Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 134

Thread: Техники на спиране

  1. #1

    Default Техники на спиране

    Quote Originally Posted by ICI View Post
    проблем обаче е и спирането за първият завой, последните метри от спирането се палят накладките и педала става като с феродо от лед, скачам им с всичка сила, да се блокират гумите е абсурд, няма сила на триене достатъчна.
    Накладките са ОМП роад енд трак, добре че вече свършиха, не са добре, Феродо рейсинг си е баш накладката.
    А какво имаш предвид да спра да спирам на включена скорост?
    Вдигаш си колата на подемника, на 4та скорост да речем я закарваш до 6к обм - натискаш съединител и скачаш на спирачките докато гумите спрат да се въртят - да речем това отнеме 1 секунда(примерно казано)..........правиш същото, само че без да изключваш от 4та - отнема 1.5 секунди......
    Защо?
    Форсираш двигателя до 6к обм и не си на скорост - докато оборотите паднат на 700 да речем минава 1.5 секунди - със яко натискане на спирачка можеш да спреш гумите(само гумите) за 1 сек по примера по горе......
    С 2 думи при спиране на скорост освен масата на колата, спирачките са принудени да убиват и усилието и инерцията на цялата въртяща се железария от ск кут, към двигателя.......оборотите на двигателя спадат винаги по бавно, отколкото спирачките могат да спрат и 4те гуми......а ти си и 4х4 на сичкото отгоре.......
    При Ф1 двигател да речем спирачното усилие от двигателя е много по голямо, щото те от 18к обм до 3-4к падат да по малко от секунда, но при нас не е така.......при положение че кутиите ни позволяват да се мине от 4та на 2 да речем без да се минава на 3, и спирането е интензивно, си е чист гърч за спирачките да поемат и инерцията на двг и ск кут......
    Аз например, без да ангажирам никой с верността на начина си, при точката за спиране на правата натискам съединител първо, паралелно с него, но идея по късно спирачките, докато спирам превключвам на трета, и пускам съединителя момент преди да съм в оптималната част на завоя, малко преди да е нужно да се подаде газ......като се стремя да го пусна бавно комбинирайки момента в който хем още не съм в апекса на завоя, нито ми е време да подам газ, нито пък да спра да спирам - просто с плавното пускане се стремя да туширам евентуална загуба на сцепление от това че започва предаване на въртящ момент на предните гуми, който до тоя момент са натоварени само от масата на завиващата кола.....

    Чесно казано от началото на тая година на нашите тракдни, и на свободните дни на Калояново дето ходихме два пъти се опитвам да изградя навика да не пускам газта на 2 и 3ти леви след правата, и на трите леви преди правата, където е нужно според колата и пилота или да отпуснеш малко газта, или дори и да понатиснеш спирачка.......аз газ там не пускам, просто отнемам излишната скорост с спирачката с левия крак.......това е трудно за постигане, предполагам доста хора са пробвали да натиснат спирачка с левия си крак и знаят какво става, а особенно когато е нужно да отнемеш много малко и прецизно скорост, в един точно определен момент, когато 2-3 метра по рано или по късно натискане или с малко по голяма сила могат да унищожат цялата обиколка, е доста трудничко.....

    Но живот и здраве съм решил догодина да си лашна купето на пистата, а по мое мнение това е начина да не изтърва човек налягането на вятъра точно на тия бавни завой, дето могат да предизвикат точно това - държи се двигателя постоянно под лек товар, за да се избегне тва......това е моето мнение.....
    Мое мнение е че при едни качествени спирачки, нормално втвърдено окачване(не знам кви кила е Типото), и най - вече едни сносни сликове, ТАЗИ кола може без особенни ядове да е конкуренция на тия две митсубишита дето се разкарват по свободните карания.........
    ......между семислика и стоковите гуми на писта разликата е не повече от половин сек, говоря за тва което видях на твоята кола, а на моята кола разликата между стоковите гуми(двете задни от който китайски) и най - твърдия S9B мишелин е 2.1 секунди, а от що годе хубаво Пирели - малко повече от 3 сек в сравнение с стоковите гуми......тва за твой извод го казвам........
    Пак по мое мнение е доста по лесно една кола дето е направена много добре за драг, да се направи и качествено за писта, отколкото пистарка, за драг......

    Тва като се има впредвид богатото разнообразие на писти тук, и факта че се занимаваме непрофесионално с това и по колите си не лепим лога на спонсори.....

    П.П - може би някой ще си рече, е хубу де, ще спира с 5-6-7-8 метра по късно, голям праз.......ми голям е, щото в тия неща големия резултат или успех е сбор от много малки резултатчета или успехчета......
    От първия до петия тракдей времената се подобриха с цели 3 секунди, но ще е повече от чудо ако следващите два се подобрят с повече от половин......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  2. #2

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Вдигаш си колата на подемника, на 4та скорост да речем я закарваш до 6к обм - натискаш съединител и скачаш на спирачките докато гумите спрат да се въртят - да речем това отнеме 1 секунда(примерно казано)..........правиш същото, само че без да изключваш от 4та - отнема 1.5 секунди......
    Защо?
    Форсираш двигателя до 6к обм и не си на скорост - докато оборотите паднат на 700 да речем минава 1.5 секунди - със яко натискане на спирачка можеш да спреш гумите(само гумите) за 1 сек по примера по горе......
    С 2 думи при спиране на скорост освен масата на колата, спирачките са принудени да убиват и усилието и инерцията на цялата въртяща се железария от ск кут, към двигателя.......оборотите на двигателя спадат винаги по бавно, отколкото спирачките могат да спрат и 4те гуми......а ти си и 4х4 на сичкото отгоре.......
    Аз ли нищо не разбрах или казваш, че ако натисне съединителя (или еквивалентно да изключи от скорост), колата ще спира по-"бързо", отколкото ако е на скорост..?

  3. #3
    Болен алфист abart_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Аз ли нищо не разбрах или казваш, че ако натисне съединителя (или еквивалентно да изключи от скорост), колата ще спира по-"бързо", отколкото ако е на скорост..?
    Нали ? И на мен ми звучи странно тая логика......

    Пък и не е коректно според мен да се сравнява падането на оборотите на мотора като НЕ е на скорост,и когато е под товар(на предавка и върната газ) т.нар "моторна спирачка"
    146 Turbo

  4. #4
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Колкото и странно да звучи, той Ники ви казва, че времената му се подобряват с тази техника на каране.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  5. #5
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by abart_ View Post
    Нали ? И на мен ми звучи странно тая логика......

    Пък и не е коректно според мен да се сравнява падането на оборотите на мотора като НЕ е на скорост,и когато е под товар(на предавка и върната газ) т.нар "моторна спирачка"
    Моторна спирачка е когато те спира мотора, а при интензивно спиране, спирачките спират и въртенето на мотора и тогава няма моторна спирачка! Това има предвид Ники.
    Last edited by Furious 155; 07-09-2011 at 15:05.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by badmadafaka View Post
    Аз ли нищо не разбрах или казваш, че ако натисне съединителя (или еквивалентно да изключи от скорост), колата ще спира по-"бързо", отколкото ако е на скорост..?
    Абсолютно......

    Quote Originally Posted by abart_ View Post
    Пък и не е коректно според мен да се сравнява падането на оборотите на мотора като НЕ е на скорост,и когато е под товар(на предавка и върната газ) т.нар "моторна спирачка"
    Напротив баш си е - представи си че маховика ти не е 8 кила, а 80 - ускоряваш адски бавно, и оборотите ти падат бавно като изключиш от скорост......не коментираме дали си по бърз във високите или не, тва е друг спор.......
    Когато заспираш с 80 кила маховик, инерцията му докато той е "моторна спирачка" трябва да се намали от спирачките - мисля че е безспорен факт и лесно разбираемо че кола с 8 кг маховик ще намаля скороста си по бързо на скорост без газ, отколкото същата с 80 кг маховик.......аналогично щом е така и за спирачките ще е по трудно да намалят цялата тая инерция......
    Значи излиза че колкото по малко въртящи се железа има като е колата на скорост, толкова по лесно ще е на спирачките........и съответно най - лесно ще им е когато се натисне съединителя и всичко това въртящо се нещо се "отдели" от спирачките......

    Quote Originally Posted by stelt View Post
    Колкото и странно да звучи, той Ники ви казва, че времената му се подобряват с тази техника на каране.
    Чесно казано никога не съм карал по друг начин за да имам база на сравнение, за мен това е ясно че трябва да е така, и не мисля да прекарвам време в излишни експерименти и хабене на гуми за да видя че това е наистина така......
    Иначе като "техника" с спирането с ляв крак има още много време докато свикна като хората, засега не мисля че се справям добре......въпреки че картинга се спира с ляв крак, нещата са доста различни.....
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 07-09-2011 at 15:16.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  7. #7
    Болен алфист abart_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Значи излиза че колкото по малко въртящи се железа има като е колата на скорост, толкова по лесно ще е на спирачките........и съответно най - лесно ще им е когато се натисне съединителя и всичко това въртящо се нещо се "отдели" от спирачките......

    Значи може и аз да бъркам,ама не съм съгласен



    Давам пример: взимаме две еднакви нови коли (с еднакви дискове,накладки,гуми и т.н) с РЪЧНА кутия.

    засилваме ги със 140 км примерно....ти "отделяш" всичко въртящо и скачаш на спирачките и съеденителя едновременно ,а аз използвам ск.кутия и въртящите се железа на мотора - кой мислиш ще спре по-бързо?

    аз примерно никога не намалям екстремно, когато ми се наложи,само на спирачки и натиснат съеденител

    пак казвам,това са си мой размишления,не ангажирам никой с тях
    146 Turbo

  8. #8

    Default

    Бе аз като чета намирам логика, но някакси инстинкта ми като карам на практика е да спирам като си помагам със скоростите - примерно точно завоя за който говориш аз като пълно ламе на пистата го взимах от ускорението на 4-та на края на правата връщам газта и натискам спирачката като през това време бързо връщам от четвърта на втора (демек съединителя съм го натиснал за една секунда макс и едва ли играе чак толкова) и като го пускам на втора колата забива носа (демек усещам моторната спирачка защото другия ми крак е на спирачката и не мърда по време на смяната на предавката и пускането на съединителя)... Поне на мен като опитвам да спирам не на скорост ми се струва, че тотално губя контрол над колата и го усещам все едно, че спира по-трудно, но това не значи, че не си прав естествено

    ПС: според мен въпроса е интересен и ще е добре някой друг от батките дето карат наистина зловещо да даде мнение

  9. #9
    Болен алфист abart_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Моторна спирачка е когато те спира мотора, а при интензивно спиране, спирачките спират и въртенето на мотора и тогава няма моторна спирачка! Това има предвид Ники.
    Искаш да кажеш,че намаляйки от 160 на 4-та ,набия 3-та на 110-120 на върната газ и мотора не ме спира ?

    незнам ти как го определяш,ама за мен си е моторна спирачка
    146 Turbo

  10. #10
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by abart_ View Post
    Искаш да кажеш,че намаляйки от 160 на 4-та ,набия 3-та на 110-120 на върната газ и мотора не ме спира ?

    незнам ти как го определяш,ама за мен си е моторна спирачка
    Идеята е че по време на спирането и двигателя се явява товар за спирачките, нищо че ти не му даваш газ.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  11. #11
    Болен алфист abart_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Идеята е че по време на спирането и двигателя се явява товар за спирачките, нищо че ти не му даваш газ.
    Ай стига ве....кой професионален състезател спира "на съединител" ? Хората дори му дават ОЩЕ междинна газ(на мотора),докато спират,що така ?

    Интересно ми е що тогава подготвените за спорт истенски коли в повечето случаи използват съединителя само за потегляне,а не го натискат и като спират,А? да не си товарят спирачките допълнително ?
    Last edited by abart_; 07-09-2011 at 16:04.
    146 Turbo

  12. #12
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by abart_ View Post
    Ай стига ве....кой професионален състезател спира "на съединител"

    Интересно ми е що тогава подготвените за спорт истенски коли в повечето случаи използват съединителя само за потегляне,а не го натискат и като спират,А? да не си товарят спирачките допълнително ?
    Състезателните двигатели са с леки маховици и леки компоненти на двигателя изобщо и там не е такъв проблем. То реално и при нашите коли почти не е проблем, но се пак ефекта го има и според мен. Просто кинетичната енергия в състезателен и обикновен двигатели е различна доста.

    п.п. хубаво е май тези всички постове да влязат в друга темичка, че доста се отклонихме от главната тема.
    Last edited by Furious 155; 07-09-2011 at 15:53.


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

  13. #13
    Болен алфист abart_'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Русе
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by Furious 155 View Post
    Състезателните двигатели са с леки маховици и леки компоненти на двигателя изобщо и там не е такъв проблем. То реално и при нашите коли почти не е проблем, но се пак ефекта го има и според мен. Просто кинетичната енергия в състезателен и обикновен двигатели е различна доста.

    п.п. хубаво е май тези всички постове да влязат в друга темичка, че доста се отклонихме от главната тема.
    Значи двигателя в състезателните коли не товари спирачките,щото е с олекотен маховик,а при обикновенните коли си е чист товар за спирачките ?!?

    аз спирам ,до тук съм И без това леко разводнихме темата

    П.п кинетичната енергия си е една! няма кинетична енергия за състезателни и обикновенни коли
    Last edited by abart_; 07-09-2011 at 16:06.
    146 Turbo

  14. #14

    Default

    аз също не съм съгласен с това спиране на свободна,определено колата спира много по добре на скорост и по-бързо,има една малка проба която всеки може да направи,примерно караме на втора скорост натискаме спирачка и колата забива -натискайки съединитела колата получава едно отпушване което съпровожда още по силно натискане на спирачката за да спре,а и мисля че на свободна спирачките се товарят доста повече!
    Alfa 145 1.4 t.s

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by abart_ View Post
    Давам пример: взимаме две еднакви нови коли (с еднакви дискове,накладки,гуми и т.н) с РЪЧНА кутия.
    засилваме ги със 140 км примерно....ти "отделяш" всичко въртящо и скачаш на спирачките и съеденителя едновременно ,а аз използвам ск.кутия и въртящите се железа на мотора - кой мислиш ще спре по-бързо?
    Ако приложим еднакво усилие върху педала - аз......
    Говорим за стокови коли, а не такива дето са направени за професионалнално ползване, състезания и прочее.....

    Quote Originally Posted by Perdaha View Post
    примерно караме на втора скорост натискаме спирачка и колата забива -натискайки съединитела колата получава едно отпушване което съпровожда още по силно натискане на спирачката за да спре,а и мисля че на свободна спирачките се товарят доста повече!
    За това причината е съвсем друга - сервото.....
    Last edited by ФЕРАРИСТ; 07-09-2011 at 16:10.
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •