Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49

Thread: Мокър мокет

  1. #16

    Default

    Ами точно това което съм писал е.Трябва ти звездообразен Г-образен ключ и след няколко опита ще си ОК.

    Просто трябва да пробваш в кое положение на "скобата" с която се захваща вратата при заключване вратата се слива максимално със силуета на колата и след като я затвориш не се налага да я натискаш.

    Просто трябва да се регулира- иска няколко опита,търпение и упоритост и когато стане повече вода няма да влиза в автомобила.

    Тя тази "скоба" си има фабрични белези, къде трябва да е, но с времето или се размества или просто се получава така, че тези белези не се актуални и трябва да се намери новото положение в което вратата е максимално плътно затворена.

    Ще ти струва максимум 5.40 лева-толкова струва комплекта евтини китайски звездообразни ключета.

    Не намерих от АР 159, снимката е от друга втомобил, но те са еднакви -Ей за тази "джага" говоря:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 025655008.jpg  
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  2. #17

    Default

    Възможно е и там където са "пантите" на вратата да не е регулирано добре и да иска регулиране доколкото е възможно, но първо пробвай най-лесното, това което съм писал.Другото иска повече галимации, а отгоре на това е по-сложно.

    Те според мен затова са ги направали регулируеми, на всички автомобили, защото явно се повява такъв проблем, а пък и едва ли на всички автомобили всичко е на 100% напаснато и за да може да се напасва при необходимост.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #18
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Вероятно Мъри е 100% прав.Има и друга възможност обаче.

    Ако някое от металната "скоба" за която се захваща заключващият механизъм на всяка една врата не е добре позициониран може вратата да не се затваря добре.Тогава просто при дъжд и то най-вече когато колата стой на открито на място(паркирана) врата може да не се затваря и да не уплътнява добре.Тогава там където е пластмасата на прага има нещо като улейче- по него се стичат капка по капка по време на дъжд.
    За проба слагаш една суха салфетка и я "захапваш" с вратат при затваряне.Може и след като врата е затворена да я набуташ добре и да "затъпкаш" точно там долу със салфетката от вътрешната страна на вратата.
    Ако след дъжд салфетката е мокра, дори и да няма по пода вода/мокетът да не е мокър/влажен, то от там подлизва вода.

    На първо време заставаш зад автомобила и то точно зад тази страна която на която е вратата от която подлизва.

    Гледаш силуетът на автомобила отзад и то точно там където е вратата дали прилепва плътно.Ако част от ръба на вратата или целият контур на вратата гледана отзад излиза/изпъква навън така че пипната с пръст да се напипа или гледана отзад може да се види ръба на вратата.

    Ако има ръб/вижда се ръб, то вратата явно не приляга плътно вратата.Тогава със един звездообразен Г-образен ключ се развиват два болта/винта на "скобата" за която се заключва- развиваш леко докато стане хлабав и може да се мести.Тогава леко го нагаждаш нагоре- надолу и напред назад скобата и завиваш болтовете на "скобата" .Така пробваш докато вратата прилепне плътно и няма "ръбове", тоест вратата не излиза извън силуета на автомобила, а прилепне плътно до купето.
    Аз съм го тествал на разглобена врата и обилно поливане с маркуч,веднага се3 вижда от къде протича гадта..............
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  4. #19

    Default

    При мен с принудително пръскане не протича.Колата е миавала автомивка, отделно аз съм я мил с водоструйка и това общо 8-10 пъти откак съм я закупил.С маркуч с дифузьор с насочена струя включен във ВиК също не пропуска, тоест с налягане на ВиК.Няма проблем.Проблема е когато вали.

    Дори да пръскам в междините на вратата с водоструйка не пропуска.Пропускаше само когато вали дъжд и е на открито.

    Днес я проверих, тъй като валя през нощта, а вратата не бях я направил съвсем плътно, там където върви по диагонал- издадена/изпъкнала е навън, под прозореца, нали отива навън ламарината на вратата и е с раздут дизан.Точно на тази полегата част не я бях направил и имаше леко неравност със силуета на автомобила.Пипнах от вътрешната страна мокета до вратата имаше влага, но не беше чак мокър или подгизнал.Закарах на паркинг и си играх 10-15 минути и сега вратата пасва/ е продължение и се слива напълно със силуета без да изпъква/ е издадена дори на милиметър.Подсуших и вече вярвам, че няма да има никаква влага.

    При мен още като я закупих леко настърчаше и не беше напасната и настърчаше по цялото си протежение отгоре до долу.Затваряше се стегнато, и при отваряне леко заяждаше-отваряше се с по трудно от отстаналите.

    Тогава един познат шофер извади такава звезда и криво ляво я направи да не заяжда, ама явно си иска време и чалъм.

    Днес я напаснах на 100% вратата по силуета на автомобила подсуших влагата и съм убеден, че повече проблеми няма да има.

    Просто вратата не беше плътно прилепнала.Сега е прилепнала на 100% и е като другата врата от която нищо не минава.
    Подсуших каквото има.
    Ще пиша при следващия дъжд дали има влага или не.Тоест какъв е резултата, за да знаят други с този проблем как се решава.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #20
    започва да се пристрастява Vlado A.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Плевен
    Age
    55
    Posts
    71

    Default

    При мен течеше от десните врати. Вратите бяха пререгулирани - навътре от силуета на колата. Събираше се дъждовна вода до праговете и като отворя врата се изливаше на стелките. Като отворя рязко - излива се навън.
    Регулирах си вратите да са по силуета на колата и при последните дъждове нямаше проблем.
    Явно трябва да може дъждовната вода да се оттича около праговете.

  6. #21
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Бургас
    Posts
    141

    Default

    и при мен го има проблема... едната врата ми е по навътре от силуета.. това ще рече да дръпна малко планката на вън нали?

  7. #22

    Default

    Пробвай.То има и "движение" нагоре -надолу на тази скоба, та дори можеш под лек диагонал да я направиш...

    Не става ясно какъв е проблемът при теб?

    Влиза ли вода или не?

    Ако влиза и вратите са хлътнали навътре, може да пробваш с регулиране.

    Иска се обаче търпение и поне няколко опита.Всеки след като е била навън след дъжд, за да разбереш дали "пропуска".

    Не прекалявай обаче да ги извадиш извън силуета на автомобила- регулирап, стягаш, затваряш вратата и минаваш отзад на автомобила да гледаш дали вратата е наравно с купето/калника.
    Да не се престараеш от желание.

    Успех.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #23
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Бургас
    Posts
    141

    Default

    Ами онзи ден след дъжда забелязах ,че в краката ми (на шофйора) е мокро... и мокрото започва от прага на вратата до средата на педалите ... силуета на вратата седи може би 1-3мм по навътре.Явно утре трябва да намеря време да си поиграя с нея..но не ми стана ясно за да НЕ мокри долната половина на врата трябва да е по прилепнала към уплътнението или обратното,да е отпусна навън за да се оттича водата от външната страна на прага ?
    Last edited by vernibgs; 22-02-2016 at 22:48.

  9. #24

    Default

    Не зная.Моята врата я "прибирах".Беше леко навън-1-2 милиметра.

    Според мен пробвай да я напаснеш на силуета на автомобила.Да няма изпъкнали или хлътнали части на вратата спрямо силуета.След това чакаш дъжд, защото например моята само при дъжд показваше дали пропуска или не.След дъжда проверяваш дали там където е пропускала е мокро.

    Ако не стане така пробваш с прибиране на вратата колкото е възможно навътре.Ако и така не стане вече пробваш с леко "изкарване" на вратата навън.

    Ако и така не стане-> казаното от Mury.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  10. #25
    Запален алфист
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Бургас
    Posts
    141

    Default

    Ще е напасна днес и после ще следя какво се случва..утре го дават да вали Благодаря ви много

  11. #26
    Алфист
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    България
    Posts
    143

    Default

    Странно, но имам гадното чувство, че тече през кората, някакси отвътре се стичат капчици май. Клечах и се гъзих при затворена врата долу, опитах се да снимам как сълзи от болтчето. Напасвах вратата, но май не е от това.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 12765589_948256215241911_1263837137_o.jpg   12788659_948256228575243_1199763203_o.jpg   12789867_948256198575246_1291675294_o.jpg  

  12. #27
    Алфист
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    България
    Posts
    143

    Default

    Колеги, мисля, че проблема е решен. Подробно ще опиша как се диагностицира и решава теча.
    Ако водата се стича от под декоративната кора и се събира на прага, то значи решението е следното:
    1. Сваляте декоративната кора, тя е закрепена с 3 болта отдолу, 2 болта при конзолата за прозореца и под нея още 2. (шестограм 5-ца). Когато ги развиете, внимателно дърпате кората и я изкарвате със щипките (те са 6 или 8 по спомен)
    3. Отдолу се вижда ламарината, която е вид престилка на вратата, развивате болтовете и, за да не я сваляте цялата, с нещо пластмасово я подпирате, за да има място за работа. Тя е била уплътнена с лепило, но щом тече, значи е за смяна (лепилото).
    4. Внимателно премахвате старото лепило и почиствате двете повърхности (до колкото е възможно).
    5. Взимате силикон (по възможност читав санитарен силикон, използва се за аквариуми.). Попълвате със силикон, там където е било старото лепило и отново завивате болтовете на престилката. Вариант е да уплътните и отвън ръбовете(както се вижда на една от снимките).
    6. Връщате кората на старото и място и се надявате проблемът да е решен.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 2.jpg   8.jpg   9.jpg  
    Last edited by yanislavv50; 27-02-2016 at 14:55.

  13. #28
    уникален лигльо assassin's's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    там някъде
    Age
    41
    Posts
    696

    Default

    На мен пък при по обилен дъжд ми се пълни лявата врата.За сега си решавам проблема,като поиздърпам малко уплътнението от доло,ама това до време.Трябва да я лекувам някак.
    alfa romeo 156 1.8ts-спортно окачване!! R.I.P!Now Alfa Romeo 159sw

  14. #29
    Ventura garage Mury's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София;кв.Бели брези
    Age
    42
    Posts
    10,437

    Default

    Quote Originally Posted by yanislavv50 View Post
    Колеги, мисля, че проблема е решен. Подробно ще опиша как се диагностицира и решава теча.
    Ако водата се стича от под декоративната кора и се събира на прага, то значи решението е следното:
    1. Сваляте декоративната кора, тя е закрепена с 3 болта отдолу, 2 болта при конзолата за прозореца и под нея още 2. (шестограм 5-ца). Когато ги развиете, внимателно дърпате кората и я изкарвате със щипките (те са 6 или 8 по спомен)
    3. Отдолу се вижда ламарината, която е вид престилка на вратата, развивате болтовете и, за да не я сваляте цялата, с нещо пластмасово я подпирате, за да има място за работа. Тя е била уплътнена с лепило, но щом тече, значи е за смяна (лепилото).
    4. Внимателно премахвате старото лепило и почиствате двете повърхности (до колкото е възможно).
    5. Взимате силикон (по възможност читав санитарен силикон, използва се за аквариуми.). Попълвате със силикон, там където е било старото лепило и отново завивате болтовете на престилката. Вариант е да уплътните и отвън ръбовете(както се вижда на една от снимките).
    6. Връщате кората на старото и място и се надявате проблемът да е решен.
    Ще стигнете до правилното решение
    Fiat Idea 05" 1.9 Mjet N tuning
    Lancia Ypsilon 00" 1.2 Elefantino blu
    Piaggio Liberty 05" 50cc 2T

    Alfa 33 1.7 16v SW-ex,Alfa 145 1.6 Boxer-ex,Alfa 146 TI-ex,Alfa 159 1.9 JTDm SW-ex

  15. #30
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    На брат ми пежото по същия начин се пълнеше с вода.
    Когато си е сменял корите е скъсал дъждобрана(при него е някакъв дебел найлон да кажем) закърпихме го и проблема е решен.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •