Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26

Thread: обезмирисяване на климатик

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    52

    Default обезмирисяване на климатик

    Здравейте колеги,
    Взех си спрей за обезмирисяване на климатичната инсталация. Въпросът ми е къде и как да пръскам и къде най-много се събират гадостите. Къде се намира изпарителят на климатика? Благодаря
    Белисимата 156 1.8ТС 1999г.

  2. #2
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Махаш решетката на филтъра под чистачката. Махаш и филтъра. Пускаш вентилатора да макс и пръсскаш по перките му. Той ще го разнесе където трябва. Преди 3 години го правих това и от тогава не мирише.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    Пловдив
    Posts
    496

    Default

    Я споделете кой спрей го бива. На кой производител? След като се напръска и подейства трябва ли да се включи климата на студено за да се отмие гадоста?
    Алфа 156 1,8ТС 1998г


  4. #4
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Аз ползвам на Motip. Върши перфектна работа. Просто четете указанията на етикета. Просто е и ефикасно.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  5. #5
    жена зад волана mim's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Posts
    1,142

    Default

    също е добре филтърът да се сменя честичко, поне с масления
    ако е прашно като в София, може и по-често
    Преди да заключиш колата, може да повъртят перките на парното без включен компресор, за да не прави конденз, че от него се въдят плесени

    Някои препарати имат и 1 дълго маркучле, навират се по всички отвори, пръскаш, отваряш джамовете, пускаш да духа и бягаш 1/2 час надалеч или караш задължително на отворено (то това си го пишеше на етикета)
    Ако парите ти стигат, значи нямаш въображение.
    AR 156, 1.6 TSpark 2000г на метан - R.I.P.

  6. #6
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    на спрея си има упътване как се ползва. хубаво е първо да си почистиш дренажите. след това на изключена вентилация пръскаш. отдели повече време на радиатора /топлообменника/ . след това с дългия маркуч пръскаш по всички дупки на вентилацията докато го изхабиш. ползвал съм и от евтините и от скъпите- една и съща работа вършат, по един и същ начин се използват и на едно и също милишат
    точка

  7. #7
    absolute beginner BLUE1's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    1,289

    Default

    Все пак някой ще каже ли къде е топлообменика и достъпна ли е ваничката под него?
    SUBARU OUTBACK 2.5i MY06

  8. #8
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Веднага ти казвам колега Направо снимка ти прилагам...Това, за което питаш мисля, че е номер 6 от схемата :




    п.с. Според мен е навряно бая на неудобно място...И, ако не разглобиш таблото не мисля, че ще може да го стигнеш, освен с тия дългите маркучета от комплекта на спрейчетата за "дезинфекция".
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  9. #9
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Quote Originally Posted by mim View Post
    ...може да повъртят перките на парното без включен компресор, за да не прави конденз, че от него се въдят плесени
    Това е най-доброто и дългосрочно решение. Преди да се изгаси колата за една-две минути да се изключи компресора, като се пусне външна циркулация. Така конденза по изпарителя се издухва, при което не остава затоврена влага. Не се завъждат плесени лишени и други микро организми и няма неприятна миризма.

    Все пак първо трябва да се отдървеш от настоящата с гадните спрейове, а това, което описвам е елементарната поддръжка, която ще ти спести главоболия в бъдеще.
    156SW 1.9JTD 16V

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    София
    Posts
    44

    Default

    Quote Originally Posted by CTOMAHATA View Post
    Това е най-доброто и дългосрочно решение. Преди да се изгаси колата за една-две минути да се изключи компресора, като се пусне външна циркулация. Така конденза по изпарителя се издухва, при което не остава затоврена влага. Не се завъждат плесени лишени и други микро организми и няма неприятна миризма.

    Все пак първо трябва да се отдървеш от настоящата с гадните спрейове, а това, което описвам е елементарната поддръжка, която ще ти спести главоболия в бъдеще.
    Дори и да не ползва спрей а само с изключване на компресора за около 5мин. и с времето всичко ще се оправи.
    Времето зависи от това колко често ползва климатика.

  11. #11
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    вкъщи
    Age
    42
    Posts
    72

    Default

    Аз го правих с такива препарати, но ефекта е краткотраен, особено ако се пуши вътре. Тази година пробвах друго - разредена белина Асе.Пак така през филтъра отгоре и вентилатора си го разнася, след 20 мин. престои пак. Незнам обаче на 156 къде е вентилатора, дали е точно под филтъра, защото при мен капна на долния лагер на вентилатора, и лагера там затегна. И има проблем, хубаво е след тази операция да се отоворят прозорците и да се пусне вентилатора да върти, защото вътре не се седи от белината. Другия добър ефект е че отпуши отдушник или отводнител, както искате го наречете, на климатика.

  12. #12
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Да бе и аз това съм се чудил...Тоя спрей (пяна) малко или много се втечнява. Не може ли да повреди някой електромоторче, вентилатора или да намокри някакви жици, които виждам от долу зад жабката?
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  13. #13
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Не бате. Вентилатора като е на макс и като пръскаш внимателно по перките и изчакваш да не се натрупа всичко отива там където трябва. Правил съм го на много коли и няма никакви проблеми
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  14. #14
    започва да се пристрастява stodev's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    51

    Default и още едно решение да предложа....

    Колега, аз също съм пробвал със спрей, имаше еффект, но не койз нае какъв, в смисъл усещах още леко спарения и мухлясъл въздух, въпреки че спрея беше силно ароматизиран... на мен ми го направи майстора като ми сменяше филтъра на купето... то и оттам се пръска... Но да не се отплесвам пиша защото има и друг вариант:

    http://grabo.bg/diagnostika-na-avtok...-1950lv-0hrfw9

    Преди няколко дни си взех този ваучер, днес отивам да го тесвам и ще пиша коментари...

    казват че почистването с Озон, било най-дълготрайно, най-обезмирисващо и най-дезинфекциращо системата...

    Един флакон за тези за които говорите е средно 10лв, а от Грабо това беше 20лв та реших да опитам... а и си струва и заради профилактиката на климатика, ще замерят фреон , за течове и тн... Може скоро да пуснат пак тази оферта беше за София и Пловдив...
    А който му се дават 60лв може и без Grabo.bg да мине
    Alfa 156 Selespeed (2.0, 155hp, 2000g.)

  15. #15

    Default

    Да ползвам темата по малко по-различен проблем, който в крайна сметка би довел до същия резултат - а именно завъждане на плесени.
    Явно се е запушил дренажа на колата, защото при по-силен дъжд почва да влиза вода през отвора на вентилатора, оттам се мокри филтъра и става качамак.
    Та на въпроса, къде точно на 145 се намира отвора за изтичане на водата за пространството под чистачките, за да го почистя добре. :–)
    Alfa Romeo 145 1.9 JTD

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •