Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35

Thread: Фрайлауф за алтернатора - алфа 156

  1. #1
    Младши алфист
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Пловдив
    Posts
    7

    Default Фрайлауф за алтернатора - алфа 156

    Здравейте, колеги! Имам Алфа 156 1,9 jtd 105hp 1998 година. Генератора ми е с обикновена шайба, но по EPER програмата излиза, че е с Фраулайф. Имам съмнение, че от това ми сменя оборотите когато е на празен ход и за това въпроса ми е може ли да се сложи Фраулаиф шайба на същия генератор на моята Алфа?

  2. #2
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by qwertyboy View Post
    Здравейте, колеги! Имам Алфа 156 1,9 jtd 105hp 1998 година. Генератора ми е с обикновена шайба, но по EPER програмата излиза, че е с Фраулайф. Имам съмнение, че от това ми сменя оборотите когато е на празен ход и за това въпроса ми е може ли да се сложи Фраулаиф шайба на същия генератор на моята Алфа?
    Ако и генераторът не е някоя присадка,не само може,ами е силно препоръчително.

    Edit:Не е фраулайф,което на немско-английски ще дойде нещо като - женски живот,а е freilauf - свободен ход и още по-точно - Freilaufgetriebe - механизъм за свободен ход.
    Last edited by myato; 25-10-2011 at 16:45.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    Често използван от ГДР автомобилостроенето - Вартбурггг и Трабанттт
    AR 156 2.0 JTS / SW 2003 Y

  4. #4
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    я кажете повече за фрайлауф. много обичам да карам така, ама прецаквам съединителя. ако е лесно и не мн скъпо бих си сложил такава шайба.
    кефи ме да ползвам двигателя само за ускорение.
    156 SW 2001 бивша.

  5. #5
    Запален алфист muchev's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Ruse
    Age
    48
    Posts
    124

    Default

    Става въпрос за шайбата на генератора, колега. Не за връзката между двигател- скоростна кутия.
    alfa romeo156 2.0TS 11'97

  6. #6
    Старши алфист ALFonsOlder's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Русе
    Posts
    510

    Default

    тюх, жалко, така ми се искаше.....

    понеже някъде на двигателя му казват агрегат, та асоциирах с генератор.
    сори и 10х !
    156 SW 2001 бивша.

  7. #7

    Default

    Би ли споделил каква е тази иновационна техника "фрайлауф" според която управляваш автомобила си?
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  8. #8
    Запален алфист
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Плевен
    Age
    49
    Posts
    220

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    Би ли споделил каква е тази иновационна техника "фрайлауф" според която управляваш автомобила си?
    Freilauf (Mechanik) така нареченото от теб чудо е изобретено през 1769 г.
    За повече инфо по добре си отвори Wikip...
    AR 156 2.0 JTS / SW 2003 Y

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by vlalov View Post
    Freilauf (Mechanik) така нареченото от теб чудо е изобретено през 1769 г.
    За повече инфо по добре си отвори Wikip...
    Vlavov научих нещо ново,а именно че това чудо го има приложено в Алфа 156 JTD,в частност ролката на алтернатора.
    Благодаря

    За другите любознателни като мен,да не тормозим колегата Vlavov и колегата ALFonsOlder с обяснения как превключват на фрайлауф, си позволих една извадка от един форум а именно:

    Свободен луфт или по точно свободен ход на вторичния вал когато оборотите на двигателя са по малки от оборотите на колелата.Или още по просто когато караш на 4та ( за трабантите) и пуснеш газта колата върви по инерция а щом подадеш газ тръгва нормално. Това е.
    Last edited by Linkestis; 25-10-2011 at 22:31.
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  10. #10
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Да отбележа че при двутактовия двигател на практика няма моторна спирачка, затова именно там е приложим фрайлауфа.

    Моля да се приключи с лиричните отклонения и да пишете по темата.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  11. #11
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    Vlavov научих нещо ново,а именно че това чудо го има приложено в Алфа 156 JTD,в частност ролката на алтернатора.
    Благодаря

    За другите любознателни като мен,да не тормозим колегата Vlavov и колегата ALFonsOlder с обяснения как превключват на фрайлауф, си позволих една извадка от един форум а именно:

    Свободен луфт или по точно свободен ход на вторичния вал когато оборотите на двигателя са по малки от оборотите на колелата.Или още по просто когато караш на 4та ( за трабантите) и пуснеш газта колата върви по инерция а щом подадеш газ тръгва нормално. Това е.
    "Нещото" го има на алтернаторите (генераторите) на повечето съвременни автомобили и често е причина за доста неприятни чукания, тропания и т.н. от пистовия ремък. Наскоро смениха една такава здрава по всички признаци "ролка" и всичко утихна. .... За ЖТД мотор говоря, на Улизе
    А по темата - доколкото съм го разглеждал "нещото" ми се струва, че не може просто да се замени с обикновена ролка, по-скоро някой бе боднал някакъв генератор. Съветвам колегата да звънне на някой от "наЩе" сервизи да му обяснят
    Last edited by kiko73; 26-10-2011 at 08:34.
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  12. #12

    Default

    Явно не схванахте иронията в поста ми,както и да е.
    По темата:всички алтернатори/генератори на 1.9 и 2.4 са с така наречения фрайлауф или съединител.Проблема идва от това че след поне 80-100 000 км./а може и по-рано/ този съединител блокира.Това води до вибрации изхвърляне/скъсване на ремъка или неприятна вибрация,придружена от сутрешното "чукане" .В следствие на което и ролката с амортисьора сдава багажа.
    Не коментираме свободните съчинения с сменен друг алтернатор или монтажа на обикновена ролка.
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Linkestis View Post
    Явно не схванахте иронията в поста ми,както и да е.
    По темата:всички алтернатори/генератори на 1.9 и 2.4 са с така наречения фрайлауф или съединител.Проблема идва от това че след поне 80-100 000 км./а може и по-рано/ този съединител блокира.Това води до вибрации изхвърляне/скъсване на ремъка или неприятна вибрация,придружена от сутрешното "чукане" .В следствие на което и ролката с амортисьора сдава багажа.
    Не коментираме свободните съчинения с сменен друг алтернатор или монтажа на обикновена ролка.
    А има ли начин за профилактиране и раздвижване или само с нова се оправя? Погледнах там, ама е много навряно и ми се стори, че иска специален инструмент за сваляне с шлици, а после дали може да се деблокира не ми е ясно без да сваля, което е голяма работа...

  14. #14
    Старши алфист
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Дупница
    Age
    51
    Posts
    643

    Default

    Quote Originally Posted by pakumba View Post
    А има ли начин за профилактиране и раздвижване или само с нова се оправя? Погледнах там, ама е много навряно и ми се стори, че иска специален инструмент за сваляне с шлици, а после дали може да се деблокира не ми е ясно без да сваля, което е голяма работа...
    Правилно ти се е сторило - "нещото" се сваля със специален инструмент и с ударен гайковерт - ако успееш да навреш гайковерта в коша може и да стане на място
    AR 166 2,4 ЖТД Волво 460 1,9 ТД, Волво 460 1,7 I ех, Браво 1,4 12V ех, Ланча Y 1,4 12V ех, Пунто 1,1 6 speed ex, Пежо 106 ех и първата ОРел кадет 1,6 печка - "карабина" - с манивели по вратите и вЪлнен салон

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by kiko73 View Post
    Правилно ти се е сторило - "нещото" се сваля със специален инструмент и с ударен гайковерт - ако успееш да навреш гайковерта в коша може и да стане на място
    дори да успея да го сваля с преввантивна цел мога лид а направя нещо по въпроса или е капсуловано като лагер

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •