Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Едно семейно комби.... Или не съвсем :)

  1. #1
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default Едно семейно комби.... Или не съвсем :)

    Получавал съм лични с въпроси какво съм правил по колата си и каква е разликата след това. Реших в една тема да опиша всичко, плюс мнение изградено по време на експлоатацията. Надявам се да е полезно за бъдещи тунинг маняци.

    Благодарности на всички които са спомогнали този проект да се случи, било то с мнения или работа.

    Темите ще ги отделя в отделни постове с оглед на различното време в което са правени конкратните подобрения. По този начин ще има по-добра четаемост.




    Началото (Юли 2008)


    Семайството порастна, а и бе време да сменя старата италианка (Lacia Delta2) с нова. Повече от година оглеждах и търсих точно определен модел 156SW с втория (външния) фейслифт. Избрания двигател бе 1.9JTD m-jet 16v. И накрая в жаркото лято на 2008ма се появи в една обява в мобиле. Кризата не бе почнала и цените все още бяха високи, но след добра отбивка в цената бе моя.




    Този автомобил е пълна противоположност на някои от представите ми за кола. Но имаше особен чар, който ме грабна на мига.

    • Не харесвам комбита, но 156SW е едно от малкото изключения, при които е по-красиво от седана.
    • Не обичам дизели, но този вариант има превъзходна 6 степенна скороста кутия. Още при покупката обмислях Q2 диференциал, който пасва без грижи. В родата имаме един TS, който роди. Чел съм за още доста такива. Поради това не исках TS. По-големите бензинови бяха акцизни по онова време и на практика не се внасяха.
    • Не харесвам черен цвят, но си дойде със затъмнени стъкла, които довършват цялостната визия. В последствие се убедих, че нито един друг цвят няма да подхожда толкова на агресивната муцуна както черния.
    • Не харесвам нископрофилните гуми по нашите разбити пътища. И четирите джанти бяха криви, а и редовно след някой трап ходя на гумаджия. Въпреки това вече 3 години сърце не ми дава да мина на 16ки.
    • Не обичам кожен салон, но цвета му се оказа много добър.



    Първите впечатления


    Разочарование от поведението на автомобила на пътя.
    • Малка маневреност. Диаметъра на завой е с 1 метър по-голям от този на старата ми кола.
    • Склонността да пързаля предница в завой. При подаване на газ нещата стават трагични. Клипчето е малко крайно но илюстрира какво имам в предвид.
    • Окачването (пружина/амортисьор) са доста мекички и при бабуни или по-големи пропадания често удря в крайно положение.


    За първа точка нищо не можеше да се направи, но за другите две – тунинг.
    156SW 1.9JTD 16V

  2. #2
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default Едно семейно комби... Или не съвсем :)

    Q2 (Февруари 2009)


    С помощта на Dodo 155 се сдобих с желания диференциал в комплект с лагерите. Монтирах го във ВантоТрейд. Веднага излязох на снега и започнах да си играя с новата си придобивка, но нямаше особенна разлика. Чак миналата зима преживях какво е да си единственната кола, тръгнала успешно на заледен баир без бутане. И то на няколко пъти.

    Голямата разлика е поведението в завой. С Q2 много по плътно следва кривата на завоя. Причината е, че прехвърля усилието към колелото с по-добро сцепление. Това в завой е външното колело. С нормален диф. това усилие се прехвърля към вътрешното колело, което при подаване на газ лесно губи сцепление и пробоксува. От там следва пързаляне на предницата. С Q2 това се избявва в много голяма степен.

    До ден днешен това е най-хубавия тунинг който съм правил. Ако трябва да се върна назад във времето пак бих инвестирал в Q2!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Q2_small.jpg  
    156SW 1.9JTD 16V

  3. #3
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Разпънка (Февруари 2010)


    Макар и с Q2 тежкото купе се кандилкаше по завоите. Бе време за следващата фаза. Започнах с най-лесното - разпънка. За другите неща ми трябваше малко време за размисъл.

    Изработката е на Драго от Extreme Tuning – истински факир на работата с метал. Разпънката е същата като тази на Pooh. Изключително качественна и професионална работа. След нейния монтаж се усети леко вдървяване при каране на зигзаг. Колата пак се олюляваше, но някак си по-особенно и стегнато.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Razp_small.jpg  
    156SW 1.9JTD 16V

  4. #4
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    К&N Replacement + Remap (Февруари 2010)


    Докато обмислях окачването сложих спортен филтър (replacement) и ремапнах ECU-то. По спецификация от 140hp би трябвало да са станали 170hp. Но никога не съм правил дино тест. Не смятам и да правя. Първите няколко дни се радвах на повечето мощ и ряз. Но с хубавото бързо се свиква.

    Като допълнително предимство отбелязвам чуствително намаляване на димната завеса при ряско натискане на гаста. Преди това чадеше доста. Има и леко понижение на разхода при нормално каране. Но това се случва рядко. Никой не прави ремап за да кара с 80 на извънградско.

    От друга страна вече смених два въздуховода. Може да им е дошло времето, но по-силния напор на въздуха със сигурност им помогна.

    Относно спортния филтър мога да кажа следното: Зацапва се по-малко от хартиения и се чисти сравнително лесно. Трябва да се внимава да не се преомасли, че дебитомера е точно след него. Колата става малко по-пъргава. Турбо лагването намалява, но не чак толкова колкото ми се иска. Звука не се променя, тъй като всички въздуховоди си стоят.


    По-крайни изпълнения като по-големи турбини или цялостна смяна на двигателя на този етап не са ми нужни. Power is nothing without control. Моята цел виннаги е била по-добър контрол на наличната сила.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails KN_small.jpg  
    156SW 1.9JTD 16V

  5. #5
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Предно окачване (Април 2010)


    Наведнъж се сдобих с няколко неща, които отново монтирах при Драго от Extreme.

    Power Flex тампони за горни и долни носачи. Имахме леки драми с размерите, но след струговане бяха напаснати. За сега ядове с тях не съм имал. Смазват се всяка година, което си е разход и време за обслужване. С тези тампони носачите не се сучат и сходимостта на колелетата остава перфекта при всякакви пътни условия.

    Стабилизираща щанга Eibach (предна и задна). В комплекта идва с тампони и смазка. С по-голямата си дебелина и якост чуствително намалява клатенето на колата. Поведението в завой коренно се променя.
    С тази щанга или по-скоро с нейните тампони имах и доста проблеми с поскърцването. Една седмица след смазване оставаше без грес. Минах на Power Flex – същата работа. След скорощната смяна на скобите всичко е наред.


    Предни амортисьори Bilstein B6 – Това са газови спортни амортисьори, проектирани за стандартни пружини. За спортни пружини е B8, който е с по-къс ход. Пружините - запазих заводките!!! 156 е твърде ниска за още снижаване. Пък и возя семейството си в нея. Въобще не съжалявам за избора.
    Возията не се втвърди, а напротив - стана доста приятна. Амортисьорите реагират много бързо при всяка неравност. Не съм вярвал, че карането по павета може да ми достави удоволствие.
    При минаване през бабуна с висока скорост вече не удря в крайно положение, както правеше със стандартните амортисьори.
    Стори ми се малко странно но след смяната предницата се повдигна лекичко (около сантиметър).
    Тук е темата за Амортисьорите.

    За съжаление нямам снимки на Power Flex тампоните преди монтажа.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Front_small.jpg   IMAG0015.jpg   IMAG0018.jpg  
    Last edited by CTOMAHATA; 25-10-2011 at 17:05. Reason: добавяне на снимки
    156SW 1.9JTD 16V

  6. #6
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Задно окачване (Април 2010)


    Задни амортисьори Bilstein B6. Смених ги при Нено. След това удоволствието от возията стана пълно. Задницата спря да се олюлява след легнали полицаи и тем подобни. За съжаление цената им бе прекалено солена. Ако днес ги поръчвах, щях да взема Bilstein B4. Те също са газови, но са по-достъпни Почти двойно по евтини. Както и при предницата, стойката отзад се повдигна със сантиметър.

    Полеоретан на задното окачване все още нямам. Не съм решил дали да слагам, а и щангите ми са сравнително нови. Можеби и това ще стане някой ден.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMAG0044.jpg  
    Last edited by CTOMAHATA; 25-10-2011 at 17:00. Reason: добавяне на снимка
    156SW 1.9JTD 16V

  7. #7
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Спирачки (Юни 2010)


    Първоначалната ми идея бе подмяна на апаратите с четирибутално Brembo. Ясно бе, че ще минавам на по-големи дискове. След дълго чудене се отказах поради две причини:
    1) Не успях да намеря апарати/дискове на сносна цена. А и след това трябва да се ревизират. Накладките за тях бяха по-скъпи.
    2) Плашеше ме алтернативата да карам със 17ки и през зимата. Знаете този сезон какво е по улиците.

    Като утешение взех следния setup:
    Brembo Max предни и задни. Дисковете са със слотове за отвеждане на праха от накладките. Купих ги от Германия за да не попадна на някой турски/китайски ментак. При леко натискане спирането е абсолютно безшумно. При по-сериозно натискане се чува едно леко ручене. А при зверско натискане (стига настилката да позволява) направо ще скъсам коланите.
    EBC GreenStuff – предни и задни. Мекички и приятни. Няма никакво скърцане от тях. Made in England.
    Aрмирани спирачни маркучи – взех ги малко за гъзария. И старите си бяха наред.

    Всичко това го монтира Румен. Човека много се изкефи. Естественно бе направена пълна ревизия и почистване на апаратите, както и смяна на спирачната течност.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Brakes_small.jpg  
    156SW 1.9JTD 16V

  8. #8
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Озвучение (Август 2010)


    За сега съм със стандарния плеър, който с не особенно добро качество. Добавил съм му Blaupunkt USB Bluetooth Interface, от който съм със смесени чуства. Цялата тази конфигурация си е боклук работа и много ме драни. Разговорите през Bluetooth са със лошо качество и трябва да усилвам докрай за да чувам отсрещната страна. Песните в USB-то не могат да се "превъртат" – отива на следващата директория. Единственната причина да я търпя е, че визуално плеъра се връзва с таблото, а и не е особенно апетитна за крадене.

    Хуавата част е един комплект колони Hertz ESK 165 за отпред плюс двустъпален усилвател Hertz EP-2. Усилвателя се храни през входа на високите защото тъпия плеър няма изход на ниски. Въпреки това звука е несравним спрямо фабричните говорители, които са пълна смешка.

    Все още обмислям басите. За сега Pioneer TS-WX610A ме привлича като вариант.
    156SW 1.9JTD 16V

  9. #9
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Емблемки (Май 2011)

    По външния вид нищо не е променяно освен емблемката Q2, която замени буквчките JTD. Александър Ауто ми я продадоха за около 30лв.

    Смених и предната емблемка, знаете заводските как се люпят. Купих си доста добра изработка – плътен месинг. Фабричната се оказа пластмаса с фолио.

    Бях взел едни прагове-реплика, но така и не ги монтирах.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Badj_small.jpg   Badj2_small.jpg   Q2_badj_small.jpg  
    156SW 1.9JTD 16V

  10. #10
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Финал (за сега)

    С това колата до голяма степен се превърна точно в това което исках. Макар да повиши цената си с над 50% спрямо тази на която я купих, удоволствието от всяко едно пътуване е неописуемо. Поведението на пътя драстично се отличава от фабричната 156.

    С всичко това със сигурност е непродаваема или "вечно моя". Но това за сега не ме притеснява. Две компютърни диагностики (при Бобо и при Румен) показаха, че километрите са и реални. В подкрепа на това има и много вторични белези. Не мога да повярвам, че навремето купих кола под 100х. км. Повечето идват превъртяни и са ... Вече 3 години каране в България и няма една пластмаса да дрънка. Поради това (ако е рекъл бог) смятам още дълго да я карам.

    Бих я сменил само за Subaru или електромобил, който все още не е проектиран (най-близкото приближение е Chevrolet Volt).

    За сега минавам в режим на поддръжка въпреки, че имам още някои идеи за в бъдеще. Семейството порастна още веднъж, а и другото ми хоби – фотографията яде доста пари и време.


    Несбъдната мечта

    Да се обзаведа с фабричен ксенон
    За утеха карам с халогенки Philips Night Guide, което е топ модел на Филипс. Имат удължен живот, а светлинния сноп е разделен на три зони с различни цветове. Горещо ги препоръчвам на всеки, който се чуди дали да вади очите на хората с евтин китайски ксенон на рефлекторни фарове.
    156SW 1.9JTD 16V

  11. #11
    t.s. Destroyer mik mik's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Burgas / Sofia
    Posts
    480

    Default

    Просто голямо БРАВО, няма какво друго да кажа...
    Alfa Romeo 147 "Selespeed"

  12. #12

    Default

    Абсолютно всички ъпгрейди са перфектни и няма един излишен

  13. #13
    Малкото рибарче от Бургас b_angelov's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Бургас
    Age
    41
    Posts
    1,814

    Default

    Браво колега. Голямо удоволствие ми прави, като чета теми като твоята. Чак се замечтах и аз
    Отдавна се каня и аз да пусна подобна тема.

    Продължавай да я развиваш!
    Alfa Romeo GTV 2.0 16V Twin Spark 150hp
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm Q-Tronic 200hp

  14. #14
    Матричар morfius's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    София
    Age
    48
    Posts
    3,327

    Default

    Е на това му се вика обгрижен автомобил, евала

    Тия крушки колко време ги ползваш, интересно ми е колко им е животеца?
    Полиуретана след година и нещо как се държи, на оригиналното окачване ли прави рециклажа?

    Аз от както си взех 156 та карах с наследения Кларион в нея (не поддържаше мп3 ама нейсе) докато не спря да чете изобщо дискове, купих си нов Кларион за 200 лв с ЮСБ, на стандартните колони в колата по-добро от това няма как да постигна.
    Welcome to the real world

    Алфа Ромео 156 2.4 JTD (01г.); Алфа Ромео 146 1.9 TD (98г.); Лада 21051 - Бивша.

  15. #15
    Запален алфист CTOMAHATA's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    София
    Posts
    140

    Default

    Quote Originally Posted by morfius
    Тия крушки колко време ги ползваш, интересно ми е колко им е животеца?
    В края на лятото правя 2 години с тях. Колко ще изкарат не знам.

    Quote Originally Posted by morfius
    Полиуретана след година и нещо как се държи, на оригиналното окачване ли прави рециклажа?
    Полиуретана съм го смазвал два пъти на горните носачи (на всеки 10K). Към настоящия момент не скърца и те тропа. Румен не ми е споменал за износване.Долните носачи не са смазвани. Правихме опит за гресиране през гресьорките, кито Драго ми сложи, но без особенн успех.

    За съжаление оригиналното окачване го свалих една година след каране по нашите пътища. Точно тампоните се бяха разбили. Сложих технород по препоръка на Лисан като баланс цена/качесто. Няколко месеца по-късно реших да слагам полеоретан. Тъй като направих глупостта да изхърля оригиналните TRW носачи полеоретана се чаки на технород. Както писах имаше драми с размера, но за това Драго се погрижи.
    156SW 1.9JTD 16V

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •