Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Богата горивна смес - коя сонда да гледам ?

  1. #1
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default Богата горивна смес - коя сонда да гледам ?

    Здравейте колеги,
    При богата горивна смес и предни и задни ламба сонди към коя да се насоча.
    Автомобила е 156 2.0 JTS с две предни и две задни .
    Диагнозата е от мен (обогатена смес) хваната по изцапано дупе - чистя до бяло и пак цапа след 20км с нормална езда (до 3500-4000 об), което ме навежда на мисълта че в ниските се е обогатила. При форсаж на изключвател не изпушва, на тихи обаче ми кади черничко сякаш.
    Разхода е нормален - 9 - 10 в града,7-7,5 извън ,върви прилично повече от 215 не съм ръгал щото имам некви шумове шарнирни и магистралата е трагедия.
    Та с две думи ако съм на прав път некой да сподели имал ли е подобни ядове, ако не съм поне да ме светне каква е фунцията на предните и каква на задните сонди.
    Благодаря ,

  2. #2
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Значи при моята 147, която е ЦФ3 мотор - 3 ламбди сонди..Първите две са смесообразуващите(бедна/богата смес), а 3-тата следи за "екологията" и преценява като цяло изгорелите газове дали са ОК.

    Не знам при теб как са нещата с 4-те ламбди и дали е като при мен, нека някой по-знаещ да се изкаже...
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    Значи от това което казваш май и при мен е така - предните за бедно/богато а задните за екология - нали съм евро 4.
    Единия чифт (левия) явно следи работата на 1 и 3 цилиндър, а другия на 2 и 4 -поне така ми се визуализират нещата на живо по генерацията и катализаторите .
    Last edited by vlalov; 07-09-2011 at 07:45.

  4. #4
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by vlalov View Post
    Значи от това което казваш май и при мен е така - предните за бедно/богато а задните за екология - нали съм евро 4.
    Единия чифт (левия) явно следи работата на 1 и 3 цилиндър, а другия на 2 и 4 -поне така ми се визуализират нещата на живо по генерацията и катализаторите .
    щом колата ти харчи малко,значи е малко вероятно да е богата,по скоро може да цапа гърнето от разход на масло.Иначе правилно се насочихте към предните сонди,те правят корекции на сместа,задните са диагностични,за катализатора и т.н..Според мен трябва да и направиш някъде една хубава диагностика,и после да мислиш за смяна на разни компоненти
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  5. #5
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    А може да цапа и от лошо гориво което не гори добре. 95 например. Зареди си 100 и ако пак го цапа и разхода ти е ок значи масълце. Ако ти е до толкова богата сместа, че да цапа със сигурност ще имаш грешки.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    Абе за масълце и аз се замислям, ама като я гледам горката как препушва на студено (чернилка) и си мирише на богатия.
    А иначе имам една семерина на КВ дето ручи от нея така че трудно се хваща масълцето пък и няма такъв цвят и мирис - бъркам в дупето суха чернилка не е мазно (сменени сегменти и гумички на клапани преди 15000 км).
    И един път ми даде грешка в катализатор ма щото беше умряла една бобина, преди това имаше нещо с едната ламба - абе има си грешчици, дал господ ама рядко се кара и нещо ми е трудно да и направя теста със 100 октана.
    Благодаря колеги, като я покарам малко ще я закача по-сериозно и евентуално ще пиша пак.
    А да питам за градусите - подминава си мъжката 100 и бега към 130(това в града ), на кантар с лампичката и тогава работи много тихичко и не мирише грам отзад .Възможно ли е нещо да се лъжем с тоя уред - извън града заковава на 90 и тогава цапа дупето.
    Last edited by vlalov; 07-09-2011 at 21:02.

  7. #7
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Диагностика си трябва. Така само да се гадае не бива. На жена ми колата така с 95 изпушваше черно и миришеше на бензин. Заредих и аз същия 95 (по принцип не зареждам 95) и при мен същата работа. Източих и резервоара и и налях 95 от друга бензиностанция и ауспуха побеля. Така, че пробвай с горивото.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    Quote Originally Posted by oem View Post
    Диагностика си трябва. Така само да се гадае не бива. На жена ми колата така с 95 изпушваше черно и миришеше на бензин. Заредих и аз същия 95 (по принцип не зареждам 95) и при мен същата работа. Източих и резервоара и и налях 95 от друга бензиностанция и ауспуха побеля. Така, че пробвай с горивото.
    Ми до момента съм само на Петрол (по принуда) ама ще подкарам Еко-то май

  9. #9
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Точно на ЕКО 95 плюс правеше проблема при нас.
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  10. #10
    Старши алфист nikolaaaay's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Sofia
    Age
    47
    Posts
    2,267

    Default

    Ако я караш рядко е нормално да мирише гадно на студен двг. Просто бензинът се скапва като поостарее. Пробвай да сипваш малко количество, но редовно

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    Quote Originally Posted by nikolaaaay View Post
    Ако я караш рядко е нормално да мирише гадно на студен двг. Просто бензинът се скапва като поостарее. Пробвай да сипваш малко количество, но редовно
    Е това не е фактор - веднъж седмично сипвам по 10 кила ама толкова бързо да остарее
    Плюс това като пална и тръгвам - няма и км и съм на 90 С* а ако я разтъкам повече в града държи твърдо 100 С*

  12. #12

    Default

    Да използвам и аз отворената тема и да попитам...
    На някой случвало ли му се е: маслото да "смърди" и то яко на бензин??? Описвам- понеже нещо съм параноичен, често проверявам щеката... та при проверката тоя аномал направо ме шашка, цветът на маслото си е О.К (като количество погаря малко смятам в границите съм 1.200л. на 10 хил.км иначе маслото е 5W40 пълна синтетика). Не зареждам - некви изгъзици, а горивото си е 95 /в редки случаи я почерпвам с 98 / слагал съм добавка за горивото... но и преди това си го имаше гафа, димът не е ненормален. Ще съм благодарен... ако някой от Вас колеги е преодолял такъв проблем, да сподели опит и методики! 10х
    трол след трол след трол

  13. #13
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by Nik0 View Post
    Да използвам и аз отворената тема и да попитам...
    На някой случвало ли му се е: маслото да "смърди" и то яко на бензин??? Описвам- понеже нещо съм параноичен, често проверявам щеката... та при проверката тоя аномал направо ме шашка, цветът на маслото си е О.К (като количество погаря малко смятам в границите съм 1.200л. на 10 хил.км иначе маслото е 5W40 пълна синтетика). Не зареждам - некви изгъзици, а горивото си е 95 /в редки случаи я почерпвам с 98 / слагал съм добавка за горивото... но и преди това си го имаше гафа, димът не е ненормален. Ще съм благодарен... ако някой от Вас колеги е преодолял такъв проблем, да сподели опит и методики! 10х
    Ако я караш на къси разстояния е нормално ако не е така,може и да е богатичка
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #14

    Default

    наистина... по дестина километра в едната посока ми е всекидневният тур (най- често)... но с тия светофари и пътища си загрява доста добре
    10х за становището
    трол след трол след трол

  15. #15
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    Леко ъпдейтче:
    Понеже температурата на табло ми катери 100 и подминава а не включва ветилатора я закачихме на FES и показа следното :
    Температура на ДВГ - 86/88 градуса
    По табло 100/105 градуса
    Визуално - температурата на таблото е по вярна предстои и друго замерване.
    Има ли вариант инфото към ЕКУ да е грешно и при нормална температура от 85/90 гр. то като показва 70/75 да обогатява леко историята и да ми е това проблема.
    Също ми хвана грешки на Кат1 и Кат2 което май е следствие на високи температури.
    Питането ми е теоритично - в момента се чепка уравнението
    AR 156 2.0 JTS / SW 2003 Y

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •