Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 93

Thread: Лепкаво табло?!

  1. #1

    Default Лепкаво табло?!

    Здравейте! Прекарах няколко часа в ровене из форума, но не намерих отговор на моя въпрос.
    Имам проблем с таблото на алфата ми и той е,че покритието стои като разтопено и постоянно е лепкаво. Странното е,че е само в долната част - под жабката, под волана, но е доста неприятно и оставя непоправими следи по дрехите
    Познати предположиха, че таблото може да е било боядисвано от предишния собственик?!
    Дали има някой с такъв проблем и бихте ли ме посъветвали какво да направя?!
    Благодаря!

  2. #2

    Default

    Моето беше същото оставяше ужасни черни следи,все едно е намазано с някаква вакса,не смеех да го пипна.И един ден се стегнах и изпробвах спирт и всички химикали на жена ми от кухнята и от банята,изчистих го много трудно и за няколко дни на един път нямах нерви,все още има тук там.
    Чернилката беше наслоена най-вече по ръбовете и фугите на таблото и около ръчната спирачка,сега гледам ,че и пластмасата около стъклото на километража е размекната от горе и мога да я надера с нокът доста дълбоко ,но отдолу е твърда,копчето за фаровете е същото,за първи път виждам подобно нещо.Опитай различни разтворители на малки участъци да не повредиш кожата и пиши как е .Успех с търкането -трудно е ще ти трябват и доста парцали и ръкавици трудно се мие от ръцете.Когато го чистиш почва да се маже и разтяга като лепило направо е отвратително.Опитах и с олио(то маха лепилото което остава когато махнеш някакъв стикер).
    Чака те гадна работа ,но си струва.По едно време даже се питах дали предишните собственици не са продали колата заради това нещо.
    Last edited by lordliness; 07-07-2011 at 06:38.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Моето беше същото оставяше ужасни черни следи,все едно е намазано с някаква вакса,не смеех да го пипна.И един ден се стегнах и изпробвах спирт и всички химикали на жена ми от кухнята и от банята,изчистих го много трудно и за няколко дни на един път нямах нерви,все още има тук там.
    Чака те гадна работа ,но си струва.По едно време даже се питах дали предишните собственици не са продали колата заради това нещо.
    lordliness, благодаря! Изглежда като трудна мисия Мой приятел ми предложи да използвам солвент за дигитален печат, но се опасявам освен гадостта, да не смъкна и цялото табло
    Дай поне някаква идея с какво си изчистил - изглежда са някакви домашни обикновени препарати?!

  4. #4
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Така виждам,че говорите за проблем,който имах при една от предишните ми коли - Фиат Темпра.Покритието върху самото табло се размекна както казахте дереше се с нокът и цапаше и изглеждаше брутално.Един ден се реших да опитам да го оправя.Свалих го и единственото нещо,което махаше размекнатото беше лакочистител.Таблото стана като ново.На Алфата забелязвам,че май пластмасата покрай километражите може да претърпи и тя същата интервенция.Предполагам,че това е някакво покрите сложено за да предпазва основната част.Но лакочистителя ще ти свърши работа.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  5. #5
    Старши алфист
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    София/Благоевград
    Age
    42
    Posts
    704

    Default

    Това по-скоро е някакво гумирано покритие, което с времето се прецаква. Аз си размазах таблото около километража с мокра кърпичка. Мисля, че истината е да не се използва нищо друго освен суха кърпа за прахта, но вече при нас е късно, след като си говорим за това
    166, 2.4 JTD'00

  6. #6

    Default

    Внимавай със солвентите и органичните разтворители, за да не купуваш друго табло Ако на темпрата таблото е като на 155 (логично е), там помага.Но при 166 работата е малко по-друга. Обикновен етилов спирт 96%, мека кърпа,доста търкане и след изсъхване намазване със някакво силиконово масло(например диметикон 100-500 cs , ако си в час с химията), а при липса на такова става и със силиконов спрей за табло, ама с тия размери на таблото един от 250 мл няма да ти стигне. След тая операция следва хубаво изтъркване на таблото с мека кърпа и си №1
    Last edited by endeavour; 07-07-2011 at 12:14.

  7. #7
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Мажат ги с някакви гадости и моето беше така навремето, чисти се със спирт.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  8. #8

    Default

    Беше отдавна и не помня препаратите,пробвах и с кореселин май,но общо взето почти нищо не го разтваряше,ако пробваш с лакочистител(ацетон)много внимателно защото разтваря някои пластмаси.Чака те много търкане,после си го мажа със стандартните препарати за табло и си е добре.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #9

    Default

    Пробвай с разредител за алкидна боя - AMB или някакъв друг, но като бързо минаваш по повърхностите с напоеното парцалче. С ацетоновите е опасно.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  10. #10
    Запален алфист Megadet's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Червен бряг
    Age
    44
    Posts
    413

    Default

    Колеги и при мен е така, на жабката от зад на кората също е така, сигурно така си излиза от производител с това покритие.
    Alfa 166jtd,1999

  11. #11

    Post

    Много ви благодаря за отговорите! Усещам, че ми се заформя уикенд в търкане и чистене. Ще опитам всички препоръки и ще се отчета в последствие!
    Всъщност, ако трябва да обобщя имам следните варианти:
    1.Лакочистител
    2.Обикновен етилов спирт
    3.Разредител за алкидна боя

    Мисля, че ще се спра на спирта като за първи опит.
    А някой има ли представа какво става всъщност? Има ли риск в последствие да се получи пак и каква превенция да приложа?

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Plovdiv
    Age
    45
    Posts
    64

    Default табло

    Не зная на колегата как му се е получило с мократа кърпичка, ама аз пробвах с мокрите кърпи за малкия и се получи много добър резултат - при това много лесно.

  13. #13
    Старши алфист VLADius's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Sofia
    Age
    49
    Posts
    650

    Default

    Quote Originally Posted by oriono View Post
    Не зная на колегата как му се е получило с мократа кърпичка, ама аз пробвах с мокрите кърпи за малкия и се получи много добър резултат - при това много лесно.
    Стояне, да разбирам че си се обзавел със 166 и съответно си изневерил на баба ти 164 , което съответно води до почерпка с промишлено количество Каменица (кат мина покрай Филибето некст тайм...).
    При мен го има този ефект на покритието на капачето на касетофона на 164-ката. Мисля да го наплякам със спиртец, изтриване до пластик и после лепене на кожичка... Или нещо подобно. Моето полу-професионално мнение е, че гумираното предпазващо покритие просто се девулканизира и се обръща на нещо като обикновен ненулканизиран каучук... който е шибан и цапа като Мишо ))
    Alfa Romeo 164 Super 2.0TS

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    151

    Default

    Каквото можеш разглабяш каквото не на място и почваш Меглио + четка за зъби, и яко търкане.

  15. #15
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Костинброд
    Posts
    71

    Default

    На либрите има същия проблем - спирт син и парцали и пластмасите са екстра.
    Номера е после да внимаваш с какъв силиконов спрей ти пръскат или ти си пръскаш пластмасите!
    Като цяло от тва е проблема.
    Lancia Lybra 2.4jtd 2002 Intensa
    Fiat Marea TD100 hlx 97

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •