Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Ремонт на клапата за рециркулация на въздуха

  1. #1
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default Ремонт на клапата за рециркулация на въздуха

    След 3 години мъки, най-накрая се хванах да си оправя клапата за рециркулация. Знам, че много колеги и с други модели Алфа го имат този проблем, затова реших да споделя какво съм творил тук. Трябва да ви кажа, че ако знаех какъв зор ще видя, никога нямаше да се хвана да я правя. Целия ремонт ми излезе 3лв. (ако не броим и крушките по конзолата, които смених профилактично), но вече и 300 да ми дават, няма да се хвана на това упражнение повторно.
    Така че това си остава упражнение само за големи маниаци, които трябва да са наясно с какво се захващат.

    Всички снимки в поста са линкнати към снимка с по-висока резолюция.

    Започваме с лесното:
    Сваляме барчето, като започнем с панела за регулиране на фаровете. Използвам текстолитено парче, заострено леко на шмиргела, за да не оставам деруги по интериора:





    След като махнем и пепелника се открива гледка към 2 болта, които се развиват с шестограм 4:







    С кръстата отверка развиваме общо петте види, които държат мокетените панели от страни на централната конзола:



    Развиваме и видите, които държат барчето в горния край:





    Откопчаваме маншона на скоростния лост и го издърпваме нагоре, след което вадим внимателно нагоре и назад цялото барче:



    От долу нагоре избутваме панела за регулиране на ел. огледалата и му откачаме кабела. Откачаме кабела и на запалката, без да я вадим:



    Сваляме жабката, като развием 5-те болта от вътрешната страна с шестограм 3. След това 3-те болта от долната й страна с шестограм 5:





    Отстраняваме и плеъра с помощта на специалните инструменти:





    С помощта на текстолитчето вадим и двете духалки от централната конзола:



    В отворите се виждат 8 чопа, които повдигаме с помощта на плоска отверка и отстраняваме рамката на духалките:





    С дърпане махаме и трите врътки на парното/климатика и пред нас се открояват общо 6 болта, които държат централната конзола. 2 се намират под рамката на духалките и се развиват с шестограм 5, другите 2 са в най-долната част, също се развиват с шестограм 5. Последните 2 са под първата и третата врътка и се развиват с малка кръстата отверка:



    Издърпваме леко конзолата и разкачаме кабелите зад нея. Една букса от ляво:



    Две лампички за подсветката на врътките:



    Една букса от дясно:



    И накрая - една букса на бутона за аварийките. Централната конзола отзаде:



    С малка кръстата отверка се развиват 4-те види, които държат панела на врътките към таблото:



    Следва сваляне на километража, като се развият двата болта с шестограм 4:



    Откачаме двете букси в долната част на километража:





    Развиваме петте болта, които са под конзолата на волана, с кръстата отверка:



    Развиваме и двата болта на конзолата, които са зад волана:



    При това упражнение не трябва да даваме колата на контакт, защото веднага в централата на възд. възглавници ще се запише грешка поради липсата на таблото!!! Варианта е да се свали тази конзола предварително, като за да се върти волана без да се заключва, ключа се слага в положение на контакт. Другия вариант е (както аз направих) да се завърти ключа съвсем леко, колкото да се отключи волана, но без да стига в положение "Контакт". Трети вариант е да си разкачите минуса на акумулатора и да си работите спокойно - най-сигурния и препоръчван вариант!

    Премахваме двете пластмаси на волана:



    С голяма плоска отверка освобождаваме и махаме кората на бушоните. Махаме и другата кора, под волна с шестограм 5:



    Откачаме и плафончетата в краката (аз свалих и тези във вратите) и ги пращаме на щателно почистване:



    С глухо ключе 10 развиваме 4-те болта, които държат пасажерския еърбег:



    Сваляме внимателно еърбега и разкачаме буксата му:





    С шестограм 5 развиваме капачетата от двете страни на арматурното табло:







    С глухото ключе 10 се развиват 4-те болта зад тези капачета - 2 от ляво, 2 от дясно:



    С текстолитения помощник сваляме двете декоративни тапи в горната страна на таблото:





    Там се виждат два болта, които се развиват с глухото ключе 10:



    Пак с ключе 10 се развива и болта под централната конзола:



    Всички болтове, които държат арматурното табло са развити. Вече можем да го издърпаме напред. Таблото неможе да излезе нацяло, защото волана пречи. Но и не е необходимо. Достатъчно е да го издърпаме напред, колкото да може да се рови спокойно зад него:



    Развиваме двете гайки на ECU-то и го махаме (за GTV преди '98 година):



    Откачаме буксата на ECU-то:



    Това не е задължително, но препоръчвам на всеки да го направи - Сваляме вентилатора на парното и му правим една хубава профилактика. Това упражнение го бях направил миналото лято. Много гняс излезе от него при почистването. Смазах и лагерите на ротора, в резултат на което заработи много по-тихо.
    За целта се развива малката вида, която застопорява корпуса на вентилатора. Той излиза като се завърти в посока обратно на часовниковата стрелка, гледано от долу. Има и едно пластмасово чопче, където е навита видата, то трябва да се повдигне за да прескочи едно зъбче, пак против саморазвиване:



    Тук вентилатора изглежда добре, но миналата година въобще не беше така





    Почти стигнахме до мотора на клапата. Това мръсно жълтото, което се вижда е именно тя. А мотора се намира от дясната страна, заврян в на кучето ауспуха. Откачаме му буксата:



    Откачаме и лостчето, което ще видите над моторчето (аз си го бях откачил още от миналата година за да застопоря клапата в положение за външен въздух).

    Ето го и механизъмчето. От тук нататък изглежда лесно, ама не е



    Развиваме с малка кръстата отверка този болт, който се вижда под кабела на механизъма на горната снимка. Проблема там е, че мястото е много ограничено. Единия вариант е от някой магазин "Всичко по левче" да си купите една ефтина отверка, която да изккривите на буквата "Г" и да действате с нея. Аз обаче в "левчето" си харесах един комплект с едно черво, което може да се чекне във всички посоки. Благодарение на него успях да развия тази вида. Снимка на това инструментче има някъде по-надолу.
    Освен тази вида, има още 2. Те обаче са завряни от предната страна на механизъма, и за да се развият трябва да се свали абсолютно цялото табло, както и дистрибуторната кутия за въздуха барабар с радиаторите, жилата, кабелите.... нещо дето няма да стане.
    Затова бях принуден да развия тази вида и да счупя ушите на механизъма, които се държат от другите 2 види. Няма страшно, после сравнително лесно се наместват пак на мястото си и неможе да се размести неволно.

    След няколко минутна борба и хиляди псувни успях да счупя тези уши. Ето го свален механизъма:





    Корпуса му е от 2 половини, които са залепени, но с помощта на макетно ножче успях да го отворя лесно. Ето какво има вътре:



    Ето го и проблемното електромоторче:





    Разпояваме го от платката:



    Избиваме му червячното колело и отиваме по магазините за друго.



    Проблема на новото при мен е, че е с малко по-малък диаметър, освен това е малко скосено от двете страни. Събра се идеално в кутийката, но малко хлопа сякаш.

    Набиваме червяка на новото електромоторче:



    Почистваме идеално всички зъбни колелца и запояваме новото моторче за платката, като спазваме поляритета:



    Сглобяваме всичко обратно, като обилно смазваме колелцата със смазка за механика. Корпуса го лепим с Каноконлит. Ето го механизъма сглобен и готов за монтаж:



    Започваме да сглобяваме всичко по обратния ред. Закачаме и горния край на лоста на механизъма към клапата:



    С токоизправител тестваме дали всичко е наред - подаваме напрежение на мотора и в двете посоки, за да тестваме свободния ход на клапата и дали тя уплътнява добре в двете си крайни положения. На тази снимка се вижда и инструмента, който използвах за развиване/завиване на видата, която държи този механизъм - това черното дето се гъне във всички посоки.



    Начин на тестване на мотора:





    След като сме се убедили, че всичко е наред, продължаваме да сглобяваме всичко по обратния ред.

    Искам да обърна внимание на една подробност, с която трябва да се съобразите още при разглабянето на таблото. Под някои от страничните болтове, които държат самото арматурно табло към шасито, има едни "П" образни планки, които служат за напасване линиите на таблото да са равни с тези на корите на вратите. Когато развиете тези болтове, съблюдавайте от къде и колко наброй пластини ще изпаднат. При мен имаше 2 пластини на горния и 2 пластини на долния болт от най-дясната страна (под триъгълното капаче). При другите коли може да са на различно място, или въобще да няма... или да има доста повече!

    Преди да монтирам всичко, един по един свалените детайли бяха основно почистени от прах и мръсотия. Все пак всичко това ще го дишам, затова държа на безупречната чистота.
    Като дойде ред за монтиране на централната конзола, освен, че беше почистена основно, и смених всички крушки на подсветките. 6 броя са на нея (ако не броим тази за прегряване на водата - тя никога не ми е светила и е в добро състояние). Модела им е Т5 12V 1.2W. Аз си взех на Philips по левче. Не е зле да се сменят крушките и по скоростомера. Там са същите, пак 6 на брой.

    Когато дойде време за плафоните в краката и във вратите - след като ги бях почистил идеално, се сдобиха и с нови, по-модерни крушки - Т10 с 9 бели мощни светодиода:









    Взех два еднакви комплекта от различни магазини, на различни цени, така че внимавайте да не ви пързалят.

    Почистих идеално и ъпгрейднах плафона на жабката преди монтажа й (благодарности на badmadafaka за новия зелен плафон):





    След операцията проведох и едно тест драйвче в най-големите жеги. Е, смея да твърдя, че има огромна разлика в температурата на входящия в купето въздух, когато клапта е отворена или затворена. Хем се радвам, че най-накрая успях да оправя единственото неработещо (засега) нещо по колата, хем ме е яд, че се хванах да се занимавам с толкова тегава задача.

    Но... кефа цена няма!

    Успех на всички, които ще се захващат с този ремонт!
    Last edited by b_angelov; 23-06-2011 at 13:16.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  2. #2
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    Евала! много с си поиграл наистина!
    Само да добавя ако разрешиш...централната духалка изиза цялата, няма никакъв смисъл да се разглобява
    А ето и питане..как рабра че не ти работи тази клапа?
    Вижда ли се когато всичко е закачено?

  3. #3
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by _power_ View Post
    Евала! много с си поиграл наистина!
    Само да добавя ако разрешиш...централната духалка изиза цялата, няма никакъв смисъл да се разглобява
    А ето и питане..как рабра че не ти работи тази клапа?
    Вижда ли се когато всичко е закачено?
    1. Благодаря. Видях, че може и без да се свалят по отделно духалките, но ми се стори по-трудно да чекна чопчетата първо отгоре, после отдолу. А те (духалките) излизат много лесно.

    2. Ако клапата работи трябва да се чува. За по сигурно - без да е запален двигателя, само на контакт, с вентилатора на 1-ва степен, натискаш копа за клапата и се ослушваш дали се движи. Променя се леко и звука от вентилатора.

    Другия вариант е като свалиш филтъра на купето, или пък жабката - тогава ти се отваря пряка видимост до клапата и можеш да видиш какво става или в какво положение е блокирала (недай си боже).

    ПП. Добавих и как се сваля жабката, че бях забравил.
    Last edited by b_angelov; 23-06-2011 at 13:17.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  4. #4
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    1. Благодаря. Видях, че може и без да се свалят по отделно духалките, но ми се стори по-трудно да чекна чопчетата първо отгоре, после отдолу. А те (духалките) излизат много лесно.

    2. Ако клапата работи трябва да се чува. За по сигурно - без да е запален двигателя, само на контакт, с вентилатора на 1-ва степен, натискаш копа за клапата и се ослушваш дали се движи. Променя се леко и звука от вентилатора.

    Другия вариант е като свалиш филтъра на купето, или пък жабката - тогава ти се отваря пряка видимост до клапата и можеш да видиш какво става или в какво положение е блокирала (недай си боже).
    Аз когато слагах кутията за филтъра (липсваше) видях някаква клапа..ама се мандахерцашеОстаналото със смените на всички подсветки беше първото, което направих че беше тъмница вътре Чудя се не може ли да се извади само мотора със клапата без да се сваля таблото

  5. #5
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by _power_ View Post
    Аз когато слагах кутията за филтъра (липсваше) видях някаква клапа..ама се мандахерцашеОстаналото със смените на всички подсветки беше първото, което направих че беше тъмница вътре Чудя се не може ли да се извади само мотора със клапата без да се сваля таблото
    Ако си завършил курс по йога може и да успееш. Аз пробвах, ама висенето с глава надолу не ми понасяше много и се отказах бързо. Прекалено е тясно.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  6. #6

    Default

    Като гледам модула с ел моторчето и зъбните колелца е същият като при 155, а там най-честият проблем е счупена ос на зъбното колелце, което избутва лоста за клапата, та ако някой се сблъска с такъв проблем ето едно решение :



    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    А как човек може да се сдобие с решението?
    На стругар, който се занимава с финна механика може да се изработи. Като материал (дуралуминий) не е скъпо, 4-5лв, но като изработка е около 30-35лв.
    Last edited by ALFA CORSE; 24-06-2011 at 11:39.
    Alfa Romeo 155 1.8TS
    Alfa Romeo 156 1.9 16V m-jet


  7. #7
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    А как човек може да се сдобие с решението?
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  8. #8
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Thumbs up

    Боре, за пореден път уби рибата Темата прилича по-скоро на "Смятате да си оправяте клапата? - Объркали сте се, карайте си така" Сериозно, снимките с разглобяването са много полезни, браво!

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  9. #9
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Май така се получи Ице

    Нека тук да изтапосам един-два кадъра с новото интериорно осветление:



    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  10. #10

    Default

    Борко, Bella Macchina си ти...

  11. #11
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Борко, Bella Macchina си ти...
    Ти си виновен, Иво! Всичко тръгна заради твоя плафон за жабката. Свалих я за да го монтирам и от там си казах... я да си взема няколко дена отпуска
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  12. #12
    Манна небесна.. me4o4ko's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    42
    Posts
    283

    Default

    Евала Борко за отлично направената тема!
    Голям мераклия си!
    Поздрави!

  13. #13
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    Сетих се за нещо лампата в багажника сети ли се да подмениш покрай смяната на толкова много крушки

  14. #14
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Quote Originally Posted by _power_ View Post
    Сетих се за нещо лампата в багажника сети ли се да подмениш покрай смяната на толкова много крушки
    В багажника не съм я сменил, че на времето нямаше добри силни диодни ламби. Но ти като ми напомни - ще си взема ей от този тип:



    Свети невероятно.
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  15. #15
    Т.С. НАЗОБЕНЯК _power_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Горно Чапръчане
    Age
    40
    Posts
    1,926

    Default

    Quote Originally Posted by b_angelov View Post
    В багажника не съм я сменил, че на времето нямаше добри силни диодни ламби. Но ти като ми напомни - ще си взема ей от този тип:



    Свети невероятно.
    И аз такава ще забия там

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •