Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32

Thread: Fuel cooler на 2,4 jtd

  1. #1

    Default Fuel cooler на 2,4 jtd

    Колеги, с много волове под капака идва ред и на охлаждане на горивото особено при темп над 10 градуса, та исках да попитам по-знаещите или тези който са го правили, кое по-добър вариант за поставянето му - между горивния филтър и ГНП-то или като се прибира обратното гориво към резервоара. Логиката казва че първия вариант ще е по-ефективен но се зачетох по чуждестранни сайтове и там пишат все за охладители на обратната нафта в резервоара, Нямам наблюдение как са направени бегачките затова питам.
    Също така ако някой знае от каква кола мога да си взема, такава, която има фабрично добър такъв охладител. От тук в България продават ли в някой от тези тунинг магазини такива? Или пък в и-бея ако някой ми посочи че аз не успях да намеря приличен.
    И въобще мнения за поставянето му и т.н. Смятам че най-добрия вариант е да е челен но пък мястото е силно ограничено отпред, мисля си за дупка в капака и като на субарутата отгоре с дупка в капака да зима въздух, но незнам.
    AR 156 2.4 JTD 98' RED ~200 bhp - EX
    Seat Toledo 1L 1,9 TDI EX
    AUDI A4 Avant B5 1,9 TDI ~150 H.P Quattro

  2. #2
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    и каква е далаверата. според простата логика,нафтата трябва да е топла, а въздуха -колкото може по-студен. все пак той е в много по-голямо количество.
    точка

  3. #3
    Mean Green Machine TMAX's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    гр.Троян
    Posts
    148

    Default

    На Golf 5/ Seat Leon/ Audi a3/a4 и т.н. след 2005 помпо дюзите охладителя е радиатор, който се намира под краката на пасажера, под купето и охлажда обратната нафта! Размерите му са около д/ш - 60/25 см. Нов е 265 лв. - втора ръка около 100.
    Audi A6 3.0 TDI
    Infiniti FX35

  4. #4
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Точно щях да пиша за ПД моторите на ВАГ, че го имат фабрично. Обаче там целта не е перформънс...
    И аз не разбирам, що искаш да охлаждаш горивото преди помпата?
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  5. #5
    Болен алфист pininfarina's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Varna
    Age
    45
    Posts
    1,786

    Default

    Quote Originally Posted by Ilko Ivanov View Post
    Точно щях да пиша за ПД моторите на ВАГ, че го имат фабрично. Обаче там целта не е перформънс...
    И аз не разбирам, що искаш да охлаждаш горивото преди помпата?

    Идеята е в помпата за високо налягане да влиза по охладена.
    Last edited by pininfarina; 29-07-2011 at 09:07.

    Автосервиз, Варна, ул.ДИмитър Пешев 38а, 0888757558
    Alfa Romeo GT 1.9 16v 05'

  6. #6
    Старши алфист Ilko Ivanov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Монтана
    Age
    47
    Posts
    694

    Default

    Така де, ама каква е целта...
    В смисъл какво се подобрява, като е по-студена нафтата.
    Не се "бъзикам" наистина не се сещам.
    В повечето дизелови двигатели има какви ли не варианти за подгряване на горивото преди помпите, система за охлаждане не съм видял при нито един.
    То аз не че много съм виждал де...
    Sprint-ex./155 2.0 16v. x2-ex./145QV-еx./156 2.0-ex./ GTV2.0 -ex./166 2.0-ех./147jtd-ex./156SW 2.4jtd-ex./146jtd-ex.
    Alfa 147jtd/Alfa 147 Selespeed

  7. #7
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Много от по-новите дизелови двигатели си имат охлаждане на дизеловото гориво.
    Горивото се загрява след като премине през помпата и инжекторите. За това поставяне на охлаждането му преди помпата е по-безсмислено от колкото на изхода, когато се е загряло.
    Загрятата нафта има понижен вискозитет. Това води до по-лошо смазване на компонентите помпа/инжектори, и съответно по-лошо изгаряне причинено от по-лошото разпрашаване в горивната камера.
    Също така ако горивото загрее над определена граница в ЕКУ-то има таблица, която намалява налягането на горивото с цел охлаждането му. От там и понижено вървене на автомобила.
    По спомен всички ждт двигатели са снабдени с косвен "радиатор" за охлаждане на горивото. Това представляват тръбите от двигателя до резервоара. Тръбата за връщане на горивото не отива директно от двигателя в резервоара, а прави едни завои, за да мине по-дълъг път и съответно да се охлади от въздуха, който минава под колата.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  8. #8
    Тестпилот на клуба pinko's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    София, Кокаляне
    Age
    58
    Posts
    1,789

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    По спомен всички ждт двигатели са снабдени с косвен "радиатор" за охлаждане на горивото. Това представляват тръбите от двигателя до резервоара. Тръбата за връщане на горивото не отива директно от двигателя в резервоара, а прави едни завои, за да мине по-дълъг път и съответно да се охлади от въздуха, който минава под колата.
    И точно затова в жегите е добре да се кара с поне наполовина пълен резервоар - аз винаги допълвам догоре, като падне до половината.
    Volvo XC90 D5 '06
    Alfa Romeo Spider 2.0 '90
    Lancia Ypsilon 1.2 '00



    ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD SW Distinctive '02
    ex Jeep Grand Cherokee 3.1 TD Limited '00
    ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD Q2 '99

  9. #9
    Запален алфист zdravko_ss's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Плевен
    Age
    43
    Posts
    481

    Default

    Нещо такова ли имаш предвид?

    http://cgi.ebay.com/GO-Fuel-Filter-E...item27bcb208b8

    http://cgi.ebay.com/OFNA-HOBAO-Hyper...item2a12acc433
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails $(KGrHqJ,!g4E2eSfR,RoBNuBcZC39!~~0_3.jpg   $(KGrHqV,!h8E2JUonrT8BNr8zCC5Eg~~0_12.JPG  
    _156_2,4_JTD_136hp_-EX
    156 FL 1,9 JTD 115hp "05

  10. #10
    Болен алфист pininfarina's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Varna
    Age
    45
    Posts
    1,786

    Default

    Quote Originally Posted by zdravko_ss View Post

    Това е за RC модели с ДВГ колега

    Автосервиз, Варна, ул.ДИмитър Пешев 38а, 0888757558
    Alfa Romeo GT 1.9 16v 05'

  11. #11

    Default

    Не имам впредвид охладител приличащ на радиатор, кулер само че горивото минава през него и тогава в помпата. Идеята е че точно както обясни колегата по-горе в жегите това горещо гориво ми води до понижаване на налягането и от там не върви и дава грешки..
    AR 156 2.4 JTD 98' RED ~200 bhp - EX
    Seat Toledo 1L 1,9 TDI EX
    AUDI A4 Avant B5 1,9 TDI ~150 H.P Quattro

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by ReLeFNIQ View Post
    Не имам впредвид охладител приличащ на радиатор, кулер само че горивото минава през него и тогава в помпата. Идеята е че точно както обясни колегата по-горе в жегите това горещо гориво ми води до понижаване на налягането и от там не върви и дава грешки...
    ...и понякога и гасне...
    какво стана с моя вариант не го ли одобрихте? Иначе къде ще го сложите е ваше решение, на 530-ката е след помпата и след филтъра
    156 2.4JTD 136+ PS

  13. #13
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    София
    Posts
    66

    Default

    Повишената температура на нафтата не води до по-ниско налягане и колата не гасне заради това.
    Таблицата реже друго, не е налягането.
    Потърси нещо такова
    http://www.ebay.co.uk/itm/Flex-A-Lit...item2312809ba4
    http://www.ebay.co.uk/itm/Cooler-Inl...item3cb4669a5e
    http://www.flex-a-lite.com/auto/html/fuel-coolers.html
    В VW форума ползват и охладители за масло за скорости, които са същите но по-големи
    http://forums.tdiclub.com/showthread.php?p=1507329
    FIAT Bravo 1.9 JTD

  14. #14

    Default

    Колега @ReLeFNIQ,гледам си писал в подписа че караш на 1450 бара.Ако не си си сменил рейл сензора с 1800-баров или пък не си пипал картата на рейл сензора е ясно защо ти гасне колата.На високи обороти може да има пикове в налягането 40-60 бара и хоп колата гасне,мисля знаеш защо.По отношение на охладителя направи го така(като на снимката).Колко ти е температурата на горивото като искаш да слагаш охладител?Знаеш че в софта може да се направи така че дори и 130 градуса(примерно) да е горивото пак да подава 1500 бара(примерно).Никакъв проблем.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Diesel Cooler.jpg  

  15. #15

    Default

    Колега тоя сензор се лъже с коефицент и без проблеми държи и 1600 бара, и аз си мисля че не е от температурата на горивото ама скоро ще сложа челен кулер между горивния и преди ГНП-то пък ще видим тогава.
    AR 156 2.4 JTD 98' RED ~200 bhp - EX
    Seat Toledo 1L 1,9 TDI EX
    AUDI A4 Avant B5 1,9 TDI ~150 H.P Quattro

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •