Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49

Thread: Мокър мокет

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Helsinki, Finland
    Posts
    18

    Default Мокър мокет

    Жалко че с оплакване започвам при първият ми пост, но сутринта отивам на работа и в гаража забелязах мокро петно върху гумената стелка в краката на пътника зад водача. След като вдигнах стелката се оказа че целият мокет от долу е мокър. Бърза проверка от дясната страна със същият резултат.

    Сдобих се през февруари с 159-ка, 1.9 JTS(знам за общото мнение за този двигател и се съгласявам че и е малък, но това беше най-добрата кола от изборът който имах )... да спомена какво карам

    Та обратно на проблемът, започнах да умувам и поради това малко мокро петно върху стелката се замислих че от дъжда предишната нощ е протекло през вратите, но нито веднъж не съм го забелязал да се случва когато минавам през автомивка.
    Мислех за дупки в купето и като карах през локвите да се е напълнило, но силно се надявам че не е това.

    Търсене из други форуми показа че много хора са се оплаквали от кондензационната тръба на климатикът. Ползвах климатик преди 3 дни, като рядко ми се налага да го включвам и това ми се струва като най-вероятна причина до сега. Нямам много-зонов климатик и е ръчен, ако има значение.
    Проблемът сега е че немога да намеря от къде минава тръбата от климатикът за да я проверя да не е запушена.

    Мислех и за още една възможност, ако тръбата за водата на задното пръскало се е спукала дали е възможно от нея да се е наводнило?

    Някой ако е преживявал подобни проблеми или може да помогне с инфо къде да ги търся и 2-те тръбички, ще е от голяма помощ.

    Четох и един пост в който се споменаваше за "отводни отвори", някой ако може да поясни какви са и къде са за да ги проверя да не са запушени?

    Пак благодаря предварително!

  2. #2
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ПЛЕВЕН
    Posts
    342

    Default

    Според мен проблема не ти е в климатика или в отворите които по принцип се намират под предното стъкло.Щом ти събира вода пред задните седалки или имаш проблемно уплътнение на задна врата или трябва да видиш под задна лява врата към края на прага преди задна лява гума има технологични отвори с гумени тапи на пода .Ако ти няма някоя от тези тапи които са с елипсовидна форма от там влиза вода ако минаваш през локви или караш в дъждовно време.Аз го имах подобен проблем и от както сложих тапата която просто бе паднала не съм забелязал да влиза вода в купето.
    Alfa Romeo Giulietta 170hp

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Helsinki, Finland
    Posts
    18

    Default

    Проверих ги въпросните тапи и двете на пипане са цели и на място. Нямах нищо в мен за да светна и да ги видя, но утре ще ги погледна за да съм убеден че са здрави.

    Мислих за уплатненията на вратите, но и от двете страни е мокро. Посредата гърбицата, незнам дали ги разделя напълно, но ако ги тогава вероятността и двете по едно и също време да са се скапали е малко. Пак ще ги проверя, но се съмнавам.

    Мерси за тапите, не бях гледал там и не знаех за тях. Какво всъщност запушват?

  4. #4
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Аз на мойта съм забелязал,след дъжд има вода на шофьорския пластмасов праг,малко но я има и само там.При мен може да се получава обаче,защото ми обърнаха вратата на обратно,и може да не е напасната хубаво.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  5. #5
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Helsinki, Finland
    Posts
    18

    Default

    В момента се суши в гаража, като съм се опитал да отворя малкото дупки в мокета за да духа и под него. Ще чакам и проверявам след дъжд или миене дали ще се намокри отново, а може и да експериментирам с климатикът също.

    Пак да попитам: никой ли незнае от къде минава кондезационната тръба от този климатик? Също така и тръбата за течноста за задното стъкло?

  6. #6
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by psihary View Post
    В момента се суши в гаража, като съм се опитал да отворя малкото дупки в мокета за да духа и под него. Ще чакам и проверявам след дъжд или миене дали ще се намокри отново, а може и да експериментирам с климатикът също.

    Пак да попитам: никой ли незнае от къде минава кондезационната тръба от този климатик? Също така и тръбата за течноста за задното стъкло?
    Тръбата на климатика няма нищо общо според мен,защото е отпред в задната част на коша,и няма как да стигне до отзад,ако е така,трябва да е мокро и под предните седалки.Иначе за маркуча за течноста за чистачката трябва да върви долу в прага,но не съм сигурен.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  7. #7
    Болен алфист boian's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Varna
    Age
    54
    Posts
    1,448

    Default

    Същата простотия имаше и при мене- след дъжд мокреше и отпред, и отзад, като в момента на отваряне на някоя врата вътре се проточваше струйка вода, колкото да ме вбеси. На всичкото отгоре понеже купето въобще не се усуква, като застана с едната гума над нивото на другите струйката вода пак се появяваше. Напаснах механизмите на бравите и се оправи.
    Alfa Romeo 145 1.3 boxer-ex,146 1.4 16V-ex,156 1.8TS- ex, RAV4- ex, ML270 CDI-ex 159 3.2 V6 Q4 ex,ML270 CDI-ex, Infiniti ex 30 ex. Alfa Romeo Stelvio First edition.

  8. #8
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by boian View Post
    Същата простотия имаше и при мене- след дъжд мокреше и отпред, и отзад, като в момента на отваряне на някоя врата вътре се проточваше струйка вода, колкото да ме вбеси. На всичкото отгоре понеже купето въобще не се усуква, като застана с едната гума над нивото на другите струйката вода пак се появяваше. Напаснах механизмите на бравите и се оправи.
    И при мен се появи след ремонта на шофьорската врата,явно ще карам бояджиите да я напаснат хубаво.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  9. #9
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Helsinki, Finland
    Posts
    18

    Default

    Quote Originally Posted by boian View Post
    Същата простотия имаше и при мене- след дъжд мокреше и отпред, и отзад, като в момента на отваряне на някоя врата вътре се проточваше струйка вода, колкото да ме вбеси. На всичкото отгоре понеже купето въобще не се усуква, като застана с едната гума над нивото на другите струйката вода пак се появяваше. Напаснах механизмите на бравите и се оправи.
    Това с напасването на механизмите на бравите го чувам за 2-ри път, но пак не съм наясно как става точното напасване?
    Отваря се вратата(маха се панела) и механизмите могат да се мърдат напред и назад ли? Ако е така, как се преценява когато са прекалено дръпнати? Като изключвам положението при което вратите не се затварят вече.

  10. #10
    Болен алфист boian's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Varna
    Age
    54
    Posts
    1,448

    Default

    Не тези, напасват се тези, които са на колонките
    Alfa Romeo 145 1.3 boxer-ex,146 1.4 16V-ex,156 1.8TS- ex, RAV4- ex, ML270 CDI-ex 159 3.2 V6 Q4 ex,ML270 CDI-ex, Infiniti ex 30 ex. Alfa Romeo Stelvio First edition.

  11. #11
    Младши алфист
    Join Date
    Feb 2011
    Location
    Helsinki, Finland
    Posts
    18

    Default

    Бая време мина, но реших да взема да споделя какво се оказа при мен проблемът, ако някой срещне същият проблем.

    Водата влиза през отворът за пантите на вратата. Има някакво гумено уплътнение което само на една от вратите се е деформирало, но останалите са в ред и въпреки всичко вода влиза.

    Сега само сняг вали и като цяло няма проблем, но на пролет ще трябва да ги сменям тия уплътнения.

    Ако някой има същият проблем с достатъчно вода м/у вратите може да го провери дали е от там. Интересното е че нито веднъж не се случи при автомивката.

    Та това от мен по този проблем, сега трябва да видя какво се разкърца на таблото като паднаха температурите под -10... тия италианци сигурно никога няма да започнат да ползват материали които не скрибуцат под нулата

  12. #12
    Алфист
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    България
    Posts
    143

    Default

    Проблемът със стичащата се вода при прага как се решава? Като сложа изолация за ламинат и я захапя с вратата и спира да влиза вода.. Идеи? Смених уплътнението, което се закача за купето, но резултат няма.

  13. #13
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Така,аз отдавна открих от къде е проблема,а именно в ламарината,която затваря отвътре вратата под декоративната кора.Тя има едно уплътнение с лепило,което ако е сваляно веднъж,заради ремонт на механизма на джама,или при сваляне на дръжка,вече не държи.Водата се стича по предната релса на прозореца,тече по колоната и оттам през неуплътнената ламарина и хоп вътре на прага.Проблема се решава,като се отвие ламарината/тя е хваната с болтчета 6 мм. с глава 10 за вратата/ и се уплътни в долната част със силикон,но хубав,за гарнитури например.
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  14. #14

    Default

    Вероятно Мъри е 100% прав.Има и друга възможност обаче.

    Ако някое от металната "скоба" за която се захваща заключващият механизъм на всяка една врата не е добре позициониран може вратата да не се затваря добре.Тогава просто при дъжд и то най-вече когато колата стой на открито на място(паркирана) врата може да не се затваря и да не уплътнява добре.Тогава там където е пластмасата на прага има нещо като улейче- по него се стичат капка по капка по време на дъжд.
    За проба слагаш една суха салфетка и я "захапваш" с вратат при затваряне.Може и след като врата е затворена да я набуташ добре и да "затъпкаш" точно там долу със салфетката от вътрешната страна на вратата.
    Ако след дъжд салфетката е мокра, дори и да няма по пода вода/мокетът да не е мокър/влажен, то от там подлизва вода.

    На първо време заставаш зад автомобила и то точно зад тази страна която на която е вратата от която подлизва.

    Гледаш силуетът на автомобила отзад и то точно там където е вратата дали прилепва плътно.Ако част от ръба на вратата или целият контур на вратата гледана отзад излиза/изпъква навън така че пипната с пръст да се напипа или гледана отзад може да се види ръба на вратата.

    Ако има ръб/вижда се ръб, то вратата явно не приляга плътно вратата.Тогава със един звездообразен Г-образен ключ се развиват два болта/винта на "скобата" за която се заключва- развиваш леко докато стане хлабав и може да се мести.Тогава леко го нагаждаш нагоре- надолу и напред назад скобата и завиваш болтовете на "скобата" .Така пробваш докато вратата прилепне плътно и няма "ръбове", тоест вратата не излиза извън силуета на автомобила, а прилепне плътно до купето.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #15
    Алфист
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    България
    Posts
    143

    Default

    Като я сравня с останалите врати, отгоре някакси не е влезнала докрай и като я натисна се прибира. Водата се събира на локвичка на прага точно под говорителя. Когато захапя с вратата изолация за ламинат и течът спира. хмм

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •