Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Проблем при палене - 1.8 TS

  1. #1
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default Проблем при палене - 1.8 TS

    Колеги, от известно време колицата ми прави едни номера при палене - вкарвам ключа, давам контакт, изгасва чек-лампата "Alfa code" и при опита да запаля се чува само едно тихичко "цък" ... Нищо друго не става. Не примигват лампи по таблото, никакъв друг шум не се чува - само това гадно "цък". Колата пали след няколко опита (понякога и след 15...) и всичко си е на ред.
    Първоначално мислех, че е нещо от клемите на акумулатора - но няма никакви признаци за това. После реших, че е стартер, и го смених. Оправи се привидно за известно време, и пак започна с магариите. При последния ремонт на мотора (когато сваляхме главата) се възползвах от удобния случай, и на настоящия ми стартер направихме пълна ревизия - от оригиналните части остана само цилиндричната коруба. Да, ама не - както казваше Бочаров. След седмица пак се "израдвах" на онова предателско цъкване и отказ да запали.
    Та питането ми е породено от подмятане на колега - възможно ли е този проблем да е от клемореда на контактния ключ, и ако да - ще имам ли главоболия с подмяната заради чипа в ключа и как ставя тази подмяна ???
    В AXM-Auto видях, че клеморед TRW е 16,50лв, което е нищожна цена ако ще ми реши проблема, но все пак - какво мислите вие ?
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  2. #2
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Аз залагам на масата на мотора!
    Ако не беше сменил стартера, щях да ти кажа , че са четки, но....
    Идеята за клемореда на ключа не е лоша, но ако ставаше въпрос за Москвич или Жигула.
    На нашите ключа командва реле.
    Виж тука по линията : клема 30 ; клема 87; щекер и накрая клемата на самия стартер- може да се помисли!
    Плюса идва на клема 30 на релето, излиза през кл. 87, после през щепселното съединение отива на стартера.
    Значи реле, щепсела и самата букса .
    Тука рови, но първо масата!
    Успех!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  3. #3

    Default

    Я си погледни и маховика, че на тия бегачи понякога изчезва по некои зъб ако е карано дълго време с прецакан стартер
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  4. #4
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Я си погледни и маховика, че на тия бегачи понякога изчезва по некои зъб ако е карано дълго време с прецакан стартер
    Казва, че е едно леко цък, което ме навежда на мисълта, че тоя звук е от релето. Ако е маховика ще е яко стържене!
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Казва, че е едно леко цък, което ме навежда на мисълта, че тоя звук е от релето. Ако е маховика ще е яко стържене!
    Аз не оспорвам, гониме варианти какво да гледа утре Алекс. Може да е некадърно оправен стартер, знае ли човек.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  6. #6
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Аз не оспорвам, гониме варианти какво да гледа утре Алекс. Може да е некадърно оправен стартер, знае ли човек.
    Може!
    То по принцип си хвърляме боб, ама току-виж сме познали!
    Да си види първо масата на мотора, а после да тръгне по линията на релето и щепсела. Щото тия вариянти са ми разгонвали фамилията!.
    Ако е имал стартер с умрели четки, много е възможно и релето да е нагоряло. Нали знаеш, че умрат ли четките и тока на шалтера се вдига опасно!
    Впредвид часа
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  7. #7
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Не знам колко кадърно е оправен стартера, но му се промени звука при палене, което някак не ме кефи.
    Много благодаря за помощта, но понеже нямам много време да се ровя, да подскажете къде точно да гледам за масата на мотора, че досега не съм чоплил по тоците на колата ...
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  8. #8
    Старши алфист TS's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София
    Posts
    633

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Я си погледни и маховика, че на тия бегачи понякога изчезва по некои зъб ако е карано дълго време с прецакан стартер
    Мани недей,че маховик е зле. Тоя моя беше от здравите Но все пак поглени и маховика отдолу има възможност да се види и аз така,стартер,стартер и накрая - 15 зъби от маховика Когато всичко е наред,не се чува как върти просто.

  9. #9
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    всичко това се оправя с един мултицет.ако е маса- слагаш единият от кабелите за подаване на ток от минуса към която си изберш метална част на мотора(на главата),ако е от релето - мериш на задържан ключ в позиция стартер дали на съответните клеми има 12 волта(на силовата верига на релето).ако има отвиваш силовият кабел на стартара, зачистваш накрайника със шкурка ,стягаш и палиш.ако и това не даде резултат -ревизия на стартера.

  10. #10
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Стартера и кабелите му са ревизирани.
    Днес чистих и клемите на акумулатора, на плюсовата букса имаше една разхлабена кабелна обувка ... не знам дали е имала значение, ще видим нататък.
    Прегледах за разхлабени кабели или зацапани такива (по местата на свързване), но като че ли нямаше нищо странно.
    Така и не можах да си визуализирам къде може да е тази маса на двигателя ...
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    Стартера и кабелите му са ревизирани.
    Днес чистих и клемите на акумулатора, на плюсовата букса имаше една разхлабена кабелна обувка ... не знам дали е имала значение, ще видим нататък.
    Прегледах за разхлабени кабели или зацапани такива (по местата на свързване), но като че ли нямаше нищо странно.
    Така и не можах да си визуализирам къде може да е тази маса на двигателя ...
    Доколкото помня към скоростите има закачена маса, точно под кошницата на акумулатора.
    Alfa Romeo 145 1.9 JTD

  12. #12
    ТWIN SPARK TEAM митака-пловдив's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Пловдив,Кичука
    Age
    39
    Posts
    578

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    Стартера и кабелите му са ревизирани.
    Днес чистих и клемите на акумулатора, на плюсовата букса имаше една разхлабена кабелна обувка ... не знам дали е имала значение, ще видим нататък.
    Прегледах за разхлабени кабели или зацапани такива (по местата на свързване), но като че ли нямаше нищо странно.
    Така и не можах да си визуализирам къде може да е тази маса на двигателя ...


    Просто проследи черния дебел кабел от акумулатора,къде е хванат към мотора.Има още едни кабели за маса които така и не съм гледал за какво са,хванати са с 8мм гайки на капака на клапаните.Вървят с големия сноп кабели над дюзите.Иначе веднага ми идва една идея как да пробваш ама ще ти трябва още един човек,да даде с кабел,маса по двигателя някъде.

  13. #13
    Инженер vaklinator's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София-Силистра
    Age
    51
    Posts
    1,196

    Default

    Всичко е много странно.
    Аз бих си проверил контактния ключ и .... но когато гоори за екзотиката 155 1.8TS MY.95 Sport -немога да знам какви фири са им останали на жабарите.
    ПП само на тая модификация са слагали каквото им е останало от складовете
    Свършили са централите АВС- ами няма да има тая, свършило друго ми няма да има реглаж на фаровете, свършили щорите отзад, ми няма да има щори... баси майка*а
    Last edited by vaklinator; 14-06-2011 at 22:45.
    Alfa 155 2.0TS 8V '93

    VW LADAVAGEN '81
    CHRYSLER 3.3L V6 - БИВШ

  14. #14
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Ааааа, не така с рогите ...
    Моята си има щори отзад, па на Мариян имала даже и ABS ... ма за ел-фаровете май верно не са останали чаркове
    Последно се ориентирам към преглед на клемореда - нищо чудно за тия 15 години вярна служба под знамената да се е за*рал с нагар и други ла*на - ма тоя преглед ще може да стане най-рано в събота кат гледам ...
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    Ааааа, не така с рогите ...
    Моята си има щори отзад, па на Мариян имала даже и ABS ... ма за ел-фаровете май верно не са останали чаркове
    Последно се ориентирам към преглед на клемореда - нищо чудно за тия 15 години вярна служба под знамената да се е за*рал с нагар и други ла*на - ма тоя преглед ще може да стане най-рано в събота кат гледам ...
    И все пак като си решил да провериш клемореда,ако не е от него хвърли един поглед и на маховика.

    ---------- Post added at 20:56 ---------- Previous post was at 20:51 ----------

    Quote Originally Posted by mordohy View Post
    Казва, че е едно леко цък, което ме навежда на мисълта, че тоя звук е от релето. Ако е маховика ще е яко стържене!
    Ще е стържене,ако изронен един зъб,ама ако са наяколко поредни ще си цъка стартера в опит да завърти докато му омръзне....
    155 1.9 TD,Lancia Lybra 1.9 jtd
    Ex...
    Alfa Romeo 155 2.0 8V TS,Alfa Romeo 1.8 8V TS,Fiat tempra

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •