Results 1 to 15 of 18

Thread: За тези, който сами си сменят горните носачи 147/156

Threaded View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Default За тези, който сами си сменят горните носачи 147/156

    Смяната на горен носач, или само на тампоните му е понякога доста пипкава работа за да си го прави сам човек, махат се една сюрия неща, развиват се много скапани и ръждиви болтчета и гайки, оставяме настрана факта че всяко развиване и навиване на гайката на биалетката си е чист хазарт дали няма да е за последно, и дали следващия път изобщо ще се развие......
    Има няколко начина за сваляне на горния носач, като най - лесния е ако имате полиуретанови тампони на долния носач, и може да си го наклоните максимално надолу за да падне и амортисьора с шенкела надолу, и да се извади лапата на която е хванат горния носач.
    Ако тампоните на долния са стандартни тва пак може да стане, но лично аз не бих го правил.....тогава се маха и амортисьора от вилицата, а болта там е много пипкав и капризен ако е ръждив, често се прибягва и до флекса......
    Начинът да НЕ МАХАТЕ всичко това е следният........
    Когато сваляте по една или друга причина горния си носач, при монтажа му обратно на колата просто трябва да вкарате дългия болт наобратно - резбата му да е от към калника, а не от към пружината.......след това единственото което трябва да направите за да си свалите пак горния носач е да си свалите подкалника, и да отвиете с два ключа 17 гайката на болта и той излиза към калника, и горния носач е вече свободен.......естествено трябва и да се осбоводи шарнира от шенкела, но чисто теоретично ако сте малко по мързеливи или нямате скоба за шарнири и не ви се буха с чука да го извадите може да го извъртите дори и шарнира да е на шенкела все още - дори и така е възможно да се сменят тампоните, но лично аз бих предпочел да го откача......
    Снимките с обяснения по надолу........

    Eдинствения проблем при тоя вариант е ако болта е твърде дълъг и опира в пружината......това в момента което виждате не опира в пружината при пусната кола, нито е опирал.......спортни пружини съм, Апекси.......


    Така изглежда мястото без подкалника......болта се вкарва наобратно, така както е на снимката - резбата и гайката към пружината, главата му към калника - при развиване болта излиза надясно на снимката, т.е отново към калника, където има 2 педи място.......


    Единствено малкото по тъмно болтче което виси над болта на горния носач, може да попречи на шайбата да излезе с болта, но това не е проблем, вади се първо болта, и шайбата след това се маха без проблем, при монтажа е същото.......



    Тва е цялата философия, имаме свален горен носач, а на теория сме развили само 2 гайки от окачването.......



    При положение че подкалника се държи от няколко видийки, който се махат с една отверка за не повече от 3-4 минути, и човек си спестява откачането на амортисьор, вилица, биалетка, лапа на носача, болт на амортисьора и прочее, мисля си че тва е доста лесен вариант за хора който сами си правят нещата по колата......
    Най - важното в случая - да се остави такава дължина на болта на носача, че той да не опира в пружината - за всеки случай изпилих пъпката в края на болта, по която така или иначе няма резба.......
    Може да видите ориентировъчно от снимките по горе, каква дължина на болта откъм пружината не би опирала - в тоя случай дори са ми останали 4-5 витки от резбата, което значи че ако на вас болта ви опира в пружината, или просто искате да сте сигурни че няма да има проблем, може да регулирате мястото с шайба, която да се сложи от другия край на болта, откъм главата му, което ще скъси мястото от другата страна и нещата ще са ОК.......отдясно на колата, в горната част на десния калник се намира кутийката през която минава вентилацията на бензиновия резервоар, но тя не е проблем да се махне с ключе 10.......
    Надявам се да съм бил полезен, и ясен.......
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 16-06-2011 at 19:19.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •