Results 1 to 15 of 15

Thread: как действа климатроника ?!

  1. #1
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default как действа климатроника ?!

    Колеги извинявам се за въпроса, но нещо не мога да се оправя. Значи, климатроника ми е ясно, че работи когато е на ауто, обаче там има две лампички. Цъкна ли копчето "екон" климатроника спира. Но ми е интересно какво се случва когато свети само едната лампичка на "ауто" тогава работи ли и изобщо каква е ситуацията ?!

  2. #2

    Default

    Kaто свети едната на ауто значи си пипал нещо и не е баш ауто - примерно силата на вентилатора или клапата за вътрешна циркулация при 2та диода климатроника сам решава на коя степен да пусне перката дали да отвори клапата за външния въздух и тн
    Като натиснеш екон спира компресора
    Video meliora proboque deteriora sequor.

  3. #3
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by Tedo View Post
    Kaто свети едната на ауто значи си пипал нещо и не е баш ауто - примерно силата на вентилатора или клапата за вътрешна циркулация при 2та диода климатроника сам решава на коя степен да пусне перката дали да отвори клапата за външния въздух и тн
    Като натиснеш екон спира компресора
    Тоест само на едната лампичка ауто компресора пак си работи ? питам защото само тогава ми суши прозорците

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Karaqnev View Post
    Тоест само на едната лампичка ауто компресора пак си работи ? питам защото само тогава ми суши прозорците
    Да, работи
    Video meliora proboque deteriora sequor.

  5. #5

    Default

    Демек - екон ти е режим на чисто отопление.
    Arena Coast Customs

  6. #6
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Абе най-просто казано, че малко омотахте колегата :
    - когато свети лампата на бутона "econ" - компресора НЕ работи - т.е. ако искаш да се охлаждаш лятото - цъкваш econ-а да не свети;
    - когато климатроника е в напълно автоматичен режим - светят И ДВЕТЕ лампи до бутона "auto". Пипнеш ли нещо по силата на вентилатора или разпределението на въздушния поток - климатроника излиза от автоматичния си режим.

    Не знам дали е много правилно това, но лятото винаги пускам първо вентилаторите, за да "глътне" системата малко въздух отвън - защото на 37 градуса отвън в колата със сигурност е над 50 ... и чак после пускам компресора. А като започне да духа здраво студено - затварям клапата, за да взема въздух само от купето. Така поне си мисля, че ще му е по-лесно да поддържа температурата, и ще е по-икономичен, отколкото постоянно да дърпа топлия въздух отвън.
    Има ли някаква логика в това, или само си фантазирам ???
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    Не знам дали е много правилно това, но лятото винаги пускам първо вентилаторите, за да "глътне" системата малко въздух отвън - защото на 37 градуса отвън в колата със сигурност е над 50 ... и чак после пускам компресора. А като започне да духа здраво студено - затварям клапата, за да взема въздух само от купето. Така поне си мисля, че ще му е по-лесно да поддържа температурата, и ще е по-икономичен, отколкото постоянно да дърпа топлия въздух отвън.
    Има ли някаква логика в това, или само си фантазирам ???
    Има, но след като вече в купето ти е с някой градус по-ниска темепратурата от външната. С други думи - като си поохладил - тогава може да пуснеш рециркулацията, с цел икономия или по-бързо постигане на желаните параметри
    Arena Coast Customs

  8. #8
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    Абе най-просто казано, че малко омотахте колегата :
    - когато свети лампата на бутона "econ" - компресора НЕ работи - т.е. ако искаш да се охлаждаш лятото - цъкваш econ-а да не свети;
    - когато климатроника е в напълно автоматичен режим - светят И ДВЕТЕ лампи до бутона "auto". Пипнеш ли нещо по силата на вентилатора или разпределението на въздушния поток - климатроника излиза от автоматичния си режим.

    Не знам дали е много правилно това, но лятото винаги пускам първо вентилаторите, за да "глътне" системата малко въздух отвън - защото на 37 градуса отвън в колата със сигурност е над 50 ... и чак после пускам компресора. А като започне да духа здраво студено - затварям клапата, за да взема въздух само от купето. Така поне си мисля, че ще му е по-лесно да поддържа температурата, и ще е по-икономичен, отколкото постоянно да дърпа топлия въздух отвън.
    Има ли някаква логика в това, или само си фантазирам ???

    Аз пък не знам защо смятате че сте температурно по-умни от работещ климатроник. Той следи 4 неща постоянно. Външна температура, вътрешна температура, разликата между двете и скоростта на колата. И това дето ти го правиш ако го оставиш на АУТО той ще го свърши по същия начин. Отделно от това притока на въздух към предното стъкло винаги го има и не може да бъде съвсем спрян, може само да се засилва. Именно за това дори и зимата компресора се включва периодично за да суши входящия въздух (в този филм е много важна и работещата клапа за външен въздух която е болно място в нашите коли). Та когато колегата щрака ключетата за силата и посоката на въздуха той не влияе на температурата която се опитва да подържа системата респективно на компресора. В случая обаче когато включи на ЕКОН тогава пък "казваш" две неща на климатроника 1. оправяй се само с помоща на външния въздух на което той ако е много горещо отговаря с мигане на дисплея (тъпако как очакваш да стане това), 2. спираш да сушиш входящия въздух и веднага "подушваш" влагата и 3 в моята кола е желание поне за малко да спре да трака вечно късащата се гумена муфа.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  9. #9
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default

    благодаря

  10. #10
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    в този филм е много важна и работещата клапа за външен въздух която е болно място в нашите коли
    Клапата определено е проблем-аз след известно четене във форума на Ланча успях да я оправя криво-ляво.Трудното е да се свали моторчето,както на всички е ясно-за целта трябваше да сваля цялото табло,което всъщност не е толкова трудно.По-трудната част е свалянето на самото моторче,щото гадината е хваната с три болтчета,от които само до едното има достъп,другите две просто няма как да се достигнат,докато целия климатик не се свали.Аз го извадих вандалски напъвайки с една голяма отвертка.Тънката ми мисъл беше да измъкна двете болтчета от резбите им,но се оказа,че съм го отчупил с парче от пластмасовия кожух на вентилатора,за който е хванато.Сега имам дупка в кожуха на вентилатора,която за мой късмет е само от едната страна на клапата,т.е. като искам да спра външния въздух мога.Самото моторче си работи,просто му е счупено рамото откъм зъбчатката-аз го реших тоя проблем с един тънък и дълъг винт за дърво и обилно количество к*пчица-сега гадината отваря и затваря когато й кажа.Ако правите процедурата,внимавайте като навивате винта,щото разпъва пластмасата на счупеното зъбно колело и може да затегне на места,на които трябва да има въртене

  11. #11
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default

    искам само още нещо да запитам, тоя климатроник като постигне така определената температура изключва ли се или постоянно си блъска ?

  12. #12
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Затова е климатроник за да ПОДЪРЖА зададената температура. Тоест включва се и се изключва така че да е винаги на нея
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  13. #13
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Затова е климатроник за да ПОДЪРЖА зададената температура. Тоест включва се и се изключва така че да е винаги на нея
    това е хубаво, би било логично да е по икономичен от климатика в такъв случай

  14. #14
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    вероятно да, но пък 100% е по-здравословен
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  15. #15
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    [QUOTE=Alexanderbb;926678]вероятно да, но пък 100% е по-здравословен [/QUOTE
    Това е ако го бримчиш непрекъснато на макс вентилатор и на най-ниската температура.Аз примерно го пускам да вее повече на стъклото ,вента на 1 или 2 и температурата около среадата.След като се темперира купето разбира се.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •