Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18

Thread: 159 vs S60 vs A4

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by RPWWD View Post
    От трите Алфата ще ти стъпи най-евтино и като цена и като поддръжка, за външен вид да не говорим.
    Като подръжка едва ли ще стъпи евтино пък и като цена да я купиш мисля че цената и е като на другите 2 модела даже волвото е евтинко защото е по старо.
    Alfa romeo GTVex
    Alfa romeo 159 08"16V JTDmex
    Audi A6 Avant 09" 3.0 TDI S-line Quattro
    Аudi A3 1.8 20V 02"

  2. #17
    Запален алфист simich's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Македонија, Скопје - Делчево
    Posts
    104

    Default

    Quote Originally Posted by shuffle_style View Post
    Здравейте,

    предстои ми покупка на нов (употребяван) автомобил. Засега съм се ориентирал към тези 3 модела: Volvo S60 и Alfa Romeo 159, Audi A4. От години - 05-06-07. Горе долу какво можете да ме посъветвате за Алфата, какви са нейните предимства и недостатъци пред останалите. Не съм се ориентирал още за двигатели, с изключение на S60, там май ще гледам D5. Склонен съм купя дизел, но предвид годишния ми пробег, бензинът също е вариант. Предвид класа на автомобилите ми се ще да е нещо 130+ коня. Досега съм карал Volvo V40 2.0T - 1998, от което съм много доволен. След 8 години вярна служба ще го смяня с някой малко по-голям седан

    Мерси предварително
    Имал сам Ауди А4 (Б6), јас си го купих, прв газда шо викаа кај нас...беше между првите во Македонија, уште дамнешна 2001 година. Беше 1.9тди со 130кс. Докарах си го директно од Германија, зашо тука требаше да чекам неколку месеци, а и поефтино ми излизаше.
    Споредено со сегашната ми 159ка, Аудиотo ми трошеше помалку, посебно градска, багажникот на 159 е малку помал, ама мене повече ме нервира шо отворо му е мн. малечок па неможеш да ставиш внатре нешто поголемо (еднаш се тека зафрканах кога бех во Грција во ИКЕА..) Друго нешто шо ми се харесваше кај Аудито е жабката за кафе - сок која ми недостига многу.
    Ас лично се оделих од Аудито А4(Б6), зашо тука (во Скопје) ги одима како порано шо ни беа Yugo-то и Заставата со други думи на секој ќош беа паркирани.
    Алфата е многу поубава, возењето во неа е направо задоволство..просто кажано уживам да си ја воза. Не е нешто побрза од Аудито, веројатно зашо е потешка, максималната брзина и е поголема од на Аудито. Харесвам си много 6та брзина која е измислена за долги релации и автопати. Од позади е потесна од Аудито (тека вика жена ми с детето )
    Подршката ти е тука некаде, немах многу расходи на Аудиото (освен дебиметаро), надевам се дека ше немам и на Алфата.

    Алфа Ромео 159 е ретка кола просто е задоволство кога ше ја видиш...Кај нас викаа „Сите сака да ја имаа, ама никој не ја купува„.

    Поздрав и се надевам дека ше одбереш вистинската кола за тебе. Најбитно е да ја најдеш некоја највеќе зачувана и одржувана како шо треба, независно која марка ше е.
    Last edited by simich; 09-06-2011 at 16:58.
    AR 145 1.4TS ex
    AR 159 JTDm ex
    AR 145 QV

  3. #18
    Болен алфист RPWWD's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    София
    Age
    47
    Posts
    1,602

    Default

    Quote Originally Posted by dilian alfa gtv View Post
    Като подръжка едва ли ще стъпи евтино пък и като цена да я купиш мисля че цената и е като на другите 2 модела даже волвото е евтинко защото е по старо.
    Да, 159 е с по-скъпа поддръжка от 156, но на фона на А4 и Волвото е по-евтина. Все пак нито се налага да се разглабя цялата предница за смяна на ангренажен ремък, нито има 8 алуминиеви носача, нито цените на резервните части за 159 са като на Волво. Цената на колата също е по-евтина от идентични като години и клас модели на Ауди и Волво заради селските нагласи на българският автопазар.
    Giulietta 1,4 Multiair 2014
    Giulietta 1,6 JTDm 2013 - EX
    156 SW 1,9 JTD 2003

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •