Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 57 of 57

Thread: Техники на шофиране

  1. #46
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    точка
    Last edited by kolev; 02-12-2011 at 17:42.
    точка

  2. #47

    Default

    На включена предавка и държене на автомобила на предела на изгасването на двигателя - при необходимост натискане педала на съединителя за да го предотврати.
    Между другото ABS-са понякога ми скача по нервите и ми се струва, че ми пречи - имам усещането в тези случаи, че по-добре мога да преценя кога да отпусна и натисна спирачката.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  3. #48

    Default

    Quote Originally Posted by stelt View Post
    Сигурен съм, че 90 процента от тези които пишат тук- не могат да натискат едновременно спирачка и газ с десният крак.
    Quote Originally Posted by ne0 View Post
    99.5 %
    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Реших че ще е по добре да не влизам в дебат, всеки си има глава на раменете да прецени как да процедира и да се запита какво точно става едикога си, и да вярва или не на всичко шаблонно написано в кой да е сайт.......където нещата са точно шаблонни, не се уточнява за задно ли говорим, за предно ли, за 4х4 ли, а там нещата са различни.......за коли със задно мога да се съглася че до известна степен може да се ползва т.нр моторна спирачка, но при кола с предно в никакъв случай не я ползвам, и до тоя извод стигнах първо логически, и после практически по харните наклони на Шипка, където е много добро място за експерименти.....
    Така че смятам да не дебатирам това повече, твърде много писане е за нещо което всеки може да седне и да помисли какво точно става когато при наклон си фиксираш въртящия момент на предните колела в едно положение, и какво после става когато колата почне да се хлъзга.......и дали вероятноста за това да се случи е по голяма когато върху 4те колела се прилага еднакво спирачно усилие......
    От опит знам че човек трудно променя дългогодишните си възгледи възоснова на нечие мнение в форум, или заради нещо написано на английски в любителски сайт, отколкото ако сам стигне до някой изводи.....
    Ники стреляш хаосняци, ще поправя Нено, 99.99% теоретици баце ...
    Last edited by Доко; 13-09-2011 at 19:58.

  4. #49

    Default

    Quote Originally Posted by Доко View Post
    Ники стреляш хаосняци, ще поправя Нено, 99.99% теоретици баце ...
    И в тези 0,01% кои влизат, че ми е интересно.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  5. #50

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    И в тези 0,01% кои влизат, че ми е интересно.
    От тук пишещите само Ферариста - картинг, и Нено - хоби, другите сме теоретици, чели-недочели и натискали с левия крак, ма к'во....?

  6. #51

    Default

    Quote Originally Posted by Доко View Post
    От тук пишещите само Ферариста - картинг, и Нено - хоби, другите сме теоретици
    Хайде да не се правим на пилоти от F1 - и други хора са карали по писти и знаят за какво става въпрос.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  7. #52

    Default

    Quote Originally Posted by old alfist View Post
    Хайде да не се правим на пилоти от F1 - и други хора са карали по писти и знаят за какво става въпрос.
    Ами хубаво, че са карали по-писти и им пожелавам да продължават да си карат там макар, че не съм убеден колко са карали и дали изобщо знаят какво говорят, така като чета..., като днешния младеж който се опита да ми приложи някаква подобна Heel and toe техника, и само бързата ми реакция ме извади от ситуация в която не би искал да попаднеш. После като четеш такава тема може само се молиш всички тези кандидат-техничар-състезатели да ходят по-пистите, а не по-улиците, което най-вече се случва. Предполагам разбираш за какво говоря, и да не разбираш все тая, само като видиш името на сайта - "drivingfast" трябва да ти става ясно коя е таргет групата...китуци по-улиците винаги ще има, изпробващи техники.
    Last edited by Доко; 13-09-2011 at 21:51.

  8. #53
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    точка
    Last edited by kolev; 02-12-2011 at 17:42.
    точка

  9. #54

    Default

    Навремето Сена и Прост имаха различен спил на каране, но това не пречеше да бъдат и двамата добри и да си бъдат кокнкуренция един на друг, дори когато бяха в един отбор.
    Alfa Romeo 146 1.6 TS '97
    Alfa Romeo 166 2.0 TS '02
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD '05

  10. #55
    Запален алфист rijko's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Selo Dermanci, Loveshko
    Age
    43
    Posts
    366

    Default

    Мен първо ме учиха как да катастрофирам а после как се натискат педалите. Защото с тези неща дето ги пишете тук трябва да слагате по един голям надпис НЕ ГО ПРОБВАИТЕ ПО УЛИЦИТЕ ИДЕТЕ НА ПИСТИТЕ.
    Sprint 1.5boxer, 33 1.7 boxer, 146 1.6 boxer,146 1.7boxee 146 2.0TI, 156 1.9, 166 2,4, 159 1.9Jtdm ръчка, 159 1.9Jtdm q-tronic 159 2,4Jtdm q-tronic, 155 1.7, 155 1.8
    ако мислиш че е здрава дай та тествам - 14двигателя, - 18ск.кутйи.

  11. #56
    започва да се пристрастява 145selespeed's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Barcelona
    Age
    42
    Posts
    53

    Default

    Прочетох цялата тема на един дъх и мислех да не се намесвам, но има някои работи, които не са много точно обяснени или грешно. Затова искам да ви споделя това, което съм видял или научил като правилно. Преди всичко съм любител, а не съзтезател така, че не претендирам с експертно мнение.

    Не знам от къде да започна...

    Още в началото има един цитат на английски, който не е точно преведен. Иска да каже, че при агресивно каране ако използвате двигателя като спирачка то значи не се движите достатъчно бързо! Или казано по-простичко, не спирайте с двигател ами само и единствено със спирачка. Но в оригиналният текст на английски не става нито дума за каране по инерция или на неутро (както го превежда колегата)! До колкото знам става въпрос за спиране и паралелно полу-разделяне на съединителя. И това нещо не може да се направи по друг начин освен по стандартния, който всички познаваме. И ще ви дам един пример: за последната година бях на няколко курса за майсторско шофиране и екстремни ситуации. Всеки от тях беше при различни испански пилоти с многогодишен професионален опит. Обикновено в началото има брифинг от 45 мин на който ти разясняват какво, що и как. На един от курсовете, инструктурът ми беше Andy Soucek. Та там ни обяснява доста работи и (една от които) как се спира. И ставаше въпрос, че за да спреш най-бързо трябва да разделиш съединителя. По този начин спирачките спират колата, а не и двигателя. Не говорим за сняг, нито за време за реакция ами за оптимално спиране.

    Друга тема е heel&toe, да не се смесват нито да се обясняват по подвеждащ начин. Става въпрос за няколко момента.
    ---Единият, и няма абсолютно нищо общо с коментарите за предно или задно предаване, е свързан със функционирането на скоростната кутия. Трябва да се изравнят оборотите! В противен случай или няма да влезе желаната по-ниска предавка или скоро ще търсите синхронизатори. Абсурден е коментара за смяна на скоростите без съединител. Няма такива филми. Има ама при други скоростни кутии, доста различни от стоковите и на едни цени с четири нули. Иначе става и аз съм пробвал ама не е хубаво, не бива.
    ---Другият момент е, че при модерните ЕКУ в момента на натискане на педала на спирачката се променя инжекцията и се намалява въртящия момент почти мигновено. Ако влизаш в завой може да чукнеш спирачката и когато колата започва да излиза пускаш за да му върнеш цялата тяга. През това време си държиш "газта" (въздуха) на колкото ти трябва за съответната скорост и завой.
    ---Трето: някой питаше дали е възможно при Селеспийд. Щеше да е много приятно ама не става. Аз съм пробвал многократно. Проблема е в ЕКУ-то на кутията и стратегиите й. При тази роботизирана кутия натискането на педала на спирачката (дори и само няколко милиметра) се интерпретира като вземане на няколко мерки, една от които е да разлепи леко съединителя. Който иска да пробва тръгване от място със спирачка и газ и ще види как се шашка кутията. Или може да пробва heel&toe в движение и пак се шашка. Най-вероятно при GTA е съвсем друго поведението на кутията. Няма и много смисъл тук, защото на ниво любител (а не съзтезател) Селеспийд си прави доста добре ¨down shift¨, сама си регулира оборотите. Тези обороти обаче се повлияват от това дали е натиснат педала на спирачката или не. От друга страна, Селеспийд е идеална за практикуване на спиране с левия крак. Аз го правя редовно, когато ситуацията е незначителна.
    ---Друг момент: когато натиснеш спирачка в завой една от целите е да преместиш усилието на завиващите гуми. Спирачното усилие е по-голямо в предния мост поради елементарни физични закони, при които в момента на спиране точката на тежеста се премества напред и нагоре и от там колата се накланя напред. Ако ти заминава предницата (under-steering) може да я коригираш по този начин преразпределяйки тежестта.
    ---При дрифтинг има огромно значение това едновременно натискане на спирачка и газ. Там има няколко техники, които се обясняват по доста добър начин в следващия клип (и другите вдясно). Използва се за да блокира задните гуми (shift lock) и да започне поднасянето. Има и стоп отпред за по нагледно обяснение:

    http://www.youtube.com/watch?v=LMT6L...rec_grec_index

    Надявам се да съм успял да се изясня правилно въпреки, че засега съм само любител.
    Last edited by 145selespeed; 16-10-2011 at 23:24.
    145 QV Selespeed
    GTV 2.0 TS ´01

  12. #57
    чиста проба спреляк Furious 155's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    София, Младост
    Posts
    5,287

    Default

    Quote Originally Posted by 145selespeed View Post
    Още в началото има един цитат на английски, който не е точно преведен. Иска да каже, че при агресивно каране ако използвате двигателя като спирачка то значи не се движите достатъчно бързо! Или казано по-простичко, не спирайте с двигател ами само и единствено със спирачка. Но в оригиналният текст на английски не става нито дума за каране по инерция или на неутро (както го превежда колегата)! До колкото знам става въпрос за спиране и паралелно полу-разделяне на съединителя. И това нещо не може да се направи по друг начин освен по стандартния, който всички познаваме. И ще ви дам един пример: за последната година бях на няколко курса за майсторско шофиране и екстремни ситуации. Всеки от тях беше при различни испански пилоти с многогодишен професионален опит. Обикновено в началото има брифинг от 45 мин на който ти разясняват какво, що и как. На един от курсовете, инструктурът ми беше Andy Soucek. Та там ни обяснява доста работи и (една от които) как се спира. И ставаше въпрос, че за да спреш най-бързо трябва да разделиш съединителя. По този начин спирачките спират колата, а не и двигателя. Не говорим за сняг, нито за време за реакция ами за оптимално спиране.
    Написаното тук отново потвърждава думите ми от една друга тема за спирането при неотделен двигател!


    Даването на газ, води до пристрастяване!
    Alfa Romeo 155 1.8TS by RuBig
    Volvo V50 2.0D by RuBig

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •