Results 1 to 10 of 10

Thread: Лампа на таблото за акумулатора

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Варна
    Posts
    37

    Default Лампа на таблото за акумулатора

    Здравейте,
    Имам следния проблем - при изваждане на контактния ключ, лампата за акумулатора продължава да свети. Вадих релетата едно по едно, но не изгасва. Ако някой е имал подобно преживяване, ще бъда благодарен за съвет.
    Alfa Romeo 155 TS, 1993 г., 129 к.с.

  2. #2
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    Допускам ,че проблема ти е от релето за зареждане.Намира се на алтернатора и е комбинирано съм четките.Виждал съм подобен проблем - при изрядно зареждащ алтернатор лампата светеше така че само на тъмно и без включени габаритни светлини можеше да се види.Това на Алфа 33

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Варна
    Posts
    37

    Default

    Това приключение съм го имал....но тогава светенето е само при запален двигател....сега си свети и при изваден контактен ключ.....
    Alfa Romeo 155 TS, 1993 г., 129 к.с.

  4. #4
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    Акумулатора е свързан директно със стартера и алтернатора(с дебели кабели) .При някои коли възбуждането на алтернатора минава прз лампата на таблото и пада на напрежението ,след като заработи гаси лампата през транзистор.При други има възбуждащо напрежение от контакт ,а от лернатора има верига за лампата .След заработване токът шунтира веригата към лампата и тя гасне.Ако има пробив в транзистора за шунта може напрежението от акумулатора да намира минус през лампата и съответно тя свети.Не съм много наясно , да ме прощават по-просветените ,това е което съм позапомнил от обясненията на разбирачи.

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Варна
    Posts
    37

    Default

    Още едно уточнение - при запален двигател лампата не свети. Свети само при загасен двигател ........дори и след изваждане на контактния ключ пак си свети ...
    Alfa Romeo 155 TS, 1993 г., 129 к.с.

  6. #6
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Накратко - трябва ти преглед при доктор-жичкаджия. Обърни повече внимание на написаното по-горе от колегата Александров.
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Posts
    108

    Default

    или смени целия диоден блок или само 3-те малки на допълнитения изправител
    Alfa Romeo 155 Super
    2.0 16V TS

  8. #8
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Варна
    Posts
    37

    Default

    Колеги,
    Благодаря за мненията. Проблема се оказа в диодната плочка. Миналата година ми я сменяха, но са сложили плочка със 6 диода, а за модификация с климатик е била необходима с 8 диода. От системното претоварване се е получил пробив....
    Alfa Romeo 155 TS, 1993 г., 129 к.с.

  9. #9
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Е, нЕма да се косиш и тука на 5 генератора (стартера) 2-3 се връщат за доработка, а на олигофрените ич не им пука, че някои за да ги свалиш разкачаш половината джаджи по ДВГ
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  10. #10
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default Кабелче - самовъзбуждане

    Колеги, имам нужда от съвет. Има едно кабелче на веригата за самовъзбуждане на алтернатора - минава точно под всмукателния колектор. Проблемът е, че кабелчето е изтръгнато от кабелната си обувка на самия алтернатор. Към момента съм го завил около нея и работи - т.е. лампата си светва на контакт и гасне като запаля. Искам обаче да го оправя трайно, защото може от вибрации да се откачи и при следващо палене да не почне да зарежда акумулатора. Въпросът е дали може да ми кажете някой по-деликатен начин да го направя това, защото за да стигна до алтернатора, трябва да разглобя половината кола.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •