Results 1 to 14 of 14

Thread: Зима 2011.... проблеми?!

  1. #1
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default Зима 2011.... проблеми?!

    Не мога да взема решение с тая кола
    Значи, имам тука няколко дребни проблемчета с които трябва да се справя преди настъпването на студовете, защото не мисля да мразна пред нас и тая зима . По-долу описаните въпроси и проблеми се отнасят за 155 1.8 т.с. 127 к.с 96 година.
    1. Температурата която ми държи е не повече от 80 градуса градски, като в повечето случаи е 70-75. Налага ли се подмяна не термостата при положение, че разлика между градско и извънградско в стойностите мисля, че няма.

    2. Налага ли се прочистване на системата преди зареждане с антифриз и как най-добре да се осъществи то с някакви препарати или просто с вода !?

    3. Разхода ми е 15 литра газ в града като във Враца движението и трафика няма абсолютни нищо общо със соофийския. Нормален ли е, защото в момента е 8 градуса а когато стане -8 според мен ще да се качи още... ?!

    4. Гумите с който карам в момента са производство 2005 година с видимо добър грайфер. Спирачната система е обезвъздушена макар, че го направиха по системата първо задните после предните колела което според мен е грешка, не знам според вас ?! При спиране колата просто се разнася като народна песен и изобщо и през ум не и минава да спре като хората... влачиме се постоянно. Вярно, колата е без абс, но не е ли редно да спира все пак е с 4 дискови спирачки ?! Има нови накладки, дисковете са в задоволително състояние, но проблема си стой. По начало ли им е слабо място ръчната, че почти я няма?! Дали не идва от гумите макар и доброто им на пръв поглед състояние ?! Карам коли с много по кофти според мен гуми, който си спират, когато съм на нов асфалт спирам горе долу добре, като ида на по лигав такъв и нема спиране... може би си отговорих сам на въпроса ... не знам и аз вече. Размера ми е 205/55/15... имам зимни гуми 195/50/15 и съм пред дилеме дали този размер не е твърде малак за тази кола ?

    5. Когато климатроника свети с две лампички на "ауто" и съм задал 30 градуса компресора върти ли ?! Покачва ли разхода ?!

    6. Кутията на въздушния ми филтър е изместена в ляво и не може да се затваря плътно благодарение на кихалката за газта по напред, явно майсторите не са си свършили перфектно работата, въпроса ми е ако не се затваря плътно до колко е зле за мотора и има ли отношение също към разхода ?!

    7. Преди време я бях оставил без бензин, не палеше, сипах и 20 лв дърпах я, какво ли не я правих запали. Онзи ден пак сипах 20 лв и не иска да запали... малко ли са и 10 литра ?! Или просто помпата е прецакана ?! Защото преди беше същото и запали някак, а сега не иска ?!

    8. Относно маслото дори бях пуснал тема, но ще отнеса и този въпрос тук. Статойл 10в40, за 1000 км може би към 300-350 грама е издухало. Вдигам пръчката не духа от нея, навежда ме на мисълта, че няма проблем с сегменти, какво остава ако изключим това и гумичките ? Не пуши грам ?



    Предварително благодаря !!!

  2. #2

    Default

    1. Може и да е прецакан, изкарай сутрин на студено извънградско колата и гледай ще загрее ли или не. Може термостат, може датчик на термостата или грешни показания. Има доста теми за термостати и температурни датчици.
    2. Естествено е добре да се почисти с препарат или евтин вариант с оцет във водата.
    3. Разход на газ и бензин са 2 тотално различни понятия - газов инжекцион или обикновена газова ?
    4. За обезвъздушаването - погледни си кантара на колата, той създава ядове, но пак има и теми за 2 дена четене с варианти... За гумите - 195 си пасва перфектно, но за свое успокоение си огледай таблиците с препоръчителни.
    5. Не, освен ако не е над 30 градуса отвън. Ако натиснеш ЕКОН, тогава компресора не работи независимо от зададените параметри.
    6. Хубаво е да я затвориш. За колко ти е зле двигателят - карти ТАРО.
    7. В много случаи помпата изгаря, като е на сухо. Караш винаги с половин резервоар, поне за тоя модел. Дано не е това...
    8. Има много теми по въпроса и се разрешават различно - пробваш с ревизиране на глава, ако не стане - лошо. Или пък имаш теч ?
    Arena Coast Customs

  3. #3
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    Сега първо за разхода: Като ти стои постоянно отворен термостата е нормално колата да харчи доста,така че го смени. Второто свързано с разходае ,че трябва да я палишна бензин и тогава да обръщащ на газ или поне да я оставяш 3-4 мин да поработи на място иначе разхода на газ е помръчителен.
    Второ за спирачките- Вземи пак провери за въздух в системата и виж спирачната течност на къв хал е -да нее много стара или да е почерняла. Също така провери и "кантара" или"разпределителя" ( или както там му викат) на задните спирачки,който стоимежду резервоара и задният мост ( по спомени),данеби да е спекъл и да не пуска достатъчо масло към задните колелета.
    И ако тея гуми не просвирват грам като превъртят- не очаквай да спира на леко лигав асфалт
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  4. #4
    Запален алфист Alexandrov70's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    София
    Posts
    267

    Default

    За спирачките: провери си дали не са ти блокирали спирачните апарати, щом ръчната ти се ебава.

  5. #5
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default

    относно термостата, не съм сигурен, дали е отворен или не, но факта, че горния маркуч е много топъл а долния не според мен говори, че не запекъл ?! или греша ?

    ---------- Post added at 23:22 ---------- Previous post was at 23:21 ----------

    спирачките са напълно ревизирани с изкючение на този "кантар", за него никой не е гледал, ще я закарам пак на майстор да види

    ---------- Post added at 23:39 ---------- Previous post was at 23:22 ----------

    а относно разхода на масло, този маслен вариатор или там както е правилно да се назове играе ли роля ?

  6. #6
    Пишман Газаджия don_pepone's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Добрич/Варна
    Age
    36
    Posts
    2,510

    Default

    За маслото или много е кофти самото масло или имаш " тръгнали" гумички
    EX-AlfaRomeoSuper155 2.5 V6 + Remap by O.E.Motorsport and LPG Injection
    EX Mazda 6 2004 +Lpg ----EX SAAB 9-3ss 2.8V6-AERO 250hp MY2006 - With LPG+obd
    NOWAudi a6 c6 Allroad 3.2 FSI + LPG

  7. #7

    Default

    И мойта гори масло и се чудех дали не е от гумички ама като измерих компресията ми стана ясно...
    Video meliora proboque deteriora sequor.

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Karaqnev View Post


    а относно разхода на масло, този маслен вариатор или там както е правилно да се назове играе ли роля ?
    Не, от там обикновено тече лекичко през гарнитурата.
    Arena Coast Customs

  9. #9
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Не е вярно че компресора не се върти ако навън е студено. Просто го прави по-рядко. Климатроника го ползва за да "суши" влизащия в купето въздух.
    Гумите 2005 може да имат още живот но само ако са от хубава марка и са експлоатирани правилно. Иначе външния вид не е мерило. Надявам се не смяташ да караш с тях и зимата.
    Ако ти е отворена кутията на въздшния филтър може да си храниш мотора с прах а това не е добра идея
    Като си сменял накладките погледна ли дали някой апарат отзад не е блокирал че често им се случва.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  10. #10
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default

    апаратите са раздвижени и напръскани всичките, не би трябвало да задържат. А що се касае до гумите, имам едни алпинчета ще ида да пробвам с тях да ги сложа днес. Разхода за мен 15 в града е висок на газ, и вероятно се дължи на настройките. А относно маслото, може и да има наистина някакъв теч, защото и от капачката ми изтича малко

  11. #11
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Проблема с капачката се оправя с 4,50лв - купуваш си капачка за маслото на Лада 2105/7, и сменяш уплътненията на двете капачки. Капачката ти изпуска, защото гуменото уплътнение отдавна не е това, което трябва да бъде.

  12. #12
    си обира крушите
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,065

    Default

    1- термостата се проверява по следния начин- палиш колата и си държиш ръката на радиатора. при изправен термостат, радиатора ще остане студен докато се отвори термостата на около 80 градуса. после изведнъж ще стане горещ.

    2-ако нямаш странно изглеждащи утайки в казанчето на антифриза- промивка само с вода е ок.

    3- градски разход никога не е показателен

    4- сменял ли си спирачни маркучета щото и те са консуматив. гумата вътре се разлага и маркучето се запушва и колата не спира. при смяна на задни накладки ръчната спирачка първо се отхлабва и после се регулира наново.

    6-трябва плътно да се затваря

    7- трябва винаги да имаш повече гориво. когато е малко, помпата глътва въздух и не иска да качва. като долееш бензин и я оставиш 3-4 часа , пали без проблем.
    точка

  13. #13
    Зарибен алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Търново/Свищов
    Posts
    1,167

    Default

    Значи колега....за някои от нещата,които си написал,имам чувството,че за моята кола си писал.Разходът ти на газ не е кой знае колко висок за тея лами-моята на гаден бензин лятно време ми е давала 13 градско....с хубав 95 бензин 8 извънградско,че може би и малко по-ниско.Другото нещо-наистина са прави колегите,зареждай си повече бензин,на мен два три пъти ми се случва да не мога да я запаля заради малко бензин в резервоара...истинско мъчение и за мен и за колата.Както казаха колегите,явно трябва да е потопена цялата помпа.За въздушния филтър-моето скромно мнение е,че е от огромно значение да бъде плътно затворен и да са си на мястото всички оригинални въздуховоди преди него.Кола,която не е с турбо е много зависима от променливото налягане на постъпващия въздух,а въздуховодът на нашите не е със случаен дизайн.Според мен кутията на въздушния филтър е буфер,който обира разликите в количеството въздух,което влиза отпред и което отива към двигателя.
    За спирането и аз съм забелязал,че при ниска скорост често почти влизам в колата пред мене,но според мен това е щото всъщност това,което имам за ниска скорост не е никак бавно.Така де-на трета почти без газ 50 км ги няма за нищо,а да спреш 1.3 тона,движещи се с 50 км/ч не е малка работа.Забележи как спира обаче при висока скорост-от 130-140 надолу-аз поне имам чувството,че тръгвам наобратно с много леко натискане на спирачките.
    За маслото-тука вещите колеги казаха,ако е по-малко от литър на 1000 (хиляда,не десет хиляди ) хич да не ти пука.Така де,това е Алфа,високооборотна машина,няма се излагаме

  14. #14
    започва да се пристрастява Karaqnev's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Location
    vraca
    Posts
    60

    Default

    маслото го свали между минимума и средата и спря да го пипа... така ли е при вас ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •