различни варианти.

    Синтезирано всичко стига до 3 възможни места на които трябва да се погледне, преди да се ходи по "доктори".

    1. Проверка на релето (на 156 се намира в кутията пред акумулатора, самата кутия си има легенда кое реле за коя степен на вентилатора е). Изгорелите релета си личат по стопена пластмаса в основата на крачето и се сменят.

    Ако проблема не е там или продължава след това, се проверява на място номер,

    2. Резистора монтиран на самия обръч на вентилатора. Тази тема (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=47629) в първата си страница показва резистора и реферира номера на частта. Резистора се сменя ако е стопен или обгорен. Прилагам снимка тип "открийте разликите" за да разберете дали е за смяна.

    И ако проблема не е там, остава едно трето място -- кутията с бушоните находяща се върху акумулатора. Проверяват се бушоните с ампери 40, 60 и 70. Ако са изгорели - сменят се. (Прилагам легенда на бушоните върху акумулатора.)

    Тези три места са най-честите огнища на причинител на този така популярен и често срещан проблем при 156-ците. Едва след като трите места са проверени се ходи на доктор, защото и трите неща могат да се отремонтират от шофьор и любител без срещи от вида "Ей ся читирсет леа тука за туй батка, щото е трудно райш ли."
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails resistor.jpg   DSC00068.jpg  
    Last edited by Kiber; 28-05-2011 at 22:43.
    2002 Alfa Romeo 156 1.9 JTD Sportwagon
    .

  12. #12
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Kiber View Post
    Много взеха да ме кефят тези подобни теми.
    В различни форуми търсих решението на проблема, всеки форум има различни теми, всяка от които разглежда проблема от различен ъгъл и предлага различни варианти.

    Синтезирано всичко стига до 3 възможни места на които трябва да се погледне, преди да се ходи по "доктори".

    1. Проверка на релето (на 156 се намира в кутията пред акумулатора, самата кутия си има легенда кое реле за коя степен на вентилатора е). Изгорелите релета си личат по стопена пластмаса в основата на крачето и се сменят.

    Ако проблема не е там или продължава след това, се проверява на място номер,

    2. Резистора монтиран на самия обръч на вентилатора. Тази тема (http://clubalfaromeo.com/forum/showthread.php?t=47629) в първата си страница показва резистора и реферира номера на частта. Резистора се сменя ако е стопен или обгорен. Прилагам снимка тип "открийте разликите" за да разберете дали е за смяна.

    И ако проблема не е там, остава едно трето място -- кутията с бушоните находяща се върху акумулатора. Проверяват се бушоните с ампери 40, 60 и 70. Ако са изгорели - сменят се. (Прилагам легенда на бушоните върху акумулатора.)

    Тези три места са най-честите огнища на причинител на този така популярен и често срещан проблем при 156-ците. Едва след като трите места са проверени се ходи на доктор, защото и трите неща могат да се отремонтират от шофьор и любител без срещи от вида "Ей ся читирсет леа тука за туй батка, щото е трудно райш ли."
    Веднага ти отговарям приятелю:

    1.Ами ако някой гениален майстор е сменял съединител примерно,и е размешал релетата,какво парвиш??????
    2.Резистора може да не е нито стопен,нито обгорен,а просто прекъснал,тогава какво правиш???????
    3.Ти знаеш ли докъде трябва да се стигне за да изгори 40-50-60 амперов бушон а???????Дотам че като сложиш новия/ако стария е изгорял/директно изгаря пак-зашото за да изгори такъв сериозен бушон,има проблем по изнсталацията или в сами вентилатор.

    П.С.щом колежката/предполагам,дано да няма сърдити/ е ходила на няколко места и не са се оправили,знаи проблема можеби не е толкова лесен за отстраняване
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  13. #13
    любител Kiber's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Sofia/Varna
    Posts
    82

    Default

    Не съм искал да нараня нечии чувства, приятел. Аз не боравя с "ако", на мен ми е важно да има на едно място събрани всички стъпки в процеса по елиминиране на проблема, стъпки, които да са по силите на любителя на марката да предприеме за да си помогне сам преди да отиде при алчните майстори, които ти искат 30 лева за смяна на дебитомер, който се сменя за 5 минути и прочее подобни "сервизни хубавци" имплантирали се по форумите да ловят балъци като мен.

    Темата с вентилаторите в този форум се среща минимум 3 пъти, а може би 4 или 5. И във всяка тема има различни подхвърлени неща, нека са събрани на едно място и при майстори да се ходи не защото не можем да си помогнем един на друг във форума, а защото проблема изисква специална апаратура и професионално ноу-хау.

    А на твоя въпрос, ще ти кажа, че не всеки сменен бушон задължително гори пак.
    Last edited by Kiber; 29-05-2011 at 17:59.
    2002 Alfa Romeo 156 1.9 JTD Sportwagon
    .

  14. #14
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Quote Originally Posted by Kiber View Post
    А на твоя въпрос, ще ти кажа, че не всеки сменен бушон задължително гори пак.
    Това някаква метафора ли е или разчиташ на теорията на вероятностите може би?

    Наистина 80А предпазител за да изгори значи има сериозна причина. А някой от тези големите бушони обикновено захранват и доста други системи в автомобила. Изгори ли някой от тях няма да работят доста неща Това са така наречените Main Fuse (главен предпазител). Обикновено те никога не горят, защото преди тях има други по-слаби такива, но ако все пак изгори значи проблема е доооста сериозен и ако проблема не е отстранен е сигурно, че новия ще изгори веднага или нещо ще се запали.
    Last edited by oem; 29-05-2011 at 22:09.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  15. #15
    Запален алфист blank_jack's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Plovdiv
    Age
    35
    Posts
    235

    Default

    Вчера пробвах след като запалих, включих климатика, но перката не тръгна. Трябва ли колата да е загряла или щом е пуснат климатика, задължително трябва да върти на 1-ва степен? Днес ще проверя бушоните и релетата както предложи Кибер.

    Иначе бушонът който бе изгорял наскоро беше от големите - 40А. Бушонът е горял и преди, защото този който аз смених е бил оправян с тел!!!!!! Без въпросния бушон работи само радиото и лампите в купето. Дори не можеш да дадеш контакт.

    Май ще я закарам на сервиз, ще видя как ще си стигна до Пловдив

    Благодаря за отговорите, ще пиша като оправя проблема от какво е било.
    Аlfa Romeo 156 1,8 TS
    Fiat Bravo - 1,6
    Hyundai i20 - 1,2

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •